Satakunta
Päivitetty 12.3.2010 11:42, julkaistu 12.3.2010 10:22

Olkiluodossa marssittiin ulos

Kuva: Kari Mankonen/SK-arkisto
Satakunnan KansaLähetä palautetta toimittajalle
Työntekijät järjestivät vuokratyövoiman ja ylimääräisen työvoiman käytöstä mielenilmauksen.

Useita kymmeniä Rakennusliittoon kuuluvia Telinekatajan ja Telinekatajan alihankkijoiden työntekijöitä järjesti ulosmarssin Olkiluoto 3 -projektin työmaalla perjantaina kello 11.

Telinekatajan työntekijät vaativat, että työnantaja noudattaa sopimusta ulkopuolisen työvoiman käytöstä. Vuokratyövoimaa saa käyttää sopimuksen mukaan vain tilapäisten huippujen tasaamiseen.

Työt jatkuvat normaalisti mielenilmaisun jälkeen maanantaina, jolloin myös ryhdytään neuvottelemaan työtekijöitä hiertävistä asioista.

– Eniten närää on aiheuttanut, että satamäärin ulkomaalaisia työntekijöitä on ollut projektilla töissä. Meneillä on ensimmäisen asteen työtaistelukeinona ylityökielto, jota on rikottu, toteaa aluepäällikkö Ismo Mansikka Rakennusliiton Satakunnan aluetoimisto.


AVAINSANAT: Olkiluoto ulosmarssi

Kirjoita kommentti

Ohjeet: Voit aloittaa keskustelun ja jättää kommentin kirjautumatta palveluun. Kirjoittajat vastaavat itse kommenteistaan. Keskustelu on ennakkomoderoidu eli kommentit luetaan ennen julkaisua.

Kommentti

Uutisia

Musiikki
Kotimaa
Lukijoiden kuvat

Makkarakoski

Lukijan kuvat

Lukijan kuva

Lukijan kuvia julkaistaan myös verkossa SK24.fi/mielipide.
Blogit
 
 
Videot

Tarvitset Flash Player 9:n ja Javascriptia tukevan selaimen.

Hae Flash Player tästä
Lataa Flash player

Pääkirjoitukset
Urheilu
Ulkomaat

Uutisia

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

www.autotalli.com www.etuovi.com www.mikko.fi www.mascus.fi www.vuokraovi.com www.monster.fi
Tämän alueen uusin tarjonta:
Satakunnan Kansa  Pohjoisranta 11 E  Vaihde 010 665132  Fax 010 6658330 | Käyttäjäehdot | Sopimusehdot