Satakunnan Museon esineet kutkuttivat taiteilijoiden mielikuvitusta. Syntyi uusia taideteoksia, joissa museon esineet näyttävät kiehtovan arvoituksellisilta.
Taiteilijat Vappu Rossi, Perttu Saksa ja Azar Saiyar hakivat innoitusta Satakunnan museon kokoelmista uusille taideteoksille. Seinällä näkyy osa Perttu Saksan valokuvasarjasta Cluster I-VII, johon hän kuvasi museokokoelmien kivikautisia työkaluja. Etualalla on museon kokoelmiin kuuluva Honkilahden Kolmhaaran hiekkakivilaatoista koottu paasiarkku. Kuva: Heikki Westergård
Tällaista näyttelyä Suomessa ei ole tiettävästi ennen ollut. Nykytaiteilijat tutustuivat Satakunnan Museon kokoelmiin ja loivat niiden pohjalta uusia taideteoksia. Porin taidemuseo ja Satakunnan Museo yhdistivät ensi kertaa voimansa yhteiseen näyttelyyn.