*

Satakunnan Kansa
Kotimaa
Päivitetty 4.12.2009 09:43, julkaistu 1.12.2009 14:08

Itsenäisyyspäivän kunniamerkit

Vapaudenristin ritarikunta on myöntänyt päivämäärällä 6.12.2009 seuraavat kunniamerkit:

1. luokan Vapaudenristi rintatähtineen

Söderman Jacob-Magnus, Kansanedustaja,Helsinki

1. luokan Vapaudenristi

Sunell Ossi Juhani, Suurlähettiläs, Helsinki

2. luokan Vapaudenristi

Tallberg Thomas, Lääketieteen ja kirugian tohtori, Helsinki

3. luokan Vapaudenristi

Ketonen Arvo Keijo Kalevi, Toimitusjohtaja, Turku

Kivinen Pentti Erkki Ilmari, Toimitusjohtaja, Helsinki

Leinonen Kai Juhani, Muusikko, Rovaniemi

Peltola Eini Kaarina, Puheenjohtaja, Helsinki

4. luokan Vapaudenristi

Heinonen Ritva Anneli, Suunnittelija, Helsinki

Kattelus Eila Elisa, Sotilaskotisisar, Vaasa

Konttinen Matti Juha, Kenttäpäällikkö, Helsinki

Parkkari Jukka Olavi, Toimittaja, Helsinki

Simonen Topi Tapani, Aluepäällikkö, Vesanto

Yli-Norppa Seppo Johannes, Toiminnanjohtaja, Kannus

Tasavallan Presidentti, Suomen Valkoisen Ruusun ja Suomen Leijonan ritarikuntien suurmestari on päättänyt myöntää 6.12.2009 ansioituneille Suomen kansalaisille seuraavat kunniamerkit.

