Jalkapallojätti Bayern Münchenin urheilujohtaja Hasan Salihamidzic kertoi Saksan Sky Sport -kanavalle, että joukkueen tähtihyökkääjä Robert Lewandowski haluaa jättää saksalaisseuran.
”Juttelin Lewan kanssa. Hän sanoi minulle, ettei halua hyväksyä jatkosopimustarjoustamme ja haluaa jättää seuramme”, Salihamidzic sanoi Skylle.
Maalitykki Lewandowskin nykyinen Bayern-sopimus on voimassa kesään 2023. Lewandowski on juhlinut Bayernissa muun muassa kahdeksaa Saksan Bundesliigan mestaruutta ja yhtä Mestarien liigan ykkössijaa. Ennen Bayernia hän ehti voittaa Borussia Dortmundissa kaksi Saksan mestaruutta.
Lewandowski johtaa ylivoimaisesti kisaa Kultaisesta kengästä, eli Euroopan sarjojen parhaan maalintekijän palkinnosta. Hän on tehnyt tällä kaudella 34 sarjamaalia.
Bundesliigan kausi päättyy tänään. Mestaruutensa jo aiemmin varmistanut Bayern kohtaa vieraissa Wolfsburgin.