Polttoaineen hinta nostaa sähköpyörien ja melonnan suosiota, myös Crocsit ovat tulossa takaisin muotiin – näiden tuotteiden urheilukaupat odottavat myyvän kesällä
Urheilukaupoissa odotetaan muun muassa melonta-, frisbeegolf- ja padeltuotteiden myyvän hyvin kesällä. Yksittäistä tuotevillitystä ei ole kuitenkaan näköpiirissä.
Tavaratalopäällikkö Sakari Lehti Porin XXL:stä uskoo, että tulevana kesänä vesiurheiluvälineet ovat suosittuja. Hän pohtii, että taustalla on kiinnostus rauhalliseen ja hiljaiseen tekemiseen mökkeillessä. Kuva: Joonas Salli
Vesiurheilu on isosti nousussa, vastaa Porin XXL:n tavaratalopäällikkö Sakari Lehti, kun häntä pyytää kertomaan, mitkä liikunnan trendit näkyvät nyt urheilukaupoissa.
”Kajakit, kanootit ja sup-laudat ovat olleet selkeästi nousevia tuotteita useamman vuoden ajan, hän jatkaa.”
Myyjä Elina Rajamäki tietää kertoa, että syy on koronassa. Se sai ihmiset luontoon.