Suomen Valkoisen Ruusun suurristi

Koskelo, Pauliine, korkeimman oikeuden presidentti, Helsinki

Yhteensä: 1

Suomen Leijonan suurristi

Taxell, Lars Evald Christoffer, minister, Åbo

Yhteensä: 1

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan komentajamerkki

Nevala-Saukkonen, Maria-Liisa, pääjohtaja, Helsinki

Pajunen, Jussi Ilmari, ylipormestari, Helsinki

Stenbäck, Pär Olav Mikael, minister, Esbo

Taipale, Vappu Tuulikki, professori, Helsinki

Yhteensä: 4

Suomen Leijonan I luokan komentajamerkki

Heinonen, Olli Juha, apulaispääjohtaja, Wien

Huhtaniemi, Pekka Juhani, alivaltiosihteeri, Helsinki

Huuhtanen, Jorma Kalevi, pääjohtaja, Helsinki

Jalas, Kari Jaakko Juhani, toimitusjohtaja, Helsinki

Lähteenmäki, Maija Kaarina, ulkoasiainneuvos, Turku

Paunio, Riitta-Leena Sisko, oikeusasiamies, Espoo

Pekkarinen, Reijo Mauri Matias, elinkeinoministeri, Jyväskylä

Yhteensä: 7

Suomen Valkoisen Ruusun komentajamerkki

Brax, Tuija Kaarina, oikeusministeri, Helsinki

Hakkarainen, Pentti Kalevi, Suomen Pankin varapuheenjohtaja, Helsinki

Häkämies, Jyri Jukka, puolustusministeri sekä ministeri VNK:ssa, Kotka

Mansikkamäki, Liisa, oikeusneuvos, Espoo

Parjanne, Risto Juhani, toimitusjohtaja, Espoo

Pere, Ilkka Olavi, hallintoneuvos, Vantaa

Rajala, Timo Kyösti, toimitusjohtaja, Espoo

Risikko, Paula Sinikka, peruspalveluministeri, Seinäjoki

Syrjänen, Hannu Tapani, toimitusjohtaja, Helsinki

Thors, Astrid Gunilla Margareta, migrations- och Europaminister, Helsingfors

Wirtanen, Nils Helmer, kanslichef, Sibbo

Vuorio, Eero Ilkka, kansleri, Turku

Välimäki, Pertti Sakari, oikeusneuvos, Riihimäki

Yhteensä: 13

Suomen Leijonan komentajamerkki

Andersson, Leif Christer Leander, professor, Helsingfors

Blässar, Harry Johannes, pääkonsuli, Helsinki

Hagman, Rauni Marjatta, pääjohtaja, Helsinki

Hallavo, Ilkka Sakari, toimitusjohtaja, Helsinki

Juusela, Heikki Olavi, hovioikeudenlaamanni, Helsinki

Järvinen, Toivo Tapani, toimitusjohtaja, Helsinki

Kartimo, Jussi Taneli, hovioikeudenlaamanni, Kouvola

Karttunen, Kyösti Kalervo, laamanni, Pori

Kauppinen, Pirkko Anneli, hovioikeudenlaamanni, Helsinki

Laitinen, Pekka Olavi, laamanni, Juva

Lehtinen, Kauko Olavi, taidemaalari, Turku

Liljeroos, Jyrki Lauri, toimitusjohtaja, Tampere

Linnainmaa, Matti Olavi, toimitusjohtaja, Pori

Lipponen, Osmo Antero, ulkoasiainneuvos, Helsinki Islamabad

Manninen, Ilpo Ilmari, ulkoasiainneuvos, Helsinki Brasilia

Niemi, Hannu Olavi, dekaani, Helsinki

Ojala, Veijo Antero, varatoimitusjohtaja, Espoo

Paatero, Mikko Tapio, poliisiylijohtaja, Kaarina

Pekkala, Mikko Juhani, rakennusneuvos, Helsinki

Pyhälä, Mikko Olavi, ulkoasiainneuvos, Helsinki Caracas

Reunala, Aarne Olavi, osastopäällikkö, Helsinki

Rokala, Tarmo Juhani, laamanni, Kangasala

Salmi, Iivo Uljas, ulkoasiainneuvos, Helsinki Santiago de Chile

Sarkomaa, Sari Johanna, kansanedustaja, Helsinki

Stenius-Mladenov, Birgitta Cecilia Maria, ulkoasiainneuvos, Helsinki

Tuovinen, Paula Maria, rehtori, Helsinki

Wuoristo, Pekka Juhani, ulkoasiainneuvos, Helsinki Soul

Äystö, Juha Heikki Eskeli, professori, Jyväskylä

Yhteensä: 28

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan ritarimerkki

Ahonen, Sisko Riitta, professori, Kuopio

Alho, Kimmo, professori, Helsinki

Alitalo, Sirpa Anneli, teollisuusneuvos, Espoo

Andersson, Paul Holger, professori, Kangasala

Aspila, Pentti Väinö Tapani, palveluyksikön johtaja, Vihti

Autio, Veli Matti, filosofian tohtori, Järvenpää

Blomqvist, Hans Christer Valdemar, professor, Helsingfors

Bruun, Niklas Gabriel, professor, Helsingors

Calonius, Antti Ville Guy, yhtiöryhmän johtaja, Helsinki

Calonius, Helena, hallintopäällikkö, Helsinki

Dahlbom, Asko Tapio, varatoimitusjohtaja, Vantaa

Ekman, Kalevi Edvard, professori, vararehtori

Eränkö, Laura Tiina Maria, hankejohtaja, Helsinki

Fagerholm-Urch, Juanita Viveka, kyrkoherde, Vårdö

Grénman, Reidar Axel, professor, Åbo

Grönhagen-Riska, Carola, johtava ylilääkäri, Kirkkonummi

Haglund, Christer Bjarne, viestintä- ja yhteiskuntasuhteiden johtaja, Helsinki

Halinen-Kaila, Aino Irmeli, professori, Turku

Halonen, Eeva-Liisa, professori, Helsinki

Hassel, Lars Göran Johannes, professor, Åbo

Hautakangas, Marja Kristiina, toimitusjohtaja, Vantaa

Heikkilä, Pauli Anton Mikael, toimitusjohtaja, Espoo

Heino, Veli Pekka, asianajaja, Kemi

Hellman, Pasi Sakari, ulkoasiainneuvos, Helsinki

Hietanen, Pekka Sakari, seurakuntatyön johtaja, Helsinki

Hirvelä-Lopéz, Inger Emilia, ulkoasiainneuvos, Helsinki

Holkko, Seppo Juhani, toimitusjohtajan varamies, Tampere

Holopainen, Antti Juho, ylilääkäri, Lahti

Honkanen, Raimo Olavi, toimitusjohtaja, Mikkeli

Huhtaniemi, Ilpo Tapani, professori, Turku

Husa, Erkki Jaakko Juhani, kirkkoherra, Pirkkala

Huttunen, Kalervo Unto Antero, kirkkoherra, Riihimäki

Hyyryläinen, Toivo Ilmari, kirkkoherra, Yli-Ii

Hyyryläinen, Veli Armas, toimitusjohtaja, Kouvola

Höckerstedt, Krister Anders Victor, professor, Esbo

Höglund, John Henrik, styrelseordförande, Nykarleby

Höglund, John Peter, koncernchef, Vasa

Ikäheimonen, Tarja Katri, johtaja, Espoo

Ilmakunnas, Seija Kyllikki, ylijohtaja, Helsinki

Iso-Herttua, Jukka Olavi, lääninrovasti, Rajamäki

Järvikoski, Aila Marja Elina, kuntoutuksen professori, Helsinki

Kaarnakari, Kari Olavi Veli-Matti, toimitusjohtaja, Kirkkonummi

Kainulainen, Martti Kalevi, asianajaja, Heinola

Kaivonen, Marja-Riitta, talousjohtaja, Helsinki

Karasar, Batu, Senior Vice President, Espoo

Karhumäki, Eero Urho Juhani, professori, Perniö

Kerkelä, Janne Matias, hallintojohtaja, Helsinki

Kerola, Olli Juhani, apulaisosastopäällikkö, Hämeenlinna

Kilpeläinen, Maija Liisa, hovioikeudenneuvos, Kuopio

Kilpi, Terhi Marjatta, ylilääkäri, Helsinki

Kinnunen, Juha Erkki, professori, Leppävirta

Kivelä, Pekka Olavi, toimitusjohtaja, Helsinki

Kivisaari, Marja-Leena, professori, Kauniainen

Knuuttila, Seppo Sakari, professori, Joensuu

Koiranen, Mikko Johannes, hallintojohtaja, Espoo

Korpi, Esa Risto, professori, Espoo

Kotoaro, Pentti Olavi, pääsihteeri, Helsinki

Kukkonen, Jorma Viljami, kirkkoherra, Hankasalmi

Kulmala, Risto Olavi, tutkimusprofessori, Espoo

Kulonen, Ulla-Maija, professori, Helsinki

Kurki, Pekka Tapio, osastopäällikkö, professori

Kylander, Kaj Håkan, Senior Vice President, Espoo

Lager, Esa Tapio, talous- ja rahoitusjohtaja, Kauniainen

Lahtinen, Matti Juhani, johtava asiantuntija, Espoo

Lairio, Lea Marjatta, professori, Jyväskylä

Laitinen-Pesola, Jaana Kristiina, puheenjohtaja, Pori

Lamberg, Reijo Olavi, johtaja, Helsinki

Laru-Sompa, Raili Anneli, osastonylilääkäri, Jyväskylä

Lauriala, Irma Anneli, professori, Oulu

Lindgren, Helena Marjatta, hovioikeudenneuvos, Kuopio

Lintunen, Pertti Elmeri, kaupunginjohtaja, Imatra

Lohi, Seppo Tapani, kirkkoherra, Simo

Mantere, Eero Tapani, ylijohtaja, Espoo

Marjanen, Jaana Birgitta, kirkkoherra, Kuopio

Massinen, Aimo Kauko Kalervo, päätoimittaja, Turku

Meri, Seppo Kalevi, laitoksen johtaja, Vantaa

Merilampi, Pekka, laamanni, Helsinki

Merilampi, Ritva-Sini, opetusneuvos, Helsinki

Meriläinen, Heimo Erkki Matias, osastopäällikkö, Helsinki

Miettinen, Heikki Matti Sakari, arkkitehti, Espoo

Mustonen, Sari Marjo, esittelijäneuvos, Helsinki

Mykkänen, Pentti Tapio, tilintarkastuspäällikkö, Helsinki

Mäntylä, Martti Jussi Tapani, professori, Helsinki

Niemelä, Jari Kalevi, professori, Helsinki

Nieminen, Markku Sakari, ylilääkäri, Helsinki

Nieminen, Vilho Kalervo, hallituksen varapuheenjohtaja, Kerava

Niskanen, Juhani, professori, Oulunsalo

Nunes Garces, Milton Gilabert, professori, Helsinki

Nuutila, Pirjo Riitta, professori, Turku

Nuuttila, Juha-Pekka, Suomen pankkitoiminnan johtaja, Helsinki

Oikarinen, Pertti Sakari, toimitusjohtaja, Oulu

Paasi, Anssi Ilmari, akatemiaprofessori, Oulu

Paatero, Erkki Yrjö Olavi, professori, Kauniainen

Pekkala, Seppo Juhani, piiripäällikkö, Turku

Pesonen, Anu Hanna-Leena, professori, Jyväskylä

Piirainen, Rita Kristina, tiejohtaja, Espoo

Piponius, Kirsti Annikki, hallitusammattilainen, Helsinki

Puhakka, Seppo Ilmari, hovioikeudenneuvos, Tampere

Puttonen, Pasi Kalevi, tutkimusjohtaja, Helsinki

Raevaara, Martti, professori, Siuntio

Rantalankila, Tuomo Tapani, toimitusjohtaja, Helsinki

Rantanen, Leena Marjukka, kirkkoneuvos, Helsinki

Reinikkala, Veli-Matti, divisioonan johtaja, Helsinki

Reunanen, Mauri Ilmari, professori, Oulu

Rinne, Kalervo Kustaa, johtaja, Espoo

Risku, Raimo Mikko, hovioikeudenneuvos, Laihia

Rislakki, Kaarle Veli-Jukka, toimittaja kirjailija, Ulkomaat

Ropo, Arja Maritta, professori, Tampere

Rosti, Heikki Juhani, hallitusneuvos, Helsinki

Rousi, Martti Arvo Henrik, professori, Helsinki

Ruoslahti, Erkki Ilmari, akateemikko professori, Santa Barbara USA

Rusama, Antti Timo, lääninrovasti, Espoo

Saarela, Olli Tapio, neuvotteleva virkamies, Helsinki

Saarela, Pertti Olavi, hallintojohtaja, Helsinki

Saarela, Seppo Yrjö Olavi, dosentti professori, Oulu

Saksa, Jarkko Sakari, johtaja, Helsinki

Salmi, Ilkka Tapani, suojelupoliisin päällikkö, Turku

Salmi, Tapio Olavi, professor, Åbo

Salo, Tuula Anneli, professori, Oulu

Sandholm, Peter Vilhelm, hovioikeudenneuvos, Kaarina

Savo, Juho Samuli, maakuntajohtaja, Turku

Savolainen, Raimo Aulis, pääsihteeri, Helsinki

Scheinin, Patrick Mikael, professori, Helsinki

Sihvola, Juha Kalle Sakari, johtaja, Helsinki

Siikala, Ritva Tuulikki, teatteriohjaaja, Helsinki

Simola, Matti Kalevi, apulaispäällikkö, Helsinki

Simola, Pertti Kalevi, kirkkoherra, Helsinki

Snellman, Marjo Hannele, esittelijäneuvos, Vantaa

Store, Tor-Erik, kyrkoherde, Vasa

Tapiola, Kari Tapani, toimitusjohtaja, Geneve Helsinki

Timonen, Marjo Hannele, tiedotuspäällikkö, Helsinki

Tirkkonen, Jorma Juhani, johtaja, Tampere

Tola, Sakari Antero, asiantuntijalääkäri, Helsinki

Troberg, Pontus Henrik, professori, Espoo

Tuomikoski, Paula Kaarina, taideyksikön päällikkö, Helsinki

Tupeli, Kari Osvald, toimitusjohtaja, Kangasala

Uimonen, Markku Tapani, professori, Helsinki

Unkila, Teija Hannele, hovioikeudenneuvos, Rovaniemi

Vahtola, Pirjo Anneli, kirkkoherra, Kaarina

Vasama, Tapani Päiviö, hovioikeudenneuvos, Lappeenranta

Vekkilä, Irja Taimi Tuulikki, talousjohtaja, Espoo

Vesikari, Timo Heimo Antero, professori, Tampere

Vestala, Leena Maarit, johtaja, Vantaa

Widing, Barbro Christina, neuvotteleva virkamies, Helsinki

Viippola, Päivi Inkeri, hallintojohtaja, Helsinki

Vuori, Jaakko Olavi, kirkkoherra, Saarijärvi

Vuorio, Juha Pekka, kirkkoherra, Tampere

Väisänen, Rauno Kalevi, luontopalvelujohtaja, Helsinki

Välimaa, Asko Kauko, apulaisosastopäällikkö lainsäädäntöjohtaja, Helsinki

Yhteensä: 149

Suomen Leijonan Pro Finlandia-mitali

Ala-Pöllänen, Kari Juhani, taiteellinen johtaja, Espoo

Enckell, Carolus Sebastian, taidemaalari ja kuvataiteilija, Karjaa

Idström, Tove Carina, käsikirjoittaja ja dramaturgi, Helsinki

Karvinen, Aune Annikki, käsityönopettaja ja vaatesuunnittelija, Jyväskylä

Kinnunen, Heikki Pentti Ilmari, näyttelijä, Tampere

Klemola, Leea, näytelmäkirjailija ja ohjaaja, Helsinki

Merikanto, Ukri Uolevi, kuvanveistäjä, Helsinki

Pimenoff, Irene Veronica, kirjailija, Helsinki

Raatikainen, Arja, tanssitaiteilija, Helsinki

Raittila, Hannu Matti, kirjailija, Turku

Sarmanto, Heikki Veli Uolevi, säveltäjä ja pianisti, Helsinki

Tiitu, Kari Tapio, director musices, Helsinki

Virtanen, Kari Kustaa, puuseppä ja muotoilija, Raasepori

Yhteensä: 13

Suomen Leijonan I luokan ritarimerkki

Aalto, Asko Juha Tapani, lääkintöneuvos, Tampere

Aalto, Jari Jukka Tapio, lääninvalmiusjohtaja, Rovaniemi

Aho, Kalevi Ensio, säveltäjä, Helsinki

Ahoniemi, Eija Ester Anneli, osastonylilääkäri, Espoo

Alm, Jarmo Pertti, Senior Vice President, Helsinki

Anttinen, Anu Salme, ylilääkäri, Turku

Appel, Pär-Håkan, kansainvälisten asioiden päällikkö, Espoo

Aronpää, Heikki Matti Sakari, johtaja, Oulu

Arponen, Liisi Annikki, lähetystöneuvos, Helsinki

Björk, Peter Mikael, verkställande direktör, Larsmo

Burke-Hildén, Eija Irmeli, osastopäällikkö, Helsinki

Carlson, Christer Henrik, ledande överläkare, Vanda

Castrén, Marcus Mattias, professori, Helsinki

Cawén, Klaus Thomas, johtaja, Helsinki

Collin, Lars Erik, toimitusjohtaja, Tuusula

Elo, Kyösti Aaro Juho, kirkkoherra, Kuortane

Elonen, Erkki Tapani, osastonylilääkäri, Helsinki

Eteläpää, Matti Mikko, oikeusasiamiehensihteeri, Helsinki

Fernández, Tarja Orvokki, lähetystöneuvos, Helsinki/Pristina

Finskas-Aho, Ulla-Maija Tellervo, lähetystöneuvos, Espoo

Fossi, Marja Tuulia, tutkimusyksikön johtaja, Seinäjoki

From-Emmesberger, Anna Brita Sofie, lähetystöneuvos, Mustasaari

Grahn, Tommy Werner, liiketoimintayksikön johtaja, Helsinki

Grönholm, Elina Marjatta, lähetystöneuvos, Espoo/Tukholma

Haapala, Jaakko Juhani, maanmittausjohtaja, Turku

Haaparanta, Anja Anita, lehtori, Pécs/Bulgaria

Haario, Martti Timo Juhani, markkinoinnin kehitysjohtaja, Helsinki

Haatainen, Pertti Ensio, toimistopäällikkö, Vantaa

Haavisto, Esa Antero, hallituksen puheenjohtaja, Pori

Halonen, Jaakko Sakari, kehittämispäällikkö, Helsinki

Hanhiala, Jorma Johannes, erityisasiantuntija, Paimio

Hannula, Esa Juhani, toimitusjohtaja, Helsinki

Haunia, Sirkka Kaarina, pääneuvottelija, Helsinki

Hautala, Urpo Johannes, finanssineuvos, Helsinki

Heikinheimo, Arja Riikka Helena, johtaja, Sipoo

Heinonen, Rauno Juhani, tutkimusjohtaja, Espoo

Helenius, Arto Olavi, käräjätuomari, Hamina

Helin, Satu Aulikki, johtaja, Jyväskylä

Henriksson, Kim Thorleif Wilhelm, direktör, Ingå

Henriksson, Pasi Ilkka, hallintojohtaja, Helsinki

Hiekkanen, Seija Sisko, johtajahammaslääkäri, Helsinki

Hietanen, Mikko Tapani, talous- ja rahoitusjohtaja, Lohja

Hiidenmaa, Pirjo Anneli, yksikön johtaja, Helsinki

Hirvelä, Taimi Päivikki, käräjätuomari, Ilmajoki

Hirvonen, Esko Juhani, tutkintapäällikkö, Helsinki

Hirvonsalo, Jaakko Tapani, toimitusjohtaja, Rauma

Honka, Leena Mirjam, valtion IT-johtaja, Helsinki

Humppila, Martti, toimitusjohtaja, Helsinki

Isberg, Ulle, ylilääkäri, Turku

Jalonen, Aino, hallitusneuvos, Turku

Johansson, Silja Helena, ylihammaslääkäri, Helsinki

Johnson, Johan Henrik Rafael, förlagschef, Helsingfors

Jokipaltio, Hannu Tapani, kasinon johtaja, Helsinki

Jousimaa, Kristine Margaretha, yli-insinööri, Espoo

Jussila, Reima Tapio, vanhempi oikeusihteeri, Helsinki

Kahlas-Capodistrias, Marjut Astrid Kristina, kansliapäällikkö, Helsinki

Kaikkonen, Marjo-Riitta, johtaja, Kuopio

Kallio, Harri Pekka Pellervo, johtaja, Tampere

Kantola, Liisa Marjatta, laboratorionjohtaja, Helsinki

Kantola, Sari Kirsi Susanne, ylitarkastaja, Espoo

Karanko, Jarna Johanna, lähetystöneuvos, Helsinki/Pariisi

Karén, Lisbeth Valdine, käräjätuomari, Raasepori

Karsio, Hannu Aarne Uolevi, käräjätuomari, Masku

Kauhanen, Elsa Kaarina, johtava kihlakunnansyyttäjä, Kemijärvi

Kauppila, Jukka Antti Ilmari, alueverojohtaja, Kalajoki

Kesti, Esko Olavi, lääninpoliisiylitarkastaja, Haukipudas

Kiiski, Pentti Johannes, kustannusjohtaja - päätoimittaja, Hausjärvi

Kinnunen, Mikko Tapani, lähetystöneuvos, Helsinki

Kinnunen, Seppo Tapani, poliisipäällikkö, Oulu

Kiviniemi, Erkki Eino, ylilääkäri, Rovaniemi

Kivistö, Mauri Kalervo, yrittäjä, Tampere

Klinge, Renne Lauri Alexander, lähetystöneuvos, Helsinki

Klobut, Liisi Paula Irene, kansainvälisten asiain neuvos, Espoo

Koho, Arto, neuvotteleva virkamies, Vantaa

Koivisto, Keijo Juhani, ylilääkäri, Seinäjoki

Koivula, Seppo Lauri Uolevi, kaupallinen neuvos, Kokemäki

Kolehmainen, Seppo Juhani, rehtori, Vihti

Kontula, Eero Juhani, neuvonantaja, Helsinki

Koskipää, Ritva Marketta Unelma, toimistopäällikkö, Espoo

Koskull von, Harriet Maria, sairaalageneetikko, Helsinki

Kumlander, Markku Eero Tapani, ylilääkäri, Säkylä

Kunnas, Heikki Tapio, talousjohtaja, Helsinki

Kunnas, Maija Helena, käräjätuomari, Lempäälä

Kuosmanen, Asta Satu Sinikka, rouva, Espoo/Pariisi

Kurenmaa, Tero Veikko, apulaispäällikkö, Kerava

Käenniemi, Heikki Juhani, johtaja, Scarborough UK

Kärki, Airi Mirjam, maanmittausjohtaja, Tampere

Kärkkäinen, Martti Paavali, hankintajohtaja, Vantaa

Kättö, Mika Heikki, lainsäädäntöneuvos, Helsinki

Laaksonen, Hannu Henrik, lääninoikeuslääkäri, Turku

Laaksonen, Pertti Johannes, aluejohtaja, Turku

Laiho, Pentti Ilmari, johtaja, Helsinki

Laitinen, Olavi Reino, johtaja, Helsinki

Lampinen, Markku Tapio, lähetystöneuvos, Espoo

Lanki, Jari Juhani, varatoimitusjohtaja, Espoo

Lardot, Robin Derek, poliisiylitarkastaja, Vantaa

Laukkala, Heljo Kalervo, riskienhallintajohtaja, Jyväskylä

Lehtinen, Iiro Tapani, käräjätuomari, Rauma

Lehtinen, Tarja Anneli, hallitusneuvos, Helsinki

Lehtiranta, Sari Hannele, lähetystöneuvos, Helsinki/Pariisi

Leppäaho, Kari Juhani, vastuualuepäällikkö, Hyvinkää

Leppänen, Seppo Veikko, johtava lääkäri, Pudasjärvi

Lillman, Arto Olavi, päälakimies, Vantaa

Lindén, Erkki Olavi, pääsuunnittelija, Raasepori

Lindqvist, Leif Niklas, lähetystöneuvos, Espoo/Moskova

Linnoinen, Hannu Eino Tapani, varatoimitusjohtaja, Kauniainen

Lintunen, Petri Jaakko, hallintojohtaja, Joensuu

Liukku, Jari Matti, apulaispoliisipäällikkö, Helsinki

Lomu, Juhani Seppo, arkistopäällikkö, Helsinki

Makkonen, Marja Riitta Helena, käräjätuomari, Siilinjärvi

Malinen, Jaana Maria, hallinto-oikeustuomari, Kuopio

Mallinen, Timo Eero, ProAgria keskuksen johtaja, Nastola

Martin, Hans Gustav, verkställande direktör, Åbo

Mattsson, Ragna Maria, överläkare, Lemland

Miettinen, Eeva Kaarina, johtava tuloksellisuustarkastaja, Helsinki

Myllynpää, Arja, esittelijäneuvos, Vantaa

Mäki, Ari Pekka, lähetystöneuvos, Helsinki

Mäkinen, Heimo Juhani, toimitusjohtaja, Hyvinkää

Mäntysaari, Tarja Elisa, vanhempi oikeussihteeri, Espoo

Määttä, Martti Tapani, apulaisjohtaja, Vantaa

Nauha, Tapani Antti Iisakki, energiajohtaja, Pori

Nieminen, Lauri Sakari, vanhempi tieteellinen asiantuntija, Lieto

Nokela, Ilona Marian, toimistopäällikkö, Helsinki

Norrlin, Antti Tapani, konsernijohtaja, Lahti

Norros, Kirsi Talvikki, viestintäjohtaja, Helsinki

Nummijärvi, Anja Tuulikki, toimistopäällikkö, Espoo

Nuorlahti-Solarmo, Eija Annikki, teollisoikeusneuvos, Espoo

Nuutila, Mari Katariina, valiokuntaneuvos, Vantaa

Nyblom, Pia Tuulikki, hallitusneuvos, Espoo

Nykänen, Kalevi Johannes, ylilääkäri, Mikkeli

Nymark, Anders Erik, projektipäällikkö, Porvoo

Ojanen, Riitta Inkeri, rouva, Helsinki

Ollila, Kari Olavi, toimitusjohtaja, Ulvila

Ovaska, Jyrki Juhani, johtaja, Kauniainen

Paavola, Janne Tapio, lääninpoliisiylitarkastaja, Lieto

Paavola, Tapani Antero, liikkuvan poliisin hallintopäällikkö, Tuusula

Pajula, Sari Helena, eduskunnan kirjaston johtaja, Espoo

Pallas, Raija Anneli, tuottaja, Helsinki

Parm, Tapani Ilmo Sakari, tv-ohjaaja, Tampere

Paul, Eva-Liisa, käräjätuomari, Espoo

Pekkarinen, Jussi Tapani, tutkija, Espoo

Peltonen, Kari Juhani, vanhempi hallitussihteeri, Espoo

Platan, Ismo Juhani, Chief Information Officer, Helsinki

Polttila-Ikonen, Eva Marjaana, toimitussihteeri, Helsinki

Porko, Lars-Olof Kristian, verkställande direktör, Mariehamn

Pouttu, Pentti Juhani, yliarkkitehti, Jyväskylä

Puumalainen, Tiina, taiteellinen johtaja, Tampere

Pyykkö, Juha Markus, lähetystöneuvos, Kerava/Canberra

Pyykönen, Tuula Annikki, neuvotteleva virkamies, Sipoo

Pönkä, Marja Riitta, hallitusneuvos, Helsinki

Raiskinen, Ilkka Johannes, Senior Vice President, Espoo

Rajahalme, Aimo Kalevi, talousjohtaja, Helsinki

Ratsula, Kati Helena, ostojohtaja, Pori

Raunio, Martti Sakari, hallinto-oikeustuomari, Kempele

Rinne, Minna-Liisa Kristiina, valiokuntaneuvos, Helsinki

Ritanen, Ulla-Maija, ylilääkäri, Lahti

Roto, Anna-Kaarina, lastenpsykiatrian erikoislääkäri, Orivesi

Salli, Timo Antero, toimitusjohtaja, Tampere

Salomaa, Markku Juha Tapani, toimitusjohtaja, Rovaniemi

Salomaa, Raimo Jorma, johtava kihlakunnanvouti, Rovaniemi

Salonen-Kajander, Riitta Kaarina, ylilääkäri, Espoo

Sandqvist, Leo Antero, toimitusjohtaja, Forssa

Santala, Satu-Leena Elina, lähetystöneuvos, Nummela

Saramies, Jouko Lauri, ylilääkäri, Savitaipale

Sarikka, Hannu Olavi, hallintojohtaja, Lahti

Selin-Hakala, Hannele, kihlakunnansyyttäjä, Nokia

Setälä, Risto Antero, toimialajohtaja, Helsinki

Silen, Jouko Juhani, Vice President, Riihimäki

Simula, Silja Aura Leena, käräjätuomari, Lahti

Sinkkanen, Tiina Tellervo, lainsäädäntöneuvos, Helsinki

Snellman, Pehr-Erik Wilhelm, toimitusjohtaja, Vantaa

Sotka, Matti Kalle Juhani, ylilääkäri, Hyvinkää

Suhonen, Tuula Kyllikki, asianajaja, Mikkeli

Suurpää, Helka Johanna, vähemmistövaltuutettu, Helsinki

Säynäslahti, Seppo Juhani, hallinto-oikeustuomari, Helsinki

Söderling, Ismo Rikhard, johtaja, Rusko

Taalas, Mika Janne Julius, lähetystöneuvos, Helsinki

Tammiketo, Timo Pekka, käräjätuomari, Raahe

Toivainen, Antero Olavi Aleksi, finanssineuvos, Vantaa

Toivola, Ritva Liisa, käräjätuomari, Oulu

Toivonen, Heikki Tapani, tutkimusjohtaja, Helsinki

Torstila, Jukka Ensio, majuri, Hollola

Tulokas, Pirjo Kyllikki, lähetystöneuvos, Pusula/Pietari

Turpeinen, Harri Matti, johtaja, Espoo

Turtola, Eila Mirjami, professori, Jokioinen

Turunen, Ilkka Heikki, lainsäädäntöneuvos, Helsinki

Tuukkanen, Kimmo Toivo, johtava kihlakunnanvouti, Lahti

Tyrkkö, Ari Taito, tilastojohtaja, Helsinki

Vahanen, Hannu Erkki Olavi, myyntipäällikkö, Eura

Vahtera, Ari Pentti Olavi, johtaja, Helsinki

Vanamo-Santacruz, Kirsi-Marjukka, lähetystöneuvos, Merikarvia/Pariisi

Varrela, Juha Eerik, professori, Turku

Venäläinen, Mirja Liisa, vakuutusoikeustuomari, Kirkkonummi

Vesanto, Taina Elisabeth, maatalousneuvos, Espoo

Virtanen, Raimo Einari, vanhempi tieteellinen asiantuntija, Rusko

Vuollet, Esa, kuljetuspäällikkö, Rauma

Vuori, Merja Helena, ympäristöterveyspäällikkö, Espoo

Vuori, Seppo Juhani Viljami, johtava tutkija, Vantaa

Vuoristo, Jouko Severi, yli-insinööri, Espoo

Vänskä, Antti Tapani, lähetystöneuvos, Espoo

Vänskä, Juha Osmo Tapio, lähetystöneuvos, Espoo

Ylönen, Tuula Kaarina, hiippakuntadekaani, Helsinki

Yhteensä: 202

Suomen Valkoisen Ruusun ritarimerkki

Aalto, Kirsti Mirjami, johtaja, Helsinki

Ala-Laurila, Eija-Liisa, ylilääkäri, Tampere

Alapeteri, Ulla-Maija, insinööri, Rovaniemi

Alasalmi, Veli Matti, ylitarkastaja, Helsinki

Angervuori, Tapani, tieinsinööri, Vantaa

Audejev, Maija Helena, hallitusneuvos, Helsinki

Aunola, Seppo Olavi, poliisitarkastaja, Kerava

Auvinen, Harri Eero, liikennepoliisitarkastaja, Järvenpää

Bergroth, Tom Christian Einarsson, amanuens, Åbo

Blomberg, Merja Kristiina, yli-insinööri, Helsinki

Brander, Marjut Suvi-Päivikki, henkilöstöjohtaja, Helsinki

Bäck, Riitta Helena, neuvotteleva virkamies, Helsinki

Bäckman, Tiina Eija-Liisa, johtaja, Oulu

Dahlstedt, Roy Claes Gunnar, lehtori, Espoo

Eerola, Aaro Pekka Ilmari, 2.kappalainen, Tampere

Elovaara, Marja Leena, apteekkari, Hamina

Haikarainen, Raine Allan, hiippakuntasihteeri, Helsinki

Hakala, Kaija-Liisa, vanhempi tutkija, Forssa

Haka-Risku, Ulla Maria, verojohtaja, Seinäjoki

Hakola, Eija Hannele, erikoistutkija, Järvenpää

Hakola, Raimo Kalevi, valvontapäällikkö, Helsinki

Halme, Harri Jalmari, yli-insinööri, Tampere

Harju, Mauno Päiviö, pankinjohtaja, Turku

Heikkilä-Kauppinen, Marja, arkkitehti, Helsinki

Heinonen, Erkki Olavi, asiantuntijalääkäri, Helsinki

Heinonen, Maija Leena, neuvotteleva virkamies, Helsinki

Heloneva, Esko-Veikko Johannes, kirkkoherra, Perho

Hernesharju, Esko Olavi, kotiseutuneuvos, Isojoki

Herranen, Seppo Heikki Tapio, lukion rehtori, Leppävirta

Hicks, Sheila Peggy, tutkimusprofessori, Oulu

Hiltunen, Marja-Leena, ylitarkastaja, Helsinki

Hinkka, Jorma Vilhelm, graafinen suunnittelija, Helsinki

Holm, Ralph Christer, yksikönjohtaja, Espoo

Honkanen, Helmiriitta, taiteen maisteri, Espoo

Huopio, Kauto Martti Juhani, tietoturva-asiantuntija, Espoo

Huuhtanen, Mauno Elis, talousjohtaja, Nokia

Hynninen, Esko Heikki Tapani, yleislääkäri, Jyväskylä

Hynynen, Riitta Liisa Helena, laboratorioinsinööri, Vantaa

Hämäläinen, Erkki Tapani, sivistystoimenjohtaja, Kuusamo

Hämäläinen, Pentti Matias, työsuojeluvaltuutettu, Hamina

Hämäläinen, Pentti Vilhelm, asianajaja, Hamina

Hämäläinen, Tarja Annikki, metsänhoitopäällikkö, Mikkeli

Högnäs, Tore Nils Håkan, kehittämispäällikkö, Kajaani

Iisakkila, Markku Juhani, maaseutuyrittäjä, Hämeenlinna

Ilveskoski, Matti Olavi, hallintojohtaja, Tampere

Intosalmi, Juhani Ensio, tutkimusjohtaja, Lahti

Jaakola, Birgit Päivikki, kulttuuritoimenjohtaja, Kiikoinen

Jaatinen, Hannu Martti Juhani, pankinjohtaja, Janakkala

Jenu, Hilpi Marjo-Riitta, ylitarkastaja, Espoo

Joronen, Raimo Johannes, rakennusneuvos, Seinäjoki

Juola, Erkki Aarne, kuntayhtymän johtaja, Haapavesi

Juuti, Ari Eelis Juhani, ylitarkastaja, Helsinki

Juutilainen, Jouni Elmer, aluekehittämisjohtaja, Jyväskylä

Jyrhämä, Riitta Anneli, yliopistonlehtori, Helsinki

Jyrkilä, Jorma Juhani, metsäsuunnittelupäällikkö, Kotka

Jyväs, Markku Wilhelm, toiminnanjohtaja, Turku

Kangas, Pekka Antero, johtaja, Hämeenlinna

Kangastalo, Juha Antero, tehtaanjohtaja, Oulu

Karhu, Raimo Tapani, verojohtaja, Vaasa

Karhula, Esa Olavi, tarkastusjohtaja, Helsinki

Karimäki, Veikko Juhani, projektipäällikkö, Espoo

Karjalainen, Sirpa Sisko, neuvotteleva virkamies, Helsinki

Karjalainen, Toivo Tapio, toimitusjohtaja, Kajaani

Karlsson, Dick, utvecklingsdirektör, Pargas

Karsimus, Outi Kaarina, hallintopäällikkö, Helsinki

Kaskinen, Terho Kalevi, yrittäjä, Savonlinna

Kauhanen, Paavo Olavi, luokanopettaja, Kemijärvi

Kekäle, Petri Henrikki, kriisiviestinnän koordinaattori, Helsinki

Kiuttu, Jorma Olavi, vakuutusalueen ylilääkäri, Oulu

Kivikko, Kari Heikki Juhani, vastuualueen päällikkö, Hämeenlinna

Kiviniemi, Pertti, toimitusjohtaja, Helsinki

Koivumäki, Kai Tapani, ylitarkastaja, Helsinki

Koljonen, Marja-Liisa, erikoistutkija, Järvenpää

Komulainen, Kari Juhani, teknologiajohtaja, Espoo

Konki, Kari Antero, erikoishammaslääkäri, Kuopio

Korhonen, Eero Vilho Juhani, talouspäällikkö, Helsinki

Korhonen, Heikki Juhani, neuvotteleva virkamies, Helsinki

Korpi-Hyövälti, Eeva, osastonylilääkäri, Seinäjoki

Korri, Antti Ilmari, aluejohtaja, Tampere

Koskelainen, Hannu Valter, kirjailija, Porvoo

Koski-Hyvärinen, Pirjo Hannele, ammatinvalintapsykologi, Rauma

Kosola, Seppo Antero, kiinteistöjohtaja, Kaarina

Kosonen, Kari Mikael, apulaisjohtaja, Sipoo

Kukkonen-Suvivuo, Tiina Birgitta, henkilöstöpäällikkö, Kerava

Kursu, Antti Tapani, lehtori, Rovaniemi

Kuuranne-Autelo, Marja-Liisa, laitoksen johtaja, Helsinki

Kälviäinen, Reetta Kaarina, osastonylilääkäri, Kuopio

Laine, Jussi Kalevi, lentoaseman päällikkö, Savonlinna

Laine, Timo Olavi, ortopedian erikoislääkäri, Helsinki

Lampinen, Taito Anselm, sosiaalineuvos, Jyväskylä

Lantta, Auli-Maija, vanhempi lakimies, Helsinki

Lappi, Jaana Marjatta, ylitarkastaja, Kirkkonummi

Lappi, Juha Veli, erikoistutkija, Suonenjoki

Laukkarinen, Reino Kalevi, toimistopäällikkö, Espoo

Leinonen, Alpo Eelis, toimitusjohtaja, Mikkeli

Lempiäinen, Eila Anneli, ylitarkastaja, Helsinki

Leskelä, Pekka Juhani, yrityssuunnittelujohtaja, Espoo

Liesiö, Jussi Pekka, kehityspäällikkö, Espoo

Liljedahl, Jouko Heikki, tehtaan johtaja, Helsinki

Lindgren, Liisa, intendentti, Helsinki

Lindholm, Tor, undervisningsråd, Esbo

Luopajärvi, Lauri Tapio Mikael, johtaja, Kirkkonummi

Lövberg, Curt-Erik Johan, toimitusjohtaja, Lappeenranta

Malinen, Raija Anna Irmeli, verojohtaja, Jyväskylä

Malmi, Timo Ensio, viestintäpäällikkö, Tampere

Mannonen, Hillevi Mirja, aktuaarijohtaja, Helsinki

Martikainen, Marja Tuulikki, yliopistonlehtori, Helsinki

Martimo, Tiina-Mari Margareta, neuvotteleva virkamies, Helsinki

Melkko, Markku, johtaja, Espoo

Meriluoto, Jussi Arvo Olavi, docent överingenjör, Åbo

Miettinen-Bellevergue, Seija Inkeri, liikenneneuvos, Helsinki

Moisander, Riitta Marjatta, pääsihteeri, Savonlinna

Moisio, Marko Tapio Kullervo, Vice President, Hyvinkää

Montonen, Marja Anneli, opetusneuvos, Helsinki

Müller, Michael Matthäus Sören, vanhempi tutkija, Helsinki

Myllärniemi, Katariina Kastehelmi, neuvotteleva virkamies, Helsinki

Mäkelä, Jukka Tapani, kehityspäällikkö, Järvenpää

Mäki, Jaakko Johannes, johtava julkinen oikeusavustaja, Pori

Mäkilä, Raimo Tapio, aluejohtaja, Helsinki

Mäkinen, Timo Tapani, erikoistutkija, Helsinki

Mäkinen, Yrjö Antero, taksiyrittäjä, Ylöjärvi

Mörö, Raija Leena, Senior Vice President, Vilppula

Nieminen, Risto Tapio, kappalainen, Mikkeli

Nissinen, Helena Maria, vanhempi asiantuntijalääkäri, Espoo

Nisula, Markku Matias, rikostarkastaja, Siuntio

Nousiainen, Heikki, yläasteen rehtori, Pielavesi

Nues van, Pirjo Kristiina, rahoitusjohtaja, Helsinki

Nurmi, Eerikki Johannes, hallitusneuvos, Helsinki

Nurmi, Kari Juhani, ylitarkastaja, Porvoo

Nurminen, Antti Olavi, läänineläinlääkäri, Oulu

Nyberg, Jens Rafael, tuotantojohtaja, Kokkola

Nyyssönen, Ilkka Tapio, toimitusjohtaja, Jyväskylä

Oksanen, Matti Kaarlo Juhani, osastopäälliikkö, Jyväskylä

Ovaskainen, Seppo Ensio, hankintaesimies, Nurmes

Paajanen, Kirsti Johanna, koulutusasiantuntija, Joensuu

Paavilainen, Reijo Juhani, kuvanveistäjä, Pyhäranta

Parsama, Marja-Terttu, ympäristölupapäällikkö, Laitila

Pasanen, Heikki Juhani, henkikirjoittaja, Pieksämäki

Pasanen, Risto Antero, konsernin segmenttijohtaja, Lahti

Pekkanen, Jukka Tapio, johtaja, Helsinki

Pelanne, Marja-Leena, yli-intendentti, Helsinki

Penttinen, Markku Timo Kalervo, liiketoimintajohtaja, Helsinki

Peränen, Lars Johan, dosentti, Helsinki

Pietinen, Kimmo Sakari, toimituspäällikkö, Mäntsälä

Pihala, Matti Juhani, perheasiain neuvottelukeskuksen johtaja, Turku

Porthan, Lauri Juhani, ylitarkastaja, Sipoo

Priha, Eero Tapio, vanhempi tutkija, Lempäälä

Priha, Päikki, tekstiilitaitelija, Helsinki

Puhakka, Markku Juho, terveyskeskuslääkäri, Nurmes

Puhakka-Autio, Auli Päivyt Marjatta, suunnittelija, Helsinki

Punnonen, Marja-Liisa, henkilöstöpäällikkö, Helsinki

Pyykkönen, Jaakko Juhani, kirkkoherra, Nilsiä

Pöyhtäri, Mikko Olavi, kirkkoherra, Toholampi

Pöyhönen, Jouko Sakari, hankekehitysjohtaja, Vantaa

Pöyry, Ilkka Juhani, vastaava rehtori, Muhos

Rahkonen, Esa Tapani, asiantuntijalääkäri, Vihti

Rantala, Rainer Aleks, ylitarkastaja, Helsinki

Ratsula, Matti Juhani, toimitusjohtaja, Pori

Reisbacka, Heikki Kalervo, tutkija, Hyvinkää

Rekola, Juha Kari Tapio, kehittämisjohtaja, Helsinki

Repo, Esko Juhani, johtaja, Sulkava

Repo, Simo Heikki, viestintäpäällikkö, Espoo

Rinta-aho, Harri Kalevi Juhani, rehtori, Helsinki

Rintamäki, Keijo Olavi, talouspäällikkö, Alajärvi

Ristola, Teijo Harry, rikostarkastaja, Turku

Roiha, Leena Mirjam, aluejohtaja, Tampere

Roilas, Heikki Matias, johtajaylilääkäri, Lappeenranta

Romakkaniemi, Pirkko, verkkopalvelupäällikkö, Helsinki

Rossow, Laila Maarit, erikoistutkija, Espoo

Rytilä, Tapio Paavo Johannes, apteekkari, Lahti

Rönkkö, Pentti Antero, rovasti, Ylivieska

Saarinen, Timo Antero, apulaispoliisipäällikkö, Mikkeli

Saarsalmi, Anna Maria, vanhempi tutkija, Helsinki

Saijets, Heli-Tuulikki, neuvotteleva virkamies, Helsinki

Sakki, Timo Sakari, toimitusjohtaja, Hamina

Salokoski, Jari Juhani, neuvotteleva virkamies, Espoo

Salonen, Jukka Juhani, erikoistutkija, Jokioinen

Savander, Georg Niklas Christoffer, Executive Vice President, Kauniainen

Savo, Seija Marjatta, ylitarkastaja, Kaarina

Sihvo, Ilkka Juhani, toimitusjohtaja, Espoo

Siirama, Lauri Olavi, projektipäällikkö, Leppäkaarre

Siltamäki, Ismo Jyrki, rikostarkastaja, Helsinki

Sinivuo, Sirpa Säde Kaarina, erikoistutkija, Helsinki

Smolander, Arjaleena, osastonjohtaja, Helsinki

Sorvari, Olavi Emil, talousneuvos, Alajärvi

Strand, Kari Olavi, tutkimusprofessori, Haukipudas

Strömberg, Stig Erik, hallitusneuvos, Helsinki

Suhonen, Yrjö Eerik, puheenjohtaja, Tuusula

Suontamo, Reijo Juhani, lehtori, Jyväskylä

Särkiö, Riitta Helena, kappalainen, Lahti

Säynätmäki, Tuula Anneli, vastuualueen päällikkö, Valkeala

Talvenheimo, Eija Inkeri, yksikönjohtaja, Helsinki

Tavastila, Mikko, kiinteistöpäällikkö, Helsinki

Tervonen, Mikko Uolevi, kirkkoherra, Espoo

Tiainen, Juha Uolevi, erikoistutkija, Kerava

Toivio, Markku Sakari Mikael, johtava kappalainen, Seinäjoki

Toivonen, Pasi Tapio, radioverkkojen erityisasiantuntija, Espoo

Tuikkanen, Leena Anna Matilda, puheenjohtaja, Lahti

Tuomikorpi, Toivo Kalevi, ekonomi, Espoo

Tuori, Mikko Antti Ilmari, erikoistutkija, Vantaa

Tyynelä, Yrjö Matias, opettaja, Jyväskylä

Tähkäpää, Seppo Kalevi, rehtori, Ristijärvi

Ukkola, Seppo Sakari, valtuutettu rajaeläinlääkäri, Virolahti

Vainio, Antti Erkki, pitäjänneuvos, Tuusula

Vaittinen, Kalevi Tapio, ylitarkastaja, Kirkkonummi

Vakkari, Pekka, varttunut tutkija, Helsinki

Wallgren, Olof Magnus, ylitarkastaja, Helsinki

Vanhala, Erkki Juhani, johtaja, Espoo

Vanhanen, Ari Antero, kaukoliikennepäällikkö, Kirkkonummi

Vanttaja, Ulla Marketta, kouluneuvos, Vantaa

Varis, Tuula Anneli, kansainvälisten asiain neuvos, Helsinki

Warme, Rea Ina Maria, rehtori, Espoo

Weckstén, Simo Seppo Juhani, riskienhallintapäällikkö, Järvenpää

Veltheim, Taina Maria, neuvotteleva virkamies, Helsinki

Viander, Eero Markku Johannes, osastonjohtaja, Turku

Vironmäki, Jouko Juhani, toimialapäällikkö, Tuusula

Virtanen, Risto Kalervo, liiketoimintajohtaja, Kotka

Väisänen, Heikki Kustaa, ylitarkastaja, Helsinki

Väisänen, Merja Kaarina, hallitussihteeri, Helsinki

Vänninen, Riitta Irene, erikoistutkija, Forssa

Vääränen, Pentti Päiviö, sähkömestari, Petäjävesi

Väätäinen, Urho Juho, toimitusjohtaja, Kuopio

