Pesäkarhuista viisi pelaajaa mukana Itä–Lännessä – B-tyttöjen joukkueessa kolme Feran pelaajaa

VILLE RINNE
Pesäkarhuista viisi pelaajaa mukana Itä–Lännessä – B-tyttöjen joukkueessa kolme Feran pelaajaa

Toni Kohonen on arvo-ottelussa mukana peräti 22 kerran.

STTHelsinki

Pesäpallon Itä–Länsi-ottelun joukkueet on nyt valittu kokonaisuudessaan.

Miesten joukkueeseen valittiin Kankaanpään Mailasta kokenut Jouni Itävalo.

Pesäkarhuista mukaan pääsi pelinjohtaja Sami Österlundin ja yleisön äänestämän Minttu Vettenrannan lisäksi peräti neljä pelaajaa. Joensuussa pelatussa ottelussa mukana ovat Emilia Itävalo, Henna Juka, Emilia Linna ja Susanne Ojaniemi. Rauman Ferasta mukaan valittiin hyvää kautta pelaava Meea Lehtinen.

B-pojista tapahtumassa esiintyy KaMan Joni Levä.

B-tyttöjen joukkueeseen ei valittu ainuttakaan pelaajaa Pesäkarhuista. Ferasta joukkueeseen mahtuu kolme nimeä, kun Jasmin Andreansen, Tinja Töyrylä ja Heini Viitanen.

Tapahtuma järjestetään Joensuussa 29.6.–1.7.

Valinnat kokonaisuudessaan:

Miehet:

Itä: Tuomas Jussila Joensuun Maila, Mikko Kemppainen Joensuun Maila, Janne Kivipelto Kouvolan Pallonlyöjät, Toni Kohonen Sotkamon Jymy, Juha Korhonen Kouvolan Pallonlyöjät, Iiro Kuosa Joensuun Maila, Anssi Lammila Kouvolan Pallonlyöjät, Juuso Lattu Imatran Pallo-Veikot, Matti Latvala Kouvolan Pallonlyöjät, Juha Niemi Joensuun Maila, Sami Partanen Kiteen Pallo -90, Niilo Piiponniemi Sotkamon Jymy, Sasu Toikka Kouvolan Pallonlyöjät, pelinjohtaja Matti Iivarinen Kouvolan Pallonlyöjät, 2. pelinjohtaja Jukka Mäkinen Kouvolan Pallonlyöjät, valitsija/joukkueenjohtaja: Janne Vuorinen Sotkamo.

Länsi: Sami Haapakoski Vimpelin Veto, Olli Heikkala Vimpelin Veto, Janne Heimonen Vimpelin Veto, Jouni Itävalo Kankaanpään Maila, Timo Kallio Pattijoen Urheilijat, Mikko Kanala Vimpelin Veto, Topi Kosonen Pattijoen Urheilijat, Toni Marjamäki Seinäjoen JymyJussit, Teemu Nikkanen Hyvinkään Tahko, Henri Puputti Vimpelin Veto, Perttu Ruuska Vimpelin Veto, Jukka-Pekka Vainionpää Seinäjoen JymyJussit, Veli-Pekka Yli-Hirvelä Koskenkorvan Urheilijat, pelinjohtaja Sami-Petteri Kivimäki Vimpelin Veto, 2. pelinjohtaja Pasi Tyynelä Vimpelin Veto, valitsija/joukkueenjohtaja Sami Sirviö Helsinki.

Naiset:

Itä: Kirsi Ala-Lipasti Manse PP, Virpi Hukka Kirittäret, Mira Kolehmainen Manse PP, Essi Kylli Kempeleen Kiri, Susanna Kylä-Kause Manse PP, Elina Kärsämä Oulun Lipottaret, Eveliina Lämsä Oulun Lipottaret, Eeva Mäki-Maukola Kirittäret, Emma Nieminen Kirittäret, Henna Peltokangas Manse PP, Iiris Puskala Kempeleen Kiri, Senni Sallinen Manse PP, Marjukka Urpelainen Kirittäret, pelinjohtaja Seppo Salmela Oulun Lipottaret, 2. pelinjohtaja Antti Yli-Saunamäki Hyvinkään Tahko, valitsija/joukkueenjohtaja Kaisa Salmela Kemi.

Länsi: Emilia Itävalo Pesäkarhut, Henna Juka Pesäkarhut, Jenna Kammi-Rahnasto Lapuan Virkiä, Laura Kerola Seinäjoen Maila-Jussit, Meea Lehtinen Fera, Janette Lepistö Lapuan Virkiä, Emilia Linna Pesäkarhut, Susanne Ojaniemi Pesäkarhut, Netta Rummukainen Seinäjoen Maila-Jussit, Silja Syrjälä Lapuan Virkiä, Tanja Tuomela Lappajärven Veikot, Minttu Vettenranta Pesäkarhut, Emmi Viitala Lapuan Virkiä, pelinjohtaja Sami Österlund Pesäkarhut, 2. pelinjohtaja Tomi Niskanen Lapuan Virkiä, valitsija/joukkueenjohtaja Daniela Tanhua Rauma.

