Otsikko Hesarissa 18.4.: Perussuomalaiset ”hyväksyy” EU-jäsenyyden.
Hetkinen? Puolue, joka on Satakunnassa kerännyt tuhansien ihmisten äänet kertomalla, millainen paratiisi meitä odottaa, kun erotaan EU:sta ja luovutaan eurosta.
Hyvä. Minä, joka en tunne olevani EU-uskovainen, voinen kysellä politiikan rehellisyydestä.
Petri Huru, olet vuosikaudet ratsastanut EU-vastaisuudella. Olet osallistunut fanaatikkojen ”irti EU:sta” -mielenosoituksiin. Olet levitellyt sosiaalisessa mediassa kuvia itsestäsi näissä kemuissa. Kuinka monelle ihmisille lupasit vaalikampanjassa, että nyt erotaan EU:sta? Äänestitkö persujen kokouksessa EU:n hyväksymistä vastaan?
Tuskin, nyt oletkin parempaa väkeä, oikea EU:n kannattaja?
Koko peli on ollut kaksinaamaista alusta alkaen – äänestäjille tiedoksi, että Petri Huru on toistuvasti erilaisissa hankkeissa ja investoinneissa kannattanut, suorastaan vaatinut EU-rahan käyttämistä. Olen kuullut ne puheenvuorot.
EU ei ole ihannetila.
Mutta. Petri Hurun ja kumppaneiden vaatimus EU-erosta ja valuutan vaihdosta on likimain vastuuttominta, mitä suomalainen poliitikko voi nyt esittää: sodan, inflaation, energiakriisin ja muiden uhkatekijöiden oloissa.
Kiteytettynä: persut ovat surutta kannattaneet Suomen ajamista sekasortoon. Rehellisyyden kanssa heidän toiminnallaan ei ole mitään tekemistä. Nyt julistetaan vallan himossa jotain muuta.
Kuka uskoo?
Tapio Furuholm
Pori