Olympialaiset

Katso tästä olympialaisten koko ohjelma – Etelä-Korean kisat täynnä kohokohtia

Lumilautaliitto
Katso tästä olympialaisten koko ohjelma – Etelä-Korean kisat täynnä kohokohtia

Enni Rukajärvi on yksi Suomen suurista mitalitoivoista Pyeongchangissa.

Juha Luotola

Kokosimme koko Etelä-Korean talviolympialaisten kisaohjelman yhteen nippuun. Kisat alkavat jo torstaina 8. helmikuuta päivää ennen avajaisia curlingilla ja mäkihypyllä. Viimeinen kisapäivä on 2,5 viikkoa myöhemmin, sunnuntaina 25. helmikuuta.

Ohjelmassa käytetty lyhenne OAR tarkoittaa joukkuelajeissa venäläisten urheilijoiden joukkueita, jotka eivät saa kilpailla Venäjän lipun alla.

Ohjelmassa on käytetty Suomen kellonaikaa.

Torstai 8. helmikuuta

Curling (Gangneungin curlingkeskus):

Klo 2.05–4.00 sekaparikilpailun 1. kierros: USA–OAR, Kanada–Norja, Etelä-Korea–Suomi, Kiina–Sveitsi.

Klo 13.05–15.00 parikilpailun 2. kierros: Suomi–Sveitsi, Etelä-Korea–Kiina, OAR–Norja, USA–Kanada.

Mäkihyppy (Alpensia-mäkihyppykeskus):

Klo 14.30–15.40 miesten normaalimäen karsintakilpailu.

Heikki Westergård
Tomi Rantamäki ja Oona Kauste kilpailevat ensimmäisinä suomalaisina Etelä-Korean olympialaisissa. Kaksikko avaa urakkansa curlingin parikilpailussa jo päivää ennen avajaisia.

Tomi Rantamäki ja Oona Kauste kilpailevat ensimmäisinä suomalaisina Etelä-Korean olympialaisissa. Kaksikko avaa urakkansa curlingin parikilpailussa jo päivää ennen avajaisia.

Perjantai 9. helmikuuta

Klo 13.00–15.00 avajaiset (Olympiastadion).

Curling (Gangneungin curlingkeskus):

Klo 1.35–3.30 parikilpailun 3. kierros: Etelä-Korea–Norja, USA–Sveitsi, Kiina–Kanada, OAR–Suomi.

Klo 6.35–8.30 parikilpailun 4. kierros: Kanada–Suomi, Kiina–OAR, USA–Etelä-Korea, Sveitsi–Norja.

Freestyle (Pheonix-lumipuisto):

Klo 3.00–3.45 naisten kumparelaskun karsintakilpailu.

Klo 4.45–5.30 miesten kumparelaskun karsintakilpailu.

Taitoluistelu (Gangneungin luisteluhalli):

Klo 3.00–6.30 joukkuekilpailun miesten lyhytohjelma ja pariluistelun lyhytohjelma.

Lauantai 10. helmikuuta

Ampumahiihto (Alpensia-ampumahiihtokeskus):

Klo 13.15–14.45 naisten pikakilpailu 7,5 km.

Curling (Gangneungin curlingkeskus):

Klo 2.05–4.00 parikilpailun 5. kierros: Kiina–USA, Norja–Suomi, Kanada–Sveitsi, Etelä-Korea–OAR.

Klo 13.05–15.00 parikilpailun 6. kierros: OAR–Kanada, Sveitsi–Etelä-Korea, Norja–USA, Suomi–Kiina.

Jääkiekko (Kwandong-jääkiekkokeskus):

Klo 9.40–12.00 naisten alkusarjaa, B-lohko Japani–Ruotsi.

Klo 14.10–16.30 naisten alkusarjaa, B-lohko Sveitsi–Etelä-Korea.

Kaukalopikaluistelu (Gangneungin luisteluhalli):

Klo 12.00–14.50 miesten 1500 m, naisten 500 m alkuerät, naisten 3000 m viestin alkuerät.

Kelkkailu (Olympialaisten kelkkailukeskus):

Klo 12.10–15.20 miesten ohjaskelkkailu, laskut 1 & 2.

Lumilautailu (Pheonix-lumipuisto):

Klo 17.00–21.30 miesten slopestylen karsintakilpailu.

Maastohiihto (Alpensia-maastohiihtokeskus):

Klo 9.15–10.20 naisten yhdistelmäkilpailu 7,5 (p)+7,5 km (v).