Yrttiaho, Eira Anneli, toimitusjohtaja, Helsinki

Zeitlin, Rainer Eerik Kristian, apulaisylilääkäri, Pälkäne

Yhteensä: 224

Suomen Leijonan ritarimerkki

Aalto, Jaana Marja, rahoituspäällikkö, Helsinki

Ahponen, Aila Helena, etuuspäällikkö, Helsinki

Antikainen, Merja Kaarina, hydrogeologi, Vaasa

Antila, Jouko Rafael, sijoitusjohtaja, Pori

Antila, Kauko Juha, maanviljelijä, Isokyrö

Anttila, Markku Antero, johtava projektipäällikkö, Helsinki

Apiainen, Jaana Hanna Kaarina, toimialajohtaja, Turku

Aronen, Kauko Matias, kaupunkitutkimuspäällikkö, Espoo

Astikainen, Riitta Irmeli, toimittaja, Helsinki

Aulamo, Osmo Antero, erikoistutkija, Sodankylä

Auranen, Eija Inkeri, erityisasiantuntija, Helsinki

Autio, Sari Päivikki, ylitarkastaja, Karjaa

Backas, Kaj Gunnar, Chief Design Engineer, Helsingfors

Berg, Pauli Juhana, kansainvälistymispäällikkö, Kiiminki

Blomster, Aila Tuulikki, yritystalousasiantuntija, Porvoo

Bröderman, Lennart Thorild, Senior Advisor, Helsingfors

Carlson, Ruth Ulla Gun, hälsovårdare, Hammarland

Eerola, Pirjo Anna Marjaana, limnologi, Oulu

Eliasson, Yvonne Gunilla, avdelningschef, Mariehamn

Erholm-Toukosalo, Tuula Kaarina, toimialajohtaja, Turku

Eskelinen, Pentti Juhani, Senior Manager, Lohja

Forss, Jari Tapio, varatuomari, Tuusula

Frantsi, Ari Juhani, energiapäällikkö, Anjalankoski

Haavisto, Petri Juhani, Director Architecture, Tampere

Hakkola, Tuula Sinikka Hannele, opintoasiainpäällikkö, Helsinki

Halme, Pekka Ilmari, yli-insinööri, Espoo

Halmesmäki, Ville Martti Juhani, äänisuunnittelija, Lapua

Halonen, Pirjo Helena, rehtori, Juuka

Hammar, Taina Annukka, limnologi, Kuopio

Hannula, Hannu Osmo Juhani, Account Manager, Lahti

Harstila, Pekka Juhani, maakuntakaavoitusjohtaja, Tampere

Hassinen, Kyösti Juhani, metsäsuunnittelupäällikkö, Joensuu

Hattula, Ulrika Maria, Translator, Nurmijärvi

Haverinen, Riitta Maria, tutkimuspäällikkö, Helsinki

Heikkinen, Pirkko Marjatta, lehtori, Mikkeli

Heinisuo, Martti Olavi, yksikön johtaja, Ikaalinen

Heinonen, Ilkka Antero, tilannepäällikkö, Helsinki

Heinonen, Mauri Ensio, kaupunginjohtaja, Mänttä-Vilppula

Heinonen, Pekka Tapani, metsäpalvelupäällikkö, Keminmaa

Helenius, Hans Axel Christian, hankintaesimies, Vantaa

Hietaniemi, Tapio Eino Olavi, apulaispelastusjohtaja, Tuusula

Hirvonen, Pekka Ilmari, hallintojohtaja, Tampere

Holmström, Olli Asko Petteri, Director Human Resources, Helsinki

Honkaniemi, Erkki Tapani, rahoituspäällikkö, Nokia

Honkonen, Risto, tutkimusjohtaja, Nokia

Houni, Esa Jukka, insinööri, Kouvola

Hultin, Tom Lauri Arnold, toimitusjohtaja, Lappeenranta

Huotari, Jorma Jarl Akseli, yksikönjohtaja, Kerava

Huttunen, Väinö Tapani, puunostaja, Vesilahti

Huvila, Matti Antero, datasäkerhetschef, Åbo

Hyvärinen, Heikki Uolevi, kehityspäällikkö, Joensuu

Häggström, Gunder Jan-Åke, bankdirektör, Korsholm

Hänninen, Raimo Heikki Aatami, kuntayhtymän johtaja, Pieksämäki

Härö, Esko Paavo Juhani, höyrykoneasiantuntija, Espoo

Härö, Paavo Heikki Juhani, hallintojohtaja, Oulu

Iivonen, Pasi Juhani, kehittämispäällikkö, Vantaa

Jaakonmäki, Seppo Lauri, kehittämispäällikkö, Nousiainen

Jalkanen, Seija Inkeri, vanhempi hallitussihteeri, Espoo

Jokinen, Jukka Olavi, tehtaanjohtaja, Vantaa

Jokisalo, Jouni Henrik, yhteyspäällikkö, Vantaa

Junka, Teuvo Esko Aaprami, erikoistutkija, Helsinki

Juntunen, Marja-Liisa, varttunut tutkija, Taipalsaari

Juppo, Ari Juhani, Senior Research Scientist, Vaasa

Jutila, Tarja Katriina, kehityspäällikkö, Vantaa

Jäntti, Pirjo Kristiina, johtaja, Espoo

Jääskeläinen, Anna Maria, koulutusjohtaja, Sodankylä

Kaikkonen, Sisko Marjatta, lehtori, Haukipudas

Kaipainen, Ulla Marjatta, erityisasiantuntija, Kauniainen

Kairesalo, Esko Hannu, kunnanjohtaja, Mäntsälä

Kalmi, Petri Mikael, markkinointi- ja ketjujohtaja, Nurmijärvi

Kangas, Markku Teuvo Tapani, vanhempi tutkija, Helsinki

Kangasaho, Tauno Olavi, puunostaja, Lappajärvi

Kankaanranta, Anne Irmeli, lehtori, Helsinki

Kantanen, Päivi Tuula, vanhempi hallitussihteeri, Vantaa

Karhula, Jyrki Taavetti, tieinsinööri, Kouvola

Karppinen, Seppo Petteri, luokanopettaja, Siikalatva

Kauhanen, Tauno Ensio, maanviljelijä, Pieksämäki

Keituri, Leena Anneli, lakimies, Jyväskylä

Keskinen, Ari Matti, tuotekehitysjohtaja, Järvenpää

Ketonen, Anneli Marita, sivistystoimentarkastaja, Vaasa

Kiiski, Hannu Päiviö, lehtori, Vihti

Kiiski, Jussi Antero, ylikomisario, Porvoo

Kilappa, Kaija-Anneli, toimistopäällikkö, Helsinki

Kitinoja, Manu Antti, johtaja, Oulu

Knuutinen, Marja-Leena, apulaisrehtori, Turku

Knuuttila, Seppo Tapani, limnologi, Helsinki

Koivisto, Harri Vihtori, tuotantojohtaja, Lappeenranta

Koivu, Simopekka Juhani, asiantuntija, Helsinki

Kokkarinen, Soili-Liisa Helinä, erityisasiantuntija, Vantaa

Korander, Eeva Kaarina, yli-insinööri, Kerava

Korhonen, Olli Sakari, ylitarkastaja, Hämeenlinna

Korhonen, Pekka Vihtori, kiinteistöpäällikkö, Vantaa

Korhonen, Pertti Olavi, työvoimaneuvoja, Helsinki

Korhonen, Seppo Johannes, kuljetusyrittäjä, Laukaa

Korkiakoski, Kari Pellervo, apulaiskaupunginjohtaja, Lappeenranta

Koskela, Juha Antero, ylitarkastaja, Oulu

Koski, Pasi Kalevi, rehtori, Merikarvia

Koskinen, Pekka, konttorin johtaja, Valkeakoski

Koskinen, Pekka Tapio, liiketoimintajohtaja, Kaarina

Kosunen, Aarto Veikko, hallintoneuvoston puheenjohtaja, Rautjärvi

Kulp, Gertrud Marianne, gymnasierektor, Pargas

Kumpulainen, Arto Olavi, Real Estate Senior Advisor, Espoo

Kuoppala, Heikki Juhani, metsätaloustarkastaja, Lappajärvi

Kuosmanen, Seppo Ensio, eläinlääkintöylitarkastaja, Helsinki

Kurkela, Jouko Vesa Väinämö, professori, Helsinki

Kurkikangas, Keijo Aleksanteri, hallintojohtaja, Seinäjoki

Kurttila, Mikko Johannes, ylitarkastaja, Espoo

Kuusela, Eeva Kristiina, lehtori, Joensuu

Kuva, Ilkka Antero, hallintojohtaja, Mikkeli

Kylmälä, Kaarle Eerik, erikoistutkija, Kangasala

Källarsson, Kurt Erik, konttorinjohtaja, Tampere

Kärkkäinen, Vesa Untamo, ylitarkastaja, Kerava

Käsnänen, Tuomo Niilo Johannes, ylitarkastaja, Järvenpää

Körkkö, Tarmo Osvald, hallintopäällikkö, Rovaniemi

Laakkonen, Päivi Mirjami, talouspäällikkö, Espoo

Laakso, Marja-Leena, arkistonhoitaja, Helsinki

Lagus, Anne Maria, myyntijohtaja, Kerava

Lahin, Marjatta Irmeli, tietoasiantuntija, Espoo

Laitakari, Sinikka Linnea, esittelijä, Espoo

Lakkala, Jukka Pekka, rikosylikomisario, Rovaniemi

Lehtinen, Reino Eenokki, tekninen päällikkö, Espoo

Lehtinen, Risto Matti Eljas, Director, Helsinki

Lehto, Jyrki Heikki Juhani, verojohtaja, Turku

Leinonen, Kari Pekka, ylitarkastaja, Lahti

Leinonen, Raimo Olavi, aikuiskouluttaja, Tornio

Leno, Mika Johannes, CTO Executive Vice President, Espoo

Liiten, Satu Marjukka, toimittaja, Helsinki

Lind, Kaija Marianne, koulutusjohtaja, Kaarina

Lindfors, Erja Hillevi, tutkija, Helsinki

Lindqvist, Leena Kaisu Kyllikki, hallintopäällikkö, Kuopio

Lindstedt, Keijo Sakari, järjestelmäpäällikkö, Helsinki

Lintukangas, Seppo Juhani, toimitusjohtaja, Kaarina

Liski, Kari Juhani, talousjohtaja, Kerava

Liski, Ulla-Maija, ylitarkastaja, Lahti

Louke, Tapani, apulaispiiripäällikkö, Vaasa

Lumikari, Arto Tapani, ylikomisario, Kajaani

Lumme, Jaakko Ilmari, lehtori, Liminka

Luoma, Raimo Antero, toimitusjohtaja, Teuva

Lönnroth, Arto Kalervo, yli-insinööri, Helsinki

Manninen, Aino Terhikki, erikoistutkija, Helsinki

Manninen, Leo Tapio, vientipäällikkö, Helsinki

Mokkila, Mirja Helena, erikoistutkija asiakaspäällikkö, Tuusula

Myllylä, Anna-Helena, ylitarkastaja, Helsinki

Mäensivu, Kirsti Marjaana, kehittämisyksikön johtaja, Riihimäki

Mäkelä, Teuvo Jyrki Antero, Manager, Turku

Mäkeläinen, Hannu Tapani, neuvonantaja, Vantaa

Mäkivuoti, Markku Aukusti, lehtori, Kempele

Nerdrum, Monica Erica, studiechef, Åbo

Niemi, Ari, pääkirjoitustoimittaja, Paimio

Niemi, Jussi Antero, ATK-käyttöpäällikkö, Jyväskylä

Nieminen, Mikko, lehtori, Turku

Niinisalo-Snowden, Kirsti Hannele, johtaja-koordinaattori, Lontoo

Nissi, Hannu Mikko Aukusti, maanviljelijä, Urjala

Nissinen, Seppo Antti Ilmari, tuotannon kehitysjohtaja, Sastamala

Nivari, Ilkka Toivo Aleksi, hankintajohtaja, Helsinki

Norrkniivilä, Martti Johannes, insinööri, Oulunsalo

Nuortio, Erkki Antero, käyttökeskuksen päällikkö, Rovaniemi

Nykvist, Elisabeth Bernice, förvaltningschef, Korsholm

Näätsaari, Paula Inkeri, kirjastotoimenjohtaja, Turku

Oikarinen, Kerttu Kaarina, toimialajohtaja, Rovaniemi

Oittinen, Kari Pentti, vientiasiamies, Kemi

Oja-Kaukola, Aarno Iisakki, kansakoulunopettaja, Alavus

Orola, Jarmo Ilmari, rikostorjuntapäällikkö, Helsinki

Paasio, Leena Annikki, asiakirjakoordinaattori, Espoo

Pahlberg, Björn Edgar Helgesson, toimialajohtaja, Siuntio

Paikkala, Sirkka Liisa, erikoistutkija, Helsinki

Partio, Jorma Olavi, rahoituspäällikkö, Joensuu

Parviainen, Raimo Tapani, neuvonantaja, Helsinki

Peltola, Matti Kalevi, toimitusjohtaja, Helsinki

Peltonen, Lasse Vilhelmi, peruskoulunopettaja, Ilmajoki

Peltovuori, Mauri Matti Tapani, rakennustarkastaja, Helsinki

Penttilä, Hannu Erkki Olavi, ylitarkastaja, Mikkeli

Pere, Jukka Kalervo, koneyrittäjä, Laitila

Pesonen, Tuija Helinä, hallintojohtaja, Espoo

Pesonen, Väinö Tapio, konttorinjohtaja, Espoo

Petäjistö, Veikko Olavi, tekninen johtaja, Valkeakoski

Pietikäinen, Matti, metsänhoitaja, Kajaani

Pikkuvirta, Sirkka Liisa, rehtori, Kemijärvi

Pippuri, Arto Tapani, luokanopettaja, Joensuu

Pohto, Arja Hannele, tutkija, Kirkkonummi

Puura, Heli Annika, lakimies, Helsinki

Påfs, Barbara Margareta, lantmäteriingenjör, Vörå-Maxmo

Päiväläinen, Mauri Ilkka-Tapio, kirjastonhoitaja, Helsinki

Rantala, Tarja Maria, ylitarkastaja, Helsinki

Rantama, Kaisu Marketta, henkilöstöpäällikkö, Kuopio

Rantanen, Keijo Antero, pelastusjohtaja, Oulu

Rasku, Seija Kaarina, opetusneuvos, Nurmijärvi

Rauhala, Risto Olavi, ylitarkastaja, Turku

Rauhanen, Timo Tapio, erikoistutkija, Espoo

Raunio, Kari Leo, kielenkääntäjä, Helsinki

Repo, Ossi, kaupunginjohtaja, Kemi

Reunanen, Kai-Erik, yksikönjohtaja, Helsinki

Riitamaa, Veli-Matti, kaupallinen johtaja, Helsinki

Rissanen, Timo Jukka, tekninen johtaja, Mikkeli

Roberts, Gordon, lehtori, Oulu

Roos-Kumpulainen, Eeva Anne-Marie, hallintopäällikkö, Vantaa

Ruhanen, Tapani Eino Olavi, insinööri, Kokkola

Ruikka, Jorma Eemeli Aukusti, ostojohtaja, Helsinki

Rusi, Antti Juhani, autoliikekanavan myyntijohtaja, Turku

Rutanen, Hertta Ilona, ylitarkastaja, Helsinki

Räsänen, Ilkka Lauri Uolevi, ympäristöjohtaja, Lappeenranta

Räsänen, Kai Ilkka Tapani, toimitusjohtaja, Helsinki

Saarivaara, Erja Riitta Hannele, kaupungingeodeetti, Jyväskylä

Salminen, Kai Karri Kaleva, johtaja, Helsinki

Saura, Matti Juhani, ylitarkastaja, Pirkkala

Sedergren, Jari Matti, tutkija, Helsinki

Seitsamo, Jari Sakari, tietohallintojohtaja, Vantaa

Seppä, Päivi Marketta, talouspäällikkö, Jyväskylä

Seppälä, Anneli Orvokki, maksatuspäällikkö, Vantaa

Seppälä, Riitta Anneli, viestintäjohtaja, Espoo

Sevelius, Harriet Marita, puhetekniikan lehtori, Helsinki

Sevon, Niilo Iisak, suunnitteluinsinööri, Raahe

Siivinen, Pertti Kalevi, tutkimuspäällikkö, Vantaa

Silvennoinen, Sirpa-Leena, opinto- ja tutkimuspalveluiden johtaja, Helsinki

Similä, Jukka Pentti, erikoistutkija, Helsinki

Sinko, Jarmo Juhani, suunnittelupäällikkö, Seinäjoki

Sippola, Esa Aulis, kaupunginjohtaja, Oulainen

Sironen, Matti Vihtori, myyjä, Inari

Sirviö, Hannu Eero, diplomi-insinööri, Helsinki

Sivula, Harri Nikolai, ylitarkastaja, Helsinki

Sivula, Seppo Heikki Juhani, ylikomisario, Espoo

Smolander, Timo Juhani, lukion rehtori, Joroinen

Stenström, Maaret Annikki, yli-insinööri, Porvoo

Suojaranta, Juhani Eero Kalevi, lehtori, Ähtäri

Suomikallio, Hannu Unto, yrittäjä, Nurmijärvi

Syvänen, Heikki Tuomo Antero, pankinjohtaja, Mikkeli

Söderholm, Raija-Leena, toimitusjohtaja, Helsinki

Tainola-Tapiovaara, Rita Hannele, erikoistoimittaja, Helsinki

Takala, Esa Markku Juhani, kehittämisjohtaja, Helsinki

Talka, Teppo Tapio, rikoskemisti, Vantaa

Tallsten-Lind, Inga Maria, tutkimuspäällikkö, Sipoo

Tammela, Reino Olavi, tuotekehitysjohtaja, Espoo

Tanner, Arno Juhana, tutkija, Helsinki

Tanska, Vuokko Kaarina, henkilöstöjohtaja, Raahe

Teppala, Arvi Eero Ilmari, toiminnanjohtaja, Somero

Tervo, Vesa-Pekka, ylitarkastaja, Mäntsälä

Terävä, Päivi Annina, kunnanjohtaja, Hausjärvi

Tiihonen, Otto, maanviljelijä, Laukaa

Tikkanen, Kirsti Anna-Maija, toimistopäällikkö, Helsinki

Timonen, Eero Antero, kehityspäällikkö, Oulu

Tolonen, Hannu Heikki, ylitarkastaja, Helsinki

Torikka, Seppo Antero, teollisuusasiamies, Rusko

Torkkeli, Juha Kalervo, vakuutuspiirin johtaja, Jyväskylän mlk

Tuominen, Eila Marja-Leena, tutkimuspäällikkö, Helsinki

Tuominen, Risto Ilmari, hallintopäällikkö, Raisio

Tuomisto, Anne Kristiina, yksikönpäällikkö, Vammala

Tuormaa, Marja-Leena, sihteeri, Vantaa

Turkama, Risto Olavi, Sourcing Manager, Helsinki

Turtola, Ari Simo, viljelypäällikkö, Jokioinen

Tynkkynen, Ritva Eeva Maria, läänineläinlääkäri, Joensuu

Törnvall, Annamari, tietoasiantuntija, Helsinki

Uolamo, Timo Ilmari, verksamhetsledare, Helsingfors

Uotila, Irma Marja Tuulikki, Advisor, Espoo

Uski, Henrik Juhani, vuoroesimies, Vantaa

Uus-Leponiemi, Jorma Olavi, lajittelija, Vaasa

Vaajoensuu, Hannu, hallituksen puheenjohtaja, Helsinki

Vaartio, Merja Maarit, kehityspäällikkö, Helsinki

Vahala, Kari Pekka, myyntijohtaja, Porvoo

Valio, Seppo Ensio, yli-insinööri, Vantaa

Valkeajärvi, Pentti Väinö Juhani, tutkija, Jyväskylä

Wall, Kaj Alarik, rikosylikomisario, Porvoo

Valtari, Pertti Kalle Kustaa, agronomi, Masku

Vanhainen, Pasi Pekka, toimitusjohtaja, Jyväskylä

Varonen, Kari Tapani, ylitarkastaja, Kontiolahti

Vehviläinen, Mika Pekka, operatiivinen johtaja, Helsinki

Wibom, Henri Sakari, toimitusjohtaja, Turku

Viitasaari, Jukka Lauri, Business Intelligence Manager, Helsinki

Vilpas, Timo Martti Johannes, markkinointipäällikkö, Pori

Wilska, Osmo Veikko Juhani, johtaja, Vantaa

Vornanen, Juha Kalevi, kiinteistöpäällikkö, Kajaani

Vuorimaa, Jari Juhani, toimitusjohtaja, Kotka

Vuorinen, Jukka Kalevi, toimitusjohtaja, Tampere

Vähä-Sipilä, Markku Antero, kaupungingeodeetti, Rauma

Välimaa, Martti Jaakko Juhani, myyntipäällikkö, Hattula

Västilä, Yrjö Kalervo, kuljetusyrittäjä, Helsinki

Väänänen, Raija Tuulikki, eläinlääkäri, Nilsiä

Ylinampa, Juha Ensio, lehtori, Rovaniemi

Ylinen, Keijo Juhani, toimitusjohtaja, Kauhava

Äikäs, Olli Petteri, geologi, Kuopio

Yhteensä: 279

Suomen Valkoisen Ruusun ansioristi

Aaltio, Heli Marja-Liisa, ylitarkastaja, Vantaa

Ahopelto, Marja-Leena, projektipäällikkö, Virolahti

Akar, Ahmed, projektipäällikkö, Helsinki

Aksela, Raimo Kalervo, Director, Tampere

Alenius, Jukka Pentti Mikael, viestipäällikkö, Rovaniemi

Allén, Seppo Ilmari, kunnanjohtaja, Sauvo

Anttonen, Pentti Jalo, työmarkkinalakimies, Helsinki

Autio, Marja Kaisa, ylitarkastaja, Espoo

Backman, Henri Johannes, neuvotteleva virkamies, Helsinki

Bergroth, Irma Kaarina, psykologi, Helsinki

Cederberg, Mats Gustav, General Manager, Vasa

Degerth, Ritva Kaarina, työhygieenikko, Kauniainen

Edman, Martin Johan Erik, jordbrukare, Malax

Eerola, Matti Johannes, työsuojeluvaltuutettu, Kajaani

Eerolainen, Tuomas Samuli, maankäyttöpäällikkö, Helsinki

Eriksson, Ulla Leena, johtava ylihoitaja, Espoo

Erkamo, Antti Ilmari, talouspäällikkö, Espoo

Erkkilä, Veikko Tapio, tekninen johtaja, Kannus

Eronen, Jorma Antero, kauppapaikkapäällikkö, Vihti

Eronen, Riitta Maire Anneli, tutkija, Helsinki

Eronen, Tuula Marjatta, terveyskeskuspsykologi, Nilsiä

Eskelinen, Irja Elina, pääsihteeri, Helsinki

Eskola, Aulis Einari, kunnossapitovastaava, Kempele

Foley, Richard Paul, lehtori, Rovaniemi

Friman, Bjarne Anders, bankdirektör, Närpes

Frostdahl, Jan-Erik Georg, verkställande direktör, Nykarleby

Fränti, Maarit Anneli, johtaja, Helsinki

Granat, Brita Anneli, lehtori, Simo

Granroth, Tom Gustaf Hjalmar, asiakaspalvelupäällikkö, Valkeakoski

Hakala, Marja-Riitta, amanuenssi, Vaasa

Hanttu-Kiskonen, Pia Marja, toimittaja, Turku

Hara, Jaakko Erkki Ilmari, pankinjohtaja, Helsinki

Hartikainen, Kari Heikki, apulaisgeodeetti, Lappeenranta

Hartonen, Markku Juhani, erityisasiantuntija, Vantaa

Heikura, Anja Kirsti Helena, kirjastonhoitaja, Oulu

Heinonen, Juha Sakari, prismajohtaja, Raisio

Heinonen, Markku Juhani, kehitysjohtaja, Lappeenranta

Helala, Tarja Marketta, kehittämispäällikkö, Keminmaa

Hilska, Sari Tuulikki, kulttuurituottaja, Porvoo

Hiltunen, Juha Kalervo, esittelijä, Kuopio

Hirvas, Laura Helena, rikoskemisti, Helsinki

Hirvonen, Ossi Tapani, lehtori, Nilsiä

Hongisto, Arto Jaakko, maanviljelijä, Liminka

Hutri, Jorma, yksikönpäällikkö, Vantaa

Huusko, Jouni Tapio, pankinjohtaja, Kajaani

Hytönen, Leena Marjatta, johtava psykologi, Helsinki

Hyvärinen, Jarmo Tapani, puheenjohtaja, Hyvinkää

Hyvönen, Tuomo Sakari, Associate, Porvoo

Hyyti, Jari Tapani, opettaja, Nokia

Häkämies, Raili Hannele, erikoissuunnitelija, Helsinki

Hämynen, Tarmo Uolevi, tieisännöitsijä, Valimo

Hämäläinen, Matti Pellervo, myyntipäällikkö, Mikkeli

Hämäläinen, Pirjo Helena, hallintojohtaja, Vantaa

Ihalmo, Matti Antero, verkkoteknologiapäällikkö, Helsinki

Iho, Irma Anneli, fysiikan lehtori, Vantaa

Iivonen, Tauno Sakari, suunnitteluinsinööri, Loviisa

Ikuli, Tuula Ireene, kasvatuspsykologi, Paimio

Isohanni, Harri Juha, apulaisjohtaja, Kokkola

Jalander, Birgitta Maria, neuvontapsykologi, Turku

Jalonen, Tapio Kalevi, toimitusjohtaja, Rovaniemi

Johansson, Ulla-Kristina Linnea, laskentapäällikkö, Kemiönsaari

Jungerstam, Tom Matts Åke, jordbrukare, Nykarleby

Junni, Pentti Matti Juhani, diplomi-insinööri, Helsinki

Juopperi, Heikki Uolevi, geologi, Rovaniemi

Jussilainen, Maija, johtava tietoasiantuntija, Helsinki

Jussinmäki, Jari-Pekka, kaupunginjohtaja, Paimio

Juva, Rita Irmeli, järjestelmäpäällikkö, Espoo

Jyräs, Esa Matti, vastaava psykologi, Lappeenranta

Järvelä, Pirkko Kaarina, toimistopäällikkö, Ylöjärvi

Järventaus, Raija Marja Hannele, vastaava hammaslääkäri, Tyrnävä

Järvinen, Päivi Mirja-Liisa, taloussuunnittelupäällikkö, Piikkiö

Kaihari-Salminen, Kristina Reine Aune, opetusneuvos, Tampere

Kaikko, Kirsi Anneli, lääninsosiaalitarkastaja, Tohmajärvi

Kaipio, Veli Tapani, rakennusinsinööri, Seinäjoki

Kaisanlahti, Kari Pekka, työpäällikkö, Rovaniemi

Kakkori, Ari Johannes, toimitusjohtaja, Virrat

Kakriainen, Markku Tapio, toimitusjohtaja, Mikkeli

Kallioranta, Airi Marjatta, projektipäällikkö, Turku

Kangas-Heiska, Tapio Matti, panimomestari, Porvoo

Kankaanpää, Väinö Martti, suunnittelija, Espoo

Karetie, Reima Tapio, hortonomi, Joensuu

Karjalainen, Juha Veikko, peruskoulun rehtori, Siikalatva

Karjalainen, Risto Sakari, toimitusjohtaja, Oulu

Karjula, Hannu, piiripäällikkö, Karttula

Karoluoto, Arto Eerik, insinööri, Kiuruvesi

Karppinen, Esa, vakuutusedustaja, Paltamo

Karppinen, Timo Armas, johtaja, Helsinki

Karttunen, Päiviö Antti Matti, rikosylikonstaapeli, Ranua

Kataja, Aino Johanna, luokanopettaja, Alajärvi

Kekkonen, Esko Antero, metsätalousinsinööri, Hirvensalmi

Kemppainen, Taisto Juhani, vanhempi asiantuntija, Vaala

Kemppinen, Kauko Olavi, lehtori, Kemi

Kerman, Paavo Antero, ylitarkastaja, Kuopio

Kero, Perttu Teijo, palo- ja vartiopäällikkö, Kouvola

Keskinen, Jarmo Tapani, taloussuunnittelija, Mäntsälä

Keto, Ulla Anna Liisa, lehtori, Mikkeli

Ketola, Ritva-Liisa, erikoistutkija, Vihti

Ketonen, Jukka Voldemar, alueluotsivanhin, Piispanristi

Ketonen, Risto Tapio, toimitusjohtaja, Kemijärvi

Kettunen, Ari Tapani, osastopäällikkö, Helsinki

Kinnunen, Helvi Irmeli, ekonomisti, Järvenpää

Kiviharju, Gunilla Linnea Jenny, jaospäällikkö, Porvoo

Koivisto, Marianne Mervi, osastopäällikkö, Espoo

Kokko, Kaisu Tuulikki, kielenkääntäjä, Muhos

Kolomainen, Kari Mikael, konttorinjohtaja, Jyväskylä

Konttinen, Tarja Sinikka, toiminnanjohtaja, Siilinjärvi

Korhonen, Jarmo Pekka Juhani, talousjohtaja, Siuntio

Korsman, Kati Hannele, ylitarkastaja, Helsinki

Koskela, Pekka Juhani, lehtori, Ii

Kosonen, Aulis Juhani, taloussuunnittelupäällikkö, Helsinki

Kosonen, Pekka Paavo, talouspäällikkö, Punkaharju

Kotro, Veli Pekka Kullervo, yksikön johtaja, Tuusula

Kovalainen, Marja Terttu, rehtori, Outokumpu

Kukkola, Matti, markkinointijohtaja, Helsinki

Kurikka, Hannu Mikko Antero, maanviljelijä, Varpaisjärvi

Kurikka, Kaisa Maija, sovittelujohtaja, Kotka

Kurimo, Aino-Maija, geofyysikko, Espoo

Kåla, Annika Suvi-Päivi, PR-päällikkö, Helsinki

Kähkönen, Tuula Irmeli, lakimies, Helsinki

Käld, Barbro, kielenkääntäjä, Helsinki

Källström, Tom Erik, johtaja, Helsinki

Kökkö, Jussi Sakari, toiminnanjohtaja, Hämeenlinna

Köysti, Paula Kyllikki, ylifarmaseutti, Vantaa

Laakkonen, Sinikka Johanna, osastosihteeri, Helsinki

Laaksonen, Teuvo Kalervo, Regional Vice President, Espoo

Laanterä, Marja-Liisa Orvokki, lakimies, Kerava

Lahti, Sirkka Elisa, suunnittelupäällikkö, Vaasa

Lamminen, Aili, Key Account Manager, Helsinki

Lampiselkä, Seppo Juhani, taksiyrittäjä, Kokkola

Lappalainen, Seppo Pekka, pankinjohtaja, Kuopio

Laskujärvi, Eero Matias, maaseutuasiamies, Mänttä-Vilppula

Lauttamus, Ulla Marjaana, henkilöstön kehittämispäällikkö, Jyväskylä

Lehtimäki, Nina Ursula, suunnittelija, Helsinki

Lehto, Jarmo Hannu Tapio, toimituspäällikkö, Paimio

Lehto, Seppo Arvid, toiminnanjohtaja, Kaarina

Lehtonen, Tuula Helena, amanuenssi, Tampere

Leino, Aino Kaarina, puistopäällikkö, Sipoo

Leskinen, Marja-Leena, koulutuspäällikkö, Siilinjärvi

Liira, Pirkko-Liisa, 4H-toiminnanjohtaja, Hämeenlinna

Loppi, Erja Hannele, hallintopäällikkö, Ilmajoki

Lähteenmäki, Hilkka Anneli, kassanjohtaja, Helsinki

Magga, Heikki Aslak, rehtori, Oulu

Mahlamäki, Pirkko Anneli, pääsihteeri, Helsinki

Mantila, Kirsti Kaarina, konttorin johtaja, Hämeenlinna

Merikallio, Timo Heikki Tapani, tehtaanjohtaja, Espoo

Merikoski, Marita Hannele, markkinointipäällikkö, Helsinki

Merilä, Asko Hannu Juhani, kehitysjohtaja, Utajärvi

Meriläinen, Minna Sarika Gunilla, informatör, Helsingfors

Merisalo, Jyrki Mikael, johtaja, Rauma

Mero, Maija-Leena, yrittäjä, Vantaa

Miettilä, Yrjö Juhani, liikennekeskuspäällikkö, Ylivieska

Moilanen, Teija Annikki, johdon sihteeri, Helsinki

Muilu, Anne Maria, liiketoiminnan kehityspäällikkö, Vantaa

Myyrä, Pekka Otto Juhani, suunnittelija, Hyvinkää

Mäkelä, Erkki Juhani, toiminnanjohtaja, Pori

Mäkelä, Lauri Ensio Matias, tehdas- ja työsuojelupäällikkö, Pietarsaari

Mäkipelto, Esa Antero, tekninen päällikkö, Seinäjoki

Männistö, Arto Kaarlo Antero, yksikön päällikkö, Helsinki

Mäntylä, Eero Ansu, toimitusjohtaja, Wiesbaden

Määttä-Häkkinen, Vuokko Iiris Birgitta, Senior QA Specialist, Turku

Nadbornik, Nina Carola, osastopäällikkö, Helsinki

Neitiniemi-Upola, Leena Maritta, meteorologi, Rovaniemi

Nervola, Markku Juhani, suunnittelupäällikkö, Helsinki

Nieminen, Soile Maritta, työllisyyssihteeri, Lieto

Niinimäki, Leena Terhi Annikki, johtaja, Naantali

Nikkanen, Marja Liisa, ylitarkastaja, Helsinki

Nikkilä, Erkki Simo Einari, kunnanjohtaja, Pihtipudas

Niskanen, Tuomo Tapio, yliaktuaari, Vantaa

Nurmi, Kerttu Elina, sosiaaliaseman päällikkö, Helsinki

Nykänen, Mikko Olavi, tuotantopäällikkö, Vantaa

Nylund, Mona Maria, utbildningsplanerare, Åbo

Nyyssönen, Louis Arnold, kauppias, Lappajärvi

Närvä, Anu Kristiina, konttorinjohtaja, Turku

Oikarinen, Sanna Marjatta, rehtori, Lempäälä

Ojala, Jussi Heikki Sakari, veroasiamies, Seinäjoki

Oksanen, Esa Olavi, myyntijohtaja, Espoo

Oksanen, Heikki Antero, sovellusasiantuntija, Helsinki

Oksanen, Martti Tapio, osastonjohtaja, Espoo

Ollikainen, Auvo Veikko Juhani, ostopäällikkö, Joensuu

Oranne, Arto Sakari, kehityspäällikkö, Tampere

Paajanen, Eeva Kaarina, A-kanttori, Turku

Paakkunainen, Pentti Antero, toimistonjohtaja, Imatra

Pakkanen, Esko Juhani, viestintäpäällikkö, Valkeakoski

Palas, Merit, lehtori, Helsinki

Palolahti, Tapio Jussi, henkilöstöjohtaja, Vaasa

Partanen, Jorma Olavi, turvallisuusinsinööri, Vantaa

Partanen, Kauko Sakari, liikennepäällikkö, Helsinki

Pasto, Antti Pekka, tarkastaja, Loimaa

Pekkala, Raija Kaija, ylitarkastaja, Rovaniemi

Pekonen, Eero Paavo Juhani, tilintarkastaja, Raisio

Peltokoski, Jukka Kullervo, sivistystoimentarkastaja, Pirkkala

Peltosaari, Leena Hannele, johtaja, Järvenpää

Penttilä, Timo Antero, henkilöstöpäällikkö, Raasepori

Perkkiö, Ari Juhani, projektipäällikkö, Oulu

Peurasuo, Pentti Juhani, projektinjohtaja, Helsinki

Pietola, Risto Matias, kehitysjohtaja, Oulu

Pihlaja, Eija Anneli, yritystutkija, Kuopio

Piippo, Anja Tuulikki Katriina, neuvontapsykologi, Helsinki

Piironen, Eeva Maija-Liisa, kaupunginsihteeri, Nurmes

Polo, Timo Veli, toimitusjohtaja, Suomussalmi

Pukema, Vesa Teppo, projektipäällikkö, Rovaniemi

Pukkila, Jari Juhani, rikoskemisti, Helsinki

Pulliainen, Jorma Olavi, vetopalvelupäällikkö, Kemi

Punkari, Matti Johannes, maaseututoimen päällikkö, Seinäjoki

Puntanen, Pia Riitta, historiantutkija, Mikkeli

Puro-Tahvanainen, Leena Annukka, hydrobiologi, Rovaniemi

Pylkkönen, Pertti Juhani, ekonomisti, Tuusula

Pöntynen, Paula Sisko, eläkesäätiön toimitusjohtaja, Espoo

Rahkola, Erkki Juhani, toimittaja, Muhos

Ranta, Heikki Juhani, insinööri, Vaasa

Ranta-aho, Ari Juhani, kunnanjohtaja, Muurame

Rautio, Taina Marjaana, yliopettaja, Kuopio

Rautio, Vesa Pentti, insinööri, Mikkeli

Reilama, Ismo Antero, kehitysjohtaja, Reila

Reiskanen, Seppo Juhani, kaavoitusinsinööri, Ylöjärvi

Rekola, Kalervo Leo Jalmari, lehtori, Akaa

Rekola, Nina Lisa, ryhmäesimies, Helsinki

Riikonen, Hannu Tapani, maanmittausinsinööri, Tornio

Rintamäki, Esko Tapio, toimitusjohtaja, Alajärvi

Ritvanen, Jorma Olavi, maanviljelijä, Vesanto

Roisko, Esa Toivo Olavi, vetopalvelupäällikkö, Tampere

Ruokamo, Eija Marja, tila- ja hankintapäällikkö, Rovaniemi

Ruokonen, Ilkka Antti Tapio, perusopetuspäällikkö, Hollola

Rytkölä, Heikki Tapani, tutkija, Kajaani

Rämä, Antti Kalevi, maanviljelijä, Luumäki

Räty, Pirjo Liisa, ylitarkastaja, Espoo

Rönkkö, Jouko Pekka Kalevi, toimittaja, Oulu

Rönns, Hilkka Marjatta, hallintosihteeri, Vaasa

Saarelainen, Asko Juha Tapani, rehtori, Lieksa

Saarelainen, Erkki Olavi, johtaja, Helsinki

Saari, Ari Tapani, alueluotsivanhin, Uusikaupunki

Saarinen, Marja-Leena, kirjasto- ja tietopalveluiden johtaja, Mikkeli

Saarto, Arja Helena, ylitarkastaja, Vantaa

Saarto, Seppo Veli, johtaja, Porvoo

Saikkonen, Irja Helena, rahoituspäällikkö, Kuopio

Salmela, Kaija Sirkka, ylitarkastaja, Turku

Salmi, Heikki Juhani, rehtori, Janakkala

Salminen, Hannu Ilmari, patenttiasiamies, Porvoo

Salo, Simo Kalevi, projektipäällikkö, Helsinki

Salonen, Aune Ellen, yliproviisori, Vantaa

Saramäki, Tarja Kaarina, maatalousihteeri, Multia

Saranpää, Aarre Jaakko, toimitusjohtaja, Parkano

Savolainen, Ahti Ilmari, maanmittausinsinööri, Haukipudas

Seppovaara, Anita Irmeli, tuotepäällikkö, Espoo

Seppä, Ilkka Juhani, aluepäällikkö, Järvenpää

Seppälä, Timo Kalervo, rikoskomisario, Espoo

Seppänen-Kuikka, Anna-Liisa, hallintojohtaja, Kerimäki

Sevón-Aimonen, Marja-Liisa, tutkija, Pöytyä

Shemeikka, Asko Tapani, apulaisjohtaja, Kylmäkoski

Silvera Cuevas, Roger, psykologi, Kuopio

Simonen, Reijo Sedig, projektipäällikkö, Lempäälä

Sjöman, Susanna, henkilöstöjohtaja, Turku

Sotka, Päivi Johanna, lehtori, Tammela

Stenlund, Lars-Göran Valdemar, taksiyrittäjä, Espoo

Ståhlberg, Kaarina Petra Maria, Vice President, Kauniainen

Sundelin, Liisa Maria, toimittaja, Länsi-Turunmaa

Suominen, Hannu Tapani, konttorinjohtaja, Rauma

Södergård, Lisbeth Gunilla, lektor, Nykarleby

Tamminen, Marja Helena, vanhempi tutkijainsinööri, Vantaa

Tapio, Eila Marjatta, kirjastonhoitaja, Oulu

Tillander, Monika Linnea, finansieringschef, Sibbo

Tirkkonen, Heikki Juhani, toimistonjohtaja, Imatra

Tissola, Markku Aarno Johannes, aluejohtaja, Helsinki

Torniainen, Juha Tapani, kunnanjohtaja, Pertunmaa

Tornivaara-Ruikka, Riitta Kaarina Elisabet, ylitarkastaja, Vantaa

Tulokas, Raija Orvokki, yliaktuaari, Helsinki

Tuohino, Leila Anita Kristiina, ostopäällikkö, Helsinki

Tuomainen, Leena Orvokki, ylitarkastaja, Helsinki

Tuominen, Heikki, tuotantojohtaja, Nokia

Tuomisto, Ritva Anneli, psykoterapeutti, Vantaa

Tupeli, Anne Karita, psykologi, Alajärvi

Turunen, Pentti Isakki, kunnanjohtaja, Kuortane

Tuusvuori, Ossi Einari, Senior Advisor, Naantali

Uosukainen, Leena Marjatta, yliopettaja, Rantasalmi

Ursin, Pekka Juhani, pankinjohtaja, Helsinki

Utriainen, Markku Sakari, johtaja, Kuopio

Uusitalo, Marita Hannele, lääninsosiaalitarkastaja, Kuopio

Uutela, Leena Hannele Orvokki, pääkirjanpitäjä, Porvoo

Vaara, Sakari Antero, tietotekniikkapäällikkö, Rovaniemi

Vainio, Kari Antero, kiinteistöpäällikkö, Uusikaupunki

Vatka, Seija Hillevi, ympäristöpäällikkö, Rauma

Venemies, Maire Helena, jaostopäällikkö, Helsinki

Westerlund, Jan-Erik, vetopalvelupäällikkö, Mikkeli

Wickholm, Hans-Erik Gustav, tehdaspäällikkö, Sipoo

Vierimaa, Ulla Riitta, psykologi, Oulu

Vigren, Tuija Tuula Orvokki, ylitarkastaja, Helsinki

Viipuri, Hannu Matti, johtava asiantuntija, Vantaa

Viitala, Heikki Kustaa, ylitarkastaja, Espoo

Wikberg, Elisabeth, johtava ylihoitaja, Helsinki

Vilkman, Jorma Kalervo, yksikön päällikkö, Helsinki

Winberg, Olavi Johannes, tuotannonsuunnittelupäällikkö, Porvoo

Wirén, Ulf Erik Johannes, hankintapäällikkö, Helsinki

Witick, Allan Matias, laboratoriopäällikkö, Jyväskylä

Vitie, Anja Helena, kunnansihteeri, Lammi

Vitikka, Tarja Anneli, kansalaisopiston rehtori, Ii

Voutilainen, Riitta Irmeli, osastopäällikkö, Espoo

Vunneli, Niilo, metsätyönjohtaja, Outokumpu

Wuoma, Erkki Olavi, järjestelmäintegraattori, Veikkola

Vuoriluoto, Markku Pekka, toimitussihteeri, Raisio

Välimaa, Martti, työnjohtaja, Seinäjoki

Yksjärvi, Leena Riitta Kaarina, aluejohtaja, Jyväskylä

Ylhäinen, Tapio Kauko Juhani, liikennepäällikkö, Vantaa

Yhteensä: 302

Suomen Leijonan ansioristi

Aaltonen, Pertti Juhani, asiamies, Helsinki

Aapajärvi, Reijo Kalervo, maanmittausteknikko, Keminmaa

Ahonen, Ilkka Paavo Sakari, johtaja, Helsinki

Ahonen, Osmo August, lehtori, Riihimäki

Ahponen, Eero Mikael, veroasiantuntija, Helsinki

Aikko, Jaana Katriina, korkeakoulusihteeri, Rauma

Akselinmäki, Katriina Marianne, ylitarkastaja, Vantaa

Alajoki-Nyholm, Leena Päivi Sinikka, johtava toimintaterapeutti, Espoo

Alakahri, Taina Helena, erityisasiantuntija, Helsinki

Ala-Lehtimäki, Liisa Tellervo, hallinnollinen avustaja, Helsinki

Alanen, Ari Ilmari, toimiala-asiantuntija, Porvoo

Alastalo, Hannu Tapani, ryhmäpäällikkö, Kouvola

Ala-Vannesluoma, Ailo Juhani, tulosyksikön johtaja, Mikkeli

Annala, Esa Tapio Johannes, tulliylitarkastaja, Järvenpää

Antero, Harri Antti-Rauno, erikoissuunnittelija, Turku

Antila, Martti Juhani, tarkastaja, Lempäälä

Anttila, Timo Olavi, suunnittelija, Seinäjoki

Appelroth, Päivi Helena, järjestelmäasiantuntija, Mikkeli

Artukka, Matti Jyrki Juhani, materiaalipäällikkö, Turku

Autere, Seppo Johannes, kunnossapitopäällikkö, Espoo

Autio, Osmo Johannes, verotarkastaja, Evijärvi

Backman, Riitta-Liisa, toimistopäällikkö, Vantaa

Baggström, Bror Ulf Christer, ekonomichef, Lovisa

Berg, Erkki Iikka Juhani, yrittäjä, Espoo

Berg, John Henrik, skogsvårdsinstruktör, Närpes

Berg, Seija Anneli, emaloinnin mestari, Rymättylä

Bergius, Liisa Kerttu Katriina, arkkitehti, Jyväskylä

Bergroth, Ulla Kaarina, ylihoitaja, Tampere

Bilaletdin, Emir, erikoistutkija, Tampere

Blomqvist, Dick Helge, talousjohtaja, Espoo

Broström-Hujanen, Merja Hannele, tekninen toimittaja, Helsinki

Creutz, Michael Lars Johan, sovelluspäällikkö, Vantaa

Dunderfelt, Marja Anneli, palvelupäällikkö, Vantaa

Ede, Tomas Clas Anders, branschchef, Korsholm

Einämö, Heikki Juhani, maanmittausteknikko, Mikkeli

Elomaa, Keijo Veli Pekka, suunnittelija, Helsinki

Enroth, Erkki Martin, myyntijohtaja, Helsinki

Erholtz, Markki, arkkitehti, Espoo

Eriksson, Karl Sven-Olof, agrolog, Finström

Eronen, Heikki Veikko, projektipäällikkö, Nurmijärvi

Eronen, Petri, komisario, Vantaa

Eslin, Sari Leena, rahoitusjohtaja, Helsinki

Faarinen, Risto Juhani, aluemyyntijohtaja, Oulunsalo

Frick, Leila Tuulikki, tarkastaja, Kangasala

Godzinsky de, Sirpa Maaria, tuotepäällikkö, Vantaa

Grunér, Christina Elisabet, redovisningschef, Mariehamn

Gräsbeck, Folke Johan Gottfrid, lehtori, Raseborg

Gröhn, Henrik Johan Bertel, ohjelmistoaluecontroller, Porvoo

Grönroos, Harri Johannes, vuoroetumies, Pori

Gullman, Riitta Hannele, tiedottaja, Espoo

Gylldén, Pertti Mikko, työväenopiston rehtori, Jämsä

Göös, Riitta-Liisa, opettaja, Jyväskylä

Haapala, Jyrki Johannes, rikoskomisario, Lapua

Haapala, Maija-Leena Hannele, osastonhoitaja, Harjavalta

Haapasalmi, Jari Kustaa, asiantuntija, Helsinki

Haapasalo, Terttu Aino Inkeri, verosihteeri, Jyväskylä

Halme, Seppo Lauri Tapio, laskentasuunnittelija, Vantaa

Halonen, Veli Matti, toimiupseeri evp, Kuhmo

Hansson, Bertil Leif, regiondirektör, Kronoby

Hantula, Ritva, osastonhoitaja, Siikalatva

Harju, Yrjö Olavi, rehtori, Oulu

Hartikainen, Matti Aulis, talonrakennusmestari, Nilsiä

Hartman, Jaakko Kalevi, kaavoitusinsinööri, Nokia

Hattunen, Inkeri Mirjami, talouspäällikkö, Karkkila

Hauru, Pekka Johannes, trukinkuljettaja, Oulu

Hautala, Markku Johannes, Technical Specialist, Porvoo

Haverinen, Kai Antero, verotarkastaja, Helsinki

Heikura, Hannes Olavi, lehtikuvaaja, Helsinki

Heino, Ulla Riitta Kristiina, asiakaspalvelupäällikkö, Helsinki

Heinonen, Jouko Juhani, toimialajohtaja, Helsinki

Heinonen-Erander, Heidi Irmeli, ostopäällikkö, Vantaa

Hellén, Harry Kalervo, poliisikonstaapeli, Järvenpää

