Pk-yritysten odotukset parantuneet Satakunnassa
Satakuntalaisten pk-yritysten suhdanneodotukset ovat nousseet viime syksystä huomattavasti. Yrityksistä 35 prosenttia katsoo, että odotukset ovat parantuneet, 52 prosenttia arvioi niiden pysyneen ennallaan ja heikkenemistä puolestaan uskoo tapahtuneen 13 prosenttia.
Kyselystä ilmeni myös, että 29 prosentilla pk-yrityksistä ei ole työllistämistarpeita.
Satakunnan Yrittäjien toimitusjohtajan Markku Kivisen mukaan satakuntalaisten pk-yritysten odotuksia kuvaavat saldoluvut ovat vuodesta 1997 alkaen olleet varsin pitkälle samalla tasolla maan keskiarvon kanssa.
Satakunnan ELY-keskuksen johtaja Markku Gardin arvioi, että menossa oleva taantuma muuttaa rakenteita ja toimintatapoja niin paljon, ettei matalasuhdannetta edeltävään aikaan enää ole paluuta. Hän myös ennakoi, että sukupolvenvaihdokset tulevat Satakunnassa olemaan muuta maata haastavampia.











