Kankaanpää, Säkylä
Koronatartunnat kiusaavat yhä varuskuntia, mutta helmikuussa tilanne helpottui huomattavasti tammikuuhun verraten.
Puolustusvoimat julkaisi maanantaina viimeisimmät tilastonsa varuskuntien koronatartunnoista. Tilastot ulottuvat 24. helmikuuta saakka, joten niissä ei ole vielä mukana helmikuun viimeisten päivien tartuntoja.
Helmikuussa varmistettuja koronavirustartuntoja Puolustusvoimissa oli 1 916. Sairaana oli 27. helmikuuta yhteensä 678 henkilöä.
Varuskunnista helmikuussa eniten tartuntoja varusmiehillä oli Porin prikaatissa, eli 354 tapausta 24. helmikuuta mennessä. Tartunnat jakaantuvat Säkylän Huovinrinteen ja Kankaanpään Niinisalon varuskunnissa likimain tasan.
Henkilökunnalla todettiin helmikuussa yhteensä Puolustusvoimissa 727 tartuntaa 27. päivään mennessä.
Kokonaistilanne koronaviruksen osalta Puolustusvoimissa on helpottanut rajusta tammikuusta.
Tammikuussa varusmiehiltä todettiin yhteensä 5 061 koronatartuntaa, kun helmikuun 24. päivään mennessä varmistettuja tartuntoja oli 1 189.