Helminen, Rauno Johan, järjestelymestari, Kotka

Helvasto, Anja Kyllikki, laaduntarkastaja, Lappeenranta

Henttinen, Ilpo Olavi, rakennustarkastaja, Varkaus

Herttua, Tapani Jaakko, ylikonstaapeli, Laihia

Hiitiö, Ulla Marjatta, hallinnollinen avustaja, Kantvik

Hiltunen, Kaija Sinikka, verotarkastaja, Lahti

Hiltunen, Kari Olavi, uutispäällikkö, Helsinki

Hiltunen, Ulla Marjatta, tiedottaja, Kuopio

Hirvonen, Matti Aarne, suunnitteluinsinööri, Vantaa

Hirvonen, Niilo Ilmari, Kiteen lukion apulaisrehtori, Kitee

Hirvonen, Pirjo Kristiina, lakimies, Tampere

Hirvonen, Raija Tuulikki, maaherran sihteeri, Mikkeli

Hoffman, Sirkka-Liisa, osastosihteeri, Helsinki

Hoffren, Pertti Olavi, yrittäjä, Heinola

Hoikkala, Pekka Johannes, osastopäällikkö, Rauma

Holms, Ralf Gunnar, områdeschef, Malax

Holthöfer, Iris Kirsti Marjatta, viestinnän suunnittelupäällikkö, Helsinki

Honkaluoma, Sisko Marja-Leena, koulutusihteeri, Vantaa

Honkanen, Merja Helinä, perusturvajohtaja, Pudasjärvi

Honkavuori, Veli Tapani, hankintapäällikkö, Rovaniemi

Honkela, Heikki Veli Untamo, IT-arkkitehti, Espoo

Hovatta, Heikki Juhani, tuotesuunnittelupäällikkö, Raahe

Hramoff, Ksenia, asiantuntija, Helsinki

Huhtala, Eila Anneli, toimistopäällikkö, Lohja

Huhtala, Jukka Antero, asiantuntija, Turku

Huhtala, Raimo Olavi, taksiyrittäjä, Loimaa

Huovinen, Tarja Hannele, johtava hoitaja, Uusikaupunki

Hurtta, Olli Matti, komisario, Jyväskylä

Husu, Risto Juhana, opettaja, Varkaus

Huttunen, Esko Topi, rikoskomisario, Iisalmi

Huusari, Raimo Pentti Juhani, hallintopäällikkö, Tampere

Hyvärinen, Jouni Johannes, ATK-suunnittelija, Rovaniemi

Hyytiäinen, Jouni Olavi, huoltopäällikkö, Järvenpää

Häkkinen, Heikki Juhani, maaseutuasiamies, Pieksämäki

Hämeilä, Mervi Kaarina, kemisti, Helsinki

Härkönen, Reima Tapio, rehtori, Joroinen

Höstman, Bengt Ola, ekonomichef, Korsholm

Höyhtyä, Jouko Olavi, toiminnanjohtaja, Ranua

Ikonen, Hilkka Helinä, hallintojohtaja, Ilomantsi

Ikonen, Taina Anneli, vanhempi verotarkastaja, Joensuu

Ikonen, Terttu Marjatta, opettaja, Jyväskylä

Ikonen, Viola Anneli, rikoskomisario, Vihti

Ikävalko, Pirjo Anneli, viestintäpäällikkö, Riihimäki

Ilmonen, Mikko Pekka, palvelupäällikkö, Vantaa

Ilola, Ari Tapani, maatalousyrittäjä, Eura

Ilvonen, Ritva Johanna, sosiaalijohtaja, Merikarvia

Ingerttilä, Jukka Kustaa, apulaisrehtori, Raahe

Inha, Raija Marja, viestintäpäällikkö, Helsinki

Itkonen, Vuokko Marjatta, lehtori, Kemi

Jaakkonen, Eero Juhani, taksiyrittäjä, Tornio

Jaala, Jarmo Juhani, taksiyrittäjä, Turku

Jakobsson, Rauli Juhani, piiripäällikkö, Jämsä

Jalonen, Riitta Elisa, ohjelmapäällikkö, Vihti

Janatuinen, Aila Marketta, päällikkö, Helsinki

Jauhiainen, Kyösti Juhani, tarjouspäällikkö, Tuusula

Jaurola, Matti Juhani, Team Leader PM, Rauma

Jokela, Matti Olavi, tarkastaja, Lumijoki

Jokinen, Kari Tapani, verotarkastaja, Hyvinkää

Jortikka, Lasse Mikko, ylikomisario, Helsinki

Junttila, Pekka Juhani, suunnittelupäällikkö, Kokkola

Juntura, Outi Maria, suunnittelija, Helsinki

Jussila, Seppo Christer, projekti-insinööri, Hyvinkää

Jutila, Juhani Tapio, toimitusjohtaja, Rovaniemi

Juusela, Riitta-Leena Hannele, tarkastaja, Kerava

Jylhä, Pirkko Marjatta, apulaisjohtaja, Vantaa

Jyränkö, Liisa Kyllikki, osastokamreeri, Kustavi

Jämsä, Aulis Eskil Allan, biologi, Muurame

Järvinen, Jyrki Antero, toimitusjohtaja, Hämeenlinna

Jääskö, Hilkka Annikki, päivähoidon aluevastaava, Keminmaa

Kaikkonen, Veikko Matias, metsätaloustarkastaja, Ranua

Kainulainen, Ari Pekka, viestipäällikkö, Mikkeli

Kainulainen, Maire Lea Anita, henkilöstöpäällikkö, Kuopio

Kainulainen, Martti Veli Sakari, liikunnanopettaja, Nurmijärvi

Kajo, Markus Aarni Erämies, toimittaja, Tampere

Kallio, Tiina Anna Irmeli, notaari, Vaasa

Kallioranta, Kalle Juhani, kirvesmies, Yli-Ii

Kanervo, Erkki Keijo Juhani, järjestelmäsuunnittelija, Jyväskylä

Kangas, Hannu Olavi, kuljetusyrittäjä, Pori

Kangas, Matti Antero, kiinteistöpäällikkö, Hämeenlinna

Kangasmäki, Matti Juhani, vanhempi verotarkastaja, Taipalsaari

Kangaspeska, Kari Väinö, koneyrittäjä, Ruovesi

Kankaanpää, Heikki Valto, maanviljelijä, Sievi

Karhunen, Anna-Maija, toimistopäällikkö, Juankoski

Karjalainen, Anna-Liisa, ylitarkastaja, Espoo

Karp, Caj-Erik, toimitusjohtaja, Mustasaari

Karppi, Jorma, käynnissäpitomestari, Helsinki

Karppinen, Maija Liisa, vanhempi verotarkastaja, Joensuu

Kasurinen, Leila Annikki, hankinta-asiantuntija, Rovaniemi

Kataja, Teppo, taksiyrittäjä, Vehmaa

Katajisto, Pasi, talouspäällikkö, Hämeenlinna

Kattelus-Sørlie, Kaija, EU-rakennerahoitusyksikön päällikkö, Helsinki

Kauhala, Pekka Tapio, erityisasiantuntija, Helsinki

Kaukiainen, Kari Olavi, laskentapäällikkö, Vantaa

Kauppi, Marja Helena, ylitarkastaja, Järvenpää

Kauppila, Markku Antero, autonkuljettaja, Keminmaa

Kavander, Veikko Edvard, maanviljelijä, Salo

Keinänen, Juha Eino Mikael, asiantuntija, Helsinki

Kemppainen, Pasi Leo Juhani, ylikomisario, Tampere

Kemppinen, Esa Antti Juhani, myyntipäällikkö, Espoo

Kemppinen, Veli-Pekka, vakuutusjohtaja, Turku

Kerttula, Leo Valdemar, rakennusmestari, Puolanka

Keränen, Urho Elja, toiminnanjohtaja, Kajaani

Keskianttila, Raimo Pertti, paikallisjohtaja, Mäntsälä

Keskinen, Heimo Kalevi, henkilöstöpäällikkö, Vantaa

Keskiniva, Matti Aulis, agrologi, Rovaniemi

Keskitalo, Matti Aukusti, liiketoimintapäällikkö, Loppi

Kesola, Anneli Helmi Ainikki, rehtori, Vesilahti

Keto, Saara Maija, osastosihteeri, Espoo

Kiri, Seppo Armas Kalevi, maanviljelijä, Virolahti

Kiuru, Markku Antero, liikenneohjaaja, Riihimäki

Kivimäki, Pirjo Sinikka Anneli, notaari, Helsinki

Kivimäki, Reijo Kalevi, yritystutkija, Seinäjoki

Kivimäki, Risto Tapani, toimitusjohtaja, Virrat

Kivivuori, Martti Tapio, maaseutuasiamies, Haapavesi

Knaappila, Veli-Matti Ilmari, tietoturva-asiantuntija, Helsinki

Koivisto, Juha Auvo, rikoskomisario, Askola

Koivisto, Maritta Kristiina, päätoimittaja, Helsinki

Kojonen, Lasse Erkki, vanhempi verotarkastaja, Ilmajoki

Komulainen, Hannu, laboratorionjohtaja, Kuopio

Koponen, Jukka Tapani, riskienhallintapäällikkö, Kuopio

Koponen, Tuula Sinikka, informaatikko, Lempäälä

Korhonen, Mauno Antero, maaseututoimenjohtaja, Sievi

Korhonen, Olavi Antero, pankinjohtaja, Helsinki

Kortelahti, Jari Juhani, myyntijohtaja, Vammala

Kotaja, Sari Maarit, erikoispsykologi, Kaustinen

Kouva, Ari Pekka, rikoskomisario, Oulu

Kraft, Timo Petteri, marketpäällikkö, Toijala

Kropsu, Jari Juha, toimialajohtaja, Sotkamo

Kräkin, Miika, lehtori, Pielavesi

Kuismanen, Kimmo, arkkitehti, Oulu

Kujanpää, Mauno Immanuel, myymäläpäällikkö, Espoo

Kullas, Heleena Kaarina, liikunnan opettaja, Fuengirola/Espanja

Kultalahti, Marja-Leena, palvelupäällikkö, Kautiainen

Kuntsi, Martti Olavi, luokanopettaja, Kittilä

Kuntze, Päivi Anneli, myyntipäällikkö, Kaarina

Kuoppala, Esko Ilmari, socialdirektör, Vörå-Maxmo

Kurkela, Erkki Kalevi Sakari, komisario, Oulu

Kuronen, Mirja Kaarina, ylihoitaja, Nokia

Kuronen, Pirkko Sinikka, perämies, Tuusniemi

Kurvinen, Seppo Eemeli, lehtori, Simo

Kuusisto, Marja-Leena, ylitarkastaja, Turku

Kuusisto, Mirjami, yrittäjä, Pori

Kylliäinen, Veijo Juhani, kuljetusyrittäjä, Savitaipale

Kyllästinen, Anja Marja Tuulikki, yksikön päällikkö, Jämsä

Kylmäkoski, Matti Olavi, rakennusmestari, Sastamala

Kyrönviita, Mika Petri, ylikomisario, Ikaalinen

Kyttälä, Elina Marianne, ylitarkastaja, Kerava

Kyyrönen, Kari Olavi, aluepäällikkö, Tampere

Känsälä, Pauli Eljas, työnjohtaja, Kaustinen

Kärkkäinen, Vilho Pekka, ylitarkastaja, Kerava

Laaksonen, Jouko Eino Uolevi, varatoimitusjohtaja, Ikaalinen

Laaksonen, Reijo Alpo Antero, toimitusjohtaja, Kankaanpää

Lahtonen, Ismo Ilmari, tarkastaja, Turku

Laine, Arto Juhani, pelastustarkastaja, Tampere

Laine, Marja-Liisa, verotarkastaja, Vantaa

Laine, Raili Leena, johtaja, Kerava

Laitila, Jaakko Vihtori, työsuojelupäällikkö, Kangasala

Lampimäki, Paavo Niilo, asianajaja, Alavus

Lampinen, Eila Inkeri, verosihteeri, Vantaa

Lappalainen, Marja Leena, koulutuspäällikkö, Kuopio

Lassila, Sauli Johannes, toiminnanjohtaja, Vaasa

Lauri, Kullervo, maankäyttöinsinööri, Kolari

Lavikainen, Unto Johannes, tekninen johtaja, Outokumpu

Lehtimäki, Esko Sakari, koulutusjohtaja, Teuva

Lehtimäki, Sirkku Mirjami, erityisasiantuntija, Kerava

Lehtinen, Jukka Juhani, toimittaja, Hirvensalmi

Lehtisalo, Esa Erkki Tapio, tarkastaja, Mikkeli

Lehto, Tina-Maria, pääanalyytikko, Helsinki

Lilius, Marjut Anneli, Manager, Espoo

Liljeström, Paula Tuulikki, verosihteeri, Vihti

Lindell, Kaisa Elina Inkeri, metsäluontoasiantuntija, Joensuu

Lindgrén, Louise Marléne, ledande skötare, Nykarleby

Lindqvist, Guy-Henrik Ragnar, talousjohtaja, Sipoo

Lindroos, Mauri Kalervo, maanviljelijä, Mäntsälä

Lindroth, Lea Annikki, verosihteeri, Karkkila

Lintunen, Marja Terttu, toiminnanjohtaja, Vesanto

Lipponen, Väinö Kalevi, rakennusmestari, Iisalmi

Lobbas, Mats Johan Arnold, ekonomiedirektör, Pernå

Lohela, Vesa Veikko, järjestelmäasiantuntija, Rovaniemi

Lohse, Sonja Anne-Maj, Head of Group Compliance, Helsinki

Loponen, Liisa Kristiina, tuotekehityslaborantti, Helsinki

Loponen, Seppo Matti, perhetukikeskuksen johtaja, Kirkkonummi

Luhtala, Tapani Jaakko, apulaisjohtaja, Ylivieska

Lumme, Ilkka Kalevi, tekninen johtaja, Lohja

Lundelin, Leena Marjut, notaari, Raisio

Luoma, Marja Tuulikki, luokanopettaja, Karijoki

Luoto, Ari Into, rikoskomisario, Lempäälä

Luoto, Jari Aarre, rikoskomisario, Lempäälä

Lusa, Leena Tuulikki, ylitarkastaja, Helsinki

Luukkonen, Raine, opettaja, Kuopio

Luukkonen, Veikko Olavi, piiripäällikkö, Savonlinna

Länsivierto, Pekka Olavi, tarkastaja, Kauhava

Läärä, Reino, opettaja, Salo

Löfstedt-Söderholm, Gunilla, nyhetschef, Grankulla

Lönnroth, Kaija Irmeli, siivouspäällikkö, Kerava

Löytty, Aino Helena Inkeri, toiminnanjohtaja, Hyvinkää

Maijala, Aimo Arvid, rehtori, Kokkola

Majaranta, Jaakko Tapani, varastopäällikkö, Mänttä-Vilppula

Malm, Maija Katariina, talouspäällikkö, Helsinki

Malmstedt, Seija Marja-Liisa, Development Manager, Turku

Mamia, Maija-Liisa, maaseutuyrittäjä, Hartola

Manninen, Paavo Päiviö, uutispäällikkö, Lappeenranta

Mannonen, Hannele Kristiina, talouspäällikkö, Kaarina

Martikainen, Hannu Juhani, harrasteilmailun tarkastaja, Pernaja

Martikainen, Hilkka Helinä, veroasiantuntija, Vantaa

Martikainen, Riitta Annikki, rahoituspäällikkö, Kuopio

Marttinen, Timo Olavi, asiakasvastuullinen johtaja, Espoo

Mattila, Tommi Veli Juhani, viestipäällikkö, Lempäälä

Mattsson, Tuula Sohvi Vilhelmina, organisationschef, Mariehamn

Mehtälä, Heikki Arvi Eemil, maanviljelijä, Merijärvi

Merisalo, Leo Lennart, sähköasentaja, Pyhtää

Metsänoja, Juha Tapio, apulaisjohtaja, Lahnajärvi

Miettinen, Lempi Hilma Elisabet, terveydensuojelupäällikkö, Orimattila

Miettinen, Vesa Juhani, koulutusalajohtaja, Iisalmi

Mikkola, Olavi Johannes, maanviljelijä, Kylmäkoski

Montonen, Petri Olavi, komisario, Kotka

Muhonen, Markku Juhani, projektipäällikkö, Vantaa

Mulari, Marketta Anneli, verosihteeri, Hanko

Mussaari, Ismo Veikko, diplomi-insinööri, Helsinki

Myllyharju, Mari Hellevi, tietopalvelusihteeri, Espoo

Myllylä, Aila Sinikka, konttorinjohtaja, Rauma

Myllymaa, Leo Nikolai, projektipäällikkö, Uusikaupunki

Mäihäniemi, Eeva Katriina, koulutusalajohtaja, Tampere

Mäkelä, Marja-Leena, osastonjohtaja, Seinäjoki

Mäki, Pirjo Sinikka, palvelupäällikkö, Taivassalo

Mäkilä, Heimo Uolevi, rehtori, Nakkila

Mäkinen, Jari Veikko Henrik, asiakaspalvelujohtaja, Tampere

Mäkinen, Kari Kalevi, myymäläpäällikkö, Vaasa

Mäkinen, Turkka Olavi, Financial Controller, Helsinki

Mänttäri, Ritva Elina, yhteistyölehtori, Tuusula

Mäntylä, Jyri Kalervo, kunnanjohtaja, Vimpeli

Määttä, Jouni Tuomas, rakennusmestari, Riihimäki

Mönkkönen, Eino Petteri, myyntipäällikkö, Savonlinna

Niemi, Mauri Pertti Juhani, työmaapäällikkö, Loppi

Nieminen, Eija Marja, verotarkastaja, Padasjoki

Niinistö, Samuli Juhani, tilausmyyjä, Ilmajoki

Nisula, Esko Tapani, taksiyrittäjä, Hämeenkoski

Noopila, Teppo Johannes, johtava veroasiantuntija, Masku

Nordberg, Lennart Bo-Erik, johtaja, Espoo

Noronen, Heikki Pekka, vastaava työterveyslääkäri, Helsinki

Nurmi, Jari Antero, yksikönpäällikkö, Vihti

Nurmi, Maria-Liisa, perusturvajohtaja, Alavus

Nurminen, Tapio Kullervo, lehtori, Espoo

Närhi, Ritva Sinikka, hallintopäällikkö, Espoo

Oja, Ari Matti Juhani, komisario, Espoo

Ojanperä, Mikko Tapio, laatuasiantuntija, Helsinki

Ollaranta, Jyrki-Pekka Juhani, suunnittelija, Joensuu

Ollikkala, Kari Juho Tuomas, maanviljelijä, Kurikka

Oranen, Anneli Helena, ruokahuoltopäällikkö, Mikkeli

Paakkari, Jorma Juhani, urheilun ohjelmapäällikkö, Espoo

Paalosmaa, Sirpa Irmeli, järjestelmäpäällikkö, Kirkkonummi

Paavilainen, Aarne Juhani, yritysneuvoja, Iisalmi

Paavilainen, Riitta Liisa, kotitalouden lehtori, Sodankylä

Paavola, Eero Kalevi, myymäläpäällikkö, Helsinki

Paavola, Markku Heikki, työnjohtaja, Kouvola

Paksula, Kauko Ilmari, toimittaja, Lohja

Palmu, Pirjo Marjatta, vanhempi asiantuntija, Rauma

Paloniemi, Pirkko Annikki, vanhus- ja vammaistyön tulosaluejohtaja, Kuusamo

Palovaara, Sisko Helena, viestintä- ja asiakkuuspäällikkö, Helsinki

Pappi, Tuire Riitta Tuulikki, veroasiamies, Kuopio

Paqvalin, Paula Hanna, suunnittelusihteeri, Kerava

Parviainen, Anna Riitta Marjatta, emäntä, Maaninka

Pekkarinen, Telma Hellevi, rehtori, Siilinjärvi

Pelkonen, Jukka Yrjö Antero, yrittäjä, Espoo

Peltonen, Anja Kaarina, Director, Helsinki

Penttilä, Marja-Leena, ylitarkastaja, Turku

Petersohn, Outi Marjatta, komisario, Espoo

Pettissalo, Seppo Päiviö, teknologiajohtaja, Vaasa

Pietikäinen, Kalle Heikki, maanviljelijä, Kiuruvesi

Pihajoki, Marja-Leena, lehtori, Köyliö

Pihl, Håkan Bertel, Vice President, Parainen

Piispanen, Ilkka Tapani, komisario, Toholampi

Pikkuaho, Petri Sakari, hallintojohtaja, Sastamala

Pinomaa, Eeva Kaarina, taidegalleristi, Helsinki

Pirinen, Timo Ilkka Antero, rikoskomisario, Vantaa

Pitkänen, Kari Erkki Tapani, komisario, Hattula

Pitkänen, Tarja Marketta, tulliylitarkastaja, Vantaa

Piukkula, Juha Antero, erikoissuunnittelija, Helsinki

Podschivalow, Sergei, lakimies, Vantaa

Pohjola, Anna-Maija Inkeri, maatalousyrittäjä, Mynämäki

Polvi, Raija Helena, kehittämispäällikkö, Turku

Posti, Tarmo Jukka Kullervo, rakennusmestari, Tornio

Poutanen, Juhani, intendentti, Helsinki

Poutiainen, Martti Kalevi, lehtori, Sulkava

Puhakainen, Terttu Kaarina, vanhempi verotarkastaja, Kajaani

Pulli, Terhi Kaarina, liikuntatieteiden maisteri, Jyväskylä

Punkkinen, Risto Ossi Juhani, prismajohtaja, Lappeenranta

Puolakanaho, Teuvo Einari, toiminnanjohtaja, Taivalkoski

Puranen, Paula Anneli, koulutuspäällikkö, Jyväskylä

Puttonen, Oili Tellervo, tarkastaja, Laukaa

Puujalka, Tuija Irmeli, tuotannonsuunnittelija, Joensuu

Pykälä-aho, Päivi Helena, apulaistutkija, Jokela

Pylväs, Keijo Kullervo, maaseutusihteeri, Oulainen

Pystynen, Eeva-Liisa, johtaja, Helsinki

Pyykkö, Raija Sisko Mirjami, ylihoitaja, Espoo

Päivinen, Rauno Olavi, yksikönjohtaja, Helsinki

Rahkila, Pirjo Inkeri, aluepäällikkö, Kempele

Raivio, Riitta Elina, laskentapäällikkö, Riihimäki

Rajamäki, Veijo Kalevi, aluevastaava, Seinäjoki

Rangsten, Marianne Gunnevi Teresa, rektor, Jormala

Rantala, Yrjö Esa Pekka, markkinointijohtaja, Espoo

Rantanen, Erkki Juhani, johtava rehtori, Loimaa

Rantanen, Hannu Sakari, varatoimitusjohtaja, Pälkäne

Raudaskoski, Reijo Olavi, maanmittausteknikko, Ylivieska

Raunio, Erkki Juhani, toimitusjohtaja, Helsinki

Rautajuuri, Anneli Kaarina, sisäinen tarkastaja, Espoo

Rautiainen, Mauri, polttoainemestari, Helsinki

Rautiainen-Laakso, Marja-Leena, kamreeri, Vaasa

Rautio, Soili Anita, sosiaalijohtaja, Keminmaa

Renström, Hely Annikki, tarkastaja, Helsinki

Riihimäki, Heikki Sakari, liikenteenharjoittaja, Isokyrö

Rinnasto, Ahti Aimo Johannes, rakennusinsinööri, Peräseinäjoki

Rinne, Keijo Erik, vanhempi verotarkastaja, Parainen

Ripatti, Ilkka Juhani, tarkastaja, Helsinki

Ristimäki, Leena Marjatta, Chief Agronomist, Helsinki

Ritola-Sunnari, Hilkka Eija Aulikki, uutispäällikkö, Oulu

Roimu, Jere Pekka, komisario, Vantaa

Roine, Kristina Margareta, osastosihteeri, Helsinki

Ronkainen, Ismo Antero, tarkastusinsinööri, Lohja

Routasuo, Jukka Olavi, veroasiantuntija, Espoo

Rouvinen, Reijo, insinööri, Kouvola

Ruonaniemi, Sirpa Irmeli, tietoturvapäällikkö, Vantaa

Ruotsalainen, Jukka Antero, ylityönjohtaja, Kajaani

Räihälä, Leena Anneli, toimittaja, Helsinki

Räisänen, Kari Juhani, toimistonjohtaja, Tampere

Rämö, Eila Kaarina, tietopalvelupäällikkö, Helsinki

Rämö, Pirkko Bertta Hannele, toiminnanjohtaja, Heinola

Räätäri, Vappu, rehtori, Muhos

Saarela, Pekka Arvo Ilmari, kehityspäällikkö, Espoo

Saarela, Sirpa Sätene, kirjastotoimenjohtaja, Äänekoski

Saari, Kalle Tarmo, maanviljelijä, Loimaa

Saarnivaara, Pekka Juhani, kunnanvaltuuston puheenjohtaja, Tarvasjoki

Saivo-Kihlanki, Hellevi Marianne, projekti-insinööri, Helsinki

Salmela, Arto Kalervo, vastuualueen päällikkö, Helsinki

Salmi, Jukka Antero, ylikonstaapeli, Kittilä

Salo, Paavo Vilho, materiaalijohtaja, Espoo

Salomaa, Markku Mikko Tapani, johtaja, Helsinki

Salovaara, Juha Kalervo, teknikko, Pieksämäki

Sarasmo, Jorma Kalevi, kehitysvastaava, Vantaa

Savela, Ullastiina, rehtori, Ylivieska

Savolainen, Aune Marjatta, veroasiantuntija, Lieksa

Savolainen, Marko Tapani, komisario, Vantaa

Savolainen, Tuula Kaarina, osastonhoitaja, Varkaus

Savolainen, Veikko Vilho, maanviljelijä, Leppävirta

Savutie, Eino Ilmari, diplomikauppias, Lahti

Seinelä, Merja Terhikki, kauppatieteiden kandidaatti, Järvenpää

Selkälä, Tapio Juhani, tuotantopäällikkö, Oulu

Seppä, Riitta Hannele, henkilöstöpäällikkö, Helsinki

Seppälä, Mikko Juhani, toimitusjohtaja, Tampere

Seppälä, Olavi, maanviljelijä, Pälkäne

Seppälä, Pasi Eerik, toiminnanjohtaja, Kittilä

Seppänen, Heini Hannele, talousmestari, Hämeenlinna

Seppänen, Raimo Juhani, asianajaja, Suomussalmi

Seuri, Marjo Riitta, sosiaali- ja terveysjohtaja, Miehikkälä

Sikanen, Mikko Ilmari, pääluottamusmies raudoittaja, Mikkeli

Sikiö, Markku Sakari, logistiikkapäällikkö, Espoo

Sillanpää, Paavo Jaakko, M11-kapteeni, Pornainen

Sillman, Sinikka Anneli, kalastusmestari, Tervo

Similä, Kaarlo Olavi, arkistonhoitaja, Helsinki

Similä, Pekka Olavi, toimialueenpäällikkö, Ylivieska

Simonen, Pirkko Marjatta, työvoimaohjaaja, Tuusula

Sinervo, Anneli Helena, osastonjohtaja, Espoo

Sinkkilä, Raimo Tapio, toiminnanjohtaja, Salla

Sipilä, Kyösti Tapani, metsätaloustarkastaja, Ähtäri

Sipilä, Timo Tapani, tiemestari, Rauma

Sirkiä, Eeva-Kaarina, verotarkastaja, Tuusula

Sissala, Gun-May, palkkatoimiston esimies, Espoo

Smeds, Henrik Anton, tulliylitarkastaja, Vantaa

Soikkeli, Kirsti Marjaana, suunnittelija, Lahti

Soine, Petri Tapani, kehityspäällikkö, Helsinki

Sokka, Seija Helena, toimistopäällikkö, Kouvola

Sokolowski, Eeva Kirsti Maria, myyntipäällikkö, Helsinki

Sonck, Ulla Inkeri, tiedottaja, Helsinki

Soralahti, Erkki Pekka, tuotantoinsinööri, Vantaa

Sundblad, Marianne Aino Maire, yrittäjä, Espoo

Sundvall, Jouko Ensio, tutkija, Vantaa

Suojanen-Nirvi, Elina Maarit, yhteyspäällikkö, Tampere

Suomalainen, Eira Anneli, asiakaspalvelupäällikkö, Vantaa

Suominen-Åkerlund, Tuija Orvokki, hotelliryhmänjohtaja, Turku

Suutala, Elisa Maria, sivistystoimentarkastaja, Rovaniemi

Svahn, Rune Kristian, komisario, Kirkkonummi

Syvänen, Markku Tapio, johtaja, Hämeenlinna

Sällström, Tom Johan, suunnittelija, Vantaa

Säteri, Heimo Mikael, maatalousyrittäjä, Säkylä

Söderlund, Sirpa Liisa, järjestelmäasiantuntija, Rovaniemi

Söderström, Stig Mikael, Business Development Manager, Vantaa

Tahkio, Mika Jouni Petter, Trade Marketing Manager, Mänttä

Taipale, Aarre Viljo Tapio, ylikonstaapeli, Hämeenkyrö

Taivalantti, Aimo Tapani, rikosylikonstaapeli, Rovaniemi

Takala, Aino Pauliina, palvelutalon johtaja, Muurame

Takkala, Ismo Raimo Kullervo, apulaistoimistonjohtaja, Karstula

Tammelin-Aalto, Jaana Maarit, myyntipäällikkö, Helsinki

Taskinen, Harri Kalevi, asiantuntija, Pirkkala

Tausta-Ojala, Maija-Liisa, toiminnanjohtaja, Oulu

Tavisalo, Kari Juhani, johtaja, Hämeenlinna

Temonen, Tarja Elina, apulaistoimistopäällikkö, Saarijärvi

Terkomaa, Laila, pääsunnittelija, Ojakkala

Teräsniemi, Jouko Kalervo, markkinointipäällikkö, Helsinki

Tetri, Tuula Raili Orvokki, emäntä, Hyvinkää

Tienari, Tapani Markus, maanviljelijä, Ylöjärvi

Tiikkainen, Leena Annikki, johtaja, Espoo

Tikka, Arto Olavi, ratapihatyönsuunnittelija, Imatra

Timonen, Tuulikki Hillevi, talouspäällikkö, Pudasjärvi

Tirranen, Esko Juhani, liikennepalvelupäällikkö, Hamina

Toivola, Rauno Tapani, rakennusmestari, Lieto

Toivonen, Silja Helena, toimistopäällikkö, Pori

Tolonen, Arto Harri, ryhmäpäällikkö, Helsinki

Tolonen, Arto Olavi, hankintapäällikkö, Ristijärvi

Tolonen, Seppo Olavi, toimitusjohtaja, Kerava

Tompuri, Leena Irmeli, henkilöstön kehittämispäällikkö, Kerava

Torikka, Kari Eino Tapio, sivistystoimentarkastaja, Inari

Torkkeli, Anne Helga Kristiina, ylitarkastaja, Helsinki

Torkkola, Terttu Kristina, pukusuunnittelija, Helsinki

Torssonen, Mikko Kaarlo, toiminnanjohtaja, Kuusamo

Tuomainen, Tuulikki, amanuenssi, Jyväskylä

Tuomela, Arto Johannes, rikoskomisario, Vantaa

Tuovinen, Pentti, taksiyrittäjä, Kuopio

Turkulainen, Paavo Antero, toimiala-asiantuntija, Helsinki

Turpeinen, Taina Helena, eläkeratkaisija, Helsinki

Turunen, Veijo Antero, asiantuntija, Espoo

Tuusa, Keijo Kalevi, myymäläpäällikkö, Espoo

Tynys, Ari Timo Juhani, vuoromestari, Kouvola

Tyynelä, Markku Olavi, projektipäällikkö, Espoo

Törmälä, Pekka Tapio, rehtori, Sonkajärvi

Ukkonen, Jarmo Tapani, toimistonjohtaja, Espoo

Uschanov-Eskelinen, Liisa, hallinnollinen ulkoasiainsihteeri, Helsinki Pietari

Usvasalo, Irene, johtaja, Helsinki

Vaarna, Risto Kaarlo, johtaja, Espoo

Vaha, Otso Henrik, ryhmäpäällikkö, Porvoo

Vairila, Arja Iines Onerva, lakimies, Vantaa

Valkeapää, Oili Kaarina, toiminnanjohtaja, Kouvola

Walldén, Leena Marjut, palvelupäällikkö, Vantaa

Valtanen, Jouni Antero, filosofian lisensiaatti, Vantaa

Valtonen, Lasse Heikki Johannes, maatalousyrittäjä, Naantali

Wangel, Gun Lisbet, toimitusjohtajan assistentti, Porvoo

Vanhanen, Timo Tapani, asuntorahoituspäällikkö, Helsinki

Vanhapiha, Taito Johannes, toimiala-asiantuntija, Kaarina

Vartiainen, Pentti Vilho Ilmari, maanviljelijä, Kiuruvesi

Vattulainen, Päivi Helinä, museotarkastaja, Lappeenranta

Vehmaanperä, Toivo Johannes, kehittämisesimies, Mänttä-Vilppula

Veki, Martti Tapani, suunnittelija, Hyvinkää

Velakoski, Yrjö Elis, huoltopäällikkö, Espoo

Vesanen, Esko Johannes, rikosylikonstaapeli, Turku

Vesaranta, Marja-Leena, HR-prosessivastaava, Ylöjärvi

Vesilahti, Mikko Juhani, vuoromestari, Pori

Westergård, Kent Olav, Sales Director Special Projects, Korsholm

Veteli, Matti Juhani, tekninen suunnittelija, Iisalmi

Wiberg, Veli-Erkki Juhani, perusturvajohtaja, Kurikka

Vihervuori, Veli Juhani, rehtori, Eura

Viitaluoma, Seppo Juhani, ylikonstaapeli, Hailuoto

Viitanen, Anna Maarit, toimistonjohtaja, Pornainen

Viklund, Ulf Erik Mattias, vanhempi verotarkastaja, Kruunupyy

Wikström, Bo Ronald, johtaja, Nummela

Viljanen, Tapani Valdemar, teleteknikko, Järvenpää

Wilson, Roy Ivar, vård- och omsorgsdirektör, Närpes

Winqvist, Soili Helena, johtaja, Helsinki

Virkkunen, Vesa Tapani, henkilöstökouluttaja, Kirkkonummi

Virtanen, Raija Mirjami, sisäinen tarkastaja, Helsinki

Wirtanen, Jan Hilding, palvelupäällikkö, Orimattila

Wright, Sirkka-Liisa Annikki, johtaja, Sipoo

Vuolamo, Matti Juhani, konsultti, Kaarina

Väisänen, Rauno Juhani, yksikönpäällikkö, Seinäjoki

Väisänen, Senja Riitta, kehittämispäällikkö, Espoo

Väkeväinen, Leena Johanna, tiedotuspäällikkö, Imatra

Välikangas, Jari Tapani, toimitusjohtaja, Härmä

Ylikojola, Veikko Antero, toimittaja, Vantaa

Yli-Kovanen, Juha Tapani, järjestöpäällikkö, Espoo

Yrttimaa, Touko Nikolai, toimittaja, Helsinki

Ådjers-Laakso, Margareta Kyllikki, vuoromestari, Vantaa

Östman, Osmo, taksiyrittäjä, Helsinki

Östman, Sirpa Hannele, toimistopäällikkö, Vaasa

Yhteensä: 543

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan mitali kultaristein

Aalto, Riitta Maija Helena, palveluasiantuntija, Helsinki

Aalto, Ritva Anneli, tullitarkastaja, Helsinki

Aaltonen, Arto Lauri Juhani, ylikonstaapeli, Vantaa

Aaltonen, Eero Yrjö, veturinkuljettaja opetuskuljettaja, Joensuu

Aaltonen, Hannu Heikki, valokuvaaja, Helsinki

Aaltonen, Merja Hannele, kihlakunnanulosottomies, Kuopio

Aarnio, Pia Hannele, suunnittelija, Loimaa

Ahlnäs, Görel Valborg Gunilla, lärare, Nykarleby

Aho, Kaisla Marjatta, yrittäjä, Alavus

Aho, Veikko Johannes, ylikonstaapeli, Muhos

Ahola, Marja Terttu, erikoissairaanhoitaja, Sastamala

Ahonen, Jouko Ensio, prosessinhoitaja, Hanko

Ahonen, Kirsti Kyllikki, erityisluokanopettaja, Tervola

Ahonen, Marja Kristiina, osastosihteeri, Helsinki/Washington

Ainonen, Mika Johannes, marketpäällikkö, Alajärvi

Airaksinen, Kirsti Anita, kaapelityöntekijä, Muhos

Airas, Ari Matti Tapani, pääluottamusmies, Lappeenranta

Aittakumpu, Jenni Marjatta, rouva, Oulu

Akkanen, Hilkka Anneli, korvauskäsittelijä, Helsinki

Alajärvi, Sirkka-Liisa, Payroll Specialist, Rovaniemi

Alanen-Holmberg, Tarja Ritva Marjaana, kehittämispäällikkö, Helsinki

Alava, Tuija, pääluottamusmies, Kuopio

Alavuokila, Terttu Kyllikki, luokanopettaja, Keminmaa

Alho, Vuokko Maria, yksikön sihteeri, Helsinki

Alkio, Juha Tapani, sairaankuljettaja, Evijärvi

Altvater-Helin, Taina Mirjam, sihteeri, Wien

Amper, Maarit Anneli, perusopetuksen lehtori, Kiuruvesi

Andersin, Teija Taru, palvelutalon johtaja, Helsinki

Andersson, Asta Marian Viola, kanttiinin hoitaja, Porvoo

Andersson, Eili Hannele, hallinnollinen avustaja, Helsinki/Shanghai

Andersson, Kerstin Torborg Christina, avdelningssekreterare, Helsingfors

Andersson, Raija Kaarina, johdon assistentti, Helsinki

Ansamaa, Seppo Kalevi, aluejohtaja, Naantali

Anttolainen, Matti Juhani, avainasiakaspäällikkö, Tampere

Anttonen, Erkki Jorma, tietoliikenneyliasentaja, Kouvola

Apajasalo, Asko Aatos, kirvesmies, Noormarkku

Apell, Markku Tapio, rikosylikonstaapeli, Haukipudas

Arjanne, Pertti Juhani, järjestelmäasiantuntija, Helsinki

Aro, Hannu Tapani, luokanopettaja, Toholampi

Aromaa, Timo Antero, terveyskeskusavustaja, Sysmä

Arponen, Antti Olavi, päätoimittaja, Lappeenranta

Arponen, Marjatta Ulla Irene, ryhmäpäällikkö, Porvoo

Arponen, Marjukka Ulpu, osastosihteeri, Espoo

Arvila, Ulla Kaarina, palvelupäällikkö, Espoo

Arvo, Ingalena Tuulia, sairaanhoitaja, Loviisa

Aspholm-Backman, Carola Benita Elisabeth, avdelningsskötare, Liljendal

Astikainen, Anja Orvokki, talouspäällikkö, Savonlinna

Aulis, Raija Hillevi, sairaanhoitaja, Kärsämäki

Aurell, Pirkko Anneli, museoamanuenssi, Vihti

Autio, Jorma Antero, historian ja yhteiskuntaopin lehtori, Utsjoki

Autio, Päivi Maire Johanna, suunnittelija, Porvoo

Autio, Seija Irmeli, johdon sihteeri, Seinäjoki

Autto, Siska Marjatta, maaseutumatkailuyrittäjä, Kittilä

Auvinen, Pekka Tapio, metsätalousteknikko, Orimattila

Avelin, Aune Kaarina, myyntipäällikkö, Jyväskylä

Backström, Ingemar Sven, huvudförtroendeman, Ekenäs

Berg, Markku Juhani Valdemar, tuotannonsuunnittelija, Länsi-Turunmaa

Berg, Pauli Ensio, betoniraudoittaja, Siilinjärvi

Bergdahl, Jan Olof, ylikonstaapeli, Sipoo

Bexar, Leif, nätdokumentation ansvarig, Jakobstad

Björklund, Sune Axel Emanuel, Senior Design Engineer, Vaasa

Björkqvist, Ulla- Maija Helena, asiakasneuvoja, Espoo

Boman, Auli Helena, osastosihteeri, Karttula

Boström, Ilkka Juhani, sosiaaliterapeutti, Helsinki

Boucht, Aino Mirjam, yrittäjä, Lahti

Bruun, Kari Tapani, marketpäällikkö, Helsinki

Bäcklund, Lars-Olof, båtförare, Pernå

Carlstedt, Anneli Lemmikki, lastenhoitaja, Paimio

Churman, Jarmo Kalevi, kihlakunnanulosottomies, Helsinki

Collin, Marja Anneli, purseri, Espoo

Crosson, Tuijamari Tuulia, osastosihteeri, Helsinki

Damén, Ove Alfred, kriminalöverkonstapel, Vasa

Eerikinharju, Marja Sinikka, pääkirjanpitäjä, Kiuruvesi

Eerikäinen, Marja Sinikka, hallintosihteeri, Savonlinna

Eerola, Eila Ilta Marjatta, maatilan emäntä, Isokyrö

Einesalo, Marja Irene, energianeuvoja, Nummela

Elasvuo, Markku Juhani, ylikonstaapeli, Vihti

Elenius, Matti Samuel, rikosylikonstaapeli, Helsinki

Enckell, Liisa Hannele, osastosihteeri, Helsinki

Engström, Maj-Britt Linnea, tullitarkastaja, Turku

Engård, Benny Henrik, företagare, Lappträsk

Erkkilä, Arto Juhani, ylikonstaapeli, Vantaa

Erkkilä, Ossi Tapani, veturinkuljettaja, Alavus

Eräkorpi, Heli Marjukka, kiinteistöassistentti, Mäntsälä

Eskelinen, Vesa Juhani, maanviljelijä, Sonkajärvi

Fjäder, Jouko Johannes, yhteysneuvoja, Helsinki

Flinkman, Lea Marita, tarkastaja, Joensuu

Flythström, Kjell Nils Edvard, verkställande direktör, Sjundeå

Forsman, Lars Ragnvald, sairaanhoitaja, Kotka

Forssell, Ilse Elisabet, barnträdgårdslärare, Lovisa

Fredriksson, Tage Magnus, forstmästare, Liljendal

Frilander, Raimo, vuoropäällikkö, Porvoo

Friman-Eronen, Päivi Helena Kyllikki, osastonhoitaja, Kuusankoski

Granander, Eero Juhani, palvelupäällikkö, Helsinki

Grasutis, Carmela, osastonhoitaja, Espoo

Gren, Olof Ingvald Mikael, äldre konstapel, Lovisa

Grén, Seppo Ensio, ostopäällikkö, Tampere

Grunér-Jansson, Ann, föreståndare, Jomala

Gråsten-Weckström, Liisi Katriina, kouluttaja, Helsinki

Grönlund, Irja Helmi, kauppias, Nakkila

Gustafsson, Hannu Antero, liikkeenharjoittaja, Loimaa

Gustafsson, Raili Tellervo, osastosihteeri, Helsinki

Haanperä, Leena Marja Kaarina, tullitarkastaja, Helsinki

Haapakorpi-Valve, Irmeli Elisabet, palveluesimies, Jokela

Haapakoski, Raija Sinikka, kirjanpitäjä, Kangasala

Haapamäki, Heli Maarit, työvoimaohjaaja, Vaasa

Haarasilta, Toivo Samuli, autoilija, Sysmä

Haarla-Perttu, Eeva-Maria, palvelupäällikkö, Helsinki

Hacklin, Airi Kristiina Tiina, sosiaalitoimen sihteeri, Jokioinen

Hackman, Thomas Henrik, aluemyyntipäällikkö, Helsinki

Haikola, Tuija Kristiina, työsuojelutarkastaja, Ylivieska

Hajanne, Anna-Liisa, korvausasiantuntija, Raisio

Hakala, Eija Anneli, pankkineuvoja, Pori

Hakala, Lasse Johannes, vahtikonemestari, Turku

Hakanen, Riitta-Liisa, palvelumyyjä, Turku

Hakkarainen, Ritva Liisa Kaarina, palvelupäällikkö, Lahti

Hakkola, Kari Juhani, apulaistoimistonjohtaja, Kauhajoki

Hakola, Timo Tapani, ylikonstaapeli, Vaasa

Hakulinen, Esa Jalmari, ylikonstaapeli, Rantasalmi

Hakulinen, Heikki Aapeli, maanviljelijä, Pielavesi

Hakulinen, Heimo Ensio, metsäneuvoja, Kitee

Hallamäki, Arto, metsäsuunnittelija, Orivesi

Hallivuori, Antti Samuel, maanviljelijä, Kauhajoki

Halme, Erkki Tapio, työnjohtaja, Helsinki

Halminen, Tanja Maarit, hotellipäällikkö, Kerava

Hannonen, Pertti Juha Kullervo, ylikonstaapeli, Helsinki

Hanska, Kari Juhani, ostoesimies, Porvoo

Happonen, Esko Antero, ylikonstaapeli, Kouvola

Happonen, Hannu Antti, tarkastaja, Sipoo

Happonen, Kari Lauri Tapani, suunnittelija, Äänekoski

Harjama, Anne-Marie, liikunnan aineenopettaja, Karttula

Harju, Tiina Terhikki, rekisterinhoitaja, Vantaa

Harjula, Antero Oiva Juhani, vankeinhoitoesimies, Hämeenlinna

Harjunen, Hannu Eerik, muurari, Kiikoinen

Hassinen, Pirjo Hillevi, ammatillisen kuntoutuksen ohjaaja, Vantaa

Hassinen, Päivi Helena, kurssisihteeri, Helsinki

Hast, Yrjö Erik, työnjohtaja, Rovaniemi

Hatara, Heikki Juhani, rikosylikonstaapeli, Kuusankoski

Haukkala, Juhani Antero, maatalousyrittäjä, Kauhava

Hautamäki, Hannu Heikki Tapani, ylikonstaapeli, Järvenpää

Hautamäki, Liisa Margit Irmeli, osastonhoitaja, Vantaa

Haverinen, Aarno Veli Sakari, työnjohtaja, Tuusula

Havio, Kalevi Kullervo, ylikonstaapeli, Vantaa

Heikkilä, Satu Johanna, kihlakunnanulosottomies, Äänekoski

Heikkilä, Seppo Ferdinand, henkilöstösihteeri, Helsinki

Heikkinen, Hilkka Annikki, yrittäjä, Ristijärvi

Heikkinen, Pasi-Pekka, vanhempi konstaapeli, Mäntyharju

Heikkinen, Timo Matias, maanviljelijä, Loimaa

Heinikainen, Lea Kaarina, luokanopettaja, Mäntyharju

Heinimäki, Mikko Eerik, peruskoulun luokanopettaja, Ulvila

Heino, Kristina Tuulikki Irene, kundrådgivare, Borgå

Heino, Maija Anneli, käsityönopettaja, Lohja

Heino, Mauri Martti, panelityöntekijä, Piispanristi

Heinolainen, Päivi Helena, osastosihteeri, Espoo

Heinonen, Aila Tuulikki, kotiäiti, Sievi

Heinonen, Leila Kristiina, vastaava ohjaaja, Kouvola

Heinonen, Leo Johannes, autonkuljettaja, Somero

Heinonen, Raimo Tapani, ATK-suunnittelija, Jyväskylä

Heinonen, Riitta-Leena, rehtori, Varkaus

Heinonen, Seppo Armas Juhani, työnjohtaja, Salo

Heiskanen, Esko Sakari, luokanopettaja/koulunjohtaja, Kuopio

Heiskanen, Kosti Tapani, palomestari, Helsinki

Heiskanen, Veikko Johannes, työnjohtaja, Kerava

Hekkala, Raimo Kalevi, pääluottamusmies, Oulunsalo

Helander, Jukka Tapani, laskentapäällikkö, Järvenpää

Helenius, Niina Johanna, johdon sihteeri, Helsinki

Helin, Siw Inger Josefina, ekonomichef, Hammarland

Hellstedt, Tuula Hannele, suunnittelija, Helsinki

Henriksson, Leif Olof, asennuspäällikkö, Järvenpää

Herlin, Solveig Margareta, toimittaja, Kirkkonummi

Hietala, Esa Albert, yrittäjä, Savukoski

Hietala, Harri Esko, sosiaalityöntekijä, Kotka

Hietala, Liisa Marianne, erityisluokanopettaja, Lapua

Hietamäki, Marjatta Hannele, työvoimaohjaaja, Kaustinen

Hilska, Päivi Katariina, yhteistyökoordinaattori, Helsinki

Hiltula, Voitto Antero, metsäsuunnittelija, Kokkola

Hiltunen, Heikki Juhani, painopinnanvalmistaja, Helsinki

Hiltunen, Riitta Kyllikki, ostaja, Järvenpää