Mäkihyppy (Alpensia-mäkihyppykeskus):

Klo 14.35–16.20 miesten normaalimäki.

Pikaluistelu (Gangneungin Ovaali):

Klo 13.00–14.50 naisten 3000 m.

Kari Mankonen
Naisten jääkiekkomaajoukkueen pelit pääsevät vauhtiin avajaisviikonloppuna. Avausvastustajana on kivikova USA.

Naisten jääkiekkomaajoukkueen pelit pääsevät vauhtiin avajaisviikonloppuna. Avausvastustajana on kivikova USA.

Sunnuntai 11. helmikuuta

Alppihiihto (Jeongseon-alppikeskus):

Klo 4.00–6.05 miesten syöksylasku.

Ampumahiihto (Alpensia-ampumahiihtokeskus):

Klo 13.15–14.55 miesten pikakilpailu 10 km.

Curling (Gangneungin curlingkeskus):

Klo 2.05–4.00 parikilpailun 7. kierros: Norja–Kiina, Suomi–USA, Sveitsi–OAR, Kanada–Etelä-Korea.

Klo 13.05–15.00 parikilpailun pudotusottelut (tarvittaessa).

Freestyle (Pheonix-lumipuisto):

Klo 12.30–13.00 naisten kumparelasku.

Klo 14.00–15.40 naisten kumparelasku.

Jääkiekko (Kwandong-jääkiekkokeskus):

Klo 9.40–12.00 naisten alkusarjaa, A-lohko Suomi–USA.

Klo 14.10–16.30 naisten alkusarjaa, A-lohko Kanada–OAR.

Kelkkailu (Olympialaisten kelkkailukeskus):

Klo 11.50–14.35 miesten ohjaskelkkailu, laskut 3 & 4.

Lumilautailu (Pheonix-lumipuisto):

Klo 3.00–4.45 miesten slopestylen finaalit.

Klo 6.30–8.35 naisten slopestylen karsintakilpailu.

Maastohiihto (Alpensia-maastohiihtokeskus):

Klo 8.15–10.10 miesten yhdistelmäkilpailu 15 km (p)+15 km (v).

Pikaluistelu (Gangneungin Ovaali):

Klo 9.00–11.15 miesten 5000 m.

Taitoluistelu (Gangneungin luisteluhalli):

Klo 3.00–7.40 joukkuekilpailun jäätanssin lyhyttanssi, naisten lyhytohjelma ja pariluistelun vapaaohjelma.

Maanantai 12. helmikuuta

Alppihiihto (Jeongseon-alppikeskus):

Klo 3.15–4.55 naisten suurpujottelun 1. kierros.

Klo 6.45–8.35 naisten suurpujottelun 2. kierros.

Ampumahiihto (Alpensia-ampumahiihtokeskus):

Klo 12.10–13.00 naisten takaa-ajo, 10 km.

Klo 14.00–14.55 miesten takaa-ajo, 15 km.

Curling (Gangneungin curlingkeskus):

Klo 2.05–4.00 parikilpailun välierä.

Klo 13.05–15.00 parikilpailun välierä.

Freestyle (Pheonix-lumipuisto):

Klo 12.30–13.00 miesten kumparelasku.

Klo 14.00–15.40 miesten kumparelasku.

Jääkiekko (Kwandong-jääkiekkokeskus):

Klo 9.40–12.00 naisten alkusarjaa, B-lohko Sveitsi–Japani.

Klo 14.10–16.30 naisten alkusarjaa, B-lohko Ruotsi–Etelä-Korea.

Kelkkailu (Olympialaisten kelkkailukeskus):

Klo 12.50–15.20 naisten ohjaskelkkailu, laskut 1 & 2.

Lumilautailu (Pheonix-lumipuisto):

Klo 3.00–4.45 naisten slopestylen finaalit.

Klo 6.30–8.00 naisten lumikourun karsinta.

Mäkihyppy (Alpensia-mäkihyppykeskus):

Klo 14.50–16.20 naisten normaalimäki.

Pikaluistelu (Gangneungin Ovaali):

Klo 14.30–16.10 naisten 1500 m.

Taitoluistelu (Gangneungin luisteluhalli):

Klo 3.00–6.25 joukkuekilpailun miesten vapaaohjelma, naisten vapaaohjelma ja jäätanssin vapaatanssi.

Tiistai 13. helmikuuta

Alppihiihto (Jeongseon-alppikeskus):

Klo 4.30–6.10 miesten alppiyhdistetyn syöksy.

