Telakkatyöntekijä liukastui ja löi päänsä rakenteilla olevassa laivassa Raumalla – Vietiin ambulanssilla sairaalaan

Rauma Marine Constructions Oy telakka.

Rauma

Telakkatyöntekijä liukastui rakenteilla olevassa laivassa Rauman Suojantiellä tiistain ja keskiviikon välisenä yönä.

Liukastumisonnettomuus sattui Rauma Marine Constructions Oy (RMC) telakalla laivojen rakennusaltaassa, jossa on rakenteilla Spirit of Tasmania -matkustaja-autolautta.

Työntekijä löi päänsä, ja hänet kuljetettiin onnettomuuspaikalta ambulanssilla sairaalaan.

RMC:n viestintäpäällikkö Hanna-Kaisa Koskinen kertoo, että liukastunut henkilö on telakkayhtiön kumppaniyrityksen palveluksessa. Koskisen mukaan hän on jo kotiutunut ja toipumassa.

Liukastumisen jälkiselvittely on käynnissä telakan ja työsuojeluviranomaisen yhteistyönä.

Pelastuslaitos sai hälytyksen paikalle yöllä kello 3.44.

Juttua muokattu kello 10.35. Lisätty pelastuslaitoksen twiitti. Juttua muutettu kello 12.24. Työntekijä ei pudonnut tikkailta, vaan liukastui.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Tietoa ei ole vielä lähdetty hakemaan

Osion uusimmat

Mainos

Tuoreimmat tähtijutut