Satakunnan Kansa seuraa sunnuntain olympiatapahtumia - Urheilu - Satakunnan Kansa

Satakunnan Kansa seurasi sunnuntain olympiatapahtumia: Yulimar Rojas loikkasi maailmanennätyksen, Argentiina pudotti Yhdysvallat miesten olympialentopallon puolivälieristä

Satakunnan Kansa seurasi sunnuntain olympiatapahtumia.

Yulimar Rojas loikkasi uuden maailmanennätyksen.

1.8. 8:19

Aamuyöllä päivän suomalaisurakan aloittavat golfarit Kalle Samooja ja Sami Välimäki, jotka lähtevät sunnuntaina golf-kisan päätöskierrokselle.

Moukarinheitossa nähdäänKrista Tervo ja Silja Kosonen, jotka karsivat pääsystä tiistain finaaliin.

Painikehässä aloittaa sunnuntaina oman urakkansa Elias Kuosmanen, joka yrittää heittää molskiin georgialaisen Jakob Kajaian.

Purjehduksen nacra -17 -luokassa nähdään Akseli Keskinen ja Sinem Kurtbay. Tuula Tenkanen puolestaan kamppailee laser-luokassa mitaleista myöhemmässä lähdössä.

Suomalaisten ohjelma sunnuntaina:

01.30 Kalle Samooja ja Sami Välimäki, golfin 4. kierros.

03.10 Krista Tervo, moukarinheiton karsinta.

04.40 Silja Kosonen, moukarinheiton karsinta.

05.00-07.00 Elias Kuosmanen, kreikkalais-roomalaisen painin 130 kg -sarjan neljännesvälierät, puolivälierät.

06.00 Akseli Keskinen ja Sinem Kurtbay, purjehduksen nacra -17 -luokan 4. päivä.

08.33 Kaarle Tapper, laserin mitalilähtö.

09.33 Tuula Tenkanen, laser radialin mitalilähtö.

12.15-13.15 Elias Kuosmanen, kreikkalais-roomalaisen painin 130 kg -sarjan välierät.

14.15 Kristiina Mäkelä, kolmiloikan finaali.

Koko sunnuntain ohjelma:

01.25 Golf M, 4. kierros ja kenttäratsastus, maasto-osuus

04.05 BMX-freestyle park, naisten finaali.

04.30 Golf M, 4. kierros ja kenttäratsastus, maasto-osuus.

04.55 Paini GR M60kg, M130kg, N76kg

06.00 Purjehdus, Nacra 17.

08.25 Purjehdus, miesten Laser mitalilähtö.

09.25 Purjehdus, naisten Laser Radial mitalilähtö.

11.00 Telinevoimistelu, miesten permanto.

11.50 Telinevoimistelu, naisten hyppy.

12.25 Paini miesten 130kg.

13.25 Telinevoimistelu, telinekohtaiset finaalit, naiset, eritasonojapuut.

14.00 Miekkailu, joukkuefloretti.

16.15 Käsipallo, miesten ottelu Tanska - Ruotsi.

Artikkeliin liittyviä aiheita

Osion uusimmat

Luitko jo nämä?

Lue myös: