”Vanheneminen ei ole hullumpaa, jos on rahaa olla vanha”, sanoi Poriin saapuva jazzpianisti ja säveltäjä Carla Bley, 83
Viime vuonna Bley joutui perumaan vierailunsa Pori Jazzissa. Aikaisemmin samana kesänä hän antoi Satakunnan Kansalle kuitenkin haastattelun, jossa hän pohtii vanhenemista. Julkaisemme sen nyt sellaisenaan uudestaan, koska Bley esiintyy 15. lokakuuta Validi Karkian konsertissa Porissa.
Taivas varjele, mitä sieltä tulee. Saksofonisti Andy Sheppard (vasemmalla) näyttää suhtautuvan tulevaisuuteen tyynemmin kuin pianisti Carla Bley ja basisti Steve Swallow. Kuva: Pori Jazz Press Photo 2018
”Miten tylsää onkaan tulla vanhaksi”, lauloi brittiyhtye The Rolling Stones 1960-luvulla: ”What a drag it is getting old”.
”Vanheneminen on paskamaista”, tokaisi ruotsalainen kirjailija Astrid Lindgren 90-vuotishaastattelussaan.
”Noin 80-vuotiaana ihminen siirtyy ikään, joka on irtaantumista vuorovaikutuksesta. Se on väsymystä ja pitkiä jäähyväisiä eli kuolemisen prosessia”, kirjoitti suomalainen sosiaalipsykologian emeritusprofessori Antti Eskola toissa vuonna.