Satakunta
Päivitetty 28.8.2010 21:27, julkaistu 27.8.2010 14:34

Arkkipiispa vaatii: Naispapeille pääsy Kankaanpään seurakuntaan

Kuva: Heikki Westergård
Satakunnan KansaLähetä palautetta toimittajalle
Arkkipiispa Kari Mäkisen mukaan Kankaanpään seurakuntaa hiertävät erimielisyydet on ratkaistava pikimmiten.

Tammikuun lopulla piispantarkastuksen Kankaanpään seurakuntaan tehnyt piispa, sittemmin arkkipiispa Kari Mäkinen vaatii Kankaanpään seurakuntaa toivottamaan naispuoliset papit tervetulleiksi Kankaanpäähän.

Mäkisen mukaan seurakuntaa hiertävä erimielisyys virkakäsityksestä on ratkaistava pikimmiten. Jännite uhkaa peittää sen aktiivisen ja monipuolisen työn, jota seurakunnassa tehdään.

Mäkinen kiinnitti Kankaanpäässä huomiota myös siihen, että seurakunta jakautuu sisäpiiriin ja niihin, jotka jäävät ulkopuolelle. Seurakuntalaisten kokemukset tulivat esiin tarkastuksen aikana poikkeuksellisen voimakkaasti.

– Sellainen asetelma ei ole luterilaisen seurakuntanäkemyksen mukainen. Seurakunta koostuu kastetuista jäsenistä, joitten välillä ihminen ei voi tehdä eroa, Mäkinen toteaa lausunnossaan.

Mäkinen muistuttaakin, että kriittinen näkemys kirkon päätöksiä kohtaan ei oikeuta rajoittamaan naispuolisten pappien toimintaa Kankaanpäässä eikä kieltäytymään yhteistyöstä näiden kanssa.

– Ensimmäisenä ja vähimmäistoimena on se, että vierailijoita jumalanpalvelukseen kutsuttaessa aktiivisesti osoitetaan, että naispuoliset papit ovat yhtä tervetulleita Kankaanpään seurakuntaan kuin miespuolisetkin, Mäkinen kirjoittaa.

Kankaanpään kirkkoneuvoston on vuoden kuluessa vastattava piispalle, mihin toimenpiteisiin seurakunnassa ryhdytään lausunnon perusteella.


AVAINSANAT:

Kommentit (23)

Näytä: 10 20 30 40 50 kommenttia yhdellä sivulla, vanhimmat uusimmat ensin
(Tuntematon)30.8.2010 22:57

En ymmärrä mitä epätasa-arvoa tuossa on. Arkkipiispa nimenomaan EI OLE koko kirkon johtaja tai kaikkien piispojen esimies, vaan jokainen piispa on todella oman hiippakuntansa piispa. Kummallisuus on jo siinä, että Turun hiippakunnassa on kaksi piispaa. Mutta eihän minkään muunkaan hiippakunnan piispoja äänestä muut kuin sen hiippakunnan äänioikeutetut. Näin oli ennen myös arkkipiispan kohdalla.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)30.8.2010 15:04

"Voisitko kertoa, millä tavalla vaalin laskentatapa ei ole tasa-arvoinen?"

Vastaus:
"Arkkipiispan vaalitapa ei tee arkkipiispasta koko Suomen kirkon johtajaa, vaan ennen kaikkea Turun hiippakunnan ensimmäisen piispan, jolla on myös joitakin valtakunnallisia tehtäviä." Eli suomeksi sanottuna Turun alueen arkkipiispan valitsijoilla on enemmän äänivaltaa kuin muun Suomen valitsijoilla. Käytännössä tämä merkitsi sitä, että Mäkinen valittiin vaikka Miikka Ruokasta kannatti määräenemmistö. Tämä vaalin laskentatapa on siis huono jäänne menneisyydestä.

linkkivikki:
http://www.seurakuntalainen.fi/blogit/sonjan_blogi/131/makisen_tien_alku

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)30.8.2010 00:43

"Kari Mäkinen pääsi arkkipiispaksi vain sen vuoksi, että ko. vaalien tuloksen laskentatapa ei ole tasa-arvoinen."

Voisitko kertoa, millä tavalla vaalin laskentatapa ei ole tasa-arvoinen?

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)29.8.2010 23:03

Kari Mäkinen pääsi arkkipiispaksi vain sen vuoksi, että ko. vaalien tuloksen laskentatapa ei ole tasa-arvoinen. Että sellainen tapaus tämä Mäkinen on; paasaa niin tasa-arvosta, mutta itsekin pääsi kovapalkkaiseen virkaan epätasa-arvoisesti. Kyllä olisi kirkko tarvinnut viisaamman, edustavamman sekä ennen kaikkea Raamatun tuntevan johtajan. Olisi mielenkiintoista tietää, millaisilla arvosanoilla hän on teologisesta tiedekunnasta valmistunut. On Mäkinen tainnut lintsata / nukkunut Raamatun luennot ja rimaa hipoen tentit päästä läpi, kun Raamatun sisältö on heikommin hallussa kuin kansakoulun käyneillä. Mahtaako Mäkinen olla Imatran ex-papin (ex-herran, nyk. neidin) hyväkin ystävä?

