Katri Ringel löysi uuden ammatin koiransa terveysongelmien kautta – koirien hyvinvointipalveluiden kysyntä lisääntyy, kun yhä useampi huomaa lemmikin hyötyvän hieronnasta
Koirahierojan asiakkaina käy seura- ja harrastuskoiria chihuahuasta berninpaimenkoiraan.
Koirien hieromisessa ei sinänsä ole mitään uutta, mutta hieronnat ovat kasvattaneet suosiotaan vasta viime vuosina. ”Ihmiset ovat tajunneet, että siitä on oikeasti apua myös kotikoirille. Usein tosin kuulee sitä, että koiraa viedään hierontoihin, mutta itseä ei muisteta hoitaa”, Ringel pohtii. Kuvassa unkarinvizsla Lille omistajansa hierottavana. Kuva: Iida Kerokoski
Kun Katri Ringel vei ontuvan Nella-koiransa vuonna 2017 röntgeniin, vaiva oli selvä: koiralla on huonot lonkat ja vino lanneristinikama. Ringelille kerrottiin, että jos koiraa ei hierottaisi, ontuminen ei hellittäisi.
”Aluksi vein koiraa hierottavaksi kolmen viikon välein. Se vaikutti niin mielenkiintoiselta, että ajattelin, että voisin opetella tekemään sitä itsekin”, Ringel kertoo.