Ikaalinen
Kapellimestari, musiikkimajuri (evp) Riku Huhtasalo on nimitetty Sata-Häme Soi -festivaalin uudeksi toiminnanjohtajaksi.
Ikaalilaissyntyinen Huhtasalo seuraa tehtävässään Susanna Rajakoskea, joka siirtyi muihin tehtäviin helmikuun alussa.
Ikaalisissa järjestettävä perinteikäs harmonikkamusiikin festivaali Sata-Häme Soi tunnetaan ennen kaikkea Kultainen Harmonikka -kilpailusta, joka täyttää jo 40 vuotta. Ensimmäisen Kultainen Harmonikka -kilpailun voitti Maria Kalaniemi.
Sata-Häme Soi -festivaali järjestetään 29.6.–1.7.2023. Valkean Ruusun Areenan ja Oman Tuvan konserttien lisäksi ohjelmassa on runsas valikoima ilmaisohjelmaa.
Käytössä on kaksi ulkoilmalavaa Ikaalisten festivaalipuistossa ja niin sanotussa Laivarannassa, jonne sijoittuu osana festivaalia myös kaksipäiväinen Tulipelit-tapahtuma.
Sata-Häme Soin uutena taiteellisena johtajana aloitti viime syksynä bandoneontaiteilija, muusikko Sami Pirttilahti.
Juhannuksen jälkeen pidettävälle festivaalille odotetaan noin 10 000:ta kävijää.