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)29.8.2010 19:12

Kovia ovat Rainerman lahtaajien tuomiot. "Rakasta lähimmäistäsi" on käännetty liberaalien raamatussa: "napii niskaan". Jos Motorolan työntekijät valtaisivat Nokian, olisi oikea järjestys se, että M:n työntekijät lähtisivät muualle, eikä Nokian. Mäkisläisten pitäisi tehdä oikeat johtopäätökset uskonsa mukaan eli jättää kristillinen kirkko. Uskontoa voi harjoittaa muuallakin. Politiikasta löytyy nykyään samat teemat kuin liberaalien jargonista, siellä on tilaa puuhastella ja pelata...

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)29.8.2010 08:14

sortoa miehiä kohtaan koko sukupuoli kiintiö ei kai sillä tule sen viisaammaksi.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)28.8.2010 22:52

Eläke on ansaittu, kuten muidenkin eläkeläisten. Kyseenalaistatko sen? Ja Esim. säätiön dekaani J.Pohjola on käskettynä Piispa Rimpiläisen vokaatiolla työhönsä.
Missionprovissenin vihkimät papit eivät edes ole evl.fi listoilla jne. joten kamoon vaan sinullekin.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)28.8.2010 21:51

Ei kukaan ole väittänytkään että Luther-säätiö sinänsä saisi ev.-lut. kirkolta rahaa, kysehän on siitä että Luther-säätiössä toimivat PAPIT saavat joko palkkaa tai eläkettä ev.-lut. puolelta ja siten mahdollistavat säätiön. Kamoon, ei kannata ryhtyä vääntämään.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)28.8.2010 18:50

Navetan taakse.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)28.8.2010 13:24

Vaikka Luther-säätiö ei saisikaan rahaa kirkolta, niin kyllä oman kirkon perustamisen yhtenä esteenä tuntuu silti olevan raha. Eräs Luther-säätiön pappi sanoi toisen lehden foorumilla, että JOS Luther-säätiö eroaisi omaksi kirkokseen, kirkon omaisuutta pitäisi jakaa myös heille, koska he ovat osa kirkkoa.

Säätiöläiset selittävät, että eivät lähde kirkosta, koska ovat tähän kirkkoon kastettuja. Kuitenkin lähdön esteenä on myös selvä pelko siitä, että valtaosa nyt säätiön messuihin osallistuvista ei eroaisikaan kirkosta ja liittyisi säätiöön. Jos säätiö olisi oma kirkkokuntansa, nämä ev.lut kirkkoon jäävät ja nyt säätiössä toimivat eivät voisi jatkossa osallistua säätiön ehtoolliselle (ellei sitten näiden kahden kirkon välillä sovita ehtoollisyhteydestä, mutta siihen ei taitaisi nimenomaan säätiö suostua, koska he silloin käytännössä tunnustaisivat myös naisten jakaman ehtoollisen oikeaksi).

Esimerkkejä tälle pelolle on - uskonnonvapauden tultua kuviteltiin, että suuri joukko evankelisia eroaisi ev.lut kirkosta ja liittyisi Tunnustukselliseen luterilaiseen kirkkoon, mutta liittyjiä oli lopulta hyvin vähän. Samoin kävi Nokia Missiossa - sen kirkkoon on liittynyt hyvin pieni määrä niistä ihmisistä, jotka tilaisuuksissa ovat käyneet.

Ilmoita asiaton kommentti

SIVU 1 2 3

Kirjoita kommentti

Ohjeet: Voit aloittaa keskustelun ja jättää kommentin kirjautumatta palveluun. Kirjoittajat vastaavat itse kommenteistaan. Keskustelu on ennakkomoderoidu eli kommentit luetaan ennen julkaisua.

Kommentti

Uutisia

Musiikki
Kotimaa
Lukijoiden kuvat

DSC_3406

Lukijan kuvat

Lukijan kuva

Lukijan kuvia julkaistaan myös verkossa SK24.fi/mielipide.
Blogit
 
 
Videot

Tarvitset Flash Player 9:n ja Javascriptia tukevan selaimen.

Hae Flash Player tästä
Lataa Flash player

Pääkirjoitukset
Urheilu
Ulkomaat

Uutisia

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

www.autotalli.com www.etuovi.com www.mikko.fi www.mascus.fi www.vuokraovi.com www.monster.fi
Tämän alueen uusin tarjonta:
Satakunnan Kansa  Pohjoisranta 11 E  Vaihde 010 665132  Fax 010 6658330 | Käyttäjäehdot | Sopimusehdot