Eri lajien parhaat urheilijat julkaistu: Satakuntaan viisi valintaa – katso koko lista - Urheilu - Satakunnan Kansa

Eri lajien parhaat urheilijat julkaistu: Satakuntaan viisi valintaa – katso koko lista

Lajien parhaat on valittu jo vuodesta 1946 saakka.

Euran Karateseuran Titta Keinänen valittiin jälleen vuoden karatekaksi.

10.1. 14:27

Urheilutoimittajien liitto on julkaissut perinteisen listansa eri lajien vuoden parhaista urheilijoista.

Perinne on jatkunut vuodesta 1946. Alun perin mukana oli vain muutama laji, mutta tänä vuonna listoilla oli jo 77 eri lajia.

Satakunnasta löytyi vuonna 2021 viisi lajinsa parasta urheilijaa. Frisbeegolfissa valituksi tuli Rauman Frisbeen Henna Blomroos, karatessa Euran Karateseuran Titta Keinänen, uinnissa Porin Uimaseuran Matti Mattsson ja vapaaottelussa Porin Kamppailu-urheilukeskuksen Jesse Urholin. Lisäksi Jämin Jänteen Ristomatti Hakola sai parhaan hiihtäjän tittelin yhdessä parisprintin MM-hopeaparinsa Joni Mäen kanssa.

Rauman Frisbeeta edustava Henna Blomroos valittiin frisbeegolfissa vuoden parhaaksi.

Jämin Jänteen Ristomatti Hakola sai valinnan yhdessä MM-hopeaparinsa Joni Mäen kanssa.

Porin Uimaseuran olympiapronssimitalisti Matti Mattsson oli selvä valinta vuoden uimariksi.

Voitosta voittoon edennyt Porin Kamppailu-urheilukeskuksen Jesse Urholin on vuoden vapaaottelija.

Valinnat teki Urheilutoimittajain liiton Vuoden urheilija -valiokunta. Kyse oli siis valinnoista, ei äänestyksestä.

Urheilutoimittajain liiton äänestykseen perustava Vuoden urheilija julkaistaan torstaina järjestettävässä ja suorana televisioitavassa Urheilugaalassa.

Lajien parhaat urheilijat 2021

Aerobic: Nea Kivelä, Turun Urheiluliitto

Agility: Iida Vakkuri, Agilityklubi (Vantaa)

Alamäkiluistelu: Mirko Lahti

Alppilajit: Samu Torsti, Vasa Skidklubb

Amerikkalainen jalkapallo: Chris Mulumba, Hamilton Tiger-Cats (Kanada)

Ampumahiihto: Tero Seppälä, Haapajärven Kiilat

Ampumaurheilu: Eetu Kallioinen, Ala-Hämeen Ampujat (Loppi)

Autourheilu: Kalle Rovanperä

Beach volley: Riikka Lehtonen – Niina Ahtiainen

Biljardi: Robin Hull, AuraBiljardi (Turku)

Curling: Kalle Kiiskinen, Hyvinkään Curling

Darts: Marko Kantele, Samuli Blues (Asikkala)

E-urheilu: Erik Tammenpää

Freestyle: Olli Penttala, Freestyleseura Moebius (Pääkaupunkiseutu)

Frisbeegolf: Henna Blomroos, Rauman Frisbee

Futsal: Jukka Kytölä, Kampuksen Dynamo (Jyväskylä)

Golf: Matilda Castren, Linna Golf (Hämeenlinna)

Hiihtosuunnistus: Salla Koskela, Lounais-Hämeen Rasti (Forssa)

Ilmailu: Jouni Makkonen, Ultra Team Lahti

Jalkapallo: Lukas Hradecký, Bayer 04 Leverkusen (Saksa)

Jousiammunta: Antti Vikström, Oulaisten Sulka

Judo: Martti Puumalainen, Meido-Kan (Helsinki)

Jääkiekko: Aleksander Barkov, Florida Panthers (USA)

Jääpallo: Tuomas Määttä, SKA Neftjanik (Habarovsk, Venäjä)

Karate: Titta Keinänen, Euran Karateseura

Keilailu: Tomas Käyhkö, Mainarit (Varkaus)

Kiipeily: Anthony Gullsten, Kiipeilyurheilijat (Pääkaupunkiseutu)

Koripallo: Lauri Markkanen, Chicago Bulls (USA) / Cleveland Cavaliers (USA)

Kriketti: Mahesh Tambe, Empire Cricket Club (Helsinki)

Käsipallo: Ellen Voutilainen, Skuru IK (Nacka, Ruotsi)

