Särkänniemessä syntyi delfiinivauva – katso kuva
- Poikasen sukupuoli on vielä arvoitus.
Tampereen Särkänniemen delfinaariossa on syntynyt uusi poikanen. 32-vuotias Veera synnytti poikasen maanantai-iltana.
Synnytys sujui normaalisti, ja sekä emo että poikanen voivat hyvin. Poikasen sukupuolesta ei vielä ole varmuutta.
Delfinaario on toistaiseksi suljettuna yleisöltä ja kaikilta ulkopuolisilta, jotta emolla ja poikasella olisi rauhallinen ympäristö.
Veeran lisäksi Särkänniemessä on viisi muuta aikuista pullokuonodelfiiniä. Särkänniemen delfinaario on maailman pohjoisin ja Suomen ainoa delfinaario. Siellä vierailee vuosittain noin 270 000 ihmistä.













Paljon turvallisempi ympäristö delfinaario on kuin pyydysten, saasteitten ja petojen sekainen meri. Tonnikalan pyydystys ajoverkkoihin kuolee delfiinejä kuin kärpäsiä.
Jos olisin pullokuono Tampereella huitaisisin pyrstölläni kaikenmaailman vankeuttani paheksuville piipertäjille.
Ilmoita asiaton kommentti