Kansanedustaja ja Helsingin kaupunginvaltuutettu Wille Rydman eroaa kokoomuksesta.
Rydman kirjoittaa blogissaan, että hän on ilmoittanut erostaan kokoomuksen jäsensivuston kautta maanantaina.
Samalla hän sanoo, että hän on tästä huolimatta ehdolla eduskuntavaaleissa keväällä.
Helsingin Sanomat julkaisi kesäkuussa jutun, jossa useat nuoret naiset kertoivat Rydmanin ahdistavalta tuntuneesta käytöksestä. Kirjoituksessa ei väitetty Rydmanin syyllistyneen rikoksiin.
Lue lisää: HS kirjoittaa kansanedustaja Wille Rydmanin ahdistavasta käytöksestä naisia kohtaan
Rydman kiistää syyllistyneensä seksuaalirikoksiin ja hän on tehnyt tutkintapyynnön HS:n artikkelista. Tutkinta on edelleen kesken.
Lue lisää: Poliisi aloittanut esitutkinnan Helsingin Sanomien Wille Rydmania koskevasta uutisesta
Keskusrikospoliisi aloitti Rydmaniin kohdistuvan esitutkinnan raiskauksesta, jota ei käsitelty alkuperäisessä artikkelissa. Ennen joulua syyttäjät ilmoittivat, että syytteitä ei nosteta, koska esitutkinnan perusteella ei ole todennäköisiä syitä Rydmanin syyllisyyden tueksi.