Näin koronasyksy alkoi Satakunnan perusopetuksessa – Joissain kouluissa jopa 30 prosenttia oppilaista kotona: ”On jouduttu tekemään päätöksiä, että jotkut hoitavat kahden ihmisen tehtäviä”
Friitalan koulun kuutosluokkalaisten Elli Hohkurin (vas), Lilja Ahvenjärven, Liisi Leppäsen ja Anni Kankaanpään mielestä koulunkäynti on tuntunut ihan normaalilta, vaikka rajoitukset ovat tiukemmat. – Käsiä pestään joka välissä ja ruokailussa on erilaista, kun ei saa puhua ja pitää pitää turvaväli, Hohkuri toteaa. Kuva: Heikki Westergård
Oppilaiden ja opettajien poissaolot ovat lisääntyneet tänä syksynä Satakunnan peruskouluissa. Satakunnan Kansan tavoittamat sivistysjohtajat ja rehtorit kertovat, että pienetkin flunssan oireet otetaan nyt tosissaan ja niiden vuoksi jäädään kotiin.