Sikafarmari kauhistui aktivistien sikalakuvia
Ylen A-studion keskiviikkoiltana näyttämät sikalakuvat järkyttivät syyskokoukseensa Poriin tänään saapuneita Satakunnan maataloustuottajia. Eläinaktivistit olivat kuvanneet sikojen järkyttäviä oloja salaa, kuten tapahtui jo kaksi vuotta sitten.
– Tällaisten tapausten taustalla lienee ihmisten uupumusta ja murhenäytelmiä. Missään nimessä kuvia ei saa yleistää, sillä ne ovat valitettavia poikkeustapauksia, painotti sianlihantuottaja Jorma Niskala Karviasta.
Häntä harmitti myös se, että maatalousministeri Sirkka-Liisa Anttila oli ohjelmassa puolustelevalla kannalla.
– Ministerin olisi pitänyt selvästi tuomita eläinten huonot olot.
Ohjelmassa näkyi sairaita ja jopa kuolleita sikoja.
– Farmarit ovat tiukoilla, mutta tuollainen eläinten pito ei ainakaan ole kannattavaa eikä siinä ole kyse nykyajan tehotuotannosta.
Niskala muistutti, etteivät teurastamot ota vastaan sairaita eläimiä.
– Sian pitää kävellä teurastamon autoon omilla jaloillaan, ja jalkojen pitää olla kunnossa.
MTK:n toiminnanjohtaja Antti Sahi painotti, ettei MTK hyväksy eläinsuojelurikkomuksia.
– Valtaosa sikaloista on hyvin hoidettua. Viime vuonna tehtiin yli 600 tarkastuskäyntiä, joista 15 prosentissa löytyi huomautettavaa. Vakavia puutteita ei kuitenkaan ollut missään, Sahi muistutti.
MTK:nkin mielestä valvontaa pitää lisätä.














Kauheeta toimintaa!! Melkein kukaan ei aattele sikoja ollenkaan, kaikki vaan hokee "kyllä ne pärjää likasessakin nehän on itekkin sellasia" Pöyristyttävää!!!!!!!!!!! Kauheeta!!!!!!!!!
Ilmoita asiaton kommentti