Monilla SAK:n jäsenliittojen aloilla käydään alkuvuoden aikana palkkaneuvotteluja. Neuvotteluiden vauhdittamiseksi eri liitot ovat antaneet lakkovaroituksia.
Tämän seurauksena olemme saaneet kuulla ja myös lehdistä lukea työnantajien paheksuttavasta toiminnasta, joilla työntekijöiden perustuslaillista oikeutta järjestäytyä ammatillisesti ja oikeutta osallistua lakkoon on haluttu tarkoituksellisesti haitata.
SAK:n Porin seudun paikallisjärjestö ei hyväksy työnantajien antamia porttikieltoja liittojen työntekijöille, luottamushenkilöiden toiminnan vaikeuttamista, työoikeudellisen tiedon jakamisen estämistä ja rikkurien rekrytoimista.
SAK:n Porin seudun paikallisjärjestön ammattiosastot antavat tukensa jäsenilleen ja harkitsevat vastatoimia, mikäli painostustoimia ilmenee jatkossa.
SAK:n Porin seudun paikallisjärjestön puolesta
Sami Viitasaari PAM
Satu Joensuu JHL
Jani Pajukoski AKT