Kauppa käy, sanovat tapahtumajärjestäjät – Yksipäiväinen porilaisfestari on yllättäen jo heinäkuun tasolla lipunmyynneissä

Festariliput menevät tällä hetkellä hyvin kaupaksi, sanovat Porissa ja Raumalla tapahtumia järjestävät tahot. Syiksi arvellaan esiintyjävalintoja ja sitä, että koronasta päästiin vihdoin eroon.

Pori Jazzin pääkeikoille myytiin viime kesänä vajaat 40 000 lippua. Silloin ennakkomyynti oli odotusten mukaista, mutta porttimyynnissä jäätiin jälkeen sateisen sään vuoksi. Arkistokuvassa esiintyy Lewis Capaldi.

Pori, Rauma

Kesä lähestyy, ja sen ovat huomanneet myös festivaalijärjestäjät Satakunnassa. Kysyimme suurimpien musiikkitapahtumien järjestäjiltä, millaisessa vauhdissa kesäfestareiden lipunmyynti on.

Pori Jazzilla on tänä vuonna edessä erilainen kesä, kun ensimmäistä kertaa pitkään aikaan Suomi-Areena ja jatsit järjestetään eri aikaan.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Tietoa ei ole vielä lähdetty hakemaan

Osion uusimmat

Mainos

Tuoreimmat tähtijutut