Nousukuntoinen Kärpät sai paluumuuttajan Pohjois-Amerikasta

Tuukka Tieksola palaa Ouluun.

13.2. 15:46

Oulu

Jääkiekkoliigassa viime aikoina tuloksellisesti hyvin pelannut Kärpät saa loppukaudeksi paluumuuttajan Pohjois-Amerikasta, kun hyökkääjä Tuukka Tieksola liittyy oululaismiehistöön lainalle.

Tieksola, 21, on pelannut tämän kauden farmiliiga AHL:ssä Chicago Wolvesissa. NHL:ään hänet varasi kesällä 2019 neljännellä kierroksella Carolina Hurricanes.

Tieksolan läpimurtokausi kotimaan Liigassa oli 2020–21, kun hän teki Kärpillle runkosarjan 37 ottelussa 9+9 pistettä. Hän teki keväällä 2021 kolmivuotisen NHL-sopimuksen Carolinan kanssa.

Tällä kaudella hyökkäyspelin tehottomuuden kanssa pitkään tuskaillut Kärpät on voittanut Liigassa kahdeksasta viime ottelustaan kuusi ja on kivunnut sarjataulukossa kuudenneksi.

Tietoa ei ole vielä lähdetty hakemaan

Mainos

Tuoreimmat tähtijutut