Hiltunen, Viljo Paavali, työsuojelutarkastaja, Outokumpu

Himberg, Tor-Erik, toimitusjohtaja, Lohja

Hintsa, Veli-Pekka, palomies, Rantasalmi

Hippi, Hannu Veikko, veturinkuljettaja, Seinäjoki

Hirvikallio, Kimmo Onni Juhani, myyntipäällikkö, Oulu

Hirvikoski, Sisko Kaarina, emäntä, Kihniö

Hirvikoski, Veli-Matti, Sales Manager, Vaasa

Hirvonen, Eeva Hannele, verosihteeri, Oulu

Hirvonen, Ritva Annikki, palveluesimies, Outokumpu

Hirvonen, Tarja Sinikka, myyntipäällikkö, Helsinki

Hokkila, Eija Kristina, kuntoutusohjaaja, Liperi

Holmberg, Karl Georg Bjarne, handelsman, Brändö

Holopainen, Ari Jukka, hankintaesimies, Outokumpu

Honkakari, Harri Antero, kiinteistöpäällikkö, Helsinki

Honkakoski, Eino Kalevi, rikosylikonstaapeli, Tyrnävä

Honkala, Jorma Kalevi, kirjapainonjohtaja freelancer-toimittaja, Lahti

Horsmajärvi, Pertti Juhani, vankeinhoitoesimies, Helsinki

Hostikka, Sari Johanna, yksikköjohtaja, Kouvola

Huhta, Kari Jarmo Viljami, ylikonstaapeli, Kokkola

Huhtanen, Teuvo Antero, ylikonstaapeli, Ylitornio

Huhtimo, Mauri Juhani, maanviljelijä, Kärkölä

Huikuri, Eeva Anneli, kodinhoitaja, Liperi

Hukari, Mervi Anita, johdon assistentti, Tampere

Hukka, Kauko Sakari, maanviljelijä, Kalajoki

Humalajärvi, Maarit Kaarina, tekstiilityön opettaja, Valkeakoski

Hunnakko, Jari Pekka, ylikonstaapeli, Kerava

Huovinen, Erkki Kalevi, hankintapäällikkö, Jyväskylä

Husso, Tarja Annikki, tilastonlaatija, Vantaa

Huttunen, Jarmo Juhani, ylikonstaapeli, Iisalmi

Huttunen, Lisbeth Veronica, vakuutussihteeri, Sipoo

Huuhtanen, Jorma Tapio, kehittämisjohtaja, Merikarvia

Huupponen, Erkki Juhani, veturinkuljettaja, Pieksämäki

Huurinainen, Esa, rakennepäällikkö, Helsinki

Huusela, Hilkka, osastosihteeri, Helsinki

Huutola, Marita Hannele, Payroll Specialist, Rovaniemi

Hynninen, Minna-Kerttu, hallintosihteeri, Siilinjärvi

Hyppänen, Tiina Päivi Talvikki, terveydenhoitaja, Kerava

Hyttinen, Markku Veli Olavi, rakennusmestari, Kuopio

Hytönen, Anu Kaija Kristiina, rakennustarkastaja, Akaa

Hytönen, Marja Hannele, toimistojohtaja, Jyväskylä

Hyvärinen, Tarja Anneli, laboratoriomestari, Helsinki

Hyvärinen, Tuulikki Ester, vakuutussihteeri, Helsinki

Hyvönen, Jari Ismo, vankeinhoitoesimies, Raisio

Hyytiäinen, Maarit Maija-Liisa, viestintäsihteeri, Helsinki

Hyytiäinen, Merja Orvokki, säädösvalmisteluavustaja, Helsinki

Häiväläinen, Jorma Johannes, maanviljelijä, Maaninka

Häkkilä, Jorma Antero, laboratoriomestari, Kokkola

Häkkinen, Evi Anneli, maatilan emäntä, Pieksämäki

Hämäläinen, Anja Kaarina, johdon sihteeri, Mikkeli

Hämäläinen, Kari Juha, työnjohtaja, Heinola

Hämäläinen, Marjatta Kristiina, pankkineuvoja, Espoo

Hämäläinen, Rauni Maritta, toimistosihteeri, Vantaa

Hämäläinen, Sakari Henrik Johannes, yrittäjä, Parikkala

Hämäläinen, Timo Jussi, veturinkuljettaja, Lieksa

Hämäläinen, Tuija Marjut, apulaistarkastaja, Espoo

Hämäläinen, Varma Ilmari, maanrakennusurakoitsija, Kivijärvi

Hämäläinen, Veijo Tapio, logistiikkaesimies, Jämsä

Hännikäinen, Seija Helena, osastonhoitaja, Helsinki

Hänninen, Eeva-Liisa, osastosihteeri, Kemijärvi

Hänninen, Lea Margit, osastosihteeri, Kangasala

Hänninen, Päivi Marita, tuotannon ohjaaja, Laukaa

Härkönen, Gunvor Alice, kirjanpitäjä, Porvoo

Hästö, Sven-Erik Algot, avdelningschef, Kronoby

Häyrinen, Ulla Maria, erityissuunnittelija, Helsinki

Högström, Ulla Helena, Controller, Porvoo

Ihalainen, Pauli Olavi, kihlakunnanulosottomies, Helsinki

Iivanainen, Jarmo Arto Tapani, teknisen asiakaspalvelun päällikkö, Anjalankoski

Iivonen, Ritva Annikki, toimialasihteeri, Kaarina

Ikonen, Jyrki Antero, ylikonstaapeli, Espoo

Ikonen, Pertti Kalervo, kuljetusyrittäjä, Pudasjärvi

Iljin, Pirjo Maarit, toimitusjohtajan sihteeri, Helsinki

Ilonummi, Hannu Väinämö, tuotantopäällikkö, Kerava

Ilvesniemi, Ritva, pankkitoimihenkilö, Somero

Ilvonen, Tapani Kaarlo Johannes, maanviljelijä, Loppi

Immonen, Ilse Marjatta, erityisluokanopettaja, Rantasalmi

Immonen, Risto Simo, lehtori, Pieksämäki

Ipatti, Kalle Juhana, kuvapäällikkö, Turku

Iso-Pietilä, Pentti Jalmari, kunnossapitopäällikkö, Lempäälä

Itkonen, Leo Tapio, luottoasiantuntija, Helsinki

Jaakkola, Timo-Pekka, ylikonstaapeli, Helsinki

Jaakonsaari, Jukka Heikki, työsuojelupäällikkö, Ristiina

Jakola, Seppo Johannes, kiinteistöpäällikkö, Oulunsalo

Jalonen, Mika Timo Olavi, valmistuspäällikkö, Espoo

Jarkia, Heikki Sakari, alkoholitarkastaja, Turku

Javanainen, Terttu Hannele, järjestelmäasiantuntija, Riihimäki

Johansson, Jorma Juhani, sähkökunnossapitoinsinööri, Hämeenlinna

Johansson, Tor Ragnar, brandförman, Vörå

Joki, Kalevi Sanfrid, kunnossapitoteknikko, Kokkola

Jokimies, Erkki Kari Juhani, kihlakunnanulosottomies, Hollola

Jokinen, Arto Aulis, ylikonstaapeli, Janakkala

Jokinen, Heikki Antero, vanhempi tutkija, Tampere

Jokinen, Leena Mirjami, henkilöstöasiainhoitaja, Helsinki

Jokinen, Ritva Irmeli, laskentasihteeri, Helsinki

Jokipii, Martti Juhani, tietoverkkoasiantuntija, Tampere

Jouha, Taisto, liikenteenharjoittaja, Pieksämäki

Joutjärvi, Eira Margit Hannele, sairaanhoitaja, Kouvola

Joutsela, Päivi Marjatta, osastosihteeri, Helsinki

Julkunen, Laila Leena, osastosihteeri, Järvenpää

Junkala, Aulis Nestori, etumies, Kokkola

Junna, Tapani Johannes, Business Controller, Seinäjoki

Junnila, Ilmo Kalevi, rikosylikonstaapeli, Nurmijärvi

Junnila, Satu Sinikka, työvoimaneuvoja, Laitila

Juntunen, Anna-Maija, verosihteeri, Maaninka

Juola, Pekka Juha Johannes, kihlakunnanulosottomies, Oulu

Juurikko, Tuija Liisa, assistentti, Vantaa

Juuti, Harri Tapani, tietohallintopäällikkö, Heinola

Juutinen, Jouko Kalevi, maaseutuelinkeinoasiamies, Nilsiä

Jylhä, Jaakko Ilmari, rikosylikonstaapeli, Tampere

Jyrälä, Arja Sinikka, suunnittelija, Hirvensalmi

Jyväkorpi, Timo Juuse, hankintapäällikkö, Naantali

Jämsén, Paavo Juhani, rikosylikonstaapeli, Helsinki

Jäntti, Eero Tapio, ylikonstaapeli, Tuusniemi

Jäntti, Leena Maria, yrittäjä, Hankasalmi

Jäppinen, Harri Kalervo, huoltopäällikkö, Imatra

Järvelä, Lauri Vilho, maalarimestari, Oulunsalo

Järvelä, Liisa Irmeli, kirjanpitäjä, Espoo

Järvelä, Paavo Sulo, veturinkuljettaja, Oulu

Järvenpää, Mikko Lasse Johannes, yhteyspäällikkö, Pori

Järvi, Heikki Matti, ylikonstaapeli, Oulu

Järviluoma, Heikki Yrjö Juhani, asentaja, Kauhajoki

Järvinen, Katariina, emäntä, Pälkäne

Järvinen, Mauri Tapani, maarakennusmestari, Hämeenlinna

Järvinen, Pirjo Riitta, tarkastaja, Helsinki

Järvinen, Päivi Tuulikki, toimistosihteeri, Forssa

Järvinen, Rauno Antero, ylityönjohtaja, Loppi

Jäämaa, Marjo Hannele, tulliylitarkastaja, Vantaa

Jääskeläinen, Juha Tapani, vankeinhoitoesimies, Vilppula

Jääskeläinen, Kari Adam Tapio, ylikonstaapeli, Helsinki

Jääskeläinen, Pentti Juhani, maalari, Outokumpu

Kaalimaa, Keijo Tapani, teknisen asiakaspalvelun päällikkö, Kotka

Kaario, Ilkka Vesa Tapani, myyntijohtaja, Nurmijärvi

Kaasalainen, Tuija Margit, rekrytointivastaava, Vantaa

Kaassalmi, Risto Kalevi, maankäyttöesimies, Liperi

Kahelin, Anne Marita, hammashoitaja, Orivesi

Kaikkonen, Eero Johannes, ylikonstaapeli, Vantaa

Kaiponen, Vuokko Valpuri, henkilöstöasiaintuntija, Haukipudas

Kakko, Jouko, luokanopettaja, Kemi

Kalavainen, Timo Sakari, vientipäällikkö, Tampere

Kallas, Margit Hannele, luokanopettaja, Muurame

Kallio, Mirja Sinikka, hallinto-ja talouspäällikkö, Uusikaupunki

Kallio, Rai Uolevi, yhteyspäällikkö, Kotka

Kallio, Reino Yrjö, rataesimies, Alavus

Kallioniemi, Kari Ensio, yritysneuvoja, Töysä

Kallionpää, Paula Heleena, vapaa-aikatoimenjohtaja, Kauhajoki

Kananen, Juha Petri, rikosylikonstaapeli, Jämsä

Kanerva, Sinikka Marjo-Riitta, aktuaari, Hyvinkää

Kanerva, Timo Olavi, vuoromestari, Karjaa

Kanervo, Pertti Kalevi, kiinteistöteknikko, Imatra

Kangas, Reino Kaarlo, tarkastusrakennusmestari, Rovaniemi

Kangastie, Eeva Johanna, emäntä, Kuortane

Kankaanpää, Timo Seppo, ylikonstaapeli, Hämeenlinna

Kannasvuo, Timo Samuel, tullirajaviskaali, Muonio

Kantonen, Teemu Taneli, ostoesimies, Jyväskylä

Kapulainen, Ari Juhani, tehdaspalvelupäällikkö, Lahti

Karell, Kari Tapani, rakennustarkastaja, Ylämaa

Karhu, Arja Tuulikki, osastosihteeri, Oulu

Karhu, Jaana Helena, apulaistarkastaja, Lappeenranta

Karhu, Jorma Matti Antero, veturinkuljettaja, Lapua

Karhu, Juha Veikko Olavi, liikenteenharjoittaja, Enonkoski

Karimies, Kai Juha, ylikonstaapeli, Vantaa

Karipuu, Leena Marketta, johdon sihteeri, Espoo

Karjalainen, Päivi Helena, vuorotaulusuunnittelija, Pieksämäki

Karjula, Heikki Eeliel, sähköasentaja, Ylivieska

Karlsson, Rainer Harry, snickare, Lumparland

Karppinen, Lauri Ilmari, talouspäällikkö, Sotkamo

Karppinen, Ritva Ulla Marita, ravintolamaailmanpäällikkö, Kuopio

Karppinen, Sirkka-Liisa, myyntineuvottelija, Vaasa

Karppinen, Veijo Viljo Antero, taksiautoilija, Valtimo

Karvonen, Annakaisa Marja, johdon assistentti, Vantaa

Kaskiluoto, Ulla Marja, matkailuasiamies, Loimaa

Kaskirinne, Marja Liisa, osastosihteeri, Lahti

Kataja, Pirjo Maritta, ulkoisen laskennan asiantuntija, Vantaa

Katila, Kari Yrjö Kalevi, rakennustarkastaja, Noormarkku

Kauppila, Anja Maritta, palvelumyyjä, Keminmaa

Kauppinen, Eila Sinikka, hallintopäällikkö, Siikajoki

Kauppinen, Helena Elisabeth, sovellusasiantuntija, Helsinki

Kauppinen, Kari Pekka, vankeinhoitoesimies, Helsinki

Kauppinen, Pentti Olavi, työkaluhioja, Isokyrö

Kauppinen, Tuomo Reijo Olavi, ylikonstaapeli, Hyvinkää

Kauranen, Eero Johannes, tulliylitarkastaja, Lappeenranta

Kautto, Kari Tapani, metsätalousinsinööri, Rautalampi

Kejonen, Sinikka Hannele, hallintosihteeri, Kemi

Kekola, Kaija Kyllikki, päätoiminen tuntiopettaja, Hyvinkää

Kellokumpu, Reijo Juha, metsäsuunnittelija, Kemijärvi

Kelo, Eila Anneli, laborantti, Järvenpää

Kemppainen, Jorma Adolf, ylikonstaapeli, Tuusula

Kenttälä, Eeva Kaarina, hallintosihteeri, Rovaniemi

Kervinen, Sirpa Ilona, kaupunginjohtajan sihteeri, Joensuu

Keränen, Eeva Susanna, apulaiskanslisti, Savukoski

Keränen, Timo Pellervo, vastaava tuottaja, Jyväskylä

Keski-Mattinen, Raija Tuulikki, palvelupäällikkö, Jyväskylä

Keskitalo, Rauno Kalervo, trukinkuljettaja, Vihanti

Keskitalo, Tarja Rauha Elisabet, maanviljelijä, Pyhäjoki

Kesämaa, Anna Maija, metsäsuunnitteluasiantuntija, Kuhmoinen

Kesämaa, Erkki Olavi, metsätaloustarkastaja, Jokioinen

Kettumäki, Reima Juhani, palvelupäällikkö, Helsinki

Kettunen, Anitta Inkeri, maankäyttösihteeri, Outokumpu

Kettunen, Eila Anneli, assistentti, Kuopio

Kevin, Marika, föreståndare, Mariehamn

Kiira, Tuula Marjut Tellervo, rahoituspäällikkö, Muhos

Kiljunen, Merja-Riitta, yliaktuaari, Helsinki

Kilpelänaho, Helena Valpuri, perhepäivähoitaja, Siikalatva

Kinnari, Maija-Leena, tulliylitarkastaja, Taipalsaari

Kinnunen, Arja Maaria, ylikonstaapeli, Lappeenranta

Kinnunen, Markku Olavi, veturinkuljettaja, Kontiolahti

Kirjonen, Irmeli Elisabeth, Assistant Controller, Pirkkala

Kirvesoja, Maija-Liisa, johdon assistentti, Kangasala

Kiuru, Eila Marja, International Deliveries Controller, Helsinki

Kivelä, Eila Inkeri, osastosihteeri, Kaustinen

Kivinen, Varpu Mirjami, palvelupäällikkö, Helsinki

Kiviniemi, Nina Tuulikki, vanhempi konstaapeli, Rovaniemi

Kivioja, Keijo Jari Tapani, ylikonstaapeli, Kokkola

Kivisalo, Anne Eeva Sinikka, kirjanpitäjä, Ulvila

Kniivilä, Marjut Unelma, Development Manager, Espoo

Knip, Kerstin Sofia, kanslisekreterare, Malax

Kodis, Eija, maatalousyrittäjä jalostusneuvoja, Nivala

Koho, Sirpa Katri Helena, verosihteeri, Kaarina

Koiranen, Marja Riitta Annikki, myymäläpäällikkö, Turku

Koisti, Olli-Pekka, metsäsuunnittelija, Hämeenlinna

Koistinen, Juha Heikki Kalervo, ylikonstaapeli, Kerava

Koistinen, Kari Tapani, operaattori, Porvoo

Koivisto, Eeva Pirkko, tietohallintopäällikkö, Masku

Koivisto-Mikkola, Anita Ritva Tellervo, osastonhoitaja, Koria

Koivu, Tuula, hallintosihteeri, Järvenpää

Koivulahti, Pertti Antero, kihlakunnanulosottomies, Tampere

Koivunen, Eija Inkeri, tutkimusteknikko, Vantaa

Koivuniemi, Erkki Tapio, piiriagrologi, Sastamala

Koivusalo, Markus Juho, vastaava työnjohtaja, Seinäjoki

Kokko, Leena Marja, kirjaaja, Lahti

Kokkonen, Anja Marjatta, päätoiminen tuntiopettaja, Järvenpää

Kokkonen, Esko Olavi, teknologia-asiantuntija, Kajaani

Kokkonen, Jouni Olavi, veturinkuljettaja, Pieksämäki

Kokko-Vuori, Päivi Hannele, harjoitusmestari, Hämeenlinna

Kolppanen, Anna Reetta, laboratoriomestari, Kannus

Komonen, Timo Pekka, ylikonstaapeli, Hollola

Komulainen, Matti Juhani, ylikonstaapeli, Kouvola

Konstenius, Paula Orvokki, toimitusten suunnittelupäällikkö, Kemi

Kontinaho, Reijo Antero, veturinkuljettaja, Oulainen

Kontro, Veli-Matti Juhani, osastopäällikkö, Espoo

Konttinen, Matti Juhani, työnjohtaja, Pieksämäki

Kontturi, Pentti Olavi, luokanopettaja, Rantasalmi

Koponen, Ari Antero, veturinkuljettaja, Muurame

Koponen, Juha Pekka, rikosylikonstaapeli, Mäntsälä

Koponen, Raisa Marjatta, pakkaaja, Rauma

Koppanen, Tuula Kaarina, System Specialist, Mikkeli

Kopra, Jukka Matti, toimitusjohtaja, Lappeenranta

Kopu, Markku Aarno Ilmari, järjestelmäpäällikkö, Turku

Korander, Gerice Kerstin Anita, biträdande direktör, Esbo

Korhonen, Anita Irmeli, taloussihteeri, Helsinki

Korhonen, Eeva-Riitta Katriina, osastosihteeri, Helsinki

Korhonen, Ester, osastonhoitaja, Nurmes

Korhonen, Raili Kaarina, johdon sihteeri, Mikkeli

Korhonen, Sirkka Helena, taloussihteeri, Valtimo

Korhonen, Tuomas Olavi, rikosylikonstaapeli, Laukaa

Korhonen, Ville Juhani, tuotepäällikkö, Jyväskylä

Korkeakangas, Tapani Matias, maanviljelijä, Sievi

Korpela, Helke Ensio Antero, maanviljelijä, Vehmaa

Korpela, Pirkko Irene, tulliylitarkastaja, Lappeenranta

Korpi, Pertti Kalevi, ympäristönsuojelupäällikkö, Tuusula

Kortelainen, Harri Tapani, pääluottamusmies, Lapppeenranta

Kortelainen, Juhani, rakennusmestari, Oulu

Kortelammi, Tuula Hannele, luottoasiantuntija, Helsinki

Koski, Armi Anneli, asiantuntija, Espoo

Koski, Simo Juhani, käyttöpalveluinsinööri, Oulu

Koskimaa, Päivi Anneli, emäntä, Artjärvi

Koskimäki, Kyllikki, terveydenhoitaja, Oulu

Koskinen, Eira Tellervo, ruokapalvelun työnjohtaja, Akaa

Koskinen, Jouni Untamo, pankkitoimihenkilö, Vantaa

Koskinen, Paul Tapio Jooseppi, työnjohtaja, Espoo

Kosola, Antti Juhani, vuoromestari, Jämsä

Kosonen, Hannu Petteri, ylikonstaapeli, Helsinki

Kosonen, Marja Leena Anneli, osastosihteeri, Helsinki

Kosonen, Urpo Tapani, lennontiedottaja, Savonlinna

Kostamo, Arja Helena, henkilöstökonsultti, Vantaa

Kostiainen, Markku Jalmari, kihlakunnanulosottomies, Nurmijärvi

Kotka, Janne Juhani, ylikonstaapeli, Espoo

Kousa, Eija Tuulikki, toimistonhoitaja, Vantaa

Kovanen, Maarit Kariitta, markkinointiassistentti, Toivakka

Krohns, Timo Olavi, esimies, Oulu

Krokfors, Sune Stig Filip, ombudsman, Kronoby

Kronberg, Kaj Edvard, ylivartija, Kuopio

Krooks, Sirkku Marjaana, International Assignments Manager, Vaasa

Kuikka, Anne Maija Katriina, pääkirjanpitäjä, Suonenjoki

Kuisma, Marja Kristiina, yksikön päällikkö, Valkeala

Kuittinen, Pertti Reino Kalevi, työpäällikkö, Eno

Kuivasniemi, Kaija Anita, ympäristönsuojelusihteeri, Lempäälä

Kukkaisniemi, Matti Tapani, työnjohtaja, Tampere

Kukko, Seija Helena, terveydenhoitaja, Mikkeli

Kukkonen, Saila Helena, hanke- ja yritysasiamies, Kalajoki

Kumpula, Asseri Eelis, johtava ohjaaja, Rovaniemi

Kumpulainen, Anita Ulla Inkeri, kulttuurisihteeri, Inari

Kumpuniemi, Jorma Kalervo, ylivartija, Espoo

Kumpuvaara, Osmo Eerik, ylikonduktööri, Oulu

Kunnas, Jorma Matti, oppilaanohjaaja, Lempäälä

Kuntsi, Matti Juhani, tulliylitarkastaja, Virolahti

Kupiainen, Virpi Pirkko Maarit, musiikin opettaja, Sotkamo

Kurkela, Lauri Olavi, kunnaneläinlääkäri, Tervola

Kurki, Timo Sakari, ylikonstaapeli, Savonlinna

Kurtén, Carl Göran, forskningschef, Karleby

Kurth, Niilo Ilmari, rikosylikonstaapeli, Rovaniemi

Kutila, Kirsti Mirjam, sihteeri, Helsinki

Kuukasjärvi, Eija Mirja Inkeri, palvelumyyjä, Rovaniemi

Kuusinen, Heikki Johannes, ylikonstaapeli, Pertteli

Kuusiniemi, Kerttu Kristiina, rakennuttajasihteeri, Helsinki

Kuusisto, Pia Hannele, työnjohtaja, Säkylä

Kuusisto, Timo Juhani, maanviljelijä, Kurikka

Kuutschin, Pirjo Kastehelmi, ruokapalveluesimies, Espoo

Kyllönen, Tuula Regina, tilastonlaatija, Nurmijärvi

Kylmälä, Liisa Maria, tutkimussihteeri, Suonenjoki

Kytölä, Marja-Leena, palvelupäällikkö, Hankasalmi

Kytölä, Timo Kalervo, veturinkuljettaja, Turku

Kähtävä, Simo Heikki, seurakuntamestari, Alavieska

Kärkkäinen, Erik Ari Kalevi, rikosylikonstaapeli, Oulu

Kärkkäinen, Jouko Tapani, hankintaesimies, Pielavesi

Kärkkäinen, Mauno Kalevi, ylikonstaapeli, Rantasalmi

Kärkkäinen, Salme Emilia, maksupäällikkö, Helsinki

Kärkkäinen, Teemu Veli, myyntiedustaja, Valtimo

Kärnä, Olavi Antero, järjestelmävastaava, Lapua

Kätkä, Vesa Aarno, kuljetuspäällikkö, Kokkola

Kääriäinen, Arto Juhani, veturinkuljettaja, Jyväskylä

Laajalahti, Arja Sinikka, koulutuspäällikkö, Iisalmi

Laakso, Liisa Kaarina, suunnitteluavustaja, Porvoo

Laaksonen, Hannu Tapani Eerik, ylikonstaapeli, Iitti

Laamanen, Matti Daniel, ylikonstaapeli, Savonlinna

Laatikainen, Hannele, erityisopettaja, Kontiolahti

Labbas, Leo Rainer, yrittäjä, Pyhtää

Lahtinen, Margit Elisabeth, sovellusasiantuntija, Vantaa

Lahtinen, Vesa-Jukka, osastosihteeri, Espoo

Laiho, Lauri Juhani Henrik, rikosylikonstaapeli, Pirkkala

Laiho, Ritva Marjatta, tilastonlaatija, Helsinki

Laihorinne, Mika Tapani, vanhempi rikoskonstaapeli, Evijärvi

Laine, Antti Lauri Tapani, palomestari, Naantali

Laine, Kari Juhani, IT Arkkitehti, Turku

Laine, Keijo Olavi, opinto-ohjaaja, Turku

Laine, Leila Helli, toimistosihteeri, Espoo

Laine, Marjut Hillevi, maanviljelijä, Kustavi

Laine, Taru Tellervo, varhaiskasvatusjohtaja, Loimaa

Laine, Tom Pauli, rikosylikonstaapeli, Riihimäki

Laitakari, Pentti Tapani, kehityspäällikkö, Espoo

Laitinen, Hannu Kalervo, ylikonstaapeli, Rovaniemi

Laitinen, Toivo Antero, hankintaesimies, Nivala

Laitinen, Ulla Kaarina, päiväkodin johtaja, Siilinjärvi

Laitinen-Herranen, Erja Anneli Marjatta, palvelupäällikkö, Helsinki

Lambacka, Juha Allan, metsätaloustarkastaja, Veteli

Lammassaari, Jukka Tapio, myyntineuvottelija, Kaarina

Lammassaari, Taina Tuulikki, taidemuseonjohtaja, Hämeenlinna

Langen, Esko Veikko, myyntineuvottelija, Vaasa

Lantto, Jorma Tapani, ylikonstaapeli, Keminmaa

Lappalainen, Anja Irene, atk-operaattori, Sonkajärvi

Lappalainen, Arto Aulis, metsätaloustarkastaja, Orimattila

Lassila, Pekka Olavi, rikosylikonstaapeli, Lahti

Lattunen, Kristiina, laskutuspäällikkö, Vantaa

Latva-Reinikka, Kalervo Antero, pääsuunnittelija, Pirkkala

Laukkanen, Kaisa Maria, diplomikauppias, Joensuu

Laulaja, Hannu Erkki, kiinteistöhuoltoyrittäjä, Jalasjärvi

Launto, Tuula Marketta, vastaava työterveyshoitaja, Turku

Lautala, Kirsi Maria, osastosihteeri, Helsinki

Lauttamus, Kaisu Kristiina, ohjelmistosuunnittelija, Kangasala

Lehikoinen, Maija-Liisa, terveydenhoitaja, Kontiolahti

Lehmusvirpi, Marja-Leena, osastosihteeri, Vaasa

Lehtelä, Henri Olavi, tietoturva-asiantuntija, Rovaniemi

Lehtimäki, Arja Birgitta, toimistonjohtaja, Korpilahti

Lehtinen, Irja Liisa, osastosihteeri, Jyväskylä

Lehtinen, Sari Sinikka, suunnittelija, Lohja

Lehto, Heikki Olavi, mittausmies, Seinäjoki

Lehto, Henrik Olavi, palvelumyyjä, Turku

Lehtomäki, Kari Tapio, ylikonstaapeli, Seinäjoki

Lehtonen, Eebi Erland, metsuri, Pälkäne

Lehtonen, Esko Ilmari, kirjastovirkailija, Valkeakoski

Lehtonen, Kari Olavi, hallinnollinen avustaja, Helsinki/Tallinna

Lehtonen, Matti Terho Juhani, tietoliikenneasentaja, Tampere

Lehtonen, Reijo Tapio, työnjohtaja, Vantaa

Lehtonen, Seija Anneli, hallintosihteeri, Naantali

Lehtonen, Tarja Anneli, verosihteeri, Vihti

Lehtoranta, Juha Heikki, rikosylikonstaapeli, Kouvola

Lehtosaari, Matti Johannes, maanviljelijä, Liminka

Leinonen, Erkki Juhani, vanhempi prosessi-insinööri, Jyväskylä

Leinonen, Juha Antero, asiantuntija, Valkeala

Leinonen, Raija Kyllikki, erikoissuunnittelija, Tuusula

Lempinen, Timo Kalevi, maanviljelijä, Padasjoki

Lemponen, Annikka, Assistant Controller, Vähäkyrö

Lento, Kaarlo Juhani, taittaja, Turku

Lepistö, Jorma Kalevi, työteknikko, Laukaa

Lepistö, Lauri Olavi, suunnittelija, Kerava

Leppänen, Antti Olavi, kehitysteknikko, Uusikaupunki

Leppänen, Pirkko Aija Irene, kodinhoitaja, Kinnula

Leskinen, Pekka Eino, maanviljelijä, Kangasniemi

Levola, Pentti Jaakko, yrittäjä, Pori

Levola, Taisto Antero, yrittäjä, Ulvila

Lidman, Pentti Johannes, automaatioasiantuntija, Vähäkyrö

Lievonen, Eeva Maria Helena, System Manager, Jyväskylä

Liimakka, Jukka Tapani Herman, ylikonstaapeli, Vaasa

Liimatainen, Kari Pekka, purseri, Nummi-Pusula

Liimatainen, Marja-Liisa, osastosihteeri, Jyväskylä

Lillbäck, Folke Hans Allan, överkonstapel, Kristinestad

Lillrank, Jukka Tapani, veturinkuljettaja, Kouvola

Limola, Kari Juhani, tuotantovastaava, Tampere

Lind, Marja-Leena, sosiaalityöntekijä, Nakkila

Lindblom, Hans Georg, ingenjör, Mariehamn

Lindell, Leila Birgitta, yhteyspäällikkö, Äänekoski

Lindell-Lehtinen, Anita Marja-Liisa, postityöntekijä, Helsinki

Lindeman, Yvonne Maj-Kristine, sjukskötare, Lemland

Linden, Juha Allan, asiantuntija, Lappeenranta

Lindgren, Hans-Peter Sigvardsson, ylikonstaapeli, Sipoo

Lindqvist, Kirsti Irmeli, osastonhoitaja, Espoo

Lindqvist, Raoul Christer, entreprenör, Sund

Lindroos, Essi Ester Elisabeth, osastosihteeri, Helsinki

Lindström, Frey Ragnar, vastaava tarkastaja, Turku

Lindström, Pirkko Liisa, hallintojohtaja, Jämsä

Linna, Sisko Inkeri, pääkirjanpitäjä, Viitasaari

Lintamo, Jukka Ilmari, laboratorion esimies, Vaasa

Lintukangas, Aarre Ensio, autoilija, Punkalaidun

Lintunen, Sirkku Marja, pankkineuvoja, Sastamala

Liukkonen, Seppo Olavi, autonkuljettaja, Ristiina

Liukkonen, Timo Olavi, kihlakunnanulosottomies, Kangasniemi

Liukku, Mika Paavo, ylikonstaapeli, Espoo

Lohi, Paavo Henrikki, myyntipäällikkö, Rauma

Loikkanen, Maj-Britt, ruokapalveluesimies, Lohja

Loikkanen, Merja Alina, osastosihteeri, Helsinki

Loikkanen, Tuula Tellervo, EU-koordinaattori, Bryssel

Lokkinen, Pauli Ensio, päivätyönjohtaja, Kokkola

Lonka, Mirja Tuulikki, tuoteryhmäpäällikkö, Hämeenlinna

Louneva, Päivi Maarit, osastosihteeri, Helsinki

Lund, Solveig Elisabeth, bibliotekschef, Jakobstad

Lundgren, Esko Juhani, huoltomestari, Loimaa

Luoma, Irmeli Marjatta, opettaja, Jyväskylä

Luomala, Elisa Anneli, osastonsihteeri, Sievi

Luostarinen, Ari Tapio, talousjohtaja, Jämsä

Luoto, Auli Marja, aluemyyntipäällikkö, Länsiteisko

Luotonen, Riitta Anna-Liisa, kirjanpitäjä, Vehmaa

Luukkola, Mika Kalevi, rikosylikonstaapeli, Mikkeli

Luukkonen, Hannu Tapani, ylikonstaapeli, Vantaa

Luukkonen, Ilmi Sisko Marjatta, avopalveluohjaaja, Hankasalmi

Luusalo, Anneli, pankkitoimihenkilö, Tuusula

Lyyjynen, Jorma Uolevi, myyntiedustaja, Salo

Lyyra, Heikki Ensio, maanviljelijä, Iisalmi

Lähde, Leo Ilmari, Lehtori, Nokia

Lähdemaa, Lasse Kalevi, tekninen sivunvalmistaja, Salo

Lähteenmäki, Markku Olli Juhani, ylikonstaapeli, Vihti

Länsitalo, Merja Adele, palvelumyyjä, Masku

Länsman, Nils, poromies, Utsjoki

Lönnqvist, Görel Ann-Sofi, hemserviceledare, Kronoby

Löv, Svante Bernhard, vägbyggmästare, Pedersöre

Löyttyniemi, Ulla-Maija, rahoitusneuvottelija, Helsinki

Maaranen, Mauno Jalmari, hankintaesimies, Juva

Maksimainen, Marja Kaarina, perusopetuksen lehtori, Tohmajärvi

Malinen, Jorma Jaakko Erik, ylikonstaapeli, Uusikaarlepyy

Malmberg, Anna-Liisa Ester, palvelumyyjä, Lohja

Malmiharju, Kirsi Susanna, korvauskäsittelijä, Artjärvi

Malmivaara, Esa Jaakko, konepäällikkö, Hamari

Manderbacka, Christina Marianne, tutkija, Helsinki

Manelius, Merja Maaret Magdaleena, terveydenhoitaja, Pornainen

Mannelin, Vesa Antero, ostaja, Lahti

Mannila, Leena Hannele, osastosihteeri, Helsinki

Mansikka, Risto Olavi, suunnittelupäällikkö, Lohja

Mansner, Isabella Erica, Operations Manager, Helsinki

Marjamäki, Annikki Marketta, vakuutussihteeri, Seinäjoki

Markkanen, Vivi Rosario, viestintäavustaja, Vantaa

Martinaho, Erkki, varastopäällikkö, Vihti

Marttila, Maija-Liisa, päivähoitaja, Pälkäne

Marttinen, Irma Kaari, tiedottaja, Helsinki

Marttinen, Jaakko Olavi, markkinointipäällikkö, Hollola

Matikainen, Leila Maria, kihlakunnanulosottomies, Kontiolahti

Matilainen, Kirsti Kaarina, luokanopettaja, Varpaisjärvi

Matjussi, Raija Elisa, talousyhteyshenkilö, Järvenpää

Mattanen, Saara Tuula Katariina, johtava perhetyöntekijä, Rovaniemi

Mattila, Kaj Veikko Erik, sähköasentaja, Pornainen

Mattila, Tuula, asiamies, Mynämäki

Mattlar, Tapio Ilari, maaseutuyrittäjä, Hartola

Mattsson, Yngve Viking, prosessinhoitaja, Parainen

Maukonen, Reijo Kalevi, ylikonstaapeli, Vantaa

Maunula, Elisa Hannele, Executive Assistant, Vaasa

Maurola, Leena Kristiina, toimistosihteeri, Jyväskylä mlk

Mecklin, Raija Tuulikki, pankkitoimihenkilö, Vantaa

Mehtälä, Ari Juhani, maanviljelijä, Merijärvi

Metso, Tapio Juhani, päälakimies, Helsinki

Metsä, Marja-Leena, vuokra-asuntopäällikkö, Vantaa

Miettinen, Eino, käyttömies, Kaavi

Miettinen, Maire Anita, tarkastaja, Vantaa

Mikkanen, Anneli Elisabet, etuuskäsittelijä, Kemi

Mikkilä, Valtteri, toimitusjohtaja, Nurmes

Mikkola, Anja Elina, toimistosihteeri, Jokioinen

Mikkonen, Juha Olavi, veturinkuljettaja, Tohmajärvi

Minkkinen, Osmo Antti, valvontapäällikkö, Kouvola

Minkkinen, Pauli Tapani, ylikonstaapeli, Helsinki

Moilanen, Erkki Juhani, IT Manager, Nokia

Moilanen, Esa Kalevi, ylikonstaapeli, Joensuu

Moilanen, Irma Sinikka, vakuutussihteeri, Tervola

Moisio, Kaarlo, kirvesmies, Hartola

Moisio, Ritva Kyllikki, vakuutussihteeri, Seinäjoki

Moller, Leo Jouni Jalmari, luokanopettaja, Parikkala

Moskari, Tiina Maarit, ylikonstaapeli, Sipoo

M’Rabet, Anne Kristiina, osastosihteeri, Espoo

Muilu, Paavo Toivo, kirjastovirkailija, Raahe

Muona, Seppo Olavi, virastomestari, Vantaa

Mursu, Mauno Aulis, hankintaesimies, Sodankylä

Murto, Jari Jukka, projektipäällikkö, Vaasa

Mustakangas, Martti Markus, linja-autonkuljettaja, Kempele

Mustonen, Eero Ensio, vesilaitoksen hoitaja, Loviisa

Mustonen, Oili Orvokki, esittelijä, Savonlinna

Musturi, Heikki Antero, päihdeohjaaja, Orivesi

Mutka, Hemmo Antero, väylämestari, Mikkeli

Myllymäki, Pauli Elias, tekninen tarkastaja, Pomarkku

Myllyniemi, Ari Johannes, laboratoriomestari, Kokkola

Myllyoja, Sirpa Irene, kihlakunnanulosottomies, Oulu

Mäenpää, Erkki Antero, ylikonstaapeli, Paimio

Mäensivu, Seppo Ensio, baarimestari, Pori

Mäkelä, Heikki Ilmari, kuormansuunnittelija, Lahti

Mäkelä, Kai Mikael Ilmari, vuorotyönjohtaja, Kotka

Mäkelä, Kari Allan, sairaanhoitaja, Jämsä

Mäkelä, Päivi Kaarina, henkilöstösuunnittelija, Lempäälä

Mäki, Markku Kalevi, ylikonstaapeli, Helsinki

Mäki, Pekka Juhani, Service Desk Expert, Masala

Mäki, Timo Allan, johtaja, Pori

Mäkinen, Jari Martti, piiriagrologi, Lapua

Mäkinen, Pekka Antero, osastopäällikkö, Savonlinna

Mäkinen, Pekka Armas, hautaustoimen päällikkö, Ilmajoki

Mäkinen, Seppo Pentti Ilmari, työsuhdepäällikkö, Kouvola

Mäkiranta, Soile Helena, koulukuraattori sosiaaliohjaaja, Töysä

Mäkynen, Taina Inkeri, toimialasihteeri, Vaasa

Männikkö, Matti Sakari, rikosylikonstaapeli, Oulu

Männistö, Raimo Antero, projektipäällikkö, Tampere

Mänttäri, Risto Sakari, suunnittelupäällikkö, Hamina

Märsylä, Raimo Antero, työsuojeluvaltuutettu, Kannus

Määttänen, Merja Anita, kirjanpitäjä, Joensuu

Narvi, Anne Kristiina, johtava yleinen edunvalvoja, Tampere

Neuvonen, Kari Tapio, ostoesimies, Savonlinna

Nevalainen, Pauli, piirityönjohtaja, Tohmajärvi

Nevalainen, Risto Juha, ylikonstaapeli, Tuusula

Niemelä, Anne Maarit, ruokapalvelupäällikkö, Karijoki

Niemelä, Erkki Ilkka, ylikonstaapeli, Haapavesi

Niemelä, Esa Juhani, metsänhoitoesimies, Savukoski

Niemelä, Heino, maanviljelijä, Ranua

Niemelä, Maija-Liisa, palkkasihteeri, Ranua

Niemelä, Mervi Ellen, maataloustyöntekijä, Haapavesi

Niemi, Ari Ahti Valdemar, liikenteenharjoittaja, Kaarina

Niemi, Olli Seppo Lasse, ylikonstaapeli, Vöyri

Niemi, Timo Veli, ylikonstaapeli, Vantaa

Niemimaa, Eija Inkeri, taloussuunnittelija, Nurmijärvi

Niemimaa, Juha Johannes, ylikonstaapeli, Nummi-Pusula

Nieminen, Anne Kaarina, Client Manager, Helsinki

Nieminen, Immo Arimo, vaihtotyönjohtaja, Järvenpää

Nieminen, Marko Juhani, ylikonstaapeli, Tampere

Nieminen, Matti Tapio, maanviljelijä, Masku

Nieminen, Seppo Johannes, luokanopettaja, Kauhajoki

Nieminen, Tarja Helena, sairaanhoitaja, Salo

Niiranen, Kaija Anneli, verosihteeri, Nivala

Nikula, Ritva Ellen Armida, henkilöstöhallinnon asiantuntija, Rovaniemi

Nikunen, Leena Inkeri, sairaanhoitaja, Lappeenranta

Nivala, Kaisa Leena, maatalousyrittäjä, Pudasjärvi

Nokelainen, Kimmo Aarre, koneasentaja, Lappeenranta

Nordberg, Ritva Astrid Kaarina, sjukskötare, Lemland

Nortunen, Maarit Marja-Liisa, maatalousyrittäjä, Seinäjoki

Nousiainen, Pirjo Anneli, kassa- ja luottopäällikkö, Espoo

Nousiainen, Seppo, työnjohtaja, Lieto

Nukki, Simo Pekka-Juhani, palveluesimies, Turku

Nummelin, Anne Maarit, osastosihteeri, Helsinki

Nummikari, Reijo Sakari, sähköasentaja, Harjavalta

Numminen, Ulla-Marja Helinä, toimistosihteeri, Pori

Nupponen, Tiina Marketta, vuoromestari, Varkaus

Nurkkala, Eino Ilmari, rakennusurakoitsija, Oulainen

Nurmela, Sari-Tuulikki, osastosihteeri, Laihia

Nurmi, Anne Lemmikki, lähihoitaja, Turku

Nurmi, Arto Kalevi, koneenkokooja, Jyväskylä

Nurmi, Arto Olavi, toimittaja, Espoo

Nurmi, Lauri Olavi, kunnanrakennusmestari, Pyhäranta

Nurminen, Hannu Tapani, yrittäjä, Kärkölä

Nurminen, Jarmo Ensio, ylikonstaapeli, Tuusula

Nuutinen, Pekka Taneli, metsätaloustarkastaja, Vihanti

Nygård, Jaakko Tapani, ylikonstaapeli, Seinäjoki

Nykvist, Hans Carl-Gustav, tekninen asiantuntija, Vaasa

Nylander, Eila Maarit, Business Unit Manager, Turku

Nyman, Catrine Louise, kamreeri, Parainen

Nyman, Eila Tellervo, markkinointiviestintäpäällikkö, Vaasa

Näsi, Raimo Matias, maanviljelijä toiminnanjohtaja, Kauhava

Oijala-Kare, Eija Marjatta, apulaisjohtaja, Siuntio

Oikarinen, Seppo Antero, toimistosihteeri, Oulu

Oinonen, Marketta Marianne, tilastonlaatija, Vantaa

Oinonen, Yrjö Olavi, tutkimusteknikko, Kokkola

Oittinen, Pertti Olavi, ylikonstaapeli, Helsinki

Ojala, Ari Iisakki, veturinkuljettaja, Ilmajoki

Ojala, Kaisu Helena, ohjaaja, Siikalatva

Ojama, Airi Marjatta, kirjastonhoitaja, Helsinki

Okkonen, Heikki Armas Oskari, metsätaloustarkastaja, Savukoski

Oksanen, Mervi Annikki, sairaanhoitaja, Espoo

Oksanen, Paula Tuulikki, osastosihteeri, Helsinki

Olavaara, Kari Juhani, ennakkohuoltoteknikko, Valkeakoski

Oljakka, Aarne Olavi, rakennustarkastaja, Pyhtää

Ollikainen, Antti Juha, myyjä, Porvoo

Ollikka, Maija-Maaria, johdon sihteeri, Hämeenlinna

Ollila-Perälä, Ulla Marjatta, luokanopettaja, Hausjärvi

Otranen, Jukka Pekka, ylikonstaapeli, Vantaa

Ouninkorpi, Harri Juhani, rikosylikonstaapeli, Tampere

Paadar, Matti Päiviö, projektipäällikkö, Vaasa

Paananen, Tuomo Tapio, maanviljelijä, Laukaa

Paasela, Hilkka Tuulikki, toimistosihteeri, Espoo

Paaskunta, Erkki Topi Ilmari, maanviljelijä, Sauvo

Paavola, Ilpo Mauri, ylikonstaapeli, Lapua

Packalen, Paul, isännöitsijä, Lohja

Pahkala, Lauri Juhani, laskentapäällikkö, Pyhäntä

Pajula, Birgitta, osastosihteeri, Helsinki

Pajulahti, Lea Kyllikki, vapaa-aikasihteeri, Kuopio

Pajunen, Jukka Tapio, työnjohtaja, Mikkeli

Pakkanen, Arto Seppo Kalervo, Senior Project Manager, Nurmijärvi

Pakkanen, Martti Tuomo Juhani, kunnossapitopäällikkö, Lohja

Paksu, Väinö Johannes, hankintaesimies, Mikkeli

Paksuniemi, Tuije Terttu Linnea, sairaanhoitaja, Kittilä

Palmu, Jukka, rikosylikonstaapeli, Kirkkonummi

Palo, Olli Kari, ylikonstaapeli, Savonlinna

Palola, Kreetta Inkeri, palkkasihteeri, Kittilä

Paloniemi, Arja Helena, laborantti, Vähäkyrö

Paloniemi, Markku Tapio, metsätaloustarkastaja, Taivalkoski

Parkkinen, Kaija Irma Annikki, sijoitusasiantuntija, Helsinki

Parkko, Kati Anna Kaarina, henkilöliikenneinsinööri, Kangasala

Partanen, Esa Heikki, työnjohtaja, Joensuu

Partanen, Hillevi Marjatta, tekninen tutkija, Järvenpää

Partanen, Ilkka Sakari, rikosylikonstaapeli, Sulkava

Parviainen, Ahti Eelis, toimitusjohtaja, Kerimäki

Patomo, Heikki Tapani, logistiikkapäällikkö, Lahti

Paukkonen, Anni Alma Helena, matemaattisten aineiden lehtori, Karttula

Paulow, Raija Anneli, osastonhoitaja, Pyhtää

Pehkonen, Anna-Liisa, palveluesimies, Vantaa

Pekkala, Siiri Selma, maatilan emäntä, Loppi

Pekkanen, Anne Eeva-Kaarina, terveydenhoitaja, Järvenpää

Pekkanen, Martti Taavetti, tiimiesimies, Karstula

Pekkola, Hannu Tapani, veturinkuljettaja, Kouvola

Pelimanni, Leena Anneli, toimitusjohtajan sihteeri, Rovaniemi

Pelli, Terttu Anneli, sairaanhoitaja, Kouvola

Peltola, Aino Maija, erikoislaboratoriomestari, Helsinki

Peltola, Olli Lasse Tapani, projektipäällikkö, Vaasa

Peltola, Urpo Juhani, asennustarkastaja, Rajamäki

Peltonen, Ari Hannu Samuel, tulliylitarkastaja, Helsinki

Peltonen, Eija Kaarina, taloussuunnittelija, Helsinki

Peltonen, Matti Tapani, laboratoriomestari, Kangasala

Peltonen, Pirjo Marjatta, Executive Assistant, Helsinki

Pennala, Anja Tellervo, palvelumyyjä, Turku

Peri, Seija Liisa, koordinaattori, Hamina

Perttu, Ari Kalervo, ylikonstaapeli, Vihti

Peräjoki, Aila Anneli, järjestötyönsuunnittelija, Tampere

Perälä, Jouko Viljo, virastomestari, Helsinki

Perälä, Marja-Leena, piiriagrologi, Lapua

Pesonen, Ari Heikki, rikosylikonstaapeli, Helsinki

Pesonen, Jorma Juhani, lehtori, Lempäälä

Pesonen, Paavo Tapani, asentaja, Kouvola

