Päivitetty 14.9. 12:09, julkaistu 14.9. 11:48

Porin katuvalot pimeinä tunnin kauemmin

Kuva: Heikki Tyynysniemi
Ville HammarbergLähetä palautetta toimittajalle
Katuvalot sytytetään iltaisin puolta tuntia myöhemmin ja sammutetaan aamuisin puolta tuntia aiemmin.


Kaupungin niin sanottu varautumissuunnitelma näkyy Porin syksyssä pimeytenä. Teknisen lautakunnan säästöpäätös nipistää katuvalojen sytyttämisestä puoli tuntia aamuisin ja puoli tuntia iltaisin.

– Olemme säätäneet kaupungin toivomuksesta hämäräkytkimiä pimeämmälle ja valojen syttymiseen on laitettu viivettä, kertoo johtaja Pekka Ohrankämmen Pori Energia Oy:stä.


AVAINSANAT: Katuvalot, Porin säästöt

Kirjoita kommentti

Ohjeet: Voit aloittaa keskustelun ja jättää kommentin kirjautumatta palveluun. Ylläpitäjä varaa oikeuden poistaa asiattomat ja lainvastaiset kommentit.

Kommentti

Blogi: Hartiapankki vai talopaketti?

15.3.2010 09:39

Kevätauringon alkaessa sulattamaan lumipeitettä tulee monelle mieleen oman talon rakentaminen.  Herää kuitenkin kysymys, rakentaako itse, valitseeko talopaketin vaiko Avaimet käteen -toimituksen? Kaikissa tavoissa on omat hyvät ja huonot puolensa. Myös hinnalla on suuri merkitys. Paljonko rakentaminen maksaa ja voiko jossain kohtaa säästää kustannuksissa?

Blogi: Hallintajärjestelmäpainajainen

2.8.2010 13:42

Onko enää mitään työtä, jossa ei tarvitsisi koskea tietokoneeseen? Onko mikään ihmisryhmä säästynyt niiltä helvetinkoneilta, joita yleensä kutsutaan työn ja arjen hallintajärjestelmiksi?

Blogi: Autoton keskusta

2.9.2010 09:20

Porilainen autoilu on kuulemma Suomen kaoottisinta ja eniten italialaista ajotapaa muistuttavaa. Eli sekaan vaan ja onnea. Tämän kertoi muualta tullut vierailija.

Blogi: Summa summarum

4.7.2010 08:48

 

www.autotalli.com www.etuovi.com www.mikko.fi www.mascus.fi www.vuokraovi.com www.monster.fi
Tämän alueen uusin tarjonta:
Satakunnan Kansa  Pohjoisranta 11 E  Vaihde 010 665132  Fax 010 6658330  |   Yhteystiedot  |  Asiakaspalvelu