Klo 8.00–9.25 miesten alppiyhdistetyn pujottelu.

Curling (Gangneungin curlingkeskus):

Klo 2.05–4.00 parikilpailun pronssiottelu.

Klo 13.05–15.20 parikilpailun loppuottelu.

Jääkiekko (Kwandong-jääkiekkokeskus):

Klo 9.40–12.00 naisten alkusarjaa, A-lohko Kanada–Suomi.

Klo 14.10–16.30 naisten alkusarjaa, A-lohko USA–Ruotsi.

Kaukalopikaluistelu (Gangneungin luisteluhalli):

Klo 12.00–14.30 naisten 500 m, miesten 1000 m alkuerät, miesten 5000 m viestin alkuerät.

Kelkkailu (Olympialaisten kelkkailukeskus):

Klo 12.30–14.55 naisten ohjaskelkkailu, laskut 3 & 4.

Lumilautailu (Pheonix-lumipuisto):

Klo 3.00–4.40 naisten lumikourun finaalit.

Klo 6.00–7.50 miesten lumikourun karsinta.

Maastohiihto (Alpensia-maastohiihtokeskus):

Klo 10.30–11.45 naisten ja miesten sprintti (p), aika-ajo.

Klo 13.00–15.00 naisten ja miesten sprintti (p). pudotushiihdot.

Pikaluistelu (Gangneungin Ovaali):

Klo 13.00–14.45 miesten 1500 m.

EPA
Kaisa Mäkäräiseltä on lupa odottaa mitalia.

Kaisa Mäkäräiseltä on lupa odottaa mitalia.

Keskiviikko 14. helmikuuta

Alppihiihto (Jeongseon-alppikeskus):

Klo 3.15–4.50 naisten pujottelun 1. kierros.

Klo 6.45–8.25 naisten pujottelun 2. kierros.

Ampumahiihto (Alpensia-ampumahiihtokeskus):

Klo 13.05–15.00 naisten normaalikilpailu 15 km.

Curling (Gangneungin curlingkeskus):

Klo 2.05–5.00 miesten alkusarjan 1. kierros: Tanska–Ruotsi, Kanada–Italia, Etelä-Korea–USA, Sveitsi–Britannia.

Klo 7.05–10.00 naisten alkusarjan 1. kierros: Japani–USA, OAR–Britannia, Tanska–Ruotsi, Sveitsi–Kiina.

Klo 13.05–16.00 miesten alkusarjan 2. kierros: Kanada–Britannia, Etelä-Korea–Ruotsi, Sveitsi–Italia, Norja–Japani.

Jääkiekko (Kwandong-jääkiekkokeskus):

Klo 5.10–7.30 naisten alkusarjaa, B-lohko Ruotsi–Sveitsi.

Klo 9.40–12.00 naisten alkusarjaa, B-lohko Etelä-Korea–Japani.

Klo 14.10–16.30 miesten alkusarjaa, B-lohko Slovakia–OAR (Gangneung-jääkiekkokeskus).

Klo 14.10–16.30 miesten alkusarjaa, B-lohko USA–Slovenia.

Kelkkailu (Olympialaisten kelkkailukeskus):

Klo 13.20–14.25 ohjaskelkkailun parikilpailu, laskut 1 & 2.

Lumilautailu (Pheonix-lumipuisto):

Klo 3.30–5.10 miesten lumikourun finaalit.

Pikaluistelu (Gangneungin Ovaali):

Klo 12.00–13.30 naisten 1000 m.

Taitoluistelu (Gangneungin luisteluhalli):

Klo 3.00–6.35 pariluistelun lyhytohjelma.

Yhdistetty:

Klo 8.00–8.55 normaalimäen mäkikilpailu (Alpensia-mäkihyppykeskus).

Klo 10.45–11.45 henkilökohtaisen kilpailun hiihto 10 km (Alpensia-maastohiihtokeskus).

Torstai 15. helmikuuta

Alppihiihto (Jeongseon-alppikeskus):

Klo 4.00–6.10 miesten supersuurpujottelu.

Ampumahiihto (Alpensia-ampumahiihtokeskus):

Klo 13.00–15.00 miesten normaalimatka 20 km.

Curling (Gangneungin curlingkeskus):

Klo 2.05–5.00 naisten alkusarjan 2. kierros: Kanada–Etelä-Korea, Tanska–Japani, Kiina–OAR, Britannia–USA.

Klo 7.05–10.00 miesten alkusarjan 3. kierros: USA–Italia, Norja–Kanada, Britannia–Japani, Tanska–Sveitsi.

