Pasi Salonen siirtyy ensi kaudeksi Ässiin
Pasi Salonen on ensi kauden joukkuetta rakentavan Ässien ensimmäinen värväys nykymiehistön ulkopuolelta.
– En voi vahvistaa, että sopimus olisi tehty. Salonen on kuitenkin ehdottomasti meitä kiinnostava pelaaja, toimitusjohtaja Jukka Hirsimäki toteaa.
Mitään muuta Hirsimäki ei voisikaan sanoa, sillä SM-liigan säännöt kieltävät pelaajien kosiskelun muista liigaseuroista kesken kauden. Käytäntö on kuitenkin toinen kuin säännöt. Salosen siirto Poriin on jo varmaa.
Salonen, 24, pelaa tällä kaudella Ilveksessä. Washingtonin vuonna 2004 varaama nopea hyökkääjä on saanut jumbojoukkueessa kasaan 51 ottelussa tehot 5+12=17. Ilveksen lisäksi Salonen on pelannut liigassa HPK:ssa ja kasvattajaseurassaan HIFK:ssa.
Salosta on pidetty lupaavana hyökkääjänä, mutta lopullinen läpimurto on vielä tekemättä. Pisteiden valossa helsinkiläisen uran toistaiseksi paras kausi on 2007–08, jolloin hän nakutti HPK:ssa 11+17=28.
Ässät hakee markkinoilta 3–5 uutta pelaajaa. Hirsimäki on myöntänyt porilaisten olevan kiinnostunut Kärpissä pelaavasta hopeakauden maalitykistä Kristian Kuuselasta sekä SaiPan isokokoisesta puolustajasta Juho Mielosesta.
Joukkueesta ovat lähdössä KalPaan suuntaava Sakari Salminen ja Kärppiin vahvasti huhuiltu Marko Luomala.











