Autoton keskusta, mahdotontako?
- Etelärannan sulkeminen autoliikenteeltä ruuhkauttaisi Hallituskadun ja Valtakadun liikennettä. Nyt Pohjois-Porista tulevat liikennemäärät jakautuvat tasaisesti eri kaduille.
Miltä tuntuisi kävellä keskellä ajoväylää Porin ytimessä? Varmasti pelottavalta, ellei koko keskusta sitten olisi autoton.
Porin seudun vihreät ehdottivat, että Eteläranta kokonaisuudessaan ja Hallituskatu osittain suljettaisiin henkilöauto- sekä raskaalta liikenteeltä. Liikenneinsinööri Markku Setälän mielestä parin kadun sulkeminen siirtää ongelmakohtia toisaalle. Autottomuutta Setälä pitää tavoiteltavana, mutta vaikeasti toteutettavana.
– Katujen sulkeminen toisin muille kaduille painetta.
– Hyvä tosin olisi, jos joukkoliikennettä ja pyöriä käytettäisiin.
Miltä kuulostaa, jos koko keskusta suljettaisiin autoliikenteeltä? Olisitko itse valmis pysäköimään autosi keskustan laitamille? Jättäisitkö auton kokonaan kotiin ja tulisit keskustaan linja-autolla, pyörällä tai kävellen? Keskustele!















Tulisin keskustaan tuskin koskaan. Ennustan että moni muukin jättäisi tulematta. Tori kuolisi pois samoin monet keskustan pikku putiikit. En lähtisi koskaan kävellen spontaanisti ostamaan torilta kalaa kuten nyt teen autolla. Utopiaa on myös ajatus että esillä ollut ajatus koko Etelärannan ym muuttaminen kävelyalueeksi toimisi. Ja vielä odotetaan että ihmiset kävelisivät Kirjuriin ravintolaan tai muuten viihtymään. Missä maailmassa näitä asioita ehdottavat elävät?
t. Anders
Ilmoita asiaton kommentti