Klo 13.05–16.00 naisten alkusarjan 3. kierros: Kiina–Britannia, Kanada–Ruotsi, USA–Sveitsi, Etelä-Korea–Japani.

Freestyle (Pheonix-lumipuisto):

Klo 13.00–14.15 naisten hyppyjen karsinta.

Jääkiekko:

Klo 5.10–7.30 miesten alkusarjaa, C-lohko Suomi–Saksa (Gangneung-jääkiekkokeskus).

Klo 5.10–7.30 naisten alkusarjaa, A-lohko USA–Kanada (Kwandong-jääkiekkokeskus).

Klo 9.40–12.00 miesten alkusarjaa, C-lohko Norja–Ruotsi (Gangneung-jääkiekkokeskus).

Klo 9.40–12.00 naisten alkusarjaa, A-lohko OAR–Suomi (Kwandong-jääkiekkokeskus).

Klo 14.10–16.30 miesten alkusarjaa, A-lohko Tshekki–Etelä-Korea (Gangneung-jääkiekkokeskus).

Klo 14.10–16.30 naisten alkusarjaa, B-lohko Sveitsi–Kanada (Kwandong-jääkiekkokeskus).

Kelkkailu (Olympialaisten kelkkailukeskus):

Klo 3.00–5.25 miesten skeleton, laskut 1 & 2.

Klo 14.30–15.45 ohjaskelkkailun joukkuekilpailu.

Lumilautailu (Pheonix-lumipuisto):

Klo 4.00–5.35 miesten lumilautacrossin karsinta.

Klo 6.30–8.00 miesten lumilautacrossin finaali.

Maastohiihto (Alpensia-maastohiihtokeskus):

Klo 8.30–10.15 naisten 10 km (v).

Pikaluistelu (Gangneungin Ovaali):

Klo 13.00–15.10 miesten 10 000 m.

Taitoluistelu (Gangneungin luisteluhalli):

Klo 3.30–6.55 pariluistelun vapaaohjelma.

Timo Marttila
Iivo Niskanen sivakoi 15 kilometrin vapaalla kisojen ensimmäisen kokonaisen viikon perjantaiaamuna.

Iivo Niskanen sivakoi 15 kilometrin vapaalla kisojen ensimmäisen kokonaisen viikon perjantaiaamuna.

Perjantai 16. helmikuuta

Curling (Gangneungin curlingkeskus):

Klo 2.05–5.00 miesten alkusarjan 4. kierros: Italia–Tanska, Norja–Etelä-Korea, Ruotsi–USA.

Klo 7.05–10.00 naisten alkusarjan 4. kierros: Tanska–Kanada, Etelä-Korea–Sveitsi, Ruotsi–OAR.

Klo 13.05–16.00 miesten alkusarjan 5. kierros: Japani–Sveitsi, Ruotsi–Britannia, Tanska–USA, Kanada–Etelä-Korea.

Freestyle (Pheonix-lumipuisto):

Klo 13.00–14.20 naisten hyppyjen finaali.

Jääkiekko:

Klo 5.10–7.30 miesten alkusarjaa, B-lohko USA–Slovakia (Gangneung-jääkiekkokeskus).

Klo 9.40–12.00 miesten alkusarjaa, B-lohko OAR–Slovenia (Gangneung-jääkiekkokeskus).

Klo 14.10–16.30 miesten alkusarjaa, C-lohko Suomi–Norja (Gangneung-jääkiekkokeskus).

Klo 14.10–16.30 miesten alkusarjaa, C-lohko Ruotsi–Saksa (Kwandong-jääkiekkokeskus).

Kelkkailu (Olympialaisten kelkkailukeskus):

Klo 2.30–5.10 miesten skeleton, laskut 3 & 4.

Klo 13.20–15.10 naisten skeleton, laskut 1 & 2.

Lumilautailu (Pheonix-lumipuisto):

Klo 3.00–4.25 naisten lumilautacrossin sijoituslaskut.

Klo 5.15–6.15 naisten lumilautacrossin finaali.

Maastohiihto (Alpensia-maastohiihtokeskus):

Klo 8.00–9.50 miesten 15 km (v).

Mäkihyppy (Alpensia-mäkihyppykeskus):

Klo 14.30–15.40 miesten suurmäen karsintakilpailu.

Pikaluistelu (Gangneungin Ovaali):

Klo 13.00–14.30 naisten 5000 m.