A-pojat:

Itä:

Jesse Eskelinen Kiteen Pallo, Valtteri Hämäläinen Kouvolan Pallonlyöjät, Markus Keski-Petäjä Kempeleen Kiri, Konsta Kettunen Joensuun Maila, Matias Litmanen Sotkamon Jymy, Jonne Luhtavaara Oulun Lippo, Valtteri Luoma Kouvolan Pallonlyöjät, Joona Mäkelä Kouvolan Pallonlyöjät, Misa Märskylä Sotkamon Jymy, Hannes Pekkinen Joensuun Maila, Joona Sikiö Kiteen Pallo -90, Samu-Kalle Varonen Kiteen Pallo -90, pelinjohtaja Riku Tolonen Sotkamon Jymy, 2. pelinjohtaja Saku Havukainen Kiteen Pallo -90, joukkueenjohtaja: Jarno Kaksonen Kitee.

Länsi: Atte Brandt Hyvinkään Tahko, Juho Hakomäki Koskenkorvan Urheilijat, Anttoni Jakobsson Koskenkorvan Urheilijat, Aku Kettunen Hyvinkään Tahko, Eero Kuitunen Koskenkorvan Urheilijat, Elmeri Lieto Seinäjoen Jymyjussit, Santtu Patova Hyvinkään Tahko, Arttu Ruuska Vimpelin Veto, Ville Takala Vimpelin Veto, Topias Teppo Seinäjoen Jymyjussit, Patrik Vartama Hyvinkään Tahko, Juuso Vuorenmäki Koskenkorvan Urheilijat, pelinjohtaja Mika Lehto Hyvinkään Tahko, 2. pelinjohtaja Markku Lassila Vimpelin Veto, valitsija/joukkueenjohtaja Juha-Pekka Soini Seinäjoki.

B-pojat:

Itä:

Erkka Gröhn Joensuun Maila, Valtteri Havukainen Kiteen Pallo -90, Ville-Markus Kosonen Imatran Pallo-Veikot, Konsta Kurikka Imatran Pallo-Veikot, Sebastian Lahti Siilinjärven Pesis, Jasperi Luoma Kouvolan Pallonlyöjät, Kristian Malikine Kouvolan Pallonlyöjät, Juuso Nousiainen Kempeleen Kiri, Rami Ruokojärvi Oulun Lippo Juniorit, Kasperi Salmela Oulun Lippo Juniorit, Lassi Vasarainen Kiteen Pallo -90, Ville Veittikoski Sotkamon Jymy, pelinjohtaja Teemu Körkkö Sotkamon Jymy, 2. pelinjohtaja Niko Sirviö Joensuun Maila, joukkueenjohtaja Tuomo Schroderus Joensuu.

Länsi: Elmeri Anttila Veteli Pesis, Pyry Alanen Manse PP, Aleksanteri Haukka Hyvinkään Tahko, Joona Iivonen Pöytyän Urheilijat, Eetu Isohanni Veteli Pesis, Eemeli Jaakkola Seinäjoen Maila-Jussit, Joona Kettunen Seinäjoen Maila-Jussit, Joni Levä Kankaanpään Maila, Luukas Levänen Hyvinkään Tahko, Joosua Rättö Hyvinkään Tahko, Aatu Saastamoinen Ylivieskan Kuula, Mikko Vihriälä Veteli Pesis, pelinjohtaja Jarmo Kauppinen Veteli Pesis, 2. pelinjohtaja Lauri Helin Hyvinkään Tahko, valitsija/joukkueenjohtaja Mikko Kivinen Vimpeli.

B-tytöt:

Itä: Johanna Karjanlahti Siilinjärven Pesis, Mari Kemppainen Kajaanin Pallokerho, Sara-Ella Kemppainen Kempeleen Kiri, Laura Korkala Kempeleen Kiri, Ella Korpela Kirittäret, Roosa Lappalainen Siilinjärven Pesis, Annika Linna Kempeleen Kiri, Hanna Toivanen Joensuun Maila, Iida Tossavainen Oulun Lipottaret, Sofia Tuovinen Tyrnävän Tempaus, Aino Vapaavuori Roihu, Elina Väre, Pesä Ysit, pelinjohtaja Erno Tuomainen Siilinjärven Pesis, 2. pelinjohtaja Joni Karppanen Kirittäret, valitsija/joukkueenjohtaja Jutta Surakka Joensuu.

Länsi: Venla Ahola, Hämeenkyrön Räpsä, Anna Ala-Kauhaluoma Janakkalan Jana, Jasmin Andreasen Fera, Anni Heikkilä Janakkalan Jana, Roosa Hussa Seinäjoen Maila-Jussit, Senni Korhonen Janakkalan Jana, Siiri Leppänen Hämeenkyrön Räpsä, Elli Mertaniemi Lapuan Virkiä, Selina Saarenmaa Seinäjoen Maila-Jussit, Henna Suominen Manse PP, Tinja Töyrylä Fera, Heini Viitanen, Fera, pelinjohtaja Erno Tuomainen Siilinjärven Pesis, 2. pelinjohtaja Joni Karppanen Kirittäret (Jyväskylä), valitsija/joukkueenjohtaja Jutta Surakka Joensuu.


Kirjoita kommentti

Perustele, kirjoita selkeästi, älä vähättele ihmisiä, ÄLÄ HUUDA. Pysy aiheessa ja muista käytöstavat. Kommentit luetaan ja tarvittaessa muokataan ennen julkaisua.

Meillä on nollatoleranssi alatyyliselle ilmaisulle, henkilöön käyvälle arvostelulle ja vihamielisyydelle. Emme julkaise kommentteja, joiden ainoa sisältö on negatiivinen mielipide vailla perusteluja. Jätämme julkaisematta myös ne kommentit, joissa ei lainkaan piitata oikeinkirjoituksesta kuten isoista alkukirjaimista tai välilyönneistä.

Kiitos etukäteen rakentavasta kommentistasi!

Lue myös

Sammio