Mahtavassa kunnossa hallikaudella ollut Reetta Hurske juoksi EM-kultaa 60 metrin aitajuoksussa.
Hurske voitti finaalin ajalla 7,79, joka sivuaa hänen tällä hallikaudella juoksemaansa Suomen ennätystä.
Kyseessä on Hurskeen, 27, ensimmäinen arvokisamitali.
”Nyt tuntuu tosi hyvältä. Halusin niin paljon voittaa. Oli tähtihetki, kun tiesin, että on mahdollisuus voittaa. Lähdin aggressiivisesti, en antanut muille siimaa. Loppusilaus ja se oli siinä”, Hurske sanoi Ylelle kisan ratkettua.
Hollannin Nadine Visser juoksi hopealle ajalla 7,84. Sveisin Ditaji Kambundji oli kolmas, 7,91.
Mitalisuosikkina kilpailuun lähtenyt Hurske väläytteli vauhtiaan jo välierässä juoksemalla ajan 7,85. Hän oli välierien nopein.
Hurske lähti loppukilpailuun ennakkosuosikkina. Hän oli juossut välierien kovimman ajan 7,85, ja tamperelaisen kauden paras 7,79 on Euroopan kakkostulos. Sadasosan nopeampi tilastokärki, Puolan Pia Skrzyszowska ei ollut jalkavamman vuoksi mukana.
Tamperelainen on kohentanut Suomen ennätystä tällä hallikaudella peräti viisi kertaa.
Suomelle EM-hallikisoista tuli todellinen jättipotti, sillä lauantaina Wilma Murto taivutti EM-kultaa seiväshypyssä.