Taitoluistelu (Gangneungin luisteluhalli):

Klo 3.00–7.30 miesten lyhytohjelma.

Lauantai 17. helmikuuta

Alppihiihto (Jeongseon-alppikeskus):

Klo 4.00–5.55 naisten supersuurpujottelu.

Ampumahiihto (Alpensia-ampumahiihtokeskus):

Klo 13.15–14.10 naisten yhteislähtö 12,5 km.

Curling (Gangneungin curlingkeskus):

Klo 2.05–5.00 naisten alkusarjan 5. kierros: Sveitsi–Ruotsi, OAR–USA, Japani–Kiina, Tanska–Britannia.

Klo 7.05–10.00 miesten alkusarjan 6. kierros: Etelä-Korea–Kiina, Sveitsi–Norja, Kanada–Ruotsi, Japani–Italia.

Klo 13.05–16.00 naisten alkusarjan 6. kierros: OAR–Japani, Kiina–Tanska, Etelä-Korea–Britannia, USA–Kanada.

Freestyle (Pheonix-lumipuisto):

Klo 3.00–4.40 naisten slopestylen karsinta.

Klo 6.00–7.35 naisten slopestylen finaalit.

Klo 13.00–14.15 miesten hyppyjen karsinta.

Jääkiekko:

Klo 5.10–7.30 miesten alkusarjaa, A-lohko Kanada–Tshekki (Gangneung-jääkiekkokeskus).

Klo 5.10–7.30 naisten puolivälierä (Kwandong-jääkiekkokeskus).

Klo 9.40–12.00 miesten alkusarjaa, A-lohko Etelä-Korea–Sveitsi (Gangneung-jääkiekkokeskus).

Klo 9.40–12.00 naisten puolivälierä (Kwandong-jääkiekkokeskus).

Klo 14.10–16.30 miesten alkusarjaa, B-lohko OAR–USA (Gangneung-jääkiekkokeskus).

Klo 14.10–16.30 miesten alkusarjaa, B-lohko Slovenia–Slovakia (Kwandong-jääkiekkokeskus).

Kaukalopikaluistelu (Gangneungin luisteluhalli):

Klo 12.00–14.55 naisten 1500 m, miesten 1000 m.

Kelkkailu (Olympialaisten kelkkailukeskus):

Klo 13.20–14.40 naisten skeleton, laskut 3 & 4.

Maastohiihto (Alpensia-maastohiihtokeskus):

Klo 11.30–12.45 naisten 4x5 km (2p+2v).

Mäkihyppy (Alpensia-mäkihyppykeskus):

Klo 14.30–16.15 miesten suurmäki.

Taitoluistelu (Gangneungin luisteluhalli):

Klo 3.00–7.35 miesten vapaaohjelma.

Kimmo Penttinen
Petri Kontiola johdattaa Leijonat melko ohuella sentterikalustolla mitalijahtiin.

Petri Kontiola johdattaa Leijonat melko ohuella sentterikalustolla mitalijahtiin.

Sunnuntai 18. helmikuuta

Alppihiihto (Jeongseon-alppikeskus):

Klo 3.15–5.10 miesten suurpujottelun 1. kierros.

Klo 6.45–7.45 miesten suurpujottelun 2. kierros.

Ampumahiihto (Alpensia-ampumahiihtokeskus):

Klo 13.15–14.15 miesten yhteislähtö 15 km.

Curling (Gangneungin curlingkeskus):

Klo 2.05–5.00 miesten alkusarjan 7. kierros: Norja–Tanska, USA–Japani, Sveitsi–Kanada.

Klo 7.05–10.00 naisten alkusarjan 7. kierros: Britannia–Ruotsi, Kanada–Sveitsi, Kiina–Etelä-Korea.

Klo 13.05–16.00 miesten alkusarjan 8. kierros: Ruotsi–Japani, Tanska–Etelä-Korea, Italia–Britannia, USA–Norja.

Freestyle (Pheonix-lumipuisto):

Klo 3.00–5.05 miesten slopestylen karsinta.

Klo 6.15–7.50 miesten slopestylen finaali.

Klo 13.00–14.20 miesten hyppyjen finaali.

Jääkiekko:

Klo 5.10–7.30 miesten alkusarjaa, C-lohko Saksa–Norja (Gangneung-jääkiekkokeskus).

Klo 5.10–7.30 naisten sijoitusottelu (Kwandong-jääkiekkokeskus).

Klo 9.40–12.00 miesten alkusarjaa, A-lohko Tshekki–Sveitsi (Gangneung-jääkiekkokeskus).

