Rauma
Moneen kertaan ja säännöllisesti kumoon ajettu Rauman kauppatorin kulmauksen kivitolppa on jälleen pystyssä ja varustettu uudella pitsikuosisella huomiotakilla.
Pitsitaiteilija Tarmo Thorström laati tolppaan heijastavasta kankaasta laserleikkauksella aiempaa korkeamman hupun. Hän toivoo sen parantavan tolpan havaittavuutta.
”Saa nähdä, eihän sitä tiedä onko sekään riittävä”, Thorström pohtii.
Kauppakadun reunassa olevaan kivitolppaan törmättiin autolla viimeksi viikonvaihteessa 14.–15. tammikuuta. Tolppa kallistui, mutta ei kaatunut. Osa katukiveyksistä nousi ylös.
Tarmo Thorströmin joulun alla valmistama heijastava huppu repeytyi kolarissa.
Rauman kaupungin kunnallistekniikan virkamiehet pohtivat parhaillaan ratkaisuja tolppatörmäysten estämiseksi. Vaihtoehtoina ovat muun muassa tolpan vaihto punagraniittiseen tai tolppien lisääminen Kauppakadun reunaan.