”Harley Parkinson” parkkeerasi Siikaisten uuden apteekin eteen ensimmäisenä
- Siikaisten sivuapteekin ensimmäinen asiakas Maija Paananen osti lääkkeitä monta purkillista. Asiakasta palveli apteekkari Leila Haukkala.
– Vain viinakauppa puuttuu enää, eikä sillä ole väliäkään. Kaikki tarpeellinen on, kun saatiin apteekki, huokasi Maija Paananen.
Hän oli Siikaisten uuden sivuapteekin avajaispäivän ensimmäinen asiakas keskiviikkoaamuna.
”Harley Parkinsoniksi” nimeämänsä mummokelkan Paananen oli kurvannut apteekin seinustalle. Ostoslistalla oli monta reseptilääkettä.
– Kerran kävin jo Merikarvian apteekissa, kun sinne päin oli asiaa, sanoi kesäkuussa Siikaisiin muuttanut rouva.
Uusiin tiloihin hän oli hyvin tyytyväinen.
– Täällä on hyvä järjestys, hän ihasteli.
Asiakkaat ovat ottaneet apteekkari Leila Haukkalan hyvin vastaan paikkakunnalla. Asiakkaita lappoi ovesta resepteineen sisään kuin turkin hihasta.
– Monet siikaislaiset kävivät jo Kankaanpäässä toivottamassa minut tervetulleeksi, apteekkari myhäili.
Pari kuukautta ilman omaa apteekkia olleet siikaislaiset ovat odottaneet omaa rohtopaikkaa kuin kuuta nousevaa.















Kyllä se on monen apteekin ongelma palvella asiakasta niin,ettei aina joku kuule mitä asiakkaalle puhutaan. Varsinkin huonokuuloiselle on korotettava ääntään.Itse olen normaalikuuloinen ja saan aina palvelua "normaali"äänellä,mutta niin vaan täällä Luvialla joku kuuli asioidessani apteekissa minun lääkityksestä ja siitä päätellen,"mikä minua vaivaa",nyt kulkee vääristynyttä "tietoa" kylillä,ja "tieto" saa aina vaan hullumpia käänteitä.
Ilmoita asiaton kommentti