Klo 9.40–12.00 naisten sijoitusottelu (Kwandong-jääkiekkokeskus).

Klo 14.10–16.30 miesten alkusarjaa, A-lohko Kanada–Etelä-Korea (Gangneung-jääkiekkokeskus).

Klo 14.10–16.30 miesten alkusarjaa, C-lohko Ruotsi–Suomi (Kwandong-jääkiekkokeskus).

Kelkkailu (Olympialaisten kelkkailukeskus):

Klo 13.05–15.45 rattikelkkailun kahden miehen kilpailu, laskut 1 & 2.

Maastohiihto (Alpensia-maastohiihtokeskus):

Klo 8.15–10.10 miesten 4x10 km (2p+2v).

Pikaluistelu (Gangneungin Ovaali):

Klo 13.00–14.55 miesten joukkuetakaa-ajon karsinta, naisten 500 m.

Maanantai 19. helmikuuta

Curling (Gangneungin curlingkeskus):

Klo 2.05–5.00 naisten alkusarjan 8. kierros: USA–Tanska, Japani–Kanada, Ruotsi–Etelä-Korea, OAR–Sveitsi.

Klo 7.05–10.00 miesten alkusarjan 9. kierros: Italia–Etelä-Korea, Ruotsi–Sveitsi, USA–Kanada, Britannia–Tanska.

Klo 13.05–16.00 naisten alkusarjan 9. kierros: Britannia–Sveitsi, Tanska–OAR, Kiina–USA, Japani–Ruotsi.

Freestyle (Pheonix-lumipuisto):

Klo 3.00–4.25 naisten lumikourun karsinta.

Jääkiekko (Gangneung-jääkiekkokeskus):

Klo 6.10–8.30 naisten välierä.

Klo 14.00–16.30 naisten välierä.

Kelkkailu (Olympialaisten kelkkailukeskus):

Klo 13.15–16.00 rattikelkkailun kahden miehen kilpailu, laskut 3 & 4.

Lumilautailu (Alpensia-mäkihyppykeskus):

Klo 2.30–5.25 naisten big air -hyppyjen karsinta.

Mäkihyppy (Alpensia-mäkihyppykeskus):

Klo 14.30–16.15 miesten suurmäen joukkuekilpailu.

Pikaluistelu (Gangneungin Ovaali):

Klo 13.00–15.00 naisten joukkuetakaa-ajon karsinta, miesten 500 m.

Taitoluistelu (Gangneungin luisteluhalli):

Klo 3.00–6.45 jäätanssin lyhyttanssi.

Tiistai 20. helmikuuta

Ampumahiihto (Alpensia-ampumahiihtokeskus):

Klo 13.15–14.45 sekaviesti (naiset 2x6 km, miehet 2x7,5 km).

Curling (Gangneungin curlingkeskus):

Klo 2.05–5.00 miesten alkusarjan 10. kierros: Britannia–Norja, Japani–Kanada, Etelä-Korea–Sveitsi, Italia–Ruotsi.

Klo 7.05–10.00 naisten alkusarjan 10. kierros: Kanada–Kiina, USA–Etelä-Korea, Britannia–Japani.

Klo 13.05–16.00 miesten alkusarjan 11. kierros: Sveitsi–USA, Norja–Italia, Japani–Tanska.

Freestyle (Pheonix-lumipuisto):

Klo 3.30–4.55 naisten lumikourun finaali.

Klo 6.00–7.45 miesten lumikourun karsinta.

Jääkiekko:

Klo 5.10–7.30 miesten pudotuspelien 1. kierrosta (Gangneung-jääkiekkokeskus).

Klo 5.10–7.30 naisten sijoitusottelu (Kwandong-jääkiekkokeskus).

Klo 9.40–12.00 miesten pudotuspelien 1. kierrosta (Gangneung-jääkiekkokeskus).

Klo 9.40–12.00 naisten sijoitusottelu (Kwandong-jääkiekkokeskus).

Klo 14.10–16.30 miesten pudotuspelien 1. kierrosta (Gangneung-jääkiekkokeskus).

Klo 14.10–16.30 miesten pudotuspelien 1.kierrosta (Kwandong-jääkiekkokeskus).

Kaukalopikaluistelu (Gangneungin luisteluhalli):

Klo 12.00–14.00 naisten 1000 m alkuerät, miesten 500 m alkuerät, naisten 3000 m viesti.