Lentopallo: Lauri Kerminen, Dinamo Moskova (Venäjä)

Lumilautailu: Rene Rinnekangas

Maahockey: Nea Väisänen, Porvoo HC

Maastohiihto: Joni Mäki, Pohti Ski Team (Pyhäjärvi) – Ristomatti Hakola, Jämin Jänne

Melonta: Visa Rahkola, Tuusmelojat (Tuusula)

Miekkailu: Niko Vuorinen, Helsingin Miekkailijat

Moottorikelkkailu: Topi Posti, Kemijärven Moottorikerho

Moottoripyöräily: Lasse Kurvinen, Heinolan Moottorikerho

Moottoriveneily: Sami Reinikainen, Kotkan Pursiseura – Kotka Segelsällskap

Mäkihyppy: Antti Aalto, Kiteen Urheilijat

Nykyaikainen 5-ottelu: Laura Salminen, Helsingin Nykyaikaiset 5-ottelijat

Nyrkkeily: Mira Potkonen, Tampereen Voimailuseura

Paini: Arvi Savolainen, Lahden Ahkera

Painonnosto: Saara Retulainen, Turun Atleettiklubi

Pesäpallo: Tuomas Jussila, Manse PP (Tampere)

Pikaluistelu: Samuli Suomalainen, Helsingin Luistinkiitäjät

Potkunyrkkeily: Essi Honkonen, Jyväskylän Jigotai Kickboxing

Purjehdus: Tuula Tenkanen, Esbo Segelförening (Espoo)

Pyöräily: Jaakko Hänninen, AG2R Citroën (Ranska) ja TWD-Länken (Lahti)

Pyöräsuunnistus: Samuel Pökälä, Asikkalan Raikas

Pöytätennis: Benedek Oláh, Seinäjoen Sisu ja Jura Morez (Ranska)

Ratsastus: Henri Ruoste, Turun Seudun Ratsastajat

Raviurheilu: Santtu Raitala

Ringette: Anne Pohjola, Lapinlahden Luistin -89

Rugby: Heidi Hennessy, Helsinki RC ja Loughborough Lightning (Englanti)

Rullalautailu: Lizzie Armanto

Salibandy: Veera Kauppi, Team Thorengruppen SK (Uumaja, Ruotsi)

Soutu: Eeva Karppinen, Nesteen Soutajat (Naantali ja Porvoo)

Squash: Emilia Soini, Espoo Squash Rackets Club

Sulkapallo: Kalle Koljonen, Tapion Sulka (Espoo)

Suunnistus: Miika Kirmula, Kalevan Rasti (Joensuu)

Taekwondo: Johanna Nukari, Espoo Hwarang Team

Taitoluistelu: Juulia Turkkila – Matthias Versluis, Helsingin Luistelijat

Tanssiurheilu: Johannes Hattunen

Tennis: Emil Ruusuvuori, HVS-Tennis (Helsinki)

Thainyrkkeily: Tessa Kakkonen, Lahti Thaiboxing Club

Tikkaurheilu: Jasmin Suomalainen, Ilmajoen Tikkakerho

Triathlon: Henrik Goesch, Turun Urheiluliitto

Uimahypyt: Juho Junttila, Uimahyppyseura Tiirat (Helsinki)

Uinti: Matti Mattsson, Porin Uimaseura

Valjakkourheilu: Pekka Niemi, Sisä-Suomen Valjakkourheilijat (Tammela ja Loimaa)

Vapaaottelu: Jesse Urholin, Porin Kamppailu-urheilukeskus

Vesipallo: Niklas Koskela, Cetus (Espoo)

Voimanosto: Tuomas Hautala, Lapuan Ponnistus

Voimistelu: Emil Soravuo, Espoon Telinetaiturit

Yhdistetty hiihto: Ilkka Herola, Puijon Hiihtoseura (Kuopio)

Yleisurheilu: Toni Piispanen, Espoon Tapiot

Lajien parhaat urheilijat -valinnat tekee Urheilutoimittajain Liiton nimeämä Vuoden urheilija -valiokunta.

Lue lisää: Porin kovan urheiluvuoden äänestyksessä poikkeuksellinen tulos – Olympiamitalistille viikon ensimmäinen valinta

Lue lisää: Tuulettaako Mattsson taas ensi viikolla? Porin pronssiuimari voi saavuttaa harvinaisen tuplan

Artikkeliin liittyviä aiheita

Osion uusimmat

Luitko jo nämä?

Mainos

Tuoreimmat tähtijutut