Kankaanpäässä todistetaan perjantaina kenties alkua yhdelle tulevaisuuden energia- ja lämmitysratkaisuista, kun Vatajankosken voimalaitoksella vihitään käyttöön maailman ensimmäinen kaupalliseen käyttöön tarkoitettu hiekkaan perustuva lämpövarasto.
Vihkiäistilaisuudessa valtiovallan edustajana kuullaan elinkeinoministeri Mika Lintilää (kesk.). Sanansa uuden ajan innovaatiosta sanavat myös Vatajankosken toimitusjohtaja Pekka Passi sekä Polar Night Energyn tekninen johtaja Markku Ylönen.
Käyttöön nyt vihittävä ”hiekka-akku” pohjautuu tamperelaisyritys Polar Night Energyn patentoimaan teknologiaan. Varaston lämmitysteho on 100 kilowattia ja se pystyy varastoimaan kaikkiaan 8 megawattituntia lämpöä.
Vihreän energian aikakauden pioneerimainen hanke on kiinnostanut laajalti maailmalla. Syyskuussa toteutukseen oli Vatajankosken toimitusjohtaja Pekka Passin mukaan käynyt tutustumassa lukuiset eri tahot.
”Paikan päällä on käynyt kuusi tv-ryhmää, Teams-haastatteluja olen antanut parikymmentä, joista vain kolme Suomeen. Edelleen soi puhelin, seuraavaksi tulee yksi englantilainen ryhmä”, kertoi Passi tuolloin.