Itsenäisyysjuhla oli upea myös maaliskuussa
- Tytöt poseeraavat. Vilma Nurmi, Katariina Koskela ja Fanni Pajunen Finlandia-talossa. Sikainfluenssa siirsi perinteisen itsenäisyysjuhlan maaliskuun alkuun.
Matka Finlandia-talolle oli upea. Kaikilla oli upeat puvut ja hienot kampaukset. Oppilaat odottivat innolla tulevaa juhlaa. Aamulla osa luokkamme tytöistä oli ollut kampaajalla kaunistautumassa.
Mitä lähemmäs tulimme Helsinkiä, sitä enemmän meitä jännitti. Kun pääsimme perille, kaikki olivat täpinöissään. Onneksi jännitys laukesi juhlassa.
Maittavat alkupalat
Ensimmäiseksi oli vuorossa kättely. Kättelimme ylipormestari Jussi Pajusta ja hänen vaimoaan Jaana Pajusta. Sitten päästiin alkupaloille. Tarjolla oli valkosuklaaleivoksia, tomaatteja, lihapullia, kurkkuviipaleita, juustoja ja muita herkkuja. Ruoka maittoi, kun vieressä soi räp-yhtye Uniikki.
Räp-yhtye Fintelligenssin piti olla juhlan tähtiartisti, mutta ruotsinlaivan jäätyä jäihin yhtye ei päässyt esiintymään juhlassa. Tilalle saatiin kuitenkin räppäri Uniikki.
Tanssi ja puheita
Finlandia-talo oli iso ja kaunis paikka. Siellä oli liki 6 000 oppilasta opettajineen, joten tanssimiselle ei ollut paljon tilaa. Tanssimme Cicapoota, rokkia, Jiffy Mixeriä, letkajenkkaa ja tiputanssia. Olimme opetelleet koulussa tanssien askeleet ja sopineet tanssiparit valmiiksi.
Seuraavaksi oli vuorossa Jussi Pajusen puhe sekä Maamme-laulu. Puhe oli hieno, Pajunen toivotti meidät tervetulleiksi. Juhlan lopussa Pihlavan koululaiset Milia Mutka, Fanni Pajunen, Vilma Nurmi ja Katariina Koskela kävivät kiittämässä Jussi Pajusta mahtavasta juhlasta.
Kotimatkalla räppiä
Juhlan päätyttyä me satakuntalaiset jäimme syömään lounasta, koska meillä oli pitkä matka edessä. Lounaaksi oli riisiä lihakastikkeen kera. Kiitimme myös ruoasta. Jussi Pajunen sanoi pitävänsä myös itse juhlasta ja tykkäsi myös räpistä. Ruokailussa saimme uudet Fintelligenssin levyt. Kaikki olivat mielissään.
Kotimatkalla rehtorimme jakoi meille pahviset Satakunta-kruunut ja -pinssit. Toivottavasti pääsemme edustamaan Satakuntaa muissakin tilanteissa ja käyttämään pinssiä. Matkalla soi Fintelligens ja rehtorikin pääsi hieman räpin makuun jou-jou-tyylillä.
Matka jää mieleemme ikuisesti!









