Ässien kanadalaisvahvistus Markus Phillips on pelannut viimeksi 10. joulukuuta. Loukkaantumisesta kärsinyt puolustaja on ollut viime viikosta asti pelikuntoinen, mutta hän ei ole mahtunut kokoonpanoon.
Ässien päävalmentaja Karri Kivi vahvisti, että lauantaina Ilvestä vastaan Phillips pelaa.
Tilaa tekee todennäköisesti Valtteri Viirret. Ennakkoluulottomasti liigakaukaloihin tullut Viirret, 19, pelasi perjantai-iltana Ässien alle 20-vuotiaiden joukkueessa. Nuorten joukkueessa puolustaja oli pelannut viimeksi marraskuussa.
Viirret ei tehoille päässyt, mutta muuten edustusjoukkueesta tutut pelaajat olivat isossa roolissa, kun Ässät voitti HIFK:n 5–2 (2–1, 2–1, 1–0).
Leevi Viitala teki kaksi maalia. Kahteen maalin pystyi myös Eero Niemi. Liigasta tutuista Kalle Myllymaa ja Eemeli Virtanen saivat kaksi syöttöpistettä. Saman saldon sai Manu Mäkelä.Yhden maalin Ässille teki Jesperi Kaukonen.
Ässien maalilla torjui edustusjoukkueen kakkosvahti Rasmus Korhonen.
Viitala on pelannut nuorissa tällä kaudella 19 ottelua. Niissä hän on tehnyt tehot 26+9=35.
Voiton ansiosta Ässät ohitti HIFK:n ja nousi viidenneksi. Lauantaina joukkue kohtaa Lukon Raumalla. Lukko on sarjassa yhdeksäntenä.