Kelkkailu (Olympialaisten kelkkailukeskus):

Klo 13.50–14.45 rattikelkkailun naisten laskut 1 & 2.

Taitoluistelu (Gangneungin luisteluhalli):

Klo 3.00–6.45 jäätanssin vapaatanssi.

Yhdistetty:

Klo 12.00–12.55 miesten suurmäki (Alpensia-mäkihyppykeskus).

Klo 14.45–15.45 henkilökohtaisen kilpailun hiihto 10 km (Alpensia-maastohiihtokeskus).

Petteri Paalasmaa/arkisto
Ennen kisoja sairastellut Krista Pärmäkoski on huippukunnossaan Suomen valttikortteja naisten hiihtoladuilla.

Ennen kisoja sairastellut Krista Pärmäkoski on huippukunnossaan Suomen valttikortteja naisten hiihtoladuilla.

Keskiviikko 21. helmikuuta

Alppihiihto (Jeongseon-alppikeskus):

Klo 4.00–5.50 naisten syöksylasku.

Curling (Gangneungin curlingkeskus):

Klo 2.05–5.00 naisten alkusarjan 11. kierros: Etelä-Korea–OAR, Ruotsi–Kiina, Sveitsi–Tanska, Kanada–Britannia.

Klo 7.05–10.00 miesten alkusarjan 12. kierros: Tanska–Kanada, Britannia–USA, Ruotsi–Norja, Etelä-Korea–Japani.

Klo 13.05–16.00 naisten alkusarjan 12. kierros: Ruotsi–USA, Sveitsi–Japani, OAR–Kanada, Etelä-Korea–Tanska.

Freestyle (Pheonix-lumipuisto):

Klo 4.30–5.15 miesten ski cross, karsinta.

Klo 6.15–7.55 miesten ski cross, finaalit.

Jääkiekko:

Klo 5.10–7.30 miesten puolivälierä (Gangneung-jääkiekkokeskus).

Klo 9.40–12.00 miesten puolivälierä (Gangneung-jääkiekkokeskus).

Klo 9.40–12.00 naisten pronssiottelu (Kwandong-jääkiekkokeskus).

Klo 14.10–16.30 miesten puolivälierä (Gangneung-jääkiekkokeskus).

Klo 14.10–16.30 miesten puolivälierä (Kwandong-jääkiekkokeskus).

Kelkkailu (Olympialaisten kelkkailukeskus):

Klo 13.40–16.00 naisten rattikelkkailu, laskut 3 & 4.

Lumilautailu (Alpensia-mäkihyppykeskus):

Klo 2.30–5.45 miesten big air -hyppyjen karsinta.

Maastohiihto (Alpensia-maastohiihtokeskus):

Klo 10.00–11.30 naisten ja miesten pariviesti (v), karsinta.

Klo 12.00–13.20 naisten ja miesten pariviesti (v), finaali.

Pikaluistelu (Gangneungin Ovaali):

Klo 13.00–14.50 naisten ja miesten joukkuetakaa-ajo.

Taitoluistelu (Gangneungin luisteluhalli):

Klo 3.00–7.30 naisten lyhytohjelma.

Torstai 22. helmikuuta

Alppihiihto (Jeongseon-alppikeskus):

Klo 3.15–5.10 miesten pujottelun 1. kierros.

Klo 6.45–8.40 miesten pujottelun 2. kierros.

Ampumahiihto (Alpensia-ampumahiihtokeskus):

Klo 13.15–14.45 naisten viesti 4x6 km.

Curling (Gangneungin curlingkeskus):

Klo 2.05–5.00 naisten ja miesten pudotusottelut.

Klo 13.05–16.00 miesten välierä.

Freestyle (Pheonix-lumipuisto):

Klo 4.30–6.00 miesten lumikourun finaali.

Jääkiekko (Gangneung-jääkiekkokeskus):

Klo 6.10–9.00 naisten loppuottelu.

Kaukalopikaluistelu (Gangneungin luisteluhalli):

Klo 12.00–14.45 miesten 500 m, naisten 1000 m, miesten 5000 m viesti.

Kelkkailu (Olympialaisten kelkkailukeskus):

Klo 6.10–9.00 naisten rattikelkkailun finaali.

Lumilautailu (Pheonix-lumipuisto):

Klo 5.00–6.50 naisten ja miesten parisuurpujottelun karsinta.

Yhdistetty:

Klo 9.30–10.10 suurmäen joukkuekilpailun mäkiosuus (Alpensia-mäkihyppykeskus).

