Mielipide
Päivitetty 4.2.2012 09:18, julkaistu 4.2.2012 01:00

Porin koulujen tietotekniikkauudistus huolettaa

Porin kaupungin koulutuslautakunta on antanut kaupunginhallitukselle lausunnon valtuutettu Raisa Rannan (vas.) aloitteeseen vapaiden ohjelmistojen käyttöönotosta kouluissa.

Lausunnosta käy ilmi, että Porin kaupunki ja sen koulutoimi ajavat vahvasti koulujen sisällyttämistä osaksi kaupungin tieto- ja viestintätekniikkaa. Tämä uhkaa horjuttaa kouluissa ja koulutoimessa jo olevaa tietotaitoa sekä nostaa koulujen tieto- ja viestintätekniikan kustannukset pilviin.

Osana suunniteltuja uudistuksia kaupunki on solminut koulutoimea koskevan ohjelmistosopimuksen Microsoftin kanssa. Kyseinen ohjelmistosopimus on kuitenkin ongelmallinen jo siksi, että käsityksemme mukaan Suomessa peruskoulujen tulisi olla taloudellisesti riippumattomia kaupallisista tahoista.

Haluaisimmekin kysyä, miten tällaisten sopimusten solmiminen koulujen osalta toteuttaa riippumattomuusperiaatetta?

Suunnitelmiin kuuluu tällä hetkellä myös siirtyminen leasing-sopimuksiin koulujen tietokoneiden hankinnoissa. Tämä on kouluille vielä suurempi huolenaihe kuin edellä mainittu ohjelmistosopimus.

Tällä hetkellä kouluissa vain rehtorin, koulusihteerin sekä oppilaanohjaajan tietokoneet hankitaan leasing-sopimuksilla. Nykyisin kukin näistä tietokoneista kustantaa vuodessa yli 500 euroa. Samalla hinnalla saa ostettua uuden tietokoneen, joka opetuskäytössä riittää varovaisestikin arvioiden vähintään kaksi vuotta, luultavimmin neljä.

Mikäli leasing-sopimus tehdään vaikka vain kahdeksi vuodeksi, tulee tietokoneen ostaminen puolet leasing-sopimusta halvemmaksi. Kun tällä hetkellä opetusverkossa on 1 400 konetta, tulisi leasing-malli siis maksamaan vähintään 700 000 euroa enemmän kuin koneiden ostaminen.

On vaikea kuvitella, että koulutoimella olisi näin paljon rahaa uhrattavaksi muuhun kuin varsinaiseen opetukseen. Erityisesti, kun kouluja jo nyt varoitellaan tuntimäärien karsimisesta lähivuosina.

Koulutuslautakunta mainitsee lausunnossaan huolen tieto- ja viestintätekniikan kustannusten kasvusta.

Samalla se kuitenkin pyrkii korvaamaan osassa kouluja jo käytössä olevat ilmaiset ohjelmistot maksullisilla sekä siirtymään tietokoneiden hankinnassa taloudellisesti kannattamattomaan leasing-malliin.

Nämä pyrkimykset ovatkin selkeästi ristiriidassa annetun lausunnon kanssa.

Liekö pohjimmaisena syynä tavoite saada kaupungin tieto- ja viestintätekniikka ulkoistettua liikelaitokseksi. Kuten Porin palveluliikelaitoksen tapauksessa on todettu, seurauksena olisi luultavimmin kustannusten nousu entisestään.

Koulujen näkökulmasta nykyinen järjestelmä toimii lähes moitteettomasti. Erityisen huolestuttavaa suunnitelluissa uudistuksissa onkin se, että koulujen mielipiteitä tai ajatuksia asiaan liittyen ei ole missään vaiheessa kysytty tai huomioitu.

Me opettajat olemme kuitenkin oppilaiden kanssa järjestelmän varsinaisia käyttäjiä.

Tuukka Kataja

Alpo Välimaa

Itä-Porin ja Noormarkun
yhtenäiskoulujen
tietotekniikan opettajat


AVAINSANAT:

Kommentit (5)

Näytä: 10 20 30 40 50 kommenttia yhdellä sivulla, vanhimmat uusimmat ensin
(Tuntematon)4.2.2012 23:20

Onko väärin veikattu, että porvarit ovat tämänkin koplauksen takana? Veroa maksavat kuntalaiset kärsii ja firmat käärii voitot. Sopii hyvin kokoomuslaiselle oikeistopolitiikalle.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)4.2.2012 22:49

Koulutuslautakunnan asiantuntemusta asiosta kuvastaa oikein hyvin sen kaupunginhallitukselle antama vastaus Linux-järjestelmästä ja erittyisesti Open Office- ohjelmistosta. Heidän mukaansa tämä ei ole yhteensopiva.
Ei rahasta ole pulaa, kun koneet liisataan ja Microsoft päästetään rahastamaan. Microsoft on tätä yrittänyt toistakymmentä vuotta, mutta asiantuntevat opettajat ovat sen tyrmänneet. Nyt on näemmä taktiikkaa muutettu, eikä kysytä opettajilta (=asiantuntijoilta) mitään.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)4.2.2012 21:29

Hyvä tarjous: sitoudu ostamaan ylihintaisia Microsoft-lisenssejä, saat kaupan päälle ihan ilmaisen reissuvihko-ohjelman.

Kyllä se muutaman kymmenen sentin ruutuvihko on edullisempi kuin MS-kytkyt.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)4.2.2012 17:18

Raha on pilannut maailman....

toivottavasti ei kauaa enää tarvitse odottaa tämän järjestelmän romahtamista.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)4.2.2012 17:17

OIKEAN RYTMIN PORI?
Kuka vetää välistä?

Ilmoita asiaton kommentti

Kirjoita kommentti

Ohjeet: Voit aloittaa keskustelun ja jättää kommentin kirjautumatta palveluun. Kirjoittajat vastaavat itse kommenteistaan. Keskustelu on ennakkomoderoidu eli kommentit luetaan ennen julkaisua.

Kommentti

Uutisia

Satakunta

Satakunta

Palokunta hätyytti kissan alas männystä

Palokunta pelasti männystä kissan, joka oli viettänyt kymmenen metrin korkeudessa jo kaksi päivää Nissiläntiellä Ulvilassa. Uudenkoiviston VPK sai ilmoituksen...
10 kutia
Blogit
 
 
SK Facebookissa
MAINOS
Ulkomaat

Uutisia

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

www.autotalli.com www.etuovi.com www.mikko.fi www.mascus.fi www.vuokraovi.com www.monster.fi
Tämän alueen uusin tarjonta:
Satakunnan Kansa  Pohjoisranta 11 E  Vaihde 010 665132  Fax 010 6658330 | Käyttäjäehdot | Sopimusehdot