Pori
Jäiden pakkautuminen Kaarisillan eteen on aiheuttanut valmiustason nostamiseen kakkoseen Porin tulvatilanteessa.
”Tilanne ei kuitenkaan ole hirvittävän huono. Jokiveden pinnan nousu on lähes pysähtynyt, mutta ongelmana on Kaarisillan eteen röykkiöitynyt jää. Kaarisillan jälkeen alkaa yhtenäinen jääkansi, joka estää jäiden liikkumista”, kertoo tulvasuojelusta vastaava suunnitteluinsinööri Taina Koivisto Porin kaupungilta.
Joen virtaama pysyy suurena lähipäivien ajan, koska valuma-alueelta tulee paljon sulamis- ja sadevesiä. Kokemäenjoen vesistön järvialtaissa ei ole riittävästi tilaa, jotta virtaamaa saataisiin pienennettyä, kaupunki kertoi myös maanantaina lähettämässään tiedotteessa.
”Varaudumme nyt siihen, että padotus jatkuu ja veden pinta voi nousta, Koivisto kertoo”
Toiselle valmiustasolle siirtymisen myötä valmistaudutaan tilanteeseen, jossa jokivesi on patoja vasten aiheuttaen tulvavaaran. Valmiustasolla seurataan vesitilanteen kehittymistä ja tarkkaillaan tarvittaessa patoja.
Mikäli tilanne pahenee, siirrytään valmiustasoon kolme.
”Silloin otetaan käyttöön lista useista toimenpiteistä. Hulevesipumppaamoiden ja viemäröinnin toimivuus varmistetaan. Jos Harjunpäänjoen heikkokuntoiset padot eivät pidä, on käytössä varasuunnitelma.”
Jokivesi on noussut hurjasti.
Näkymä Kokemäenjoelle Porin keskustassa maanantaina noin kello 19.
Näkymä Kokemäenjoelle Porin keskustassa maanantaina noin kello 19.
Päivitetty 16.1. kello 17.02: Täydennetty uutista kaupungin tiedotteessa kertomilla tiedoilla.