Mitä muhkeampi, sen ihanampi
- Saammeko esitellä Miss Laskiaispulla -kisan muhkeat kandidaatit: vasemmalta Miss Pähkinäpulla, Miss Kermapulla Original, Miss Mansikkapulla ja Miss Kinuskipulla.
Laskiainen merkitsee pullansyöjille kulta-aikaa, jolloin ei kaloreita lasketa. Kahden eri koulukunnan kannattajat tosin kaivautuvat syvälle omiin, kermavaahdontäytteisiin poteroihinsa: taas kerran alkaa tuima kiista siitä, onko aidossa ja oikeassa laskiaispullassa kerman lisäksi hillo- vai mantelimassatäyte.
Mitäpä, jos tänä vuonna kokeilisitkin vaihteeksi aivan uudenlaista täytettä? Tai täyttäisit vain osan pullasatsista sillä ”ainoalla ja oikealla” täytteellä, mutta panisit toiseen puoleen aivan uusia makuja.
Tämä villi kokeilu tarjoaa ehkä uusia, miellyttäviä elämyksiä. Toinen vaihtoehto on, että tulet entistä vakuuttuneemmaksi vanhan pullantäytesuosikkisi erinomaisuudesta kaikenmaailman hömpötyksiin verrattuna.
Laskiaispullien missikisassa muhkeat muodot ovat vain eduksi, ja voittajan ratkaisee vain herkkusuun omat mieltymykset!
Pähkinätäyte
2 dl kuohukermaa
2 tl sokeria
1 tl vaniljasokeria
1/2 tl kanelia
1/2 dl hasselpähkinärouhetta
2 dl omenahilloa
Vatkaa kerma vaahdoksi, mausta sokerilla ja vaniljasokerilla. Lisää ripaus kanelia ja pähkinärouhe.
Levitä pullan sisälle ensiksi omenahilloa ja sitten kermavaahtosekoitus. Pane päälle pullan ”hattu”.
Valkosuklaatäyte
1 pötkö (200 g) mantelimassaa
2 dl vispikermaa
200 g valkosuklaata
Hienonna mantelimassa raastinraudalla. Sulata valkosuklaa paksupohjaisessa kattilassa tai vesihauteessa. Anna jäähtyä hetki. Vatkaa kerma kovaksi vaahdoksi. Sekoita kermavaahto vähitellen jäähtyneen valkosuklaan joukkoon.
Lusikoi kunkin halkaistun pullan keskelle nokare mantelimassatäytettä ja pursota reunoille valkosuklaamoussea. Laita hattu päälle.
Kinuskitäyte
2 dl kuohukermaa
1/2 dl kinuskikastiketta
2 dl vadelmahilloa
Vatkaa kerma vaahdoksi ja lisää siihen varovasti huoneenlämpöistä kinuskikastiketta. Älä sekoita liikaa, jotta kinuskikastike jää kerman joukkoon raidoiksi! Laita pullan väliin reilusti ensiksi hilloa ja sitten kinuskikermaa.
Mansikkatäyte
2 dl vaahtoutuvaa mansikkakermaa
2 dl mansikkahilloa
3 dl mansikoita viipaleina
Vatkaa mansikkakerma vaahdoksi ja sekoita joukkoon noin 2 dl mansikkaviipaleita. Levitä pullan alaosalle mansikkahilloa ja sen päälle vaahto. Pane päällimmäiseksi pullan hattu ja koristele väleistä pilkottava mansikkakerma lopuilla mansikkaviipaleilla.
Keskustelua aiheesta:

