Homovastainen kampanja ajaa ihmisiä kirkosta
Kristillisen nuortenmedian Nuotan homovastainen Älä alistu -mediakampanja on vauhdittanut kirkosta eroamista. Eroakirkosta.fi-nettipalvelun mukaan yksistään eilen kirkosta erosi 500 ihmistä, kun tavallisesti tähän aikaan vuodesta eroajia on noin 50 päivässä.
Evankelisluterilainen kirkko on arkkipiispa Kari Mäkisen johdolla irtisanoutunut kampanjasta. Siinä on kuitenkin mukana useita järjestöjä, joita tuetaan muun muassa kirkollisverovaroin.
Älä alistu -kampanjan mukaan homo- ja biseksuaalinen voi muuttua heteroseksuaaliseksi kristinuskon avulla.
Eroakirkosta.fi-nettipalveluun on tullut runsaasti palautetta, jossa eroamisen syyksi on ilmoitettu nimenomaan tämä kampanja.
– Moni palautteen antaja on kritisoinut kampanjaa varsin kovin sanoin, sanoo nettipalvelun tiedottaja Johanna Sauna-aho.
Nuortenmedia Nuotan lisäksi Älä alistu -kampanjan järjestävät Suomen Luterilaisen Evankeliumiyhdistyksen Nuorisotyö, Suomen Evankelisluterilaisen Kansanlähetyksen Nuorten maailma, Opiskelija- ja Koululaislähetys, Suomen Luther-säätiö, Suomen Raamattuopiston Nuorisotyö ja Patmos Lähetyssäätiö.














"Homomyönteisten paikka ei ole kirkossa. Syntiä voi harrastaa ihan omissa porukoissa. Miksi homot ei perustaisi omaa anaalisluterilaista uskontoa?"
Asiaan kielteisesti suhtautuvat tajuavat kristinuskosta yhtä paljoin kuin persuehdokkaat reaalipolitiikasta. Helppo se on kattoa Finlexistä tai Raamatusta, että miten teksti on aseteltu, kun ajatus on hukassa. On vastenmielistä käyttää Raamattua omien mielipiteidensä vahvistamiseen. Olkaa juuri niin ahdasmielisiä kuin haluatte, mutta älkää varastako yliluonnollista auktoriteettä puolellenne.
Raamattu on kristittyjen pyhä kirja, mutta en usko että kenelläkään meistä on annettu viisautta tulkita sitä. En tarkoita tulkinnalla tekstiä vaan ajatusta. Jos aletaan suoria elämänohjeita ottaa Raamatusta, niin haluan tästä paikasta ostaa naapurikansan edustajan orjaksi hoitamaan kotitaloustyöt (ehkä idästä, koska ruotsissa ovat varmaan kalliimpia) ja lähteä julistamaan kuolemaa niille, jotka ovat erehtyneet laittamaan päälleen puuvilla-polyester-sekoitetta olevan paidan, silmälaseja käyttävät kirkossakävijät ja sunnuntaitöitä tekevät.
Ja ettei jää epäselväksi: olen kolmissa kymmenissä oleva, koko ikäni olen ollut kristitty (muutenkin kuin häissä ja hautajaisissa) ja ainakin viimeiset 15 vuotta olen tiennyt olevani homo. Päivääkään en ole kokenut ristiriitaa.
Ilmoita asiaton kommentti