Alle 20-vuotiaiden yleisurheilun MM-kisat alkoivat maanantaina Kolumbiassa.
Naisten 800 metrillä molemmat suomalaiset etenivät suoraan välieriin. Vammalan seudun Voimaa edustava Kiikoisista kotoisin oleva Veera Mattila oli eränsä kolmas ajalla 2.07,36 ja Ronja Koskela oli eränsä neljäs ajalla 2.10,05.
”Olen tosi tyytyväinen juoksuun. Stressasin tosi paljon ennen sitä. En ole nukkunut enkä syönyt. Jännitti tosi paljon, miten menee ja samoin tämä kuumuus. Jalka ei tuntunut miltään älyttömän kevyeltä ensimmäisellä kierroksella, mutta onneksi juoksu tuli vahvasti loppuun”, Mattila kertoi Urheiluliiton tiedotteessa.
Naisten keihäskarsinnassa Emilia Karell ja Vivian Suominen varmistivat paikat tiistaiseen finaaliin. Karell oli karsinnan 10:s tuloksellaan 52,19. Suominen eteni finaaliin viimeisenä eli sijalla 12 ja heitti 48,89.
Miesten kymmenottelussa 100 metrin ja pituuden jälkeen Joonas Lapinkero oli sijalla 26, pisteitä yhteensä 1 431.
Miesten 100 metrin alkuerissä Niko Kangasoja juoksi 10,66 ja Valtteri Louko juoksi ennätyksensä 10,52. Kumpikaan ei edennyt alkueristä jatkoon.
Hallitseva seitsenottelun nuorten maailmanmestari Saga Vanninen aloittaa ottelun keskiviikkona.