Satakunta
Päivitetty 14.3.2010 11:27, julkaistu 13.3.2010 21:54

Pakkastalvi on tarjonnut varusmiehille outoja kokemuksia

Kuva: Kari Mankonen
Juha AroLähetä palautetta toimittajalle
Varusmiesten suksi ei luista kuin vanhoilla tekijöillä.

Porin Prikaatissa aloitti tammikuussa runsaat tuhat alokasta. Suurin osa prikaatin varusmiehistä tulee Varsinais-Suomen alueelta.

Lumi, pakkanen ja liikkuminen talvisessa metsässä on ollut nuorille miehille outo kokemus.

– Suuri osa näistä miehistä oli ennen armeijaa hiihtänyt viimeksi lapsena, sanoo jääkärikomppanian varapäällikkö, yliluutnantti Hannu Pietilä.

Se näkyy, kun joukko nousee suksille ja lähtee paluumarssille kohti kasarmia. Sukkelasta sivakoinnista ei voi puhua ja mäkeä tullaan alas pönkkänä jäykin vartaloin.

Jääkärit ovat saaneet peruskoulutuskaudella yhdeksän tunnin tehopaketin ”hiihtotaidon palauttamiseksi”. Se voitiin Säkylässä pitkästä aikaa viedä läpi suunnitelmien mukaisesti.

Tekniikkaharjoitusten lisäksi Huovinrinteellä on muun muassa pelattu suksipalloa. Sitä pelataan kuin jalkapalloa, mutta toisessa jalassa on suksi.

– Erittäin hyvää suksen luistotekniikan opettelua, kuvailee Porin Prikaatin tiedottaja, kapteeni Matti Vihurila.


AVAINSANAT: varusmiehet, pakkastalvi, hiihto

Kirjoita kommentti

Ohjeet: Voit aloittaa keskustelun ja jättää kommentin kirjautumatta palveluun. Kirjoittajat vastaavat itse kommenteistaan. Keskustelu on ennakkomoderoidu eli kommentit luetaan ennen julkaisua.

Kommentti

Uutisia

Musiikki
Kotimaa
Lukijoiden kuvat

DSC_3406

Lukijan kuvat

Lukijan kuva

Lukijan kuvia julkaistaan myös verkossa SK24.fi/mielipide.
Blogit
 
 
Videot

Tarvitset Flash Player 9:n ja Javascriptia tukevan selaimen.

Hae Flash Player tästä
Lataa Flash player

Pääkirjoitukset
Urheilu
Ulkomaat

Uutisia

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

www.autotalli.com www.etuovi.com www.mikko.fi www.mascus.fi www.vuokraovi.com www.monster.fi
Tämän alueen uusin tarjonta:
Satakunnan Kansa  Pohjoisranta 11 E  Vaihde 010 665132  Fax 010 6658330 | Käyttäjäehdot | Sopimusehdot