Pesonen, Timo Jaakko Antero, myyntipäällikkö, Tampere

Petäjäjärvi, Toivo Matias, rakennusmies, Ranua

Peuraniemi, Maire Marjatta, sihteeri, Espoo

Piensalmi, Mikko Elias, suunnitteluinsinööri, Vantaa

Pietikäinen, Kari Esa, suunnittelija, Mikkeli

Pietikäinen, Lahja Anelma Orvokki, kirjanpitäjä, Kemi

Pietilä, Leena Marjatta, palveluneuvoja, Hämeenlinna

Pihlaja, Tapio Uolevi, yrittäjä, Kauhajoki

Pihlström, Benita Margareta, osastosihteeri, Raseborg

Piiroinen, Keijo Veikko Ensio, huoltomestari, Orimattila

Pikkarainen, Juha Jalmari, valvomonhoitaja, Kemijärvi

Pinola, Reijo Tapio, rikosylikonstaapeli, Oulu

Pinomäki, Ari Veikko, ylikonstaapeli, Hämeenlinna

Pippola, Arto Tapio, rikosylikonstaapeli, Helsinki

Pirhonen, Anita Maria, laboratoriomestari, Espoo

Pirilä, Terttu Marjatta, tullitarkastaja, Virolahti

Pirkkola, Ari Herman, maanviljelijä, Pyhäjoki

Pirkola, Pirjo Helena Anneli, verosihteeri, Vihti

Pirttijärvi, Joonas Mikael, kirvesmies, Ranua

Pitkämäki, Päivi Marjaana, markkinointiviestintäpäällikkö, Kangasala

Pitkänen, Eero Matti Juhani, kulttuurisihteeri, Iisalmi

Pitkänen, Markus Olavi, ylikonstaapeli, Helsinki

Pitkänen, Martti Antero, ylikonstaapeli, Haukipudas

Pitkänen, Raija Helena, hallintosihteeri, Hämeenlinna

Plattonen, Aili Hellevi, vakuutussihteeri, Pyhäsalmi

Pohjalainen, Veijo Kalervo Mikael, kartoittaja, Laitila

Pohjantammi, Aira Kaarina, sihteeri, Vantaa

Pohjola, Juha Antero, tulliylitarkastaja, Hamina

Pohjola, Matti Olavi, muurari, Siikajoki

Pohjonen, Jussi Tapani, ylikonstaapeli, Helsinki

Poikonen, Reijo Antti, kirvesmies, Mänttä-Vilppula

Pola, Eino Johannes, työmies, Lapinjärvi

Polarsky-Kaikko, Camilla, ohjelmapäivystäjä, Helsinki

Polo, Kaija Tuulikki, toiminnanjohtaja, Kuusamo

Poola, Keijo Mikael, ylikonstaapeli, Jalasjärvi

Porkka, Raimo Kalervo, käyttöteknikko, Helsinki

Porri, Marja Inkeri, osastosihteeri, Helsinki

Portin, Anna-Brita Linnea, kundansvarig, Jakobstad

Portti, Pirkko Marita, lehtori, Hausjärvi

Postareff, Esko Kalervo, luokanopettaja, Tohmajärvi

Poti, Kari Veijo Tapio, osastosihteeri, Helsinki/Managua

Pousi, Helena Markit, tarkastaja, Turku

Pramila, Eero Aukusti, maanviljelijä, Hailuoto

Puhtila, Mikko Olavi, henkilöstöpäällikkö, Hämeenlinna

Pulkkinen, Arto Eino Kalevi, maaseutupäällikkö, Mikkeli

Pulkkinen, Pirjo Marita, laskutuspäällikkö, Savonlinna

Pulkkinen, Rauha Orvokki, emäntä, Ylikiiminki

Puotiniemi, Anne Kristiina, sihteeri, Keminmaa

Puronpää, Kirsi Aulikki, hallinnollinen avustaja, Espoo

Pursiainen, Marja Leena, suunnittelija, Kuopio

Pusila, Seija Sinikka, johdon assistentti, Kotka

Putkonen, Eija Marketta, toimistosihteeri, Vantaa

Puura, Leena Anneli, laboratoriomestari, Jokioinen

Pykälämäki, Helena Mirjam, apulaisosastonhoitaja, Helsinki

Pylkkänen, Kaija Kyllikki, tuotantoassistentti, Helsinki

Pylkkönen, Jaana Iiris, hallintosihteeri, Forssa

Pylvänen, Ilpo, maalari, Padasjoki

Pyykönen, Eija Helena, laboratoriomestari, Hyvinkää

Päiväniemi, Reija Elviira, osastosihteeri, Pietarsaari

Päivärinta, Väinö, vakuutustarkastaja, Ylivieska

Päkkilä, Risto Kullervo, yrittäjä, Yli-Ii

Pänkäläinen, Oili Elise, yksikönpäällikkö, Jyväskylä

Pärnänen, Heikki Sakari, agrologi, Savonlinna

Pärssinen, Kimmo Ilmari, rikosylikonstaapeli, Tyrnävä

Pääkkö, Kauko Aapraham, postiautonkuljettaja, Kemijärvi

Pääläinen, Irja Maritta, apulaistarkastaja, Järvenpää

Pöllänen, Jorma Ahto Mikael, metsänparannusinsinööri, Enonkoski

Pörhö, Maritta Anneli, palvelumyyjä, Rovaniemi

Pöyry, Kirsi Johanna, osastosihteeri, Lohja

Pöyry, Markku Tapani, maaseutuyrittäjä, Pertunmaa

Pöytälaakso, Hely Johanna, kiinteistörekisterinhoitaja, Seinäjoki

Qvarnberg, Tuija Marita, yksikönsihteeri, Helsinki

Raatikainen, Juha Kalevi, työnjohtaja, Kuopio

Rae, Martti Olavi, tienrakennusesimies, Pelkosenniemi

Rahikainen, Reino Kalevi, tarkastusinsinööri, Imatra

Raitanen, Lasse Johannes, yrittäjä, Pori

Raittinen, Erkki Johannes, rikosylikonstaapeli, Kauhajoki

Rajakoski, Jorma Johannnes, maanviljelijä, Hämeenkyrö

Rajala, Kari Antero, ylikonstaapeli, Orimattila

Rajamäki, Antti Juhani Rainer, liikuntasihteeri, Karijoki

Rajantie, Irma Linnea, pääluottamusmies, Kotka

Rale, Ari Pekka, hallinnollinen avustaja, Vantaa

Raninen, Heikki Johannnes, työnjohtaja, Tampere

Ranki, Timo Olavi, käyttömestari, Porvoo

Ranki, Ulla Kristiina, rahoitusneuvottelija, Masku

Rannikko, Raila Helena, tietopalvelusihteeri, Helsinki

Ranta, Sirkku Sirkka-Liisa, kätilö, Hämeenkyrö

Rantala, Antti Hannu Tapani, ravintolapäällikkö, Porvoo

Rantala, Pirjo Aulikki, vuoropäällikkö, Forssa

Rantala, Riitta Hannele, Network Specialist, Vantaa

Rantanen, Aimo Ensio, mittausesimies, Hyvinkää

Rantanen, Jari Kalevi, ylikonstaapeli, Helsinki

Rantanen, Marja-Leena, vastaava lastentarhanopettaja, Urjala

Rantanen, Mirja Helena, päivähoitopäällikkö, Lahti

Rantanen, Pekka Olavi, mittausteknikko, Raisio

Rantanen, Simo Tapio, järjestelmäasiantuntija, Helsinki

Rantasalo, Merja Kaarina, palvelumyyjä, Raisio

Rastas, Kristian, Chief System Specialist, Tampere

Ratilainen, Viljo Juhani, simulaattorikouluttaja, Loviisa

Rauhala, Alli Esteri, osastosihteeri, Kouvola

Rauma, Martti Heimo, tarkastaja, Espoo

Raunio, Leena Maria, johdon sihteeri, Helsinki

Rauta, Sari Maarit, yksikön sihteeri, Nurmijärvi

Rautanen, Kari Jukka Kalervo, tietoliikenneohjaaja, Kerava

Rautiainen, Raili Annikki, myyjä, Tohmajärvi

Rautio, Risto Eino Aukusti, opettaja toimialavastaava, Raahe

Reijonen, Eliisa Marketta, lehtori, Tohmajärvi

Reijula, Antti Antero, ylikonstaapeli, Lahti

Reinhardt, Hans Peter, vuoromestari, Tampere

Reinikainen, Erkki August, ylikonstaapeli, Kouvola

Remes, Liisa Helena, tutkimusassistentti, Helsinki

Remes, Pentti Juhani, hankintaesimies, Salo

Repo, Raija Aulikki, tulliylitarkastaja, Lappeenranta

Rignel, Maritta Lea Hannele, luottoasiantuntija, Helsinki

Riissanen, Lars Gustav, byggnadsinspektör, Kristinestad

Rimpinen, Ilkka Martti Ensio, myyntipäällikkö, Helsinki

Rinne, Jouni Eerikki, ylikonstaapeli, Pori

Rintala, Ari Juhani, tietoliikenneinsinööri, Kirkkonummi

Rintala, Mailis Tuulikki, tekninen asiantuntija, Vaasa

Ripatti, Pentti Tapani, hankintaesimies, Hartola

Rissanen, Kari Olavi, rakennusurakoitsija, Varpaisjärvi

Rissanen, Martti Viljami, työpäällikkö, Helsinki

Rissanen, Mirja Elina, toimistovirkailija, Helsinki

Rissanen, Seppo, aluejohtaja, Kuopio

Ristimäki, Marja-Liisa, sairaanhoitaja, Seinäjoki

Ristolainen, Merja Sinikka, toimistosihteeri, Jokioinen

Ristolainen, Paula Kaarina, pääkirjanpitäjä, Espoo

Ritoneva, Seija Marja Liisa, myyntineuvottelija, Kuopio

Rittinghaus, Birgitta Margaretha, kanslisekreterare, Väståboland

Roitto, Maija Kristiina, osastosihteeri, Helsinki

Romo, Erkki Ilmari, maanviljelijä, Kangasniemi

Roos, Timo Juhani, terminaalipäällikkö, Paimio

Ropponen, Hilkka Kaarina, pääluottamusmies, Helsinki

Rosala, Reino Armas, kirvesmies, Jyväskylä

Rosenberg-Aaltonen, Karin Ingegerd Alice, hälsovårdare, Mariehamn

Rouhiainen, Riitta Maria Päivikki, osastosihteeri, Ylöjärvi

Rouhiainen, Seija Maritta, perushoitaja, Vähäkyrö

Rouru, Hellevi, koulutussuunnittelija, Helsinki

Rummukainen, Pirjo Margit Anneli, perushoitaja, Ristiina

Runtti, Liisa Anneli, osastosihteeri, Haukipudas

Ruohomäki, Timo Pekka, veturinkuljettaja, Turku

Ruokola, Pertti Juhani, hankintapäällikkö, Suonenjoki

Ruokoselkä, Pirjo-Liisa, toimistonhoitaja, Pieksämäki

Ruotsalainen, Kalle Pekka Tapio, tuotevastaava, Pieksämäki

Ruotsalainen, Merja Helena, luokanopettaja, Sonkajärvi

Rusanen, Merja Anneli, työvoimasuunnittelija, Helsinki

Rutanen, Ari-Pekka, tiedottaja, Hyvinkää

Ruuska, Aino Sofia, keittäjä, Oulu

Ruuttula, Heikki, isännöitsijä, Heinola

Rytkönen, Marja-Liisa, ruokapalvelupäällikkö, Tuusula

Räisänen, Erkki Raimo Juhani, liikkeenharjoittaja, Oulainen

Rämänen, Pirjo Anneli, liikuntasihteeri, Ilomantsi

Räsänen, Katri Maritta, toimistosihteeri, Kuopio

Räsänen, Marja Liisa, tiimipäällikkö, Espoo

Räsänen, Veikko Olavi, ylikonstaapeli, Helsinki

Räsänen, Veli Pekka Juhani, talousjohtaja, Lohja

Räty, Anja Enni Helinä, toiminnanohjaaja, Turku

Rönkkö, Olli Petteri, kihlakunnanulosottomies, Kuopio

Rönkkö, Raija Marjatta, kuntoutussuunnittelija, Muurame

Rönkkö, Sonja Maria, produktchef, Kyrkslätt

Röyskö, Vesa Johannes, tietohallintopäällikkö, Keuruu

Saajakari, Aila Marketta, henkilöstösihteeri, Järvenpää

Saarela, Kerttu Anneli, tarkastaja, Raisio

Saarela, Raili Anja-Maija, projektisihteeri, Oulu

Saarelainen, Hilkka Liisa, osastosihteeri, Helsinki

Saarenpää, Antti Jaakko Johannes, Manager Production Planning, Isokyrö

Saari, Kari Juhani, ympäristönsuojelusihteeri, Muurame

Saari, Risto Tapio, insinööri, Turku

Saari, Sirpa Liisa, hankintasihteeri, Helsinki

Saarinen, Markku Juhani, rehtori, Lohja

Saarinen, Sanna Maria, HR Management Assistant, Espoo

Saarto, Soili Inkeri, tuotantopäällikkö, Vantaa

Saarvo, Tauno Uuno Armas, maanviljelijä, Mäntsälä

Saatsi, Anja Elina, apuhoitaja, Kristiinankaupunki

Sabel, Erkki Kalevi, rakennuttajapäällikkö, Parola

Sadinmaa, Airi Johanna, tuotannonsuunnittelija, Tornio

Saha, Markku Jussi, tarkastaja, Vaasa

Saharinen, Leena Inkeri, osastonhoitaja, Helsinki

Sahipakka, Markku Juhani, maanviljelijä, Perho

Sahlman, Jouko Tapani, rikosylikonstaapeli, Kemi

Sahlstedt, Tapani Valdemar, tarkastaja, Vantaa

Sahlström, Gunvor Anita, arbetskraftskonsulent, Vasa

Saine, Onni Juhani, virastomestari, Helsinki

Sairinen, Eva Marjatta, liikkeenharjoittaja, Mikkelin mlk

Saittakari, Seija Irja Anneli, pankkitoimihenkilö, Heinola

Salakari, Sargit Karita, hallinnollinen avustaja, Helsinki/New York

Salakka, Vilho Kaarlo Johannes, järjestelmävastaava, Helsinki

Salama, Arto Sakari, myyntipäällikkö, Vaasa

Salmi, Anu Inkeri, osastosihteeri, Nurmijärvi

Salmi, Heikki Ilmari, tarkastaja, Rovaniemi

Salmi, Risto Juhani, taksiautoilija, Vihti

Salminen, Anja Kaarina, assistentti, Porvoo

Salminen, Eero Ilmari, metsätaloustarkastaja, Kitee

Salminen, Esa Juhani, alue-esimies, Uusikaupunki

Salminen, Hilkka Kaarina, verosihteeri, Kotka

Salminen, Matti Olli Ilmari, veturinkuljettaja, Jyväskylä

Salminen, Sirkka-Liisa, rekrytointiasiantuntija, Espoo

Salminen, Tuula Kirsi Anneli, toiminnanjohtaja, Jyväskylä

Salmio, Kimmo Sakari, erikoissuunnittelija, Helsinki

Salo, Matti Tapio, ylikonstaapeli, Hollola

Salo, Sirpa Sirkka, osastosihteeri, Turenki

Salomaa, Aila Irmeli, palkkatoimiston esimies, Valkeakoski

Salomaa, Lea Hannele, laboratoriohoitaja, Mikkeli

Salomaa, Pertti, vanhempi asiantuntija, Vihti

Salonen, Kalle Juhani, työnjohtaja, Helsinki

Salonen, Marita Anneli, kotipalveluohjaaja, Rauma

Salonen, Marjo Ella Hannele, osastosihteeri, Hämeenlinna

Salonen, Matti Kalevi, tuotantomestari, Porvoo

Salonen, Tarja Annikki, röntgenhoitaja, Helsinki

Sandelin, Johan-Erik, konstruktionsplanerare, Vasa

Sani, Anna-Leena, sairaanhoitaja, Muonio

Santalahti, Lea Marjatta, yhteyspäällikkö, Espoo

Santalahti, Matti Samuli, kohdepäällikkö, Naantali

Santaniemi, Lauri Jaakob, maanviljelijä, Oulunsalo

Sarajärvi, Urpo Juhani, maanviljelijä, Ranua

Sarparanta, Marjatta Hellin Kaarina, diakoni, Seinäjoki

Saukko, Kaija Liisa, luokanopettaja koulunjohtaja, Tervola

Saukko, Lauri Juhani, maanviljelijä, Hämeenkyrö

Saunamäki, Elisa Hannele, työsuojeluvaltuutettu kirjastovirkailija, Seinäjoki

Savela, Eila Annikki, osastosihteeri, Vihti

Savola, Raine Juhani, liikuntasihteeri, Lappajärvi

Savolainen, Ilkka Tapani, ostoesimies, Askola

Savolainen, Jorma Juhani, ylikonstaapeli, Kankaanpää

Savolainen, Jorma Kalervo, työvoimaohjaaja, Hämeenkyrö

Savolainen, Maire Anneli, henkilöstösihteeri, Joensuu

Savolampi, Mikko, luokanopettaja koulunjohtaja, Siikalatva

Sburatura, Liisa Marjatta, sairaanhoitaja, Kuusankoski

Schantz von, Aila Elvi Raakel, koulutussihteeri, Helsinki

Selin, Kimmo Tapio, ylikonstaapeli, Hämeenlinna

Seppälä, Juha Pekka, ylikonstaapeli, Kaarina

Seppälä, Merja Kaarina, talouspäällikkö, Iitti

Seppälä, Sulo Lauri Johannes, maanviljelijä, Liminka

Seppänen, Lauri Antero, alkoholitarkastaja, Oulu

Seppänen, Pekka Sakari, rikosylikonstaapeli, Hollola

Seppänen, Pertti Sakari, automaatioasentaja, Lahti

Setälä, Pekka Tapio, projektipäällikkö, Nakkila

Sievi, Aarne Olavi, palvelupäällikkö, Saarijärvi

Siirilä, Heikki Ilmari, kunnossapitopäällikkö, Kokkola

Siirtola, Reijo Olavi, asiakasvastuullinen johtaja, Vantaa

Siitari, Jouko Kalervo, liikkeenharjoittaja, Hankasalmi

Sikanen, Pekka Reino Tapani, salaojateknikko, Rautalampi

Silén, Maija-Liisa, tarkastaja, Helsinki

Silvennoinen, Arvo Tapio, yli-insinööri, Vantaa

Similä, Eine Marketta, maaseutuasiamies, Lestijärvi

Simola, Aki Eero Olavi, markkinointijohtaja, Masku

Simola, Marjo Liisa, osastosihteeri, Vantaa

Sinikumpu, Airi Aulikki, terveydenhoitaja, Muonio

Sinisalo, Jarmo Juhani, palvelumyyjä, Salo

Sinisalo, Osmo Olavi, ylikonstaapeli, Lahti

Sinkkonen, Eino Juhani, veturinkuljettaja työnjohtaja, Liperi

Sipari, Kai Hannu, ylikonstaapeli, Lappeenranta

Sipilä, Juha Martti Tapani, ylikonstaapeli, Pernaja

Sipponen, Maritta Hannele, sairaanhoitaja, Helsinki

Sippula, Kari Juhani, ryhmänvetäjä, Tuusula

Sirkiä, Tuula Marjatta, aktuaari, Espoo

Sironen, Riitta Marja-Leena, henkilöstösihteeri, Orimattila

Sjöberg, Benita Maj-Gun, ekonomieföreståndare, Sund

Sjöblom, Ulla Marja, tutkimusassistentti, Kerava

Sjölund-Mattila, Ulla-Maija, informaatikko, Espoo

Skytén-Suominen, Irja Elina, yrittäjä, Kustavi

Smidtslund, Per-Henrik, palvelumyyjä, Lieto

Snellman, Inga-Britt Charlotte, daghemsföreståndare, Pedersöre

Sohlberg, Ani Aune Anneli, ylitarkastaja, Lohja

Sohlberg, Marja Helena, kaupunginjohtajan sihteeri, Lohja

Soininen, Pirkko Liisa, suunnittelija, Helsinki

Sokura, Arja Kristiina, osastonhoitaja, Nurmijärvi

Solvin, Johan Peter, kriminalöverkonstapel, Malax

Soppela-Lahtinen, Taina Jaana Annikki, ylikonstaapeli, Helsinki

Sormunen, Seppo Ilmari, kuljetusyrittäjä, Polvijärvi

Sorri, Seppo Ilmari, osastosihteeri, Helsinki

Stenbacka, Martin Edgar, byggmästare, Korsholm

Stenfors, Olavi Simo Kalevi, taloussihteeri, Helsinki

Stenström, Eini Inkeri, asiantuntija, Lahti

Strandberg-Pått, Gun Ingeborg, inspektör, Korsholm

Ström, Anne Karin, hankinta-asiantuntija, Mustasaari

Strömman, Stig Gustav, försäljningschef, Vasa

Suhonen, Matti Tapani, sairaanhoitaja, Toivala

Suikkari, Sirkka Liisa, toimistosihteeri, Helsinki

Suikkola, Mauri, maanviljelijä, Kannus

Sula, Terho Ilmari, operaattori, Porvoo

Sulkunen, Kimmo Antero, ylivartija, Muurame

Sundell, Seija Sinikka, vakuutussihteeri, Säynätsalo

Sundholm, Håkan Erik, yhteyspäällikkö, Pietarsaari

Sundström, Arsi Juhani, ylikonstaapeli, Porvoo

Sunnari, Tarja Hannele, toimistotarkastaja, Jyväskylä

Suomalainen, Rauno Ossi Tapio, palomestari, Kesälahti

Suomi, Paula Ann-Christine, tiedottaja, Espoo

Suominen, Osmo Jalmari, toiminnanjohtaja, Kaarina

Suominen, Pirjo Anneli, esimies, Espoo

Suorsa, Raili Anneli, osastonhoitaja, Muhos

Sutinen, Jari Olavi, ylitarkastaja, Kuopio

Suutala, Simo Aatos, laadunvalvonnanesimies, Tuusula

Suvanto, Jorma Heikki, maatalousyrittäjä, Lapua

Syrjänen, Pekka Olavi, ylikonstaapeli, Karkkila

Syväjärvi, Jukka Ensio, ylikonstaapeli, Muonio

Syväoja, Petri Aarne, rikosylikonstaapeli, Kirkkonummi

Säde, Leena Marjukka, osastosihteeri, Mikkeli

Säilynoja, Eija Irene, palveluesimies, Oulu

Säippä, Laura Annikki, johdon sihteeri, Tornio

Särkelä, Sauli Johannes, rakennustarkastaja, Kemijärvi

Särkkä-Manninen, Tarja Anneli, toimistosihteeri, Laukaa

Södergård, Holger Mattias, lektor, Vörå-Maxmo

Södergård, Timo Evert, tietohallintopäällikkö, Vaasa

Taavitsainen, Reijo Olavi, virastomestari, Helsinki

Taipale, Margit Eliisa, rikosylikonstaapeli, Vantaa

Taivalkoski, Eeva Liisa, apulaistarkastaja, Vantaa

Tallgren, Seppo Juhani, postityöntekijä, Vantaa

Tallqvist, Sirpa Riitta Irmeli, tutkija, Helsinki

Tamm, Pertti Kalevi, lähettämöesimies, Järvenpää

Tammi, Tapio Antti, veturinkuljettaja, Turku

Tammilehto, Tapio Juhani, yrittäjä, Tuusula

Tamminen, Kari Juhani, lehtori, Hämeenlinna

Tandefelt, Christina Margareta, johdon sihteeri, Espoo

Tanskanen, Matti Sakari, piirinuohooja, Hartola

Tanskanen, Ville Samuli, yrittäjä, Luumäki

Tapio, Heino Kullervo, ylipalomies, Utajärvi

Tarkkanen, Eva-Maria Elisabeth, palvelumyyjä, Turku

Tarkki, Ritva Kaarina, informaatikko, Tampere

Taskila, Gunnar Olavi, projekti-insinööri, Jyväskylän mlk

Taskila, Kyösti Tapio, verosihteeri, Oulu

Taskila, Mauri Eugen, konepuuseppä, Kittilä

Taskila, Outi Kyllikki, tullitarkastaja, Helsinki

Taskinen, Mauri Antti Olavi, apulaistoimistopäällikkö, Savonlinna

Tavasti, Juha Heino Antero, maanviljelijä, Kalajoki

Tellikka, Mauri Tapio, koneistaja, Jyväskylä

Tenhula, Seija Sanelma, virikeohjaaja, Oulainen

Terä, Taija Kristiina, yrittäjä, Naantali

Teräs, Timo Jalmari, päivämestari, Eno

Tiainen, Hannu Veli Juhani, osastopäällikkö, Savonlinna

Tiensuu, Iiris Paula Sylvia, verkkopäätoimittaja, Helsinki

Tiensuu, Jukka Hermanni, ylikonstaapeli, Jämsä

Tiensuu, Markku Jaakko, tutkimusmestari, Nurmo

Tiihonen, Timo Tapio, ylikonstaapeli, Helsinki

Tiirikka, Kaija Sisko Tuulikki, palvelukodin johtaja, Suonenjoki

Tikkanen, Antti Sakari, opettaja, Lahti

Tikkanen, Outi, osastonhoitaja, Rovaniemi

Tikkanen, Pekka Ilmari, varastoesimies, Helsinki

Tikkanen, Viljo Olavi, kuivaamonhoitaja, Tuusniemi

Tila, Seppo Johannes, logistiikkapäällikkö, Tampere

Till-Norrdahl, Ingegärd Linnea, föreståndare, Korsnäs

Timonen, Greta-Liisa, osastonsihteeri, Kaustinen

Timonen, Helmi Hannele, osastosihteeri, Oulu

Timperi, Raija Liisa, palvelumyyjä, Liminka

Tiuraniemi, Risto Juhani, sähköasentaja, Rovaniemi

Toiminen, Juhani Rikhard, rakennustarkastaja, Nokia

Toivio, Ritva Tuulikki, korvausratkaisija, Helsinki

Toivonen, Anette Christina, osastosihteeri, Vihti

Toivonen, Jorma Kalevi, ylityönjohtaja, Lappeenranta

Toivonen, Mia Annikki, hälytyssihteeri, Naantali

Toivonoja, Eeva Liisa Marketta, tarkastaja, Helsinki

Tolonen, Eva Maria, kehityspäällikkö, Vantaa

Tolonen, Hannes, maanviljelijä, Haapajärvi

Tolvanen, Petri Johannes, prosessihuoltaja, Siilinjärvi

Tonteri, Leena Maria, puistopäällikkö, Espoo

Torvela, Mirja Kaarina, taloussihteeri, Simo

Tuikka, Pekka Juhani, lähihoitaja, Pyhäjärvi

Tulokas, Leena Inkeri, hallintosihteeri, Hämeenlinna

Tuomainen, Tuire Hannele, päiväkodin johtaja, Säkylä

Tuomela, Heino Johannes, sähköasentaja, Yli-Ii

Tuomela, Helinä Annikki, taksi-yrittäjä, Kaustinen

Tuomela, Timo Kullervo, ylikonstaapeli, Lahti

Tuomikero, Sauli Adolf, erikoistyövoimaneuvoja, Salo

Tuomikoski, Liisa, tiedotusavustaja, Helsinki

Tuominen, Arja Tuulikki, osastonhoitaja, Lohja

Tuominen, Hannu Heikki, systeemisuunnittelija, Helsinki

Tuominen, Kimmo Petri Antero, rikosylikonstaapeli, Espoo

Tuominen, Timo Ilmari, ylikonstaapeli, Vantaa

Tuominiemi, Seija-Riitta, tulllitarkastaja, Järvenpää

Tuores, Maija, osastonhoitaja, Vantaa

Turpeinen, Hannu Antero, työnjohtaja, Aura

Turpeinen, Sanna Kristiina, osastosihteeri, Helsinki

Turpeinen, Seppo Juhani, metsäsuunnittelija, Iisalmi

Turunen, Hannu Tapani, kuvataiteen lehtori, Lapinlahti

Turunen, Kaija Margareta, nuoriso-kulttuurisihteeri, Tampere

Turunen, Seija Kaarina, sairaanhoitaja, Kontiolahti

Turunen, Ulla Johanna, kliininen asiantuntija, Espoo

Tuulaniemi, Marja-Liisa, ravitsemispäällikkö, Tervola

Tyllinen, Yrjö Kalevi, Senior R&D Engineer, Janakkala

Tyrmi, Raino Johannes, teknikko, Hyvinkää

Tyrväinen, Esa Tuomas, maankäyttöinsinööri, Jyväskylä

Tytykoski, Ulla Kaarina, erityispalveluyksikön johtaja, Loimaa

Tyynelä, Lauri Olavi, toimitusjohtaja, Kärsämäki

Tölski, Jarmo Kaleva, maaseutuyrittäjä, Lemi

Törmä, Anja Inkeri, informaatikko, Kerava

Törmänen, Maarit Sirkka-Liisa, kehitysvammapalvelujen johtaja, Raahe

Törrönen, Pekka Heikki, historian ja yhteiskuntaopin lehtori, Orimattila

Ukura, Heikki Jukka Antero, liikenteenharjoittaja, Oulu

Ulmanen, Tuula Tellervo, emäntä, Sonkajärvi

Uotila, Pia Regina Monika, luokanopettaja, Uusikaupunki

Urpalainen, Anu Catherina, osastosihteeri, Järvenpää

Uusimäki, Jorma Johannes, apulaiskamreeri, Teuva

Uusitalo, Anna Maija Helena, verosihteeri, Kerava

Vaarna, Mirja Katriina, työvoimapalveluasiantuntija, Turku

Vahovuori, Pekka Tapani, taksiyrittäjä, Kärkölä

Vaija, Satu Marjatta, rakennustarvikemyyjä, Kouvola

Vainikka, Ilkka Juhani, rikosylikonstaapeli, Lappeenranta

Vainikka, Oili Inkeri, osastonhoitaja, Lappeenranta

Vaismaa, Helena Marja Elisa, toimistosihteeri, Ilmajoki

Vaitiniemi, Ari Tapani, kenttäpäällikkö, Noormarkku

Valkama, Hannu Kaarlo Vilhelm, vastaava rakennusmestari, Hämeenkyrö

Valkama, Jouni Paavo Olavi, vanhempi asiantuntija, Harjavalta

Valkama, Matti Toivo Armas, maanviljelijä, Kiikoinen

Valkama, Pauli Markus, ylikonstaapeli, Porvoo

Valkonen, Eero Johannes, lehtori, Kaavi

Wall, Helena Kaarina, verosihteeri, Espoo

Vallentin, Lasse Tapani, palomestari, Luumäki

Wallin, Eira Hannele, tutkimussihteeri, Muhos

Vallinkoski, Kari Jarmo, insinööri, Artjärvi

Wallsten, Gunhild Agneta, redovisningssekreterare, Jakobstad

Valtonen, Aino Kaarina, hoitaja, Kustavi

Valtonen, Helge Antero, alttoviulunsoittaja, Helsinki

Vanha-aho, Pentti Matti, lehtori kielikeskuksen johtaja, Tampere

Vanhanen, Iris Anita, erikoislääkintävoimistelija, Helsinki

Vanne, Hilkka, yrittäjä, Ypäjä

Vanninen, Atte Henrikki, ylikonstaapeli, Espoo

Warelius, Heidi Elisabeth, ylikonstaapeli, Mäntsälä

Varis, Juhani, rikosylikonstaapeli, Vantaa

Varjonen, Kari Tapio, autonkuljettaja, Turku

Warne, Viveca Kristina, osastosihteeri, Helsinki

Varonen, Ritva Maria, assistentti, Nurmijärvi

Varpukoski, Jouko Jaakko Tapani, vapaaehtoistyöntekijä, Lempäälä

Varpula, Tapani Toivo, maanviljelijä, Isokyrö

Vartiainen, Timo Antero, graafinen suunnittelija, Helsinki

Vaske, Anita Marjatta, toimistosihteeri, Mänttä-Vilppula

Vaskelainen, Satu Jaana Irmeli, apulaistarkastaja, Mikkeli

Vauhkonen, Marjatta Kaarina, elektroniikka-asentaja, Pieksämäki

Vehmas, Hannu Kalevi, marketpäällikkö, Orivesi

Weintraub, Sirpa Maarit, tulliylitarkastaja, Espoo

Veneranta, Ritva Maria, verosihteeri, Pori

Wennerström, Eivor Lillemor, palveluvastaava, Turku

Verma, Marit Hannele, osastosihteeri, Helsinki

Vertainen, Raimo Juhani, musiikin opettaja, Kokkola

Vesanto, Timo Juhani, metsäluontoasiantuntija, Pirkkala

Vestergård, Maj-Len Gunnel, inspektör, Korsholm

Vienonen, Jouni Ilmari, yritysmyyjä, Salo

Vierula, Seija Hillevi, toimistosihteeri, Seinäjoki

Viherluoto, Päivi Helena, amanuenssi, Hämeenlinna

Wihlman, Jari Martti Antero, ylikonstaapeli, Helsinki

Viinala, Jarmo Allan, maanviljelijä, Haapavesi

Viitala, Pirjo Hannele, fysioterapeutti, Kemi

Viitanen, Jari Oskari, päällikkö, Vantaa

Vikanti, Kari Juhani, premedia operaattori, Espoo

Vikström, Matti Juhani, postityöntekijä pääluottamusmies, Turku

Wikström, Roy Erik Vilhelm, työnjohtaja, Vantaa

Vilén, Alpo Matti Ilmari, luokanopettaja, Padasjoki

Vilhelmsson, Heikki Arvid, taksiyrittäjä, Helsinki

Viljanen, Jouni Heikki, ylikonstaapeli, Riihimäki

Vilkman, Tuula Hellevi, päätoiminen tuntiopettaja, Tuusula

Viman, Tommi Tapani, ylikonstaapeli, Sipoo

Virkkunen, Auvo Henrikki, hankintaesimies, Vaala

Virolainen, Terttu Lea Kyllikki, kuntoutusesittelijä, Kerava

Virta, Eeva Helena, assistentti, Helsinki

Virta, Jarmo Seelim, rakennustarkastaja, Paimio

Virtanen, Erkki Olavi, kiinteistöhuoltomestari, Kerava

Virtanen, Liisa Kyllikki, sairaanhoitaja, Pori

Virtanen, Tommi Ensio, agrologi, Laitila

Virtanen, Vuokko, taksiyrittäjä, Uusikaupunki

Wissander, Jan-Erik, överkonstapel, Kristinestad

Vormisto, Mauri Johannes, maanviljelijä, Lieto

Vuori, Erkki Vilho Ilmari, kehityspäällikkö, Heinola

Vuori, Piia Helena, hallintosihteeri, Pori

Vuorimaa, Jouko Pellervo, työsuhdeasiainhoitaja, Tuusula

Vuorinen, Eija Marita, tulliylitarkastaja, Lemi

Vuorio, Tuula Hannele, osastosihteeri, Helsinki

Vähänikkilä, Arto Juhani, ylikonstaapeli, Tornio

Väistö, Eeva Kristiina, taloussuunnittelija, Helsinki

Väisänen, Tuula Anneli, osastosihteeri, Espoo

Välimaa, Taru Hellevi, osastosihteeri, Helsinki

Välitalo, Jyrki Tapani, metsätalousesimies, Oulu

Vänninen, Arto Kalevi, ylikonstaapeli, Nurmes

Vänskä, Arja Hannele, tietopalvelusihteeri, Espoo

Väärälä, Martta, laskentasihteeri, Ranua

Vääränen, Kari Juhani, metsäasiantuntijai, Jyväskylä

Väätäinen, Airi Virpi Annikki, koulun johtaja, Kuusankoski

Väätäinen, Liisa Tellervo, myyjä, Siilinjärvi

Ylenius, Reijo Antero, ylikonstaapeli, Suomusjärvi

Ylhäinen, Aino-Kaarina, emäntä, Masku

Yli-Karro, Ulla Maija Johanna, kotihoidon esimies, Mikkeli

Yliluoma, Jari Allan, ylikonstaapeli, Helsinki

Ylinen, Pentti Jouko Ilmari, sotilasmestari, Kurikka

Yliportimo, Aura, emäntä, Ranua

Yliportimo, Kaarlo, maanviljelijä, Ranua

Yli-Rasku, Risto Toivo Johannes, maanviljelijä, Ilmajoki

Ylisirniö, Liisa Kaarina, metsäsuunnittelija, Heinola

Ylitalo, Jarmo Tapani, rikosylikonstaapeli, Nummi-Pusula

Ylä-Hallinen, Eino Olavi, veturinkuljettaja, Keuruu

Ylätalo, Asta Helena, erikoissairaanhoitaja, Kouvola

Åberg, Tuija Mariitta, markkinointisuunnittelija, Vantaa

Ågrén, Marketta Päivi Tuulikki, työsuhdepäällikkö, Helsinki

Åkerfeldt, Pasi Vilhelm, rikosylikonstaapeli, Helsinki

Äikäs, Teemu Juhani, ylikonstaapeli, Lieto

Äärimaa-Kilpinen, Anna-Maija, henkilökohtainen pankkineuvoja, Espoo

Öhman, Pentti Antero, veturinkuljettaja, Petäjävesi

Östman, Antti Juhani, aluemyyntipäällikkö, Nurmijärvi

Östman, Peter Johan, verkställande direktör, Pedersöre

Översti, Unto Kalervo, laskenta-asiantuntija, Seinäjoki

Öörni, Marjatta Terttu Kaarina, lehtori, Ii

Yhteensä: 1319

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan mitali

Aalto, Anne Marita, siivouspäällikkö, Tampere

Aalto, Reino Olavi, verkostoasentaja, Rovaniemi

Aaltonen, Aarne Aksel, teknikko, Mikkeli

Aaltonen, Annikki Elina, kanslisti, Padasjoki

Aaltonen, Marita Aira Hannele, pääkassanhoitaja, Pirkkala

Aaltonen, Raimo Kalevi, menetelmäsuunnittelija, Helsinki

Aho, Irma Annikki, palveluneuvoja, Huittinen

Aho, Sari Marjukka, osastosihteeri, Porvoo

Ahokas, Lea Anneli, eläkemaksukäsittelijä, Helsinki

Ahokas, Mikko Antero, kaupunginpuutarhuri, Ikaalinen

Ahola, Yrjö Aadolf, betoniraudoittaja, Raahe

Ahonen, Anne Marjatta, toimitusjohtajan assistentti, Helsinki

Ahonen, Irja Anneli, tutkintasihteeri, Rovaniemi

Ahonen, Matti Vihtori, valmistussuunnittelija, Jyväskylä

Ahonen, Pirjo Marita, työvoimaneuvoja, Kouvola

Ahonen, Timo Tapio, kylmäasentaja, Helsinki

Aikioniemi, Heli Marjatta, järjestösihteeri, Kuopio

Airaksinen, Keijo Kalevi, mielisairaanhoitaja, Kuopio

Airamo, Pekka Johannes, vanhempi konstaapeli, Lahti

Ala-Hannula, Pirjo Marketta, laskuttaja, Helsinki

Ala-Honkola, Hannu Paavo Tapio, vanhempi konstaapeli, Vaasa

Alahuhtala, Aila Kristiina, toimistosihteeri, Kouvola

Alamikkelä, Ester Anna-Liisa, emäntä, Raahe

Alanko, Kyllikki Maria, palvelusihteeri, Kankaanpää

Alaoja, Aino Marja, pääkirjanpitäjä, Pello

Alaperä, Matti Johannes, tuotannonsuunnittelija, Kemi

Alaruikka, Marja-Leena, arkistosihteeri, Rovaniemi

Alastalo, Hely Kristiina, myyntiryhmävastaava, Helsinki

Alatalo, Eeva Marjatta, opintosihteeri, Tornio

Alatalo, Margit Tuulevi, henkilöstösuunnittelija, Rovaniemi

Annala, Jarmo Johannes, laskentapäällikkö, Narva

Antola, Alpo Antero, maanviljelijä, Uusikaupunki

Anttila, Aatos Aleksius, autoilija, Salo

Anttila, Arja Riitta, myyntisihteeri, Kirkkonummi

Anttila, Kari Henrik, postituskoneenhoitaja, Vantaa

Anttila, Sirpa Tuulikki, perushoitaja, Jämsä

Antti-Roiko, Liisa Helena, asiakaspalvelusihteeri, Ylivieska

Aralehto, Kari-Matti, vanhempi konstaapeli, Tampere

Aranko, Jaana Katriina, toimistosihteeri, Helsinki

Arasalo, Anitta Raakel, tuotekehittäjä, Tampere

Arhi-Sahlsten, Hanna Maria, kurssikeskuksen hoitaja, Merimasku

Aronen, Aulikki Irene, varastonhoitaja, Mänttä-Vilppula

Artell, Esko Aukusti, toimittaja, Nurmijärvi

Arve, Paavo, maanviljelijä, Laukaa

Asikainen, Maija Helena, toimistosihteeri, Jyväskylä

Aunio, Paula Mirjami, myyntineuvottelija, Turku

Aura, Solveig Elisabeth, hätäkeskuspäivystäjä, Tammisaari

Auranen, Seppo Juhani, menetelmäsuunnittelija, Piikkiö

Auvinen, Irja Kaarina, suunnittelija, Helsinki

Back, Henrik Carl-Gustav, äldre kriminalkonstapel, Pedersöre

Baczynski, Airi Tuulikki, assistentti, Vantaa

Berglund, Lars-Olof, apulaissatamamestari, Helsinki

Berndtsson, Birger Albert, arbetsledare, Finström

Bisi, Kristiina Pirkko-Riitta, assistentti, Masala

Björkvik, Kurt Frans Andreas, väktare, Jakobstad

Blumen, Ulla Maija Tuulikki, vanhempi konstaapeli, Lahti

Boman, Pia Maarit, toimistosihteeri, Tampere

Boström, Tove Maria, myyntipäällikkö, Parainen

Bragge, Heikki Hermanni, työvoimaneuvoja, Oulu

Brunou, Kari Rauno Erik, markkinointipäällikkö, Mäntsälä

Bräyschy, Tuovi Hannele, asiantuntija, Vantaa

Bäckman, Raimo Anders, kuljetustiimin valmentaja, Siilinjärvi

Dart, Pauli Olavi, huoltoteknikko, Sipoo

Eira, Anselmi, poromies, Enontekiö

Eiranto, Holger Olavi, laaduntarkastaja, Helsinki

Ekberg, Anelma Orvokki, tietopalvelusihteeri, Muurame

Ekfors, Mirja Esteri, siivoustöiden ohjaaja, Mynämäki

Ekholm, Leif Einar, brandmästare, Borgå

Eklund, Erik Håkan, planerare, Åbo

El Alami, Archi, käämijä, Espoo

Elomaa, Iris Solveig Linnea, saunanhoitaja, Vaasa

Elomaa, Veli-Tapio, A-kodin johtaja, Mikkeli

Eloranta, Marja-Leena, näyttelymestari, Hämeenlinna

Elovaara, Hannele Kristiina, hankesihteeri, Naantali

Enbuska, Marketta Inkeri, osastosihteeri, Rovaniemi

Enlund-Nousiainen, Merja Hannele, tarkastaja, Seinäjoki

Erickson, Sture Kurt Erik, projektipäällikkö, Vaasa

Erkkilä, Elisa Marjatta, työvoimaneuvoja, Tuomikylä

Eskola, Heikki Juhani, vanhempi konstaapeli, Kouvola

Fabritius, Maarit Irene, avustaja, Pukkila

Falck, Marja-Terttu, konservaattori, Mikkeli

Fallenius, Karl-Erik Ivar, työnjohtaja, Lohja

Forelius, Sinikka Irmeli, näyttelynhoitaja, Ylöjärvi

Forma, Ari Olavi, vanhempi konstaapeli, Pori

Forssberg, Margit Kerstin, synterapeut, Lemland

Forsström, Jukka Johannes, sähköautomaatioasentaja, Pori

Forsström-Pärnänen, Riitta Elisabeth, toimistosihteeri, Hanko

Furu, Siv Gunilla, johdon assistentti, Merikaarto

Fyhr, Esko Juhani, osastotyönjohtaja, Anjalankoski

Fält, Reijo Antero, myymäläpäällikkö, Siikajoki

Färm, Sirkka-Liisa, toimistosihteeri, Helsinki

Gerlin, Hans Evald, kamreeri, Mikkeli

Grönberg, Merja Orvokki, terveydenhoitaja, Ruotsinpyhtää

Grönholm, Ari Ensio, työnjohtaja, Helsinki

Grönroos, Benita Gertrud, hätäkeskuspäivystäjä, Loviisa

Grönstrand, Johan Erkki, ritare, Strömfors

Haaja, Ossi Samuli, autoilija, Virolahti

Haanperä, Arvo Johannes, linja-autonkuljettaja, Loppi

Haapa-Aho, Riitta Elisa, toimistosihteeri, Töysä

Haapakangas, Irma Anneli, toimistoassitentti, Vantaa

Haataja, Keijo Kari Kalle, työnjohtaja, Kuusamo

Hagström, Rauha Marjatta, emäntä, Tarvasjoki

Hahtimaa, Matti Ilmari, laitoshoitaja, Keminmaa

Haikka, Seppo Ilmari, sähkösuunnittelija, Tampere

Hakala, Eira Sanna Marjatta, ostoreskontranhoitaja, Nakkila

Hakala, Paavo, myyntipäällikkö, Jyväskylä

Hakala, Päivi Kaarina, toimistosihteeri, Seinäjoki

Hakala, Sirpa Tuulikki, toimistosihteeri, Kristiinankaupunki

Hakamäki, Eino Abraham, maanviljelijä, Tarvasjoki

Hakamäki, Merja Tuulikki, rekisterisihteeri, Masku

Haldén, Pirkko-Liisa, myymälänhoitaja, Helsinki

Hallikainen, Kaija-Maria, hallinnollinen avustaja, Helsinki

Halmu, Leena Elina, kuntoutusohjaaja, Espoo

Halonen, Anna Helena, liikennesihteeri, Helsinki

Hanhilahti, Marja-Leena, eläkeratkaisija, Helsinki

Hanhimäki, Tapio Juhani, lämpökeskusasentaja, Seinäjoki

Hannuksela, Pertti Kalevi, metsänhoidonneuvoja, Laihia

Hannuksela, Vuokko Sanelma, toimistosihteeri, Tampere

Hansen-Haug, Auri Helena, metsäsuunnittelusihteeri, Kiiminki

Hanski, Merja Hannele, apulaisverosihteeri, Helsinki

Hanttu, Päivi Hannele, toimistosihteeri, Kotka

Happonen, Risto Tapio, mielisairaanhoitaja, Tuusjärvi

Harju, Pekka Pellervo, hallituksen varapuheenjohtaja, Mikkeli

Harju, Pertti Hannu Antero, koneenhoitaja, Kouvola

Harju, Tuula Orvokki, toimistosihteeri, Miehikkälä

Harjula, Elsa, lastenhoitaja, Jyväskylä

Harjula, Erkki Johannes, metsuri, Ylöjärvi

Harjula, Esko Evert, maanviljelijä, Hamina

Harjula, Reino Olavi, maanviljelijä, Saarijärvi

Harjumäki, Birgit Elisabet Sylvia, palkkalaskennan yhdyshenkilö, Tampere

Hartikainen, Juhani Vilho, offsetrotaatiopainaja, Vantaa

Hartikka, Eino Olavi, tuotannonsuunnittelija, Raahe

Hatara, Anna-Liisa, toimistosihteeri, Pertunmaa

Hattela, Sisko, kirjastonhoitaja, Mikkeli

Hautakangas, Leila Kaarina, kirjanpitäjä, Vantaa

Havukainen, Toivo Juhani, suunnitteluinsinööri, Kangasala

Heijari, Veikko Kalervo, putkiasentaja, Kotka

Heikkilä, Aili Kerttu, emäntä, Siikajoki

Heikkilä, Hilkka Kaarina, toimistosihteeri, Jyväskylä

Heikkinen, Martti Juhani, rotaatiopainaja, Kerava

Heikkinen, Pekka, mielenterveyshoitaja, Tervola

Heikkinen, Pertti Kalevi, vartija, Sonkajärvi

Heikkinen, Pirjo Marjatta, toimistosihteeri, Oulunsalo

Heinikangas, Pertti Juhani, urakointipäällikkö, Pori

Heinonen, Iiris Marja, taloussihteeri, Turku

Heinonen, Leena Kristiina, sihteeri, Imatra

Heinonen, Raili Sinikka, laboratoriomestari, Helsinki

Heinonen, Ritva Tuulikki, hammashoitaja, Helsinki

Heiskanen, Helena, eläkeratkaisija, Vantaa

Heiskanen, Jari Unto Juhani, kiinteistönhoitaja, Sonkajärvi