Klo 12.20–13.20 joukkuekilpailun hiihto 4x5 km (Alpensia-maastohiihtokeskus).

FILIP SINGER
Mika Poutalan hieno kausi lupaa hyvää olympialaisia silmälläpitäen.

Mika Poutalan hieno kausi lupaa hyvää olympialaisia silmälläpitäen.

Perjantai 23. helmikuuta

Alppihiihto (Jeongseon-alppikeskus):

Klo 4.00–5.25 naisten alppiyhdistetyn syöksy.

Klo 7.30–8.45 naisten alppiyhdistetyn pujottelu.

Ampumahiihto (Alpensia-ampumahiihtokeskus):

Klo 13.15–14.45 miesten viesti 4x7,5 km.

Curling (Gangneungin curlingkeskus):

Klo 8.35–11.30 miesten pronssiottelu.

Klo 13.05–16.00 naisten välierä.

Freestyle (Pheonix-lumipuisto):

Klo 4.30–5.15 naisten skicrossin karsinta.

Klo 6.15–7.55 naisten skicrossin finaali.

Jääkiekko (Gangneung-jääkiekkokeskus):

Klo 9.40–12.00 miesten välierä.

Klo 14.10–16.30 miesten välierä.

Lumilautailu (Alpensia-mäkihyppykeskus):

Klo 3.30–4.15 naisten big air -hyppyjen finaali.

Pikaluistelu (Gangneungin Ovaali):

Klo 12.00–13.35 miesten 1000 m.

Taitoluistelu (Gangneungin luisteluhalli):

Klo 3.00–7.15 naisten vapaaohjelma.

Pekka Aho
Ristomatti Hakolan vahvuudet ovat sprinttihiihdossa.

Ristomatti Hakolan vahvuudet ovat sprinttihiihdossa.

Lauantai 24. helmikuuta

Alppihiihto (Jeongseon-alppikeskus):

Klo 4.00–5.55 joukkuekilpailu.

Curling (Gangneungin curlingkeskus):

Klo 8.35–11.55 miesten loppuottelu.

Klo 13.05–16.00 naisten pronssiottelu.

Jääkiekko (Gangneung-jääkiekkokeskus):

Klo 14.10–17.00 miesten pronssiottelu.

Kelkkailu (Olympialaisten kelkkailukeskus):

Klo 2.30–5.00 rattikelkkailun nelimiehiskilpailu, laskut 1 & 2.

Lumilautailu:

Klo 3.00–4.45 miesten big air -hyppyjen finaali (Alpensia-mäkihyppykeskus).

Klo 5.00–6.30 naisten ja miesten parisuurpujottelun finaalit (Pheonix-lumipuisto).

Maastohiihto (Alpensia-maastohiihtokeskus):

Klo 7.00–10.05 miesten 50 km (p, yhteislähtö).

Pikaluistelu (Gangneungin Ovaali):

Klo 13.00–15.40 naisten ja miesten yhteislähtö.

Sunnuntai 25. helmikuuta

Curling (Gangneungin curlingkeskus):

Klo 2.05–5.25 naisten loppuottelu.

Jääkiekko (Gangneung-jääkiekkokeskus):

Klo 6.10–9.00 miesten loppuottelu.

Kelkkailu (Olympialaisten kelkkailukeskus):

Klo 2.30–5.30 rattikelkkailun nelimiehiskilpailu, laskut 3 & 4.

Maastohiihto (Alpensia-maastohiihtokeskus):

Klo 8.15–10.20 naisten 30 km (p, yhteislähtö).

Taitoluistelu (Gangneungin luisteluhalli):

Klo 2.30–5.00 loppunäytös.

Klo 13.00–15.00 päättäjäiset (Olympiastadion).


Lue myös nämä


Kirjoita kommentti

Perustele, kirjoita selkeästi, älä vähättele ihmisiä, ÄLÄ HUUDA. Pysy aiheessa ja muista käytöstavat. Kommentit luetaan ja tarvittaessa muokataan ennen julkaisua.

Meillä on nollatoleranssi alatyyliselle ilmaisulle, henkilöön käyvälle arvostelulle ja vihamielisyydelle. Emme julkaise kommentteja, joiden ainoa sisältö on negatiivinen mielipide vailla perusteluja. Jätämme julkaisematta myös ne kommentit, joissa ei lainkaan piitata oikeinkirjoituksesta kuten isoista alkukirjaimista tai välilyönneistä.

Kiitos etukäteen rakentavasta kommentistasi!

Lue myös

Sammio