Satakunnan tuntemattomin olympiamitalisti ja entinen ässäpakki on aina pysynyt otsikoilta piilossa – ”Tein vain omat hommani”

Säkyläläinen Jukka Virtanen on olympiamitalisti, moninkertainen Suomen mestari ja patapaidassa huomaamattomana vääntänyt peruspakki.

Ässissä ja TPS:ssa pelannut Jukka Virtanen, 63, työskentelee Turun kaupungin liikuntapaikkamestarina, joka vastaa 13 alaisensa kanssa paikallisten liikuntapaikkojen kunnossapidosta.

16.3. 8:00

Turku

Kun Turun Sanomat listasi viime syksynä TPS:n 100-vuotisjuhlien kunniaksi sata kaikkien aikojen tepsiläistä, mukaan mahtui monta satakuntalaiskasvattia.

Vaikka raadin tärkeimpänä perusteena oli, että valitut henkilöt tunnetaan valtakunnallisestikin tepsiläisinä, sijalle 57 nousi ässälegenda Arto Javanainen, kahden kauden TPS-hyökkääjä.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Tietoa ei ole vielä lähdetty hakemaan

Mainos

Tuoreimmat tähtijutut