Helander, Maija Helmi Helena, kirjastoamanuenssi, Tampere

Helin, Matti Johannes, haastemies, Orivesi

Hellberg, Kalevi, maanviljelijä, Kouvola

Hellen, Reino Kalervo, vanhempi konstaapeli, Espoo

Hellén, Eila Annikki, ryhmäperhepäivähoitaja, Tammela

Helminen, Risto Taavetti, asentaja, Hämeenlinna

Henriksson, Seppo, työsuojeluvaltuutettu, Eura

Heritty, Veikko Kalevi, peruskalvokoneenhoitaja, Valkeakoski

Herttuala, Marja-Sisko, toimistosihteeri, Vaasa

Hietaharju, Helena Marjatta, Assistant Controller, Vaasa

Hietakangas, Maija Liisa, taloussuunnittelupäällikkö, Espoo

Hietavalkama, Ritva Anneli, toimistosihteeri, Lahti

Hiissa, Kari Juhani, vanhempi konstaapeli, Nurmijärvi

Hiltunen, Eino Olavi, kiinteistönhoitaja, Sonkajärvi

Hiltunen, Mika Antti Juhani, autonasentaja, Vantaa

Hinkka, Reijo Kalevi, työnjohtaja, Valkeakoski

Hintsanen, Merja Anne Maarit, vastaanottovirkailija, Joensuu

Hippi, Anja Helena, tutkimusapulainen, Maaninka

Hirvikoski, Tuula Hillevi, markkinointiassistentti, Nokia

Hirvonen, Esko, autoilija, Jyväskylä

Hirvonen, Hannu Veli Tapani, työnjohtaja, Espoo

Hirvonen, Paula Irmeli, toimistosihteeri, Kontiolahti

Hirvonen, Pekka Olavi, tuotepäällikkö, Mikkeli

Hokkanen, Ritva Anneli, kirjaaja, Helsinki

Holi, Aatos Aarre, sähköasentaja, Parikkala

Hollmén, Terttu Marjatta, taloussihteeri, Lapinjärvi

Holma, Eeva Kaarina, toimistosihteeri, Köyliö

Holmberg, Kirsi Helena, johdon assistentti, Vantaa

Holmsten, Hans Rafael, timmerman, Pernå

Holmström, Marianne, barnskötare, Jomala

Honkala, Riitta Anna-Liisa, perhepäivähoitaja, Tammela

Honkaluoma, Seppo Olavi, palvelupäällikkö, Kankaanpää

Honkonen, Jaakko Matias, maanviljelijä, Kannonkoski

Hotta, Auri Salme Kyllikki, myyjä, Varkaus

Huhta, Liisa Anneli, kirjanpitäjä, Tuusula

Huhtaniska, Markku Pekka Olavi, maastosuunnittelija, Rovaniemi

Huhtiniemi, Maarit Hannele, hätäkeskuspäivystäjä, Lappeenranta

Huikari, Merja Helena, toimistosihteeri, Haapavesi

Huiku, Marjatta Sisko Elisabet, pääkirjanpitäjä, Tampere

Hulkkonen, Marja Annikki, vuoropäällikkö, Vantaa

Huttunen, Jukka Sakari, rakennusmestari, Karttulan kunta

Huttunen, Kaija, postityöntekijä, Pyhäsalmi

Huttunen, Merja Seija, toimistosihteeri, Vieremä

Huusko, Ritva Irene, avainasiakaspäällikkö, Helsinki

Hyttinen, Airi Aulikki Anelma, tutkimusapulainen, Maaninka

Hyväri, Sirkka-Liisa, toimistosihteeri, Helsinki

Häkkilä, Maarit Kristiina, toimistosihteeri, Oulainen

Häkälä, Alpo, autonkuljettaja, Virolahti

Hämäläinen, Heikki Juhani, asiakaspalvelija, Helsinki

Hämäläinen, Ilse Marita, tutkimuslaborantti, Lohja

Hämäläinen, Jyrki Tapani, erikoistoimittaja, Porvoo

Hämäläinen, Martti Ensio, asentaja, Helsinki

Hämäläinen, Saul Allan August, logistiikkasuunnittelija, Lappeenranta

Hämäläinen, Teija Irmeli, toimistosihteeri, Helsinki

Hämäläinen, Vilho Jaakko, maanviljelijä, Viitasaari

Hänninen, Sirkka Hillevi, palveluneuvoja, Espoo

Hänninen, Terttu Taimi Tellervo, kirjanpidon esimies, Mikkeli

Härmä, Toivo, maanviljelijä, Siikalatva

Iirola, Jukka, paloesimies, Vihti

Iivonen, Eeva Talvikki, sosiaalityöntekijä, Pälkäne

Ikonen, Eija Liisa, kassanhoitaja, Pudasjärvi

Ikäheimonen, Tauno Olavi, metsuri, Viitasaari

Illikainen, Tuomo Olavi, laborantti, Porvoo

Immel, Juhani Antero, vanhempi konstaapeli, Hyvinkää

Inkilä, Veli-Matti, IT-asiantuntija, Lappeenranta

Isaksson, Leena Marja Anita, johdon sihteeri, Espoo

Isotalo, Kaija Anneli, toimistosihteeri, Naantali

Itälinna, Heikki Veli-Pekka, vanhempi konstaapeli, Tampere

Jaakkola, Markku Urpo Johannes, ATK-tukihenkilö, Haukipudas

Jaakola, Taisto Ensio, metsätalousteknikko, Kannus

Jaatinen, Arja Birgitta, toimistosihteeri, Kontiolahti

Jantunen, Hannu, metsäkoneurakoitsija, Janakkala

Jauhiainen, Raili, postityöntekijä, Kiuruvesi

Jauhiainen, Raili Kaarina, toimistonhoitaja, Kotka

Johansson, Liisa Helena, kirjanpitäjä, Helsinki

Johansson, Riitta Eliina, hätäkeskuspäivystäjä, Tampere

Johansson, Seija Marianne, johdon assistentti, Helsinki

Jokela, Outi Marja Johanna, toimistosihteeri, Kuusamo

Jokinen, Lea Katriina, perushoitaja, Ikaalinen

Jokinen, Sirpa Raakel, sosiaalityöntekijä, Forssa

Jokinen, Tarja Helena, sosiaalityöntekijä, Forssa

Joki-Sipilä, Kaija Taina Maria, viestintäsihteeri, Turku

Jonsson, Maj-Britt Marina, barnskötare, Sibbo

Jorvala, Raili Mirjami, reskontranhoitaja, Vantaa

Jouppi, Onni, varastomies, Seinäjoki

Juho, Pirkko Mirjami, puistopuutarhuri, Kirkkonummi

Julkunen, Raino Johannes, virastosihteeri, Sonkajärvi

Juntunen, Irja Annikki, virastosihteeri, Vaala

Juntunen, Raija Sinikka, sihteeri, Kouvola

Juola, Lauri Aleksanteri, luotsikutterinhoitaja, Hailuoto

Juonolainen, Terttu Sinikka, kartoittaja, Raisio

Juopperi, Raija Sinikka, toimistovirkailija, Kemi

Jussila, Margareetta Elisabet, kaava-avustaja, Ylöjärvi

Jutila, Tarja Helena, toimistosihteeri, Saarijärvi

Juura, Maarit Pirjo Maria, toimistosihteeri, Kankaanpää

Jyllinmaa, Jorma Aleksander, kuorma-autoilija, Hamina

Jylänki, Toivo Matti, maanviljelijä, Oulainen

Jänkälä, Marja-Liisa, palvelussihteeri, Rovaniemi

Jäppinen, Matti Kalervo, ostaja, Helsinki

Järvelä, Erkki Hermanni, laitosmies, Raahe

Järveläinen, Pirkko Mirjami, osastosihteeri, Turku

Järvenmäki, Irma Kaarina, talousassistentti, Helsinki

Järvi, Reijo Juhani, laitosmies, Huittinen

Järvinen, Iiris Marianna, toimistosihteeri, Asikkala

Järvinen, Taina Birgit, VK-tuotekehittäjä, Kangasala

Järvinen, Timo Pekka, vanhempi konstaapeli, Lahti

Jäväjä, Tuula Marjatta, toimistosihteeri, Toholampi

Kaakinen, Lea Irmeli, toimistosihteeri, Kajaani

Kaarela, Anna Sohvi, verovalmistelija, Kittilä

Kaarlejärvi, Juho Eemil, maanviljelijä, Ranua

Kaarre, Merja Anneli, hätäkeskuspäivystäjä, Lieto

Kaartinen, Leila Kyllikki, sihteeri, Tornio

Kahelin, Lauri, maanviljelijä, Viitasaari

Kaikko, Pirkko Anneli, toimistosihteeri, Joensuu

Kaikkonen, Heikki Juhani, ratatyökoneasentaja, Pieksämäki

Kaikkonen, Tauno Matias, vartija, Vaala

Kainulainen, Kaarle, metsäteknikko, Ylivieska

Kainulainen, Urpo Antero, riistanhoidonneuvoja, Rovaniemi

Kaivosaari, Reijo Juhani, vanhempi konstaapeli, Kuhmo

Kallinen, Marja-Leena, tutkintasihteeri, Espoo

Kallio, Antti Sakari, vahtimestari, Laukaa

Kallio, Raimo Juhani, erikoistyönjohtaja, Haapajärvi

Kallonen, Eino, konduktööri, Jyväskylä

Kammonen, Heikki Ilmari, avainasiakaspäällikkö, Kuopio

Kananen, Arja Irene, tutkintasihteeri, Haapajärvi

Kandolin, Heikki Ilmari, vanhempi konstaapeli, Vantaa

Kanerva, Kristiina Margareetta, toimistosihteeri, Turku

Kanerva, Tuula Elisabet, myyjä, Lohja

Kanervo, Olli Juhani, pelastuskouluttaja, Helsinki

Kangasalusta, Marja-Liisa, linjavastaava, Vantaa

Kangasmetsä, Tarja Helena, työvoimaneuvoja, Jyväskylä

Kankaanmäki, Erkki Juhani, toimittaja, Helsinki

Kankaanpää, Marja-Leena, päivähoitaja, Valkeakoski

Kankare, Raija Eliina, keittäjä, Espoo

Kanniainen, Ulla-Terttu Maarit, toimistosihteeri, Rovaniemi

Kanniainen, Unto Henrik, rautaosaston hoitaja, Ylikiiminki

Karhapää, Jorma Ensio, asiakasneuvoja, Joensuu

Karilainen, Ulla Pirkko Margareta, asiakassihteeri, Helsinki

Karlsson, Clara Susanna, konstruktör, Pargas

Karlsson, Paul Ove, vanhempi rikoskonstaapeli, Muurame

Karppinen, Pentti Untamo, vartija, -

Karppinen, Seppo Sakari, postityöntekijä, Kajaani

Karppinen, Vilho Jaakko, paahtaja, Helsinki

Karvonen, Alli Annikki, emäntä, Tarvasjoki

Karvonen, Hannu Antero, asentaja, Vantaa

Karvonen, Juha Heikki, työnjohtaja, Iisalmi

Karvonen, Veijo Tapani, laatuteknikko, Kerava

Kattelus, Raija Helena, ohjaaja, Kuusankoski

Kattilamäki, Kari Olavi, offsetrotaatiopainaja, Helsinki

Kauhanen, Pentti Sakari, vanhempi konstaapeli, Joutseno

Kauhanen, Tuula Riitta, laskentasihteeri, Joensuu

Kaukanen, Kauko Eerikki, autoilija, Lahti

Kaulio, Alpo Veikko, suunnitteluteknikko, Helsinki

Kauppinen, Eero Sakari, työnjohtaja, Vähäkyrö

Kauppinen, Juha Kauko, palotarkastaja, Helsinki

Kauramaa, Hanna Helena, keittiömestari, Uusikaupunki

Kautto, Seppo Antero, pulpperiaseman hoitaja, Äänekoski

Kauvo, Kirsi-Marja, yrittäjä, Ylämaa

Keinänen, Eira Anna-Liisa, vartija, Kuopio

Keinänen, Minna Kristiina, toimistosihteeri, Espoo

Kelkka, Antti Veikko, maanviljelijä, Kouvola

Kemi, Anitta, toimistosihteeri, Oulu

Kemppainen, Aino Marketta, apulaistarkastaja, Kokkola

Kengo, Ann-Christine, skolgångsbiträde, Nykarleby

Keränen, Jenni Irmeli, asiakasneuvoja, Rovaniemi

Keränen, Pirkko Helena, hallinnollinen avustaja, Nurmijärvi

Keskinen, Seppo Kustaa, maatalousmyyjä, Ylihärmä

Kesti, Timo Tapio, sivunvalmistuksen esimies, Pöytyä

Kesäläinen, Riitta-Liisa, toimistosihteeri, Oulu

Ketola, Jari-Pekka, vanhempi konstaapeli, Ulvila

Ketola, Riitta Margit, laskentasihteeri, Kurikka

Kiili, Pekka, erikoiskoneenkuljettaja, Kotka

Kinnunen, Leena Orvokki, patenttiassistentti, Porvoo

Kinnunen, Maarit Hannele, marketpäällikkö, Suomussalmi

Kinnunen, Rauni Kyllikki, myyjä, Kitee

Kinnunen, Viljo Olavi, työnjohtaja, Kinnula

Kirves, Raili Kaarina, Application Engineer, Vantaa

Kivelä, Ritva Hannele, huolintavirkailija, Tampere

Kiviharju, Hannu Juhani, vanhempi konstaapeli, Muhos

Kiviluoto, Pirjo, Cash Applications Representative, Valkeakoski

Kivioja, Milja Marjatta, saumaaja, Seinäjoki

Kniivilä, Helena Kristiina, vientihuolitsija, Vaasa

Kohtala, Marja Helena, keskuksenhoitaja, Lappajärvi

Koiranen, Matti Johannes, vanhempi konstaapeli, Kurikka

Koivisto, Harri Rainer, vanhempi konstaapeli, Pori

Koivisto, Pirkko Tellervo, taloushuoltopäällikkö, Hollola

Koivisto, Risto Ilmari, myyjä, Joensuu

Koivulahti, Martti Fredrik, maanviljelijä, Ilmajoki

Koivunen, Marita Tellervo, perushoitaja, Harjavalta

Koivunen, Risto Juhani, jalostuskoneenhoitaja, Tampere

Koivuniemi, Ulla Johanna, tutkintasihteeri, Espoo

Kokkonen, Timo Matti, vanhempi konstaapeli, Kuopio

Kolehmainen, Aarne, työmies, Viitasaari

Kollanen, Tauno Oiva Matias, työnjohtaja, Sastamala

Komulainen, Pirjo Sinikka, kanslisti, Sonkajärvi

Konkka, Rauha Annika, kurssisihteeri, Espoo

Kontio, Sisko Eeva Inkeri, ravintolapäällikkö, Vantaa

Koponen, Seppo Antero, muurausosaston huoltomies, Raasepori

Koppanen, Lahja Esteri, tietopalvelusihteeri, Helsinki

Korhonen, Aini Kaarina, toimistosihteeri, Nurmes

Korhonen, Eeva Helena, kirjanpitopäällikkö, Tampere

Korhonen, Harri Jouni Armas, ympäristöpäällikkö, Rantasalmi

Korhonen, Hilja Maria, apuhoitaja, Raahe

Korhonen, Pirkko Helena, toimistosihteeri, Pori

Korhonen, Riitta Kaarina, vanhempi konstaapeli, Laukaa

Korpela, Kari Tuomo, konemyyjä, Nakkila

Korpela, Markku Tapani, perushoitaja, Pyhäjoki

Korppinen, Leena Anneli, toimistosihteeri, Mäntyharju

Korsikko, Osmo Antero, vanhempi konstaapeli, Siilinjärvi

Korsoff, Eeva Liisa, suunnittelusihteeri, Helsinki

Koskela, Aila Tellervo, toimistosihteeri, Oulu

Koskela, Eija Hannele, tutkimusavustaja, Helsinki

Koskela, Martti Kalevi, päällystyskoneenhoitaja, Kemi

Koskela, Rauli Raimo Kalevi, sellunvalmistaja, Keminmaa

Koskela, Väinö, maanviljelijä, Virolahti

Koskenranta, Väinö Ilmari, työnjohtaja, Jalasjärvi

Koski, Heikki Juhani, vanhempi konstaapeli, Helsinki

Koskimaa, Erkki Juhani, johtava työvoimaneuvoja, Lappajärvi

Koskinen, Lauri Verner, maanviljelijä, Tarvasjoki

Koskivuori, Riitta Liisa, toimistosihteeri, Karttula

Kosonen, Juha Risto, vanhempi konstaapeli, Mikkeli

Kosonen, Merja Helena, hätäkeskuspäivystäjä, Varkaus

Kotaniemi, Paula Annikki, assistentti, Oulu

Kousa, Olli Tapio, muurari, Kouvola

Kovalainen, Martti Seppo, vartija, Vaala

Kovero, Teuvo, paperimies, Seinäjoki

Krasila, Heikki Tapani, vanhempi konstaapeli, Espoo

Kuhalampi, Rauno Heikki, ostoesimies, Seinäjoki

Kuhlström, Sirpa Inkeri, toimistosihteeri, Hämeenlinna

Kuitunen, Sara Monika, valiokunta-avustaja, Pornainen

Kujala, Anita Anja-Riitta, prosessinhoitaja, Turku

Kujala, Hannele Katriina, sijoitusneuvoja, Viitasaari

Kujala, Jari Mika, vanhempi konstaapeli, Helsinki

Kujansuu, Matti Vihtori, varastonhoitaja työnjohtaja, Tammela

Kukkonen, Eila Marjatta, osastosihteeri, Järvenpää

Kulin, Aila, toimistosihteeri, Helsinki

Kullberg, Aila Marjatta, perushoitaja, Oulu

Kulmala, Päivi Tuija Hannele, lastenhoitaja, Köyliö

Kultalahti-Väljä, Maarit Anneli, toimistosihteeri, Seinäjoki

Kumpurinne, Arvi Richard, kirvesmies, Muonio

Kunelius, Pirkko Leena, palveluneuvoja, Jyväskylä

Kuohula-Sirviö, Marja Anneli, mielisairaanhoitaja, Vuorela

Kuopio, Hilkka Sinikka, opettaja, Porvoo

Kuoppala, Anitta Irmeli, tutkintasihteeri, Hyvinkää

Kuosmanen, Riitta Anneli, kiinteistönhoitaja, Turku

Kuosmanen, Terttu Maria, henkilöstösihteeri, Turku

Kupari, Pekka Erkki Juhani, vanhempi konstaapeli, Närpiö

Kurkinen, Hannu Eino Kalervo, Senior Design Engineer, Tuusula

Kurko, Leo Päiviö, maanviljelijä, Virolahti

Kuronen, Matti Juhani, vanhempi rikoskonstaapeli, Raasepori

Kuronen, Seija Mirjami, taloussihteeri, Helsinki

Kurri, Seija Sinikka, laborantti, Humppila

Kurtèn, Marie-Louise Helena, johdon sihteeri, Espoo

Kuukka, Alina Eva, tehdastyöläinen, Kouvola

Kuusinen, Ireene Hilma Aino, apulaisverosihteeri, Luvia

Kuusisto, Samuli, kirvesmies, Muonio

Kuusniemi, Eija Essi Anneli, ohjaustietojen ylläpitäjä, Ylistaro

Kuusrainen, Arvo, maanviljelijä, Viitasaari

Kyllönen, Juha Arnet, sähkölaitosasentaja, Sulkava

Käcko, Marianne Christine, dagvårdsledare, Pedersöre

Kähkönen, Eila Anneli, taloussihteeri, Tornio

Kähkönen, Erja Marjatta, apulaisverosihteeri, Joroinen

Kähärä, Arja Anneli, projekti-insinööri, Valkeakoski

Käkränen, Liisa Sisko, myyntivirkailija, Imatra

Käppi, Helli Ilona Mirjami, toimistosihteeri, Järvenpää

Kärkkäinen, Vilho Antero, muurari, Iisalmi

Käyhty, Anita Marjatta, asiakassihteeri, Kouvola

Körkkö, Yrjö Henrikki, konduktööri, Rovaniemi

Laakkonen, Marianne, kirjanpitäjä, Vantaa

Laakkonen, Mauri Sakari, konduktööri, Kuopio

Laakso, Sirpa Tuulikki, henkilöstösihteeri, Ylistaro

Laaksonen, Laila Marjukka, koulutusassistentti, Vantaa

Laamanen, Kari Eero Edvard, kunnanpuutarhuri, Pirkkala

Laamanen, Taito Juho Tapio, maanviljelijä, Parikkala

Laatikainen, Marja-Leena, Executive Assistant, Espoo

Laherto, Pekka, maanviljelijä, Kouvola

Lahtela, Hannu Tapani, vanhempi konstaapeli, Lappeenranta

Lahti, Jouko Tapani, suunnitteluteknikko, Iisalmi

Lahti, Paavo Einari, salaojaurakoitsija, Somero

Lahtinen, Helinä Marketta, Controller, Äänekoski

Lahtinen, Marja-Liisa, palvelussuhdeasiantuntija, Espoo

Lahtinen, Tuula Kyllikki, kojeasentaja, Espoo

Laihonen, Satu Orvokki, vanhempi konstaapeli, Helsinki

Laine, Asko Antero, muuntaja-asentaja, Hausjärvi

Laine, Heikki Bruno, putkiasentaja, Uusikaupunki

Laine, Karin Helena, kotiäiti, Lappeenranta

Laine, Terhi Maria, toimistosihteeri, Helsinki

Laine, Veikko Päiviö, vanhempi konstaapeli, Pori

Lainkari, Timo Jaakko Tapani, paperikoneenhoitaja, Jämsä

Laitinen, Anne Irene, ravintolapäällikkö, Kuusankoski

Laitinen, Kirsi Marja Anneli, osastosihteeri, Helsinki

Laitinen, Kusti Olavi, maanviljelijä, Leppävirta

Laitinen, Tuula Kaarina, apulaisverosihteeri, Vantaa

Lakka, Eino, maanviljelijä, Kouvola

Lakka, Olavi, talollinen, Kouvola

Lallukka, Maria Kaarina, toimistosihteeri, Harjavalta

Lampinen, Mirja Anneli, toimistosihteeri, Helsinki

Lankila, Jukka Kalevi, mielisairaanhoitaja, Kuopio

Lapinkorpi, Eero Olavi, vanhempi rikoskonstaapeli, Pietarsaari

Lappalainen, Matti Tapio, ylivirastomestari, Helsinki

Larinmäki, Arvo Matias, maanviljelijä, Parikkala

Latvala, Eero Tapani, asentaja, Porvoo

Lauhaluoma, Markku Johannes, vanhempi konstaapeli, Kristiinankaupunki

Laukkanen, Anja Kaarina, kirjanpitopäällikkö, Joensuu

Laukkanen, Arja Helena, matkustuskoordinaattori, Ruokolahti

Laukkanen, Hannu Juhani, sisäinen tarkastaja, Vantaa

Laukkanen, Pentti, maanviljelijä, Parikkala

Laukkanen, Raija Marjatta, palkanlaskija, Siilinjärvi

Laukkanen, Tenho Veli Mikael, myyjä, Joensuu

Laukkanen, Veli, sanomalehdenjakaja, Keitele

Laurila, Kyösti Sakari, näyttelyrakentaja, Helsinki

Lausmaa, Väinö Veli Henrikki, sähköasentaja, Oulu

Lavio, Reijo Kalle Paavali, lentokoneasentaja, Jämsä

Lavonen, Erkki, rataesimies, Kouvola

Lehmusoksa, Ritva Irene, toimistosihteeri, Helsinki

Lehtimäki, Mirjam Helena, tutkimussihteeri, Helsinki

Lehtimäki, Raija Anneli, toimistosihteeri, Merikarvia

Lehtinen, Elsa Sofia Elisabet, liikkeenharjoittaja, Sodankylä

Lehtinen, Esa Elis, koneenhoitaja, Turku

Lehtinen, Lauri Olavi, yrittäjä, Jyväskylä

Lehtinen, Merja Hannele, ATK-tukihenkilö, Masku

Lehto, Anne Marjatta, puvustonhoitaja, Helsinki

Lehto, Leena Christina, sosiaalityöntekijä, Vantaa

Lehto, Paavo Erkki Uolevi, luottamushenkilö, Mynämäki

Lehto, Sulo Johannes, kaapelityöntekijä, Haaparanta

Lehtojoki, Leena Katriina, toimistosihteeri, Kangasala

Lehtonen, Helinä Esteri, pääkirjanpitäjä, Espoo

Lehtonen, Kari Arvo, palomies, Turku

Lehtonen, Pia Anna Kristiina, palvelusihteeri, Hämeenkyrö

Lehtonen, Timo Tapani, vuoromestari, Vaasa

Leikas, Anna-Maija, treasurytoimihenkilö, Helsinki

Leiko, Hanna Leena, mainossuunnittelija, Salo

Leino, Leila Kaarina, toimistosihteeri, Lieto

Lemmetty, Marja Hannele, textilförsäljare, Kyrkslätt

Lepikko, Helena Annikki, johdon assistentti, Hyvinkää

Lepola, Jiri Marko Tapani, vanhempi konstaapeli, Vilppula

Leppälehto, Lahja Anelma, eläkeratkaisija, Espoo

Leppänen, Heikki Kaarle Juha, automaatioasentaja, Kokkola

Leppänen, Lahja Sisko Annikki, Technician, Espoo

Leppänen, Satu Marjatta, tietopalvelusihteeri, Vantaa

Leskinen, Anja Hillevi, toimistosihteeri, Helsinki

Levy, Pekka Petter, talonmies, Viitasaari

Liinamaa, Eeva-Liisa, toimistosihteeri, Luumäki

Lillqvist, Kent Göran, äldre konstapel, Jakobstad

Lind, Bengt Anders, vanhempi rikoskonstaapeli, Ruotsinpyhtää

Lind, Vesa Veikko, vartija, Riihimäki

Lindberg, Pia Anni Maria, kamreeri, Hämeenlinna

Lindgren, Curt Raymond, färjförare, Bergö

Lindh, Martti Kalevi, erikoislaboratoriomestari, Lappeenranta

Lindroos, Kari Juhani, operaattori, Raisio

Lindström, Arja Kyllikki, toimistosihteeri, Rauma

Lindström, Tore, brandförman, Pedersöre

Linna, Riitta Annikki, yrittäjä, Uurainen

Linna, Risto Tapani, vanhempi konstaapeli, Kokkola

Linnera, Pirjo Marita, ravintolapäällikkö, Kangasniemi

Lintula, Eila Anneli, toimistosihteeri, Hyvinkää

Lipiäinen, Kirsti Maritta, sihteeri, Pirkkala

Liski, Marja-Leena, alueassistentti, Pori

Liukkonen, Juha-Pekka, vanhempi konstaapeli, Tammela

Liukkonen, Tuula Marketta, toimistosihteeri, Helsinki

Lokka, Inga Marjatta, kanslisti, Sodankylä

Lomperi, Kaisu Marjatta, asiakaspalvelukoordinaattori, Anjalankoski

Lomperi, Markku Olavi, aluemestari, Äänekoski

Loponen, Seija Tuulikki, kanslisti, Rymättylä

Lotvonen, Ilkka Pietari, rakennusmies, Muhos

Louhi, Päivi Inkeri, osastosihteeri, Jyväskylä

Loukasmäki, Esko Matti, maanviljelijä, Ilmajoki

Loukkola, Timo Iisakki, linja-autonkuljettaja, Kempele

Luhtala, Pertti Severi, haastemies, Seinäjoki

Lukin-Elo, Marja Leena, osastosihteeri, Sipoo

Lumme, Huugo Yrjö, huoltomies, Kangasala

Lumpin, Niilo, koneenhoitaja, Oulainen

Lundell, Niilo Birger, laitosmekaanikko, Kemiönsaari

Lundell, Tyra Susanne Karolina, närvårdare, Mariehamn

Luomala, Kari Eelis, etumies, Helsinki

Luostarinen, Veli Otto, ostoesimies, Rääkkylä

Luotonen, Sari Marjatta, apulaisverosihteeri, Salo

Luovula, Irmeli Marianne, laborantti, Vantaa

Luukkainen, Heikki Onni Kalevi, energiatiedon asiantuntija, Kuopio

Luusua, Sirkka Aniitta, uinninvalvoja, Haapavesi

Lähteenmäki, Pirkko Sisko Heleena, kodinhoitaja, Lempäälä

Löfgrén, Raija Anneli, toimistosihteeri, Joensuu

Löfström, Anne-Maija, turvallisuusasiantuntija, Vantaa

Lönn, Sinikka Tuulikki, Support Assistant, Vaasa

Maimanen, Maire Sinikka, toimistosihteeri, Jyväskylä

Maja, Tuula Inkeri, hankintasihteeri, Nurmijärvi

Majoinen, Esa Tapani, yrittäjä, Rääkkylä

Makkonen, Anna Katriina, apulaisverosihteeri, Kerimäki

Malm, Leena Inkeri, sihteeri, Vantaa

Mannerhovi, Mirja Kaarina, palkka-asiantuntija, Turku

Mannervesi, Seppo Mauri Sakari, työnjohtaja, Pyhäranta

Mannila, Viola Inkeri, myyjä, Ilmajoki

Manninen, Arimo Veli Ilmari, tarkastaja, Järvenpää

Manninen, Inga-Leena, apulaisverosihteeri, Kalajoki

Manninen, Irja Kristiina, toimistosihteeri, Pudasjärvi

Manninen, Kaija Sisko Marjukka, tiedottaja, Mikkeli

Manninen, Päivi Helena, toimistosihteeri, Jämsä

Marander, Gunvor Alice, toimistosihteeri, Vaasa

Marin, Kaija Mirjami, tilastohaastattelija, Lapinlahti

Marjomaa, Helena, perhepäivähoitaja, Raahe

Markkanen, Eeli, muurari, Pieksämäki

Martikainen, Merja Tellervo, osastoavustaja, Yläne

Martikainen, Pirjo Liisa, myyjä, Joensuu

Martikainen, Raija Päivikki, lomituspalvelujohtaja, Vieremä

Martin, Görel Maggie Alice, mjölkanskaffningschef, Sibbo

Marttila, Marja-Riitta, tuoteryhmävastaava, Hämeenlinna

Matilainen, Esko Kalevi, kansakoulunopettaja, Parikkala

Matinlompolo, Eeva Johanna, tietohuoltosihteeri, Rovaniemi

Mattila, Maarit Annikki, erikoistyövoimaneuvoja, Kotka

Mattila, Pentti Olavi, ostoinsinööri, Komi

Mattila, Seppo Kalervo, rakennuttaja, Pori

Mattsson, Sven Wilhelm, företagare, Sibbo

Maula, Raija Orvokki, henkilöstöasiainhoitaja, Harjavalta

Mauno, Oiva, maanviljelijä, Kouvola

Maunula, Merja Hannele, kirjaaja, Hämeenlinna

Menlös, Eino Abraham, rakennusmestari, Helsinki

Merilä, Rea Tuulikki, projektiassistentti, Helsinki

Meriläinen, Elli Sofia, rouva, Siikajoki

Merkkiniemi, Lyydia Valpuri, emäntä, Ranua

Mertamo, Taina Maria, toimistosihteeri, Raisio

Metsälä, Jari Tapio, vanhempi konstaapeli, Helsinki

Metsärinta, Mikko Sakari, kaupunginpuutarhuri, Kangasala

Mielonen, Kaija Hannele, tutkimussihteeri, Joensuu

Miettinen, Jaakko Antero, tutkimusmestari, Kannus

Miettinen, Juha Matti, vartija, Joensuu

Miettinen, Maija Helena, perhepäivähoitaja, Tammela

Mikkola, Jaakko, maatalouskerhoteknikko, Salo

Mikkola, Kalevi Osmo Antero, arkistonhoitaja, Helsinki

Mikkola, Pekka Juhani, vartija, Sonkajärvi

Mikkolainen, Matti Kalevi, varavuoromestari, Valkeakoski

Mikkonen, Eeva Sisko, toimistosihteeri, Lappeenranta

Mikkonen, Ritva Marjatta, pääkirjanpitäjä, Kuopio

Mikkonen, Ulla Marjatta, apulaisverosihteeri, Kouvola

Moilanen, Keimo Tauno Ilmari, sähköasentaja, Mikkeli

Moilanen, Reija Hannele, toimistosihteeri, Turku

Moisio, Arvi, kirvesmies, Kouvola

Moisio, Tarmo Rikhard, myyjä, Jyväskylä

Mononen, Markku Asko Tapani, maanviljelijä, Liperi

Montonen, Uurto Tapio, työmies, Virolahti

Muhonen, Gunnar Ensio, salepäällikkö, Karstula

Mujunen, Marja Liisa, toimistosihteeri, Leppävirta

Mukkila, Pirjo Anneli, toimistosihteeri, Kotka

Munther, Gustav Alarik, typograf, Sibbo

Muotka, Eino Kullervo, autoilija, Muonio

Muranen, Hannu Heikki, vanhempi konstaapeli, Oulu

Murto, Margit Marja, toimitusvalmistelija, Hämeenlinna

Murtoniemi, Matti, terveystarkastaja, Jyväskylä

Murtovaara, Maire Irene, tutkimusmestari, Muhos

Mustonen, Eija Helena, toimistosihteeri, Keminmaa

Muukkonen, Lea Anneli, toimistosihteeri, Rantasalmi

Myllymäki, Eero Johannes, maanviljelijä, Loppi

Myntti, Markku Eero Matias, salaojaurakoitsija, Alavieska

Myyryläinen, Riitta Liisa, osastosihteeri, Tampere

Mäenpää, Anja Nina Carita, emäntä, Janakkala

Mäenpää, Salme Marjatta, meijeristi, Halkivaha

Mäkelä, Pirjo Anneli, arkistosihteeri, Porvoo

Mäkelä, Timo Johannes, puunkäsittelyn hoitaja, Nakkila

Mäki, Arja Anneli, asiakassihteeri, Nurmijärvi

Mäki, Maarit Hannele, osastosihteeri, Mäntsälä

Mäki-Hakola, Eeva Marja, kirjanpitäjä, Vaasa

Mäki-Luopa, Aino Sanna, toimistosihteeri, Helsinki

Mäkilä, Arja Leena, emäntä, Oripää

Mäkilä, Hilja, rouva, Rauma

Mäkinen, Anne Kristiina, hätäkeskuspäivystäjä, Pori

Mäkinen, Leo Juho Anselm, tarkastusteknikko, Jyväskylä

Mäkinen, Tarja Irmeli, toimistosihteeri, Rovaniemi

Mäkisalo, Hannu Vilhelmi, vanhempi rikoskonstaapeli, Äänekoski

Mäkäläinen, Pauli Ensio, lossinhoitaja, Enonkoski

Männikkö, Eila Marketta Inkeri, osastosihteeri, Helsinki

Männistö, Irma Anneli, ravitsemistyöntekijä, Harjavalta

Männistö, Klaus Kullervo, ajoneuvoasentaja, Vesilahti

Mänttäri, Veikko, maanviljelijä, Kouvola

Mäntyniemi, Teuvo Olavi, maanviljelijä, Ylöjärvi

Määttä, Reino Oskari, lossinhoitaja, Varkaus

Määttänen, Merja-Riitta, palkanlaskija, Lieto

Mölkänen, Merja Annikki, lähihoitaja, Rantasalmi

Mölsä, Leena, hallinnollinen avustaja, Helsinki

Naakka, Anna-Liisa, toimistosihteeri, Juuka

Niemelä, Leila Tellervo, työvoimaneuvoja, Oulu

Niemi, Kalle Mikael, maanviljelijä, Raahe

Niemi, Leena Annikki, näyttelymestari, Hattula

Niemi, Marjatta Helena, valmistuksen ohjaaja, Toholampi

Niemi, Niilo, maanviljelijä, Kouvola

Niemi, Reijo Ensio, luottamushenkilö, Mynämäki

Niemi, Tellervo Katariina, osastosihteeri, Vaasa

Niemikorpi, Paavo Osvald, junamies, Ylivieska

Nieminen, Anja-Liisa, ostoreskontranhoitaja, Jyväskylä

Nieminen, Ari Tapio, laskentasihteeri, Muurame

Nieminen, Hilding, metallarbetare, Lappträsk

Nieminen, Matti Tapani, varastotyöntekijä, Jokioinen

Nieminen, Tuija Marianne, toimistosihteeri, Vantaa

Nieminen, Virpi Eija Marita, tuotantopäällikkö, Kouvola

Niiranen, Airi Anneli, vartija, Vaala

Niittymäki, Toivo, maanviljelijä, Miehikkälä

Nikkola, Jaakko Johannes, työnjohtaja, Parkano

Niku, Kaija Anneli, tarkastusassistentti, Helsinki

Nikula, Väinö, maanviljelijä, Artjärvi

Nissi, Jari Raimo Juhani, vanhempi konstaapeli, Urjala

Nissinen, Anja Inkeri, kanslisti, Varpaisjärvi

Nivala, MikkoTapani, vanhempi konstaapeli, Jämsä

Nokkanen, Sirpa Kristiina, henkilöstösihteeri, Helsinki

Nordberg, Juanita Susanna, apulaisverosihteeri, Maarianhamina

Nousiainen, Pertti Juhani, huoltoteknikko, Tammisaari

Nousiainen, Pirjo Marjut, lehtipainosihteeri, Tuusula

Numminen, Kaino Johannes, maanviljelijä, Tarvasjoki

Nurkkala, Taimi Maria, emäntä, Haapavesi

Nurmi, Eino Kalervo, tekninen avustaja, Sastamala

Nurmi, Erkki Antero, tuotantovastaava, Karjalohja

Nurmilaukas, Pertti Tapani, kuljetusyrittäjä, Savitaipale

Nuttunen, Anne Marita, varasto/toimituslogistikko, Lieto

Nuutinen, Eila Marjatta, kassanhoitaja, Loviisa

Nyfors, Veijo Omar, suunnittelija, Espoo

Nygård, Eelis, kuorma-autonkuljettaja työnjohtaja, Veteli

Nygård, Hjartsi, ohjelmapäivystäjä, Kouvola

Nygård, Maija Tuulikki, asiakasneuvoja, Helsinki

Nykänen, Tarja Hannele, terveyskeskusavustaja, Pyhtää

Nylund, Pirjo Sirkka Hillevi, taittaja, Helsinki

Nyman, Jarmo Selim, filmiteknikko, Espoo

Nyman, Kaj Mikael, äldre konstapel, Jakobstad

Nyman, Tauno Evert, autoilija, Vihti

Nyrhi, Tuija Anita, asiakaspalvelun assistentti, Lappeenranta

Nyrhinen, Mauri Matias, trukinkuljettaja, Vaasa

Nyyssölä, Martti Erkki, traktorinkuljettaja, Lappajärvi

Nyyssölä, Sisko Kaarina, kodinhoitaja, Kärsämäki

Nyyssönen, Kaija Helena, arkistonhoitaja, Naantali

Näppi, Heljä Marjatta, pääkirjanpitäjä, Yläma

Ohtonen, Mirja Sinikka, toimistosihteeri, Sotkamo

Oikarinen, Pekka Sakari, perintäesimies, Kuopio

Ojainmaa, Sanna Eliina, emäntä, Punkalaidun

Ojala, Markku Paavali, arkkipainaja, Loimaa

Ojala, Mikko Antero, rakennusmestari, Helsinki

Ojanperä, Esa Antero, sähköasentaja, Ylivieska

Oksanen, Kaija Kyllikki, maanmittausteknikko, Kaarina

Oksanen, Mauno Johannes, laitosmestari, Riihimäki

Oksanen, Unto Jalmari, koneyrittäjä, Hankasalmi

Olkinuora, Anitta Anneli, myyntiryhmävastaava, Hämeenlinna

Ollikainen, Seija Mirjam, toimistosihteeri, Mikkeli

Ollila, Rauno Ilkka, huoltomekaanikko, Ivalo

Orajärvi, Lauri Olavi, tullitarkastaja, Ylitornio

Oravainen, Kimmo Marko Tapani, varastonhoitaja, Kuopio

Paajanen, Seppo Kalevi, vanhempi konstaapeli, Helsinki

Paavilainen, Anna-Liisa, toimistosihteeri, Rovaniemi

Paavilainen, Kirsi Marjut, rahoitussihteeri, Helsinki

Paavola, Jouni Henry Kalervo, myymäläpäällikkö, Kouvola

Paavola, Marja-Liisa, kuljetustenjärjestelijä, Helsinki

Pajula, Paula Hannele, toimistosihteeri, Turku

Pajunen, Matti Juhani, työnjohtaja, Vantaa

Pakarinen, Eila Tellervo, rahoitusasiantuntija, Helsinki

Pakarinen, Hannu Tapani, hoitaja, Espoo

Palmberg, Esko Allan, tilityspalvelun esimies, Seinäjoki

Palmu, Pirjo-Riitta, laborantti, Espoo

Palola, Arja Liisa, vanhempi rikoskonstaapeli, Kokkola

Palomäki, Raimo Armas, koneasentaja, Porvoo

Palorinne, Maria Leena, virastosihteeri, Sonkajärvi

Palosaari, Terttu Orvokki, kirjastonhoitaja, Helsinki

Partanen, Erkki Juhani, verkostorakennuttaja, Kuopio

Partanen, Harri Tapani, vartija, Lappeenranta

Partanen, Mauri Ensio, asentaja, Uusikaupunki

Partanen, Pentti Kalervo, tarkastaja, Vantaa

Parviainen, Satu Maritta, asiakaspalvelusihteeri, Janakkala

Pasanen, Niilo Armas, liikkeenharjoittaja, Hamina

Paulin, Yrjö, postityöntekijä, Iisalmi

Peiponen, Kaisa Kristiina, hätäkeskuspäivystäjä, Varkaus

Pekkarinen, Heikki Johannes, maanviljelijä, Kinnula

Pelkonen, Pauli, kunnossapitotyöntekijä, Rantsila

Pelkonen, Tuula Anneli, toimistosihteeri, Vantaa

Pelli, Riitta Annikki, laitosemäntä, Punkaharju

Pellinen, Raija Sanelma, laskentasihteeri, Savonlinna

Pellonpää, Marja Anneli, hammashoitaja, Pelkosenniemi

Peltola, Seppo Juhani, käynnissäpitäjä, Pori

Peltola, Tarmo Kullervo, vanhempi konstaapeli, Iitti

Peltomaa, Reijo Olavi, laboratorioteknikko, Espoo

Peltonen, Leila Hellevi, kirjanpitäjä, Hausjärvi

Peltonen, Marja Marita, myymäläpäällikkö, Nurmijärvi

Peltoniemi, Virpi Mirjami, laborantti, Ylöjärvi

Pennanen, Ilmo Ensio, vanhempi konstaapeli, Hausjärvi

Pennanen, Saara Katri Helena, kirjanpitäjä, Kerimäki

Pennanen, Veikko Antero, maanviljelijä, Juuka

Penttilä, Veikko, valkaisulaitoksen hoitaja, Kouvola

Perta, Arja Mirjami, toimistosihteeri, Espoo

Perä, Tarja Tuulikki, palveluneuvoja, Espoo

Perälä, Marja-Liisa Irmeli, perushoitaja, Pelkosenniemi

Pesonen, Jorma Tapani, automaatioasentaja, Lohja

Petäjäjärvi, Anna, emäntä, Ranua

Pietilä, Arja Hannele, kiinteistösihteeri, Jyväskylä

Pietilä, Saara Eeva Kustaava, maksuliikenteenhoitaja, Kuopio

Pietiläinen, Päivi Helena, hätäkeskuspäivystäjä, Kouvola

Piilola, Timo Johannes, rakennusmestari, Oulainen

Piipari, Eila Annikki, taloudenhoitaja, Kotka

Piiroinen, Matti Tapani, operaattori, Porvoo

Piispa, Terho Tapio, työnjohtaja, Pieksämäki

Piispanen, Paavo Johannes, kirvesmies, Saarijärvi

Piispanen, Reino Matias, työmies, Kannonkoski

Pikkarainen, Seppo Kalevi, huoltoteknikko, Kempele

Pirneskoski, Veli Artturi, laatupäällikkö, Naantali

Pohjoisaho, Kari Juhani, vanhempi konstaapeli, Kolari

Poikajärvi, Aino Katariina, hallintosihteeri, Rovaniemi

Poikkilehto, Timo Artturi, vanhempi konstaapeli, Helsinki

Poikonen, Markku Risto Johannes, vartija, Vantaa

Poikonen, Seppo Antero, konservaattori, Harjavalta

Polso, Pekka Kalervo, maitotilaneuvoja, Perho

Poltinora, Päivi Hannele, työvoimaneuvoja, Jyväskylä

Porkka, Arja Päivi, perhepäivähoitaja, Liminka

Porkka, Marja Anneli, EU-hankesuunnittelija, Joensuu

Poromaa, Arja Kaarina, asiakaspalvelukoordinaattori, Turku

Porsman, Kari Otto, ylivirastomestari, Helsinki

Portaanpää, Taina Helena, palvelujohtaja, Hämeenlinna

Porvali, Markku-Pekka Antero, sähköasentaja, Lappeenranta

Potinoja, Arto Tapani, vanhempi rikoskonstaapeli, Kokkola

Poukkula, Paavo Aarno Antero, varastonhoitaja, Raahe

Pouru, Merja Annikki, palkkakirjanpitäjä, Kylmäkoski

Pousi, Lasse Juhani, vanhempi konstaapeli, Espoo

Prihti, Timo Juhani, vanhempi konstaapeli, Ulvila

Pudas, Anna-Liisa, asiakassihteeri, Kittilä

Puhakka, Seeli, työnjohtaja, Kouvola

Puisto, Erja Ursula, hätäkeskuspäivystäjä, Pori

Puisto, Hannu Tapani, vanhempi konstaapeli, Mäntsälä

Pulkkinen, Aimo Kalevi, rakennusammattimies, Lappeenranta

Pulkkinen, Harri Mikael, työnjohtaja, Vantaa

Puolitaival, Pekka Tapani, vartija, Turku

Purho, Jaana Marjatta, henkilöstöasiantuntija, Helsinki

Pursiainen, Sari Johanna, toimistosihteeri, Siilinjärvi

Purtonen, Irene Kaarina, keittiömestari, Lappeenranta

Puska, Toivo Matias, laitoshoitaja, Rovaniemi

Putus, Jaana Kristiina, röntgenhoitaja, Pornainen

Puurunen, Riitta Anneli, toimistosihteeri, Ristiina

Puustinen, Juha Matti, vanhempi konstaapeli, Mikkeli

Pylkäs, Pirkko Sisko, tutkintasihteeri, Oulu

Pyyny, Heli Marjukka, henkilöstösihteeri, Rovaniemi

Pyökäri, Sirkka Liisa Tellervo, palkkaturvasihteeri, Turku

Päkkilä, Oiva Eemil, käyttömestari, Suomussalmi

Pänttäjä, Reijo Kalevi, työnjohtaja, Tornio

Pöljö, Veikko, etumies, Kouvola

Pöllänen, Pekka Kalevi, ravintolapäällikkö, Kajaani

Pöntinen, Kaija Sisko Maritta, mielenterveyshoitaja, Lappeenranta

Pöntiö, Toivo Ilmari, työmies, Kannonkoski

Pöntynen, Inga Karin Anneli, taloussihteeri, Helsinki

Pöyhönen, Helmi Sylvia, kauppias, Juuka

Qvintus, Vesa Vilho Kalevi, vanhempi konstaapeli, Joroinen

Raassina, Anita Maarit Kaarina, toimistosihteeri, Jämsä

Raatikainen, Liisa Inkeri, suunnittelija, Savonlinna

Rahikainen, Auli Maarit, toimistosihteeri, Lahti

Rahikkala, Eeva Helena, toimistosihteeri, Vihti

Raimoaho, Minna Ruusu Maaria, myyntivirkailija, Joensuu

Rajatalo, Jouni Jalmari, postityöntekijä autonkuljettaja, Paltamo

Ranta, Anita Irmeli, toimistosihteeri, Pietarsaari

Ranta, Jukka Tapio, vanhempi konstaapeli, Helsinki

Ranta, Riitta Eliisa, toimistosihteeri, Tampere

Ranta-Eskola, Rauha Annikki, siivooja, Raahe

Rantala, Eino Matias, maanviljelijä, Oulainen

Rantala, Tero Alvar, haastemies, Raisio

Rantamäki, Jaakko Antero, tuotehallintapäällikkö, Mustasaari

Rantanen, Erkki Aukusti, autoilija, Hämeenlinna

Rantanen, Pirkko Helena, opintopalvelusihteeri, Helsinki

Rantolahti, Ismo Sakari, vanhempi konstaapeli, Rusko

