Ikaalisten kylpylä lähti vastustamaan koronarajoituksia – Avin ylijohtaja: ”Kuulostaa, että tässä on yritetty kikkailla ja kiertää rajoituksia”
Ikaalisten kylpylä on ollut jouluna auki, vaikka kylpylöiden allastilat kuuluvat suljettavien tilojen joukkoon. Yyterissä kylpylätilat on suljettu. Koko virkistyshotelli menee toistaiseksi kiinni vuodenvaihteessa.
Yleisiä tiloja on määrätty eri puolilla Suomea suljettavaksi pahentuneen koronatilanteen vuoksi. Näitä tiloja ovat muun muassa urheiluun käytettävät tilat, uimahallit, kylpyläaltaat, tanssipaikat ja sisäleikkipaikat.
Länsi- ja Sisä-Suomen aluehallintovirasto määräsi Pirkanmaalla tilat suljettavaksi jo joulupäivänä. Uudellamaalla vastaava sulku on edessä tiistaina 28. joulukuuta.