Winnovan kampukselle tulee Porin kaupungin suurin aurinkopaneelikeskittymä – Uimahallikin jää kakkoseksi
Aurinkopaneeleita löytyy jo useista julkisista rakennuksista Porissa. Uusin hanke on Winnovan kampuksen katolle tuleva järjestelmä. Sen ennustetaan tuottavan vuodessa sähköä jopa 12 000 euron edestä, silloin kun sähkön hinta on normaalitasolla.
Maaliskuussa tällä lumisella katolla on yli 600 neliön aurinkopaneelit, kertoo rakennuttajainsinööri Marko Kononen Porin YH-asunnoilta. Winnovalle kuuluvan Professorintie 5 C:n matalan osan katto on peruskorjauksessa uusittu, ja vanhaan tasakattoon on uuden huovan lisäksi lisätty kaltevuutta. Kuva: Heikki Westergård
Winnovan kampuksella Professorintie 5 C:ssä mittava peruskorjaus etenee ripeään tahtiin. Remontin valmistuessa keväällä kampuksen rakennus saa myös kunnian olla Porin kaupungin kohteista se, jonka katolla on kaikista eniten aurinkopaneeleita.