Rasimus, Paula Anneli, linjanhoitaja, Lieto

Rauhala, Oula Eerik Emanuel, työmies, Muonio

Raunisalo, Seija Marketta, apulaistarkastaja, Hyvinkää

Rautiainen, Aki Vesa, käyttömestari, Porvoo

Rehula, Juho Nestor, piirin LVI-asennuspäällikkö, Ilmajoki

Reinikkala, Hilja, pankkitoimihenkilö, Virolahti

Reiniö, Yrjö Antero, autonasentaja, Kauhajoki

Rekkilä, Väinö Aksel, puhelinasentaja, Viitasaari

Riihijärvi, Veikko Henrikki, maanviljelijä, Raahe

Riihimäki, Timo Mikko, vanhempi konstaapeli, Saarijärvi

Riihinen, Markku Kalevi, vanhempi konstaapeli, Laukaa

Riikilä, Merja Johanna, vanhempi konstaapeli, Seinäjoki

Riissanen, Paula Kaarina, laskentasihteeri, Helsinki

Rimpisuo, Pirjo Marjatta, ATK-tukihenkilö, Laihia

Rinkinen, Markku Tapani, vanhempi konstaapeli, Helsinki

Rinne, Aini Orvokki, tuotantojohtaja, Mustasaari

Rinne, Matti Juhani, kiinteistönhoitaja, Lempäälä

Rinnet, Veli-Matti, hätäkeskuspäivystäjä, Lohja

Rintala, Teuvo Kalevi, suunnittelija, Kirkkonummi

Rintaluoma, Kari Juhani, ostoesimies, Teuva

Ripatti, Jorma Tapio, kuljetusyrittäjä, Iisalmi

Ristolainen, Hannu Tapani, vanhempi konstaapeli, Vantaa

Ristolainen, Heikki Ilmari, metsähoidonneuvoja, Seinäjoki

Ritvanen, Väinö Kullervo, myynti-insinööri, Espoo

Romppanen, Leena Marjatta, laborantti, Espoo

Rosengren, Eira Maria Tellervo, toimistosihteeri, Lempäälä

Rossi, Sirpa Marita, turvallisuusassistentti, Vantaa

Rouhiainen, Eira Elina, palveluvastaava, Raisio

Rummukainen, Markku Kalevi, maanviljelijä, Liperi

Ruoho, Aino Tellervo, tutkimussihteeri, Halikko

Ruohola, Anna-Mari Katriina, päivähoitaja, Jokioinen

Ruokonen, Sulo Armas, betoniraudoittaja, Haaparanta

Ruostetsaari, Vuokko Tuulikki, myymälänhoitaja, Nivala

Ruotsi, Martti, salepäällikkö, Kuopio

Rusi, Hugo, myymälänhoitaja, Laitila

Ruuska, Auvo Jorma, vanhempi konstaapeli, Saarijärvi

Ruuska, Jouni Jalmari, työnjohtaja, Haapajärvi

Ruuska, Lauri, koneurakoitsija, Saarijärvi

Ruuskanen, Esko, sotaveteraani, Mikkeli

Ruuskanen, Tuula Hannele, toimistonhoitaja, Kuopio

Ruutiainen, Hannele Kristiina, lastenhoitaja, Helsinki

Rytkönen, Sirpa Anita, maitotilaneuvoja, Vesanto

Räihä, Riitta Marjatta, kanslisti, Sonkajärvi

Räisänen, Heikki Kalervo, vartija, Utajärvi

Räsänen, Lasse Pekka Paavo, vanhempi konstaapeli, Kirkkonummi

Rättö, Pirkko Helena, tutkimussihteeri, Vantaa

Rönkkö, Pekka Väinö Antero, tuotepäällikkö, Kerava

Rönkkömäki, Liisa Annikki, perushoitaja, Kärsämäki

Rönkä, Leena Marketta, toimistosihteeri, Vaasa

Rönnemaa, Risto Jaakko Pellervo, piiripäällikkö, Raisio

Röntynen, Osmo Juhani, myyntivirkailija, Kemijärvi

Röytiö, Ari Juhani, vanhempi konstaapeli, Iisalmi

Saar, Riikka, kirjastoamanuenssi, Helsinki

Saarela, Erja Maria Tuulikki, toimistosihteeri, Vaasa

Saarela, Outi Katri Johanna, työnohjaaja, Sipoo

Saari, Annika Margareta, toimitusjohtajan assistentti, Espoo

Saari, Yrjö Johannes, laatuteknikko, Jyväskylä

Saarinen, Orvo Oiva, asennuspäällikkö, Laitila

Saarinen, Soili, viljelytoimiston hoitaja, Eura

Saartenkorpi, Arto Kalevi, dokumentoija, Järvenpää

Saastamoinen, Sirpa Liisa, tilitystenhoitaja, Kerava

Saatola, Marja-Liisa, suunnittelija, Jyväskylä

Sainio, Marita Kristiina, hätäkeskuspäivystäjä, Masku

Sainisto, Mauno Kalevi, myyjä, Masku

Saksi, Hugo Henrik, kiinteistönhoitaja, Kouvola

Salakari, Tuuli Marja, sihteeri, Helsinki

Salama, Anja Irmeli, asiakassihteeri, Helsinki

Salkosalmi, Jouko Einari, toimitusjohtaja, Helsinki

Salmela, Terttu Liisa, toimistotarkastaja, Kuopio

Salmelainen, Aimo Sakari, työmaapäällikkö, Helsinki

Salminen, Anja Riitta, perushoitaja, Helsinki

Salminen, Krister Eugen, operaattori, Porvoo

Salo, Erkki Olavi, liikkeenharjoittaja, Kouvola

Salo, Liisa Aulikki, talousasiantuntija, Vantaa

Salonkari, Esko Eelis, kirvesmies, Rantsila

Salonpää, Jouko Juhani, metsätalousesimies, Siikalatva

Samelin, Kai Albert, vanhempi konstaapeli, Kangasala

Sandberg, Harry Helge Birger, laitospalvelumestari, Pori

Santala, Eija Liisa, erikoistyövoimaneuvoja, Oulu

Santala, Tuula Tellervo, toimistosihteeri, Tampere

Santaniemi, Jaakko Johannes, maanviljelijä, Oulunsalo

Santasaari, Liisa Tuulikki, palvelusihteeri, Masku

Saramo, Aino, yrittäjä, Joensuu

Saramäki, Sirpa Kaarina, sihteeri, Kuopio

Sarha, Kauko Kalervo Ensio, vastaanottotyöntekijä, Masku

Sarnila, Väinö, metsänhoitaja, Jyväskylä

Saukkio, Juha Eerik, laadunohjausteknikko, Janakkala

Saukko, Ritva Berit, vanhempi siivooja, Helsinki

Saunavaara, Pentti Jalmari, varastoesimies, Rovaniemi

Savela, Erkki Juhani, työvoimaneuvoja, Äänekoski

Savolainen, Eino Ensio, teollisuusvartija, Kouvola

Savolainen, Markku Tapani, yrittäjä, Pornainen

Savolainen, Sarianna Kristiina, fysioterapeutti, Inkoo

Seikola, Heikki Jalmar, maanviljelijä, Laitila

Selkimäki, Erkki Akseli, maatalouslomittaja, Nilsiä

Seppä, Elina Justiina, myyjä, Jyväskylä

Seppälä, Johanna Satu Inkeri, osastosihteeri, Helsinki

Seppälä, Marjatta, laivauspäällikkö, Tampere

Seppänen, Aaro Ilmari, huoltotyöntekijä, Loimaa

Seppänen, Anu-Maaria, laboratoriomestari, Lahti

Seppänen, Kai Rauno Mikael, mielisairaanhoitaja, Kuopio

Seuna, Matti Pekka, virastomestari, Helsinki

Seurujärvi, Eeva Katri, kotiavustaja, Inari

Sihto, Harri Raimo Aarne, osastotyönjohtaja, Heinola

Sihvonen, Kimmo Tapani, vanhempi konstaapeli, Nurmijärvi

Siitonen, Irja Riitta, osastosihteeri, Helsinki

Siivola, Riitta Marjaana, henkilöstösihteeri, Nurmijärvi

Silén, Matti Uolevi, autoilija, Loppi

Siljavaara, Arvi Tapani, maanviljelijä, Ranua

Sillman, Anne-Marja, toimistosihteeri, Ylöjärvi

Simola, Eino Johannes, postivirkailija, Somero

Sinisalo, Ritva Maria, perushoitaja, Uusikaupunki

Sinisalo, Tauno Toivo, autoilija, Kouvola

Sipponen, Ritva Helena, toimistopalveluassistentti, Vantaa

Siro, Helena Tuulikki, toimistosihteeri, Espoo

Siro, Pekka Teppo Tapio, vartija, Tuusula

Siru, Eeva-Liisa, sihteeri, Espoo

Siurua, Eeva Esteri, emäntä, Ranua

Sivukari, Jukka, huoltoteknikko, Outokumpu

Sjöbacka, Raul Michael, äldre kontapel, Jakobstad

Sjölund, Ulla Britta Christina, avdelningssekreterare, Mariehamn

Soininen, Irja-Katriina, suunnitteluvirkailija, Vantaa

Solismaa, Heikki, metsuri, Viitasaari

Sonkkila, Hilkka Annikki, emäntä, Laitila

Sopanen, Lahja Marjatta, johdon sihteeri, Helsinki

Sorri, Seija Marjatta, rahoitusasiantuntija, Jyväskylä

Sottinen, Pentti, postityöntekijä, Sonkajärvi

Stenbäck, Ritva Anneli, ostoassistentti, Helsinki

Stolt, Esko Kalevi, lääkintävahtimestari, Vantaa

Strand, Eeva Maria, kanslisti, Mynämäki

Ström, Anne Maarit, kaapelinnäyttäjä, Kerava

Styrman, Unto, postityöntekijä, Kiuruvesi

Sula, Ville-Petteri, vanhempi konstaapeli, Naantali

Sundman, Sirkka Liisa Birgitta, kanslisti, Närpiö

Sundqvist, Rita Margareta, toimistosihteeri, Pietarsaari

Suntila, Hannu Raineri, kiinteistönhoitaja, Paimio

Suokas, Anu Katariina, vanhempi konstaapeli, Iitti

Suomalainen, Raimo Olavi, autonkuljettaja, Helsinki

Suomela, Tuula Elisabeth, tutkimusapulainen, Helsinki

Suomi, Helka Annikki, julkaisusihteeri, Pyhäranta

Suominen, Eila Marjatta, henkilökohtainen pankkineuvoja, Jämsä

Suominen, Jari Reijo Kalevi, vanhempi konstaapeli, Loimaa

Suomäki, Viljo Vento Kalva, maanviljelijä, Saarijärvi

Suonpää, Raija Anneli, päivähoitaja, Tammela

Suosalo, Jari Antero, vanhempi konstaapeli, Lehtimäki

Sutinen, Raili, postityöntekijä, Pielavesi

Sutinen, Sirpa Marjatta, sovellussuunnittelija, Kuopio

Suutari, Hilkka Annikki, emäntä, Lapinjärvi

Suvala, Hilkka Helinä, asiakasneuvoja, Lempäälä

Suvimaa, Helena, toimitusvalmistelija, Mikkeli

Svanström, Tiina Marjut, asiantuntija, Helsinki

Svegin, Hannu Juhani, vanhempi konstaapeli, Parainen

Säilä, Marja-Leena, toimistosihteeri, Helsinki

Särmölä, Eeva Kaarina, perhetyöntekijä, Nurmijärvi

Söderlund, Tuula Maarit, perushoitaja, Espoo

Tajakka, Jaana Johanna, vanhempi konstaapeli, Laukaa

Takala, Jarmo Antero, vanhempi konstaapeli, Lahti

Takala, Timo Pekka, virastomestari, Espoo

Takasuo, Unto, kirvesmies, Virolahti

Takkinen, Arja Hellevi, henkilöstösihteeri, Helsinki

Tallgren, Jens Mikael, äldre konstapel, Pedersöre

Tallila, Jari Tapani, vanhempi konstaapeli, Helsinki

Tammela, Eira Tuulikki, toimistosihteeri, Jyväskylä

Tampio, Ritva, toimistosihteeri, Kuopio

Tanskanen, Esko Juhani, varavuoromestari, Äänekoski

Tapaninen, Eija Inkeri, mielisairaanhoitaja, Ahkionlahti

Tarkamo, Heikki Juhani, vastaava tutkimusavustaja, Espoo

Tarkkanen, Jenny Bertta Kaarina, kotiäiti, Isokyrö

Tarvainen, Juhani Ensio, huoltoinsinööri, Helsinki

Teeri, Liisa Anneli, osastonhoitaja, Lempäälä

Tenhunen, Airi Marjatta, toimistosihteeri, Kiuruvesi

Termälä-Himanen, Helena, työvoimaneuvoja, Vantaa

Tervanen, Tapani Niilo Juhani, vanhempi rikoskonstaapeli, Äänekoski

Tervi, Kari Olavi, konemyyjä, Kouvola

Tervo, Tuula, lähihoitaja, Kärkölä

Terävä, Keijo Pekka Pellervo, pääsuunnittelija, Helsinki

Terävä, Veikko Olavi, maanviljelijä, Parikkala

Tiihonen, Pekka Tapani, vartija, Mikkeli

Tiihonen, Vesa Viljo Olavi, vartija, Mikkeli

Tiitinen, Jorma Pekka, maatalousmyyjä, Siilinjärvi

Tikkanen, Kaija Sinikka, laskenta-assistentti, Siuntio

Tikkanen, Kaj Ensio, kehitysinsinööri, Vaasa

Tilaéus, Arto Kalevi, liikuntapaikkamestari, Rantasalmi

Timonen, Jukka Pekka Olavi, terveystarkastaja, Tervola

Timonen, Raija Orvokki, vakuutustoimihenkilö, Vantaa

Tirkkonen, Suoma Helena, toimistosihteeri, Sipoo

Tirkkonen, Väinö Viljam, maalari, Kangasala

Tissari, Päivi Helena, asiakasvastaava, Iisalmi

Tiusanen, Helena Iiris, taloussihteeri, Mikkeli

Toikka, Juha Erkki Olavi, osastotyönjohtaja, Anjalankoski

Toimela, Risto Artturi, metsätyönjohtaja, Ulvila

Toivanen, Anna-Liisa Maria, asiakasneuvoja, Lappeenranta

Toivanen, Irja Johanna, toimistosihteeri, Nurmes

Toivari, Esko Pekka, konekunnossapitoasentaja, Hamina

Toivonen, Aarne, yrittäjä, Turku

Toivonen, Hannu Jouko Tapio, vanhempi konstaapeli, Hämeenlinna

Tolvanen, Kalevi, konduktööri, Järvenpää

Tommola, Mauri, maanviljelijä, Kouvola

Tomperi, Tarja Riitta Hannele, laskentasihteeri, Mäntsälä

Torikka, Helka Sinikka, toimistosihteeri, Joensuu

Tornberg, Tuija Maritta, henkilöstösihteeri, Oulu

Tuikka, Tuula Tellervo, lastenhoitaja, Toholampi

Tuisku, Eelis Adolf, turvallisuuskouluttaja, Helsinki

Tuisku, Tarja-Leena, koulutussihteeri, Rovaniemi

Tukiainen, Kauko Antero, myyntiteknikko, Kaavi

Tulensalo, Antti Juhani, työnjohtaja, Kauhajoki

Tuokko, Taina Tuulikki, perhetyöntekijä, Järvenpää

Tuomi, Jyrki Eerik, vanhempi rikoskonstaapeli, Pori

Tuomialho, Marja-Leena, tiimiasiantuntija, Raisio

Tuomola, Iiro Petteri, valiokunta-avustaja, Helsinki

Tuomola, Rauno Artturi, huoltotyöntekijä, Loimaa

Tuomola, Seija Tuulikki, kiinteistönvälittäjä, Hämeenlinna

Tuppurainen, Veijo Johannes, ostoesimies, Leppävirta

Turkia, Erkki Olavi, aluepäällikkö, Pirkkala

Turkko, Seija Liisa Helena, toimistosihteeri, Eura

Turpeinen, Taina Helena, pääkirjanpitäjä, Kouvola

Turunen, Ari Matti, metsätyönjohtaja, Huittinen

Turunen, Leila Hellevi, toimistosihteeri, Lahti

Tuura, Esko Juhani, toimistosihteeri, Kalajoki

Tähtilaakso, Eija Kaarina, johdon assistentti, Hämeenlinna

Tölli, Keijo Kalervo, vanhempi rikoskonstaapeli, Nivala

Törmänen, Lea Anitta, myyntivalmentaja, Helsinki

Uitto, Pirjo Helena, tuotevalmistaja, Seinäjoki

Ukkola, Antti Erkki, maanviljelijä, Siikajoki

Ulkuniemi, Jorma Sakari, marketpäällikkö, Salla

Unonius, Marja Hannele, toimistosihteeri, Noormarkku

Uotila, Jouni Juhani, vanhempi konstaapeli, Kuhmoinen

Uotinen, Osmo Kalevi, alueyrittäjä, Pertunmaa

Upola, Irja Inkeri, työvoimaohjaaja, Rovaniemi

Uurtamo, Outi Maria, toimistosihteeri, Pello

Uusi-Hakala, Elvi Eliise, kirjanpitäjä, Vaasa

Uusitalo, Pirjo Liisa, perhepäivähoitaja, Köyliö

Uusitalo, Päivi Mirjam, toimistosihteeri, Hyvinkää

Uuttala, Jarmo Tapio, vanhempi konstaapeli, Kouvola

Uuttu, Aimo Tapio, vanhempi konstaapeli, Isokyrö

Vaahto, Erja Kyllikki, laborantti, Seinäjoki

Vaara, Aino Esteri, koulunjohtaja, Jyväskylä

Vahto, Heikki Tapio, ostoesimies, Asikkala

Vainikainen, Keijo Kalevi, vanhempi konstaapeli, Vantaa

Vainio, Anja Irmeli, Payroll Representative, Jyväskylä

Vainio, Esa Kalevi, talotekniikka-asiantuntija, Pirkkala

Vainio, Leena Marjatta, hätäkeskuspäivystäjä, Sipoo

Vainionpää, Kai Eero Kalevi, hätäkeskuspäivystäjä, Seinäjoki

Vaittinen, Leena Marjatta, lastenhoitaja, Porvoo

Vajavaara, Tarmo, nosturinkuljettaja, Harjavalta

Vakkila, Pertti Allan, tarkastusryhmän esimies, Mänttä

Valkama, Marja-Liisa, maatalousyrittäjä, Alavus

Vallipuro, Hannu Kalervo, toimistosihteeri, Laukaa

Valtanen, Eeva Inkeri, perushoitaja, Vaala

Valtee, Irma Kyllikki Marjatta, reskontran hoitaja, Nurmijärvi

Vanhanen, Eila Vappu, ravintolaemäntä, Hollola

Vanhanen, Margit Hannele, ostaja, Kerava

Vanhatalo, Meeri Mirjam, emäntä, Tarvasjoki

Varis, Kalle, maanviljelijä, Konnevesi

Varjonen, Susanna, asiakaspalveluvastaava, Pori

Vartiainen, Pentti Ilmari, sylinterimies, Heinola

Vartiainen, Risto Pekka, palvelupäällikkö, Vantaa

Vartiala, Reino Olavi, pääteasemoija, Naantali

Vaskisalo, Jouni Ilmari, taksiautoilija, Kuhmoinen

Weck, Aini Aulikki, toimistosihteeri, Oulu

Veijalainen, Martti Sakari, tekninen avustaja, Tampere

Veijalainen, Tuula Anneli, tuoteryhmävastaava, Orimattila

Vertanen, Sirkka Katri, apulaiskanslisti, Helsinki

Vesala, Airi Sisko, laboratoriohoitaja, Oulu

Vesala, Heikki Tapani, tutkimusavustaja, Muhos

Vesanen, Pentti, maanviljelijä, Kouvola

Vesnine, Arja-Hannele, laskentasihteeri, Rovaniemi

Wessman, Merja Hannele, verkkopalvelun tuoteasiantuntija, Helsinki

Westerlund, Hannele, perushoitaja, Helsinki

Westerlund, Jouni Kalevi, operaattori, Naantali

Widjeskog, Jan-Erik Sigvard, journalist, Närpes

Widnäs, Helena Elisabet, pääkirjanpitäjä, Pyhäjoki

Viitanen, Tuula Marjatta, johdon sihteeri, Lappeenranta

Viitasaari, Marja-Terttu, työvoimaneuvoja, Seinäjoki

Vikiö, Rauha Lilja, emäntä, Siikajoki

Vikiö, Salme Elisa Kaarina, emäntä, Siikajoki

Vikki, Pirkko Tuulikki, kodinhoitaja, Siikalatva

Vikman, Kyösti, myymälänhoitaja, Kouvola

Vilhomaa, Veli-Pekka, vanhempi konstaapeli, Vihti

Vilhunen, Jari Veikko Antero, vanhempi konstaapeli, Laukaa

Willför, Carola Margareta, byråsekreterare, Raseborg

Villgren, Marja Leila Helena, maksuliikeneuvottelija, Tampere

Vilpakka, Ritva Tuulikki, palveluneuvoja, Lapua

Vilpo, Pekka Sakari, vanhempi konstaapeli, Paimio

Winberg, Olli Kalevi, vanhempi rikoskonstaapeli, Hollola

Virala, Eero Olavi, jakeluesimies, Helsinki

Virrankoski, Timo Johannes, henkilöstöasiantuntija, Janakkala

Virta, Pirjo Maria, sihteeri, Turku

Virtanen, Hilkka Kaarina, sihteeri, Kuusamo

Virtanen, Laila Mirjami, pääkirjanpitäjä, Rovaniemi

Virtanen, Leila Katriina, kokki, Strasbourg

Viskari, Jari Juhani, ulkoilualueiden hoitaja, Köyliö

Vornanen, Jouko Ilmari, vapaa-ajan sihteeri, Sonkajärvi

Vornanen, Maire Kyllikki, siivooja, Sonkajärvi

Vornanen, Merja Päivi, maatilan emäntä, Vieremä

Vornanen, Timo Mikael, vanhempi konstaapeli, Joensuu

Voutilainen, Pärttyli, työnjohtaja, Kouvola

Vuorenmaa, Jukka Tapani, moottoriasentaja, Nokia

Vuori, Aila Sofia, laborantti, Seinäjoki

Vuoriluoto, Kaisa Helena, emäntä, Nousiainen

Vuorinen, Kirsi Anneli, toimistosihteeri, Turku

Vuorinen, Ulla Elina, johdon assistentti, Riihimäki

Vähämäki, Mirja Kaarina, kartoittaja, Hämeenlinna

Väinämö, Pentti Rudolf, opettaja, Mikkeli

Väisänen, Eija Irene Marketta, tutkintasihteeri, Kuhmo

Väisänen, Kerttu, postityöntekijä, Iisalmi

Väisänen, Marja Helena, lastenhoitaja, Kuopio

Väisänen, Markku Eero Juhani, veturisähköasentaja, Pieksämäki

Väisänen, Päivi, emäntä, Espoo

Väisänen, Tuula Irene, palveluneuvoja, Kajaani

Välilä, Jari Armas, ryhmäpäällikkö, Porvoo

Välimäki, Esa Kalevi, vanhempi konstaapeli, Helsinki

Värtinen, Kari Juhani, työnjohtaja, Vantaa

Väyrynen, Sinikka Armi Kaisu, johtava kirjastovirkailija, Juuka

Yletyinen, Airi Orvokki, ympäristötoimensihteeri, Rantasalmi

Ylikorpi, Kirsi Marjatta, osastosihteeri, Vantaa

Ylikoski, Arto Vilho, maanviljelijä, Kauhava

Ylikoski, Ilpo Ilari, nuorisotyönohjaaja, Heinola

Yliportimo, Pentti Johannes, maanviljelijä, Ranua

Yli-Rahko, Hannu Jaakko, ostoesimies, Ilmajoki

Ylitalo, Pirkko Liisa, siivooja, Merijärvi

Ylä-Tuomola, Eero Johannes, maanviljelijä, Nousiainen

Ylönen, Keijo Olavi, myyjä, Järvenpää

Yrjönen, Seija Sinikka, toimistosihteeri, Orimattila

Yrjönsalo, Kaino Lennart, linja-autonkuljettaja, Karjalohja

Åhman, Markku Tapio, materiaalivarastonhoitaja, Iisalmi

Åkerberg, Satu, tutkimusteknikko, Helsinki

Åstrand, Marika Anne-Marie, vanhempi konstaapeli, Alaveteli

Öhage, Marita Anneli, projektipäällikkö, Ilmajoki

Öhman, Mirja Margit, hätäkeskuspäivystäjä, Jyväskylä

Östman, Anneli Aune Kristiina, koulusihteeri, Vantaa

Yhteensä: 1136

Suomen Valkoisen Ruusun mitali

Aalto, Pirjo Anneli, myymälän hoitaja, Helsinki

Aaltonen, Kati Johanna, tutkintasihteeri, Helsinki

Aho, Merja Tuulikki, asiakasvastaava, Lempäälä

Airasto, Ester Marja-Liisa, vaiheompelija, Keitele

Anttila, Mauno Uolevi, operaattori, Heinola

Asukas, Matti Juhani, huoltomies, Lieto

Bergman, John Matti Ivar, projektivalvoja, Porvoo

Bergroth, Inger Gerda Maria, menekinedistäjä, Kokkola

Björkholm, Mailis Helena, tuotteen loppukokoonpanija, Vaasa

Byckling, Pertti Juhani, koneistaja, Tampere

Bäckman, Asko Viljami, ohjaamomies, Raahe

Bärlund, Pirjo Hellevi, palkanlaskija, Noormarkku

Cederqvist, Sisko Sinikka, kokooja, Vaasa

Cederroos, Roger Rafael, järnförsäljare, Hangö

Dahl, Lars-Ole, brandman, Närpes

Eklund, Timo Tapani, valvoja, Vaasa

Entala, Kari Erik Johannes, sisustusasentaja, Turku

Forslund, Lars-Erik Vilhelm, tietoliikenneasentaja, Pietarsaari

Forsström, Rita Gunilla, maskinskötare, Borgå

Franzas, Nils Erik, vaktmästare, Mariehamn

Garcia, Vicente, koneenhoitaja, Lappeenranta

Grönberg, Leena Kaarina, keittäjä, Rymättylä

Grönholm, Marja Sinikka, laskuttaja, Tuusula

Gull, Kjell, brandman, Närpes

Haanmäki, Reijo Ilmari, traktorinkuljettaja, Noormarkku

Haapajärvi, Kari Tapani, juomalaiteasentaja, Pori

Haapala, Pekka Juhani, rotaatiopainaja, Tuusula

Haapamäki, Terttu Kaarina, hoitaja, Valkeakoski

Hagman, Tuula Anneli, toimihenkilö, Tampere

Hakala, Simo Tuomo, tiehöylän kuljettaja, Ikaalinen

Hakkarainen, Veijo Sakari, sähkökoneenasentaja, Vantaa

Hallikainen, Heimo Eerikki, metsuri, Pudasjärvi

Halme, Alpo Juhani, jäätelömassanvalmistaja, Helsinki

Halminen, Seppo Antero, terminaalimies, Helsinki

Hamarila, Asko Olli Ilmari, kunnossapitoasentaja, Vaasa

Happonen, Vesa Tapio, panostaja, Hämeenlinna

Harju, Seija Irmeli, myymälänhoitaja, Helsinki

Hartikainen, Sinikka Tuula Maarit, tutkintasihteeri, Lahti

Hatunen, Irja Liisa Annikki, valmistuksen ohjaaja, Haapavesi

Hautala, Jarmo Jukka Ensio, vartija, Kurikka

Hedman, Heikki Tapani, raitiovaununkuljettaja, Helsinki

Heikkinen, Toivo Veikko, havaitsija, Puolanka

Heino, Seija Hillevi, butikskassa, Raseborg

Heinonen, Kalevi Johannes, tuotantotyöntekijä, Sahalahti

Hellen, Anja Irmeli, palveluneuvoja, Kirkkonummi

Hellgren, Marjatta, ostoassistentti, Vantaa

Henttonen, Päivi Aino Helena, myyjä, Helsinki

Herttala, Anssi Antti Kustaa, virastomestari, Jyväskylä

Hiekkanen, Pentti Otto Pellervo, laitosmies, Jyväskylä

Hietanen, Leila Marketta, tutkimusvirkailija, Suonenjoki

Hiltunen, Ritva Marjatta, laitoshuoltaja, Helsinki

Hokkanen, Antti Ensio, tarkastaja, Jyväskylä

Holopainen, Sinikka Anneli, laitoshuoltaja, Kuopio

Holtinkoski, Soili Heleena, elintarviketyöntekijä, Lapua

Hongisto, Anitta Marjatta, toimistovirkailija, Lavia

Husu, Päivi Marjut, kanslisti, Ylämaa

Hynninen, Pirkko Liisa, palveluneuvoja, Joensuu

Hyvärinen, Sinikka Anneli, kartastosihteeri, Kiiminki

Hämäläinen, Raili Sinikka, laitoshuoltaja, Vantaa

Häyrynen, Börje Ukko-Rurik, tuotepäällikkö, Helsinki

Häyrynen, Jukka Lasse Tapani, sorvaaja, Valkeakoski

Iisakkala, Raimo Antero, valvomonhoitaja, Kristiinankaupunki

Ilmoniemi, Jorma Onni Tapani, kunnossapitoasentaja, Lahti

Ilomäki, Pertti Uolevi, asentaja, Toijala

Ilvonen, Jari Juhani, raitiovaununkuljettaja, Helsinki

Isojärvi, Riitta Maija, toimistosihteeri, Jyväskylä

Jalkanen, Pertti Armas Ensio, kokooja, Joensuu

Johansson, Reijo Juhani, prosessinhoitaja, Anjalankoski

Jokinen, Maija-Liisa, avustaja, Lahti

Jonsson, Rune Bernhard, smed, Väståboland

Järvinen, Toivo Ilmari, korjausmies, Mänttä-Vilppula

Kaakinen, Marja Anneli, tutkintasihteeri, Jyväskylä

Kaatrakoski, Jorma Juhani, operaattori, Porvoo

Kaijanen, Pasi Kristian, myyjä, Helsinki

Kainulainen, Irja Elina, koulunkäyntiavustaja, Tohmajärvi

Kainulainen, Jaakko Raimo Johannes, ramp-mies, Vantaa

Kaipainen, Virpi Irmeli, metsäsuunnittelija, Jämsä

Kallaskoski, Marja-Liisa, keittäjä, Vihti

Kangas-Tuhkio, Tapio Veikko, vartija, Keuruu

Kant, Kari Matias, käämijä, Vaasa

Kantola, Leena Sisko Hannele, myyntisihteeri, Askola

Karhu, Paula Orvokki, myyjä, Nurmes

Karhunen, Anja Irmeli, raitiovaununkuljettaja, Helsinki

Karhunen, Paavo Ilmari, tulostuspalveluoperaattori, Kuopio

Karlsson, Maj-Britt Helene, lokalvårdare, Sund

Karvonen, Tarmo Johannes, koneenhoitaja, Lappeenranta

Kattilakoski, Helena Marjatta, tuotteen loppukokoonpanija, Vaasa

Kauppila, Ari Heikki Olavi, prosessinhoitaja, Anjalankoski

Kauppinen, Eila, havaitsija, Huopanankoski

Kempas, Eero Tapani, virastomestari, Helsinki

Kemppainen, Seija Lahja Marjaana, julkaisusihteeri, Kajaani

Keskinen, Pauli Sakari, prosessinhoitaja, Uusikaupunki

Keskinen, Pekka Matti Olavi, kuljetusmies, Ylöjärvi

Kesonen, Tarja Elvi Tuulikki, laadunmittaaja, Tornio

Kinnarinen, Matti Ilmari, seuran puheenjohtaja, Tampere

Kinnunen, Reijo Tapio, kuorma-autonkuljettaja, Outokumpu

Kivimäki, Ulla Kaarina, siivooja, Turku

Kjellin, Bengt Olof, varastonhoitaja, Kirkkonummi

Knuutinen, Ilkka Aulis, sellunvalmistaja, Oulu

Koivisto, Markku Ylermi, hitsaaja, Vaasa

Kolinoja, Mirja Hillevi, käytöntarkkailija, Heinola

Korkeela, Ritva Tytti Annikki, laitoshuoltaja, Helsinki

Koskinen, Bengt Harald, kunnossapitoasentaja, Vantaa

Koskinen, Gun-Britt, städare, Lemland

Kovanen, Antti Juhani, hitsaaja, Pieksämäki

Kuisma, Eila Helena, ostoreskontranhoitaja, Heinola

Kuivalainen, Anna-Liisa, kiinteistösihteeri, Rovaniemi

Kumpula, Eija Sisko, kirjastosihteeri, Rovaniemi

Kurkimäki, Marja-Leena, liikennemyymälätyöntekijä, Ylistaro

Kuusrainen, Leena Marjatta, toimistosihteeri, Pihtipudas

Kylänpää, Arja Katriina, terveyskeskusavustaja, Mynämäki

Kytömäki, Anna-Maija, ATK-piirtäjä, Vaasa

Kärki, Teuvo Kalevi, kirvesmies, Lahti

Kärpänen, Kari Matti, työnjohtaja, Mäntsälä

Kääriäinen, Maija-Liisa, osastoapulainen, Mikkeli

Laaksonen, Seija Johanna, johdon sihteeri, Kerava

Lahti, Kari Antero, ylivartija, Rusko

Lahtinen, Esko Voitto Juhani, tietoliikenneasentaja, Pori

Lahtinen, Heimo Aulis, pääopastaja, Mänttä-Vilppula

Lahtinen, Taisto Juhani, operaattori, Porvoo

Laine, Raija Tuulikki, palkanlaskija, Tampere

Lankinen, Maija-Liisa, lastenohjaaja, Tampere

Lappalainen, Esko Juhani, prosessinohjaaja, Siilinjärvi

Lasanen, Timo, metsuri, Nivala

Latva, Anne-Maija Helena, toimistosihteeri, Kotka

Laukkanen, Pekka Nikodemus, laitoksenhoitaja, Siilinjärvi

Laurila, Seppo Jaakko Kustaa, teurastaja, Lapua

Lehtiniemi, Marja-Riitta Sinikka, loppukokoonpanija, Vaasa

Lehto, Mats Vilhelm Olof, tietoliikenneasentaja, Kokemäki

Lehto, Tarmo Tapio, sähköasentaja, Loimaa

Lehtola, Lasse Otto Matias, prosessinhoitaja, Yli-Ii

Lehtonen, Eero Kullervo, ajuri, Helsinki

Leinonen, Liisa Marjatta, tarjoilija, Kuopio

Leinonen, Reijo Herman, laitosmies, Raahe

Lindqvist, Stig Christer, vanhempi viilari, Vantaa

Linjamäki, Ritva Helena, sihteeri, Kokkola

Ljungberg, Pekka Olavi, virastomestari, Espoo

Lounasaari, Ari Sakari, operaattori, Masku

Luhta, Pentti Matias, operaattori, Mäntsälä

Luntinen, Mirja Leena, koulusihteeri, Ristiina

Lähteenaho, Tuire Marianne, toimistosihteeri, Lieto

Lötjönen, Helena Anneli, virastomestari, Tuusula

Maaninka, Kirsi Maija Annikki, avustaja, Lahti

Mannil, Elmer Arimo, kojeistoasentaja, Vähäkyrö

Manninen, Veijo Ylermi, vartija, Nastola

Mansikkasalo, Raimo Veli, kirvesmies, Rovaniemi

Mantere, Erja Tuulikki, tutkintasihteeri, Turku

Mantere, Kari Kalevi, panostaja, Hauho

Marttila, Terttu Annikki, tutkimusavustaja, Oulu

Matilainen, Kauko Juhani, operaattori, Heinola

Matilainen, Pertti Tapio, laitoksenhoitaja, Suonenjoki

Maunu, Jari Olavi, autonkuljettaja, Vantaa

Maunu, Risto Kalevi, Technician, Kirkkonummi

Maunuksela, Martti Juhani, kojeistoasentaja, Tervajoki

Mehtälä, Teuvo Antero, huoltoasentaja, Tampere

Miettinen, Pirjo Marjatta, avustaja, Tampere

Mikkonen, Elma Tuulikki, avustaja, Lahti

Monthen, Solveig Signe, butikskassa, Hangö

Munne, Pertti Juhani, huoltoasentaja, Kangasala

Muttilainen, Oili Marja, toimistosihteeri, Lappeenranta

Myllys, Leo Antero, sähköasentaja, Nokia

Myyryläinen, Pertti Jouko Juhani, obduktioapulainen, Lappeenranta

Mäkinen, Tapani Kauko Mikael, työvoimaneuvoja, Ähtäri

Mäkiranta, Asko Ensio, kiinteistönhoitaja, Noormarkku

Mäkynen, Hannu Tapani, työnopastaja, Turku

Mällinen, Jorma Juhani, sähköasentaja, Lappeenranta

Mällinen, Päivi Helena, asiakasvastaava, Kangasala

Mäntynen, Helena Marjatta, myymälänhoitaja, Tampere

Niemi, Reino Mikael, havaitsija, Rovaniemi

Nieminen, Seija Helena, laskuttaja, Hyvinkää

Nieminen, Viljo Antero, kojeistoasentaja, Vantaa

Nikka, Eija Inkeri, kirjastosihteeri, Rovaniemi

Nousiainen, Ritva Hannele, välinehuoltaja, Joensuu

Nowicki, Marja Irene, käynninturvaaja, Rautjärvi

Nurmenaho, Seppo Vesa Juhani, raitiovaununkuljettaja, Helsinki

Nurminen, Aimo Antero, operaattori, Porvoo

Nyberg, Eva Lillemor, journalist, Föglö

Nygrén, Matti Kalevi, vanhempi koneasentaja, Sipoo

Nykänen, Mauno Antero, henkilöstösihteeri, Vantaa

Nyrhinen, Sinikka Anneli, meijerityöntekijä, Ilmajoki

Nyyssönen, Irma Anneli, kojeasentaja, Espoo

Nyyssönen, Mikko Juhani, vartija, Uurainen

Oinas, Rauno Eemeli, roottorinvalmistaja, Helsinki

Ojala, Reino Aleksanteri, prosessinhoitaja, Mänttä-Vilppula

Partanen, Sinikka Anneli, apuvälinehuoltaja, Kotka

Pasanen, Reijo Tapani, hioja, Nokia

Piispanen, Irma Tellervo, kassa-myyjä, Helsinki

Pinola, Pauli Raineri, tietoliikenneasentaja, Oulainen

Pistemaa, Pauli Antero, käyttömies, Ruukki

Pitkäranta, Anne Marjatta, kanslisti, Harjavalta

Pukkila, Timo Teuvo, verkostoasentaja, Pori

Pukkinen, Aimo Jaakko, johtoasentaja, Ylistaro

Puranen, Ari Eero Alfred, työnjohtaja, Stormi

Puurunen, Veikko Olavi, hitsaaja-laitosmies, Helsinki

Pyhältö, Jukka Tapio, asentaja, Pirkkala

Pyydönniemi, Mirja Anneli, päävalvomohenkilö, Helsinki

Raitio, Jessica Marjatta, kirjanpitäjä, Helsinki

Raivio, Kirsti Tellervo, maatalouslomittaja, Ranua

Rajala, Erkki Matias, lihanleikkaaja, Seinäjoki

Rajala, Jouko Olavi, laitosmies, Noormarkku

Ranki, Riitta Hannele, palkanlaskija, Tampere

Rantala, Erkki Olavi, sähköasentaja, Loimaa

Rantala, Tapani Armas, arkistosihteeri, Nurmijärvi

Raumanni, Kirsti Helinä, logistiikkatyöntekijä, Seinäjoki

Raunio, Risto Antero, konemies, Mänttä-Vilppula

Reitel, Rauha, näyttelynvalvoja, Helsinki

Riihimäki, Matti Juhani, muottihuoltaja, Laihia

Rikkola, Jaakko Sakari, metsuri, Miehikkälä

Rinne, Tiina-Riitta, palvelusihteeri, Ylöjärvi

Rintala, Jarmo Esko Tapio, vuorolaitosmies, Huittinen

Ritoniemi, Marjo Orvokki, sopimuskäsittelijä, Tampere

Ritvanen, Seija Aino Helena, kirjastovirkailija, Ikaalinen

Rokkonen, Tuomo, prosessinhoitaja, Eno

Romppanen, Anja Hellevi, laskuttaja, Espoo

Ruohonen, Jarmo Jukka, keittäjä, Aura

Ryynänen, Paavo Alpo, turvallisuusasiantuntija, Askola

Räsänen, Aulikki, varastonhoitaja, Riihimäki

Rönkkö, Aino Inkeri, butiksbiträde, Kyrkslätt

Saari, Matti Juhani, laitosmies, Aura

Saari, Pentti Juho, laitosmies, Pirkkala

Saarinen, Ari Juhani, prosessinhoitaja, Riihimäki

Sahlberg, Sten Magnus, kojeistoasentaja, Vaasa

Saikkonen, Sisko Helena, palveluvastaava, Kuopio

Salkosalo, Kari Olavi, vartija, Oulu

Salmela, Jaana Kaisa Anneli, kirjastosihteeri, Rovaniemi

Salmi, Raija Sinikka, siistijä, Urjala

Salo, Sakari, laitosmies, Pori

Sandelin, Jari Tapani, vartija, Kokkola

Sandqvist, Esko Ilmari, vartija, Ylitornio

Sarala, Pentti, havaitsija, Pudasjärvi

Sarpalehto, Laura Kristiina, vahtimestari, Vantaa

Sarvo, Anne Maria, toimistosihteeri, Turku

Satanen, Kaarlo Tapio, yhdyskuntarakentaja, Hämeenlinna

Saunamäki, Jorma Vilho, asentaja, Lapua

Savela, Raija Elina, ostaja, Kurikka

Savolainen, Aune Elina, laitoshuoltaja, Helsinki

Savolainen, Maija Riitta, myyjä, Nurmes

Savolainen, Vesa, pakkauskoneasentaja, Kirkkonummi

Selkälä, Marja-Liisa, laitoshuoltaja, Järvenpää

Seppänen, Rauno Asko, yhdyskuntarakentaja, Hämeenlinna

Silván, Arja Helena, prosessinhoitaja, Keuruu

Simola, Marina Helena, koordinator, Helsinki

Sneck, Esko Juhani, käämijä, Vaasa

Sopanen, Virpi Irene, palvelumyyjä, Pieksämäki

Strand, Arja Tuulikki, toimistosihteeri, Helsinki

Suomalainen, Seppo Juhani, koneistaja, Karkkila

Suomi, Sirpa Hillevi, toimistovirkailija, Harjavalta

Suominen, Jari Markku Tapio, koestaja, Järvenpää

Suuntamo, Matti, operaattori, Vantaa

Säämänen, Ari Herman Antero, hitsaaja, Pieksämäki

Söderman, Hjördis Inga-Britt Marga, servicetjänsteman, Närpes

Talvitie, Unto Kalervo, postittaja, Kerava

Tarnanen, Keijo Kalervo, rullamies, Lahti

Tekoniemi, Aarno, metsuri, Teuva

Thelen, Pertti Juhani, vartija, Nurmijärvi

Tikka, Raija Liisa, ruokataloustyöntekijä, Lemi

Timonen, Seppo Olavi, prosessimies, Oulu

Toivanen, Eila Hellin, ravintolatyöntekijä, Heinola

Tommila, Pertti Erkki, vartija, Pori

Torikka, Annikki, havaitsija, Hirvihaara

Tuhkalainen, Mikko Kustaa, maanviljelijä, Mikkeli

Tukiainen, Pentti Tapani, varastomies, Lappeenranta

Turpeinen, Eeva Anneli, välinehuoltaja, Helsinki

Tähti, Armi Hannele, Operations Coordinator, Helsinki

Törmälä, Ahti Kalevi, pintakäsittelijä, Ylivieska

Töyrälä, Raimo Martti Juhani, muuntaja-asentaja, Vaasa

Ulanen, Tuula Anneli, kanslisti, Pori

Vainio, Ritva Linnea, kassa, Kyrkslätt

Vainonen, Pirjo Sisko Tellervo, prosessinhoitaja, Anjalankoski

Wallenius, Pirjo Helinä, tekstinkäsittelijä, Noormarkku

Varis, Irma Leena, sairaala-apulainen, Vantaa

Varvikko, Kaija Hannele, liikennemyymälätyöntekijä, Ilmajoki

Vasara, Mirja Anneli, kodinhoitaja päihdetyöntekijä, Tampere

Veijalainen, Rauha Orvokki, elektroniikkatyöntekijä, Lahti

Vesterinen, Heikki Tapio, varastomies, Kouvola

Vierelä, Reino, tutkimusvirkailija, Rovaniemi

Vierikko, Olavi Antero, asentaja, Kangasala

Vierula, Erja Helena, broilerinleikkaaja, Lapua

Viitanen, Pasi Valtteri, ATK-piirtäjä, Hämeenlinna

Viitikko, Marjatta Kaarina, teveyskeskusavustaja, Lappeenranta

Wikman, Oiva Mika Antero, verkostoasentaja, Pori

Viktorsson, Ella Elida Elisabeth, linneförrådsbiträde, Lumparland

Wilenius, Maj-Inger Margareta, maskinskötare, Sibbo

Vilkki, Pirjo-Liisa, kirjanpitäjä, Virolahti

Virtanen, Hannele Alice, laborantti, Turku

Vuohelainen, Paula Inkeri, arkistosihteeri, Noormarkku

Vuollo, Martti Alfred, varastomies, Kittilä

Vuorela, Antti Emil Ensio, vartija, Viitasaari

Vuorela, Hannu Kalevi, laitoshuoltoasentaja, Pori

Vuorinen, Jorma, levyseppä-hitsaaja, Köyliö

Vuoristo, Kari Antero, koneenkokooja, Jyväskylä

Väänänen, Marja-Leena, toimistosihteeri, Vantaa

Väänänen, Tauno Petteri, pakkauslinjan asentaja, Turku

Vääränen, Pirkko Helena, tilitysten hoitaja, Laukaa

Väätäinen, Erkki Pekka, vartija, Jyväskylä

Ylevä, Jaakko Tapani, varastotyöntekijä, Kurikka

Yli-Suutala, Matti Juhani, kunnossapitäjä, Kemi

Ylitalo, Kauko Tapani, erikoisammattimies, Nurmijärvi

Ylä-Jokisalo, Tuomo Markku, vastaava automaatioasentaja, Kokkola

Yrjänheikki, Raija Kaarina, maatalouslomittaja, Rovaniemi

Österman, Ole Per-Erik, parkarbetare, Väståboland

Yhteensä: 301

Kunniamerkkejä yhteensä: 4522


AVAINSANAT:

Kirjoita kommentti

Ohjeet: Voit aloittaa keskustelun ja jättää kommentin kirjautumatta palveluun. Kirjoittajat vastaavat itse kommenteistaan. Keskustelu on ennakkomoderoidu eli kommentit luetaan ennen julkaisua.

Kommentti

Uutisia

  1. Porilaine: Polkuriita äityi huutamiseksi Kalaholmassa

    SATAKUNTA 23.10. 09:51 2 0 8280

  2. Siltapuistokadun grilli evakuoitiin räjähdysvaaran takia

    SATAKUNTA 23.10. 11:18 3 7 7150

  3. Potkut saanut Kivi: ”Nalle Puh -selityksiin on turha tuhlata energiaa”

    KIEKKOKANSA 23.10. 12:08 3 32 7111

  4. Karri Kivi sai potkut Venäjältä

    KIEKKOKANSA 22.10. 22:43 5 39 4979

  5. Tässä ovat Porin 10 suosituinta ravintolaa

    SATAKUNTA 21.10. 17:33 18 104 4562

  6. Uimahallin kertamaksuun 80 sentin korotus

    URHEILU 22.10. 22:01 8 66 4295

  7. Mikä tämä omituinen valoilmiö on? – Useita havaintoja

    SATAKUNTA 23.10. 19:46 0 2 3809

  8. Asiantuntija: Näin käy, jos Suomen alueelle tunkeutuisi sukellusvene – katso video

    KOTIMAA 23.10. 07:32 3 18 3336

  9. 3 000 litraa polttoöljyä maahan ja viemäriin – meri ei saastunut

    SATAKUNTA 23.10. 10:22 2 12 3049

  10. Raskaana oleva nainen ei päässyt neuvolaan

    KOTIMAA 22.10. 15:04 5 16 2611

 
Satakunta
Kulttuuri
Blogit
 
MAINOS
SK Facebookissa
Pääkirjoitukset
Ruokaohjeet

Uutisia

www.autotalli.com www.etuovi.com www.mikko.fi www.vuokraovi.com www.monster.fi
Tämän alueen uusin tarjonta:
Satakunnan Kansa  Pohjoisranta 11 E  Vaihde 010 665132  Fax 010 6658330 | Asiakaspalvelu | Käyttäjäehdot | Sopimusehdot