Jazzkansa
Päivitetty 18.7.2010 08:13, julkaistu 16.7.2010 23:09

Jazzkadun uusi ilme kelpaa myyjille ja yleisölle

Kuva: Harri Joensuu
Satakunnan KansaLähetä palautetta toimittajalle

 

Jazzkadulla kuusamolaisia muikkuja myyvä Helka Kähkönen on työskennellyt jazzeilla vuosia. Tämänkertainen visuaalinen ilme on hänelle mieleinen.

Jazzkadulla kulkee nyt kaksi kujaa ja telttojen sivukankaat on kuvitettu. Kähkösen mielestä kadulla on keskieurooppalainen fiilis.

Ensimmäisistä jazzmuikuistaan nauttivat Jaana ja Juha-Matti Ojanperä tuumivat, miten väkimäärä mahtuu kulkemaan alueella.

– Toisaalta ainahan tänne on mahduttu. Kuvat telttojen seinissä ovat kivoja, Ojanperät sanovat. Pohjoisen muikkuannos maistui heistä erityisen maukkaalta.


AVAINSANAT: muikut, jazzkatu,

Kommentit (10)

Näytä: 10 20 30 40 50 kommenttia yhdellä sivulla, vanhimmat uusimmat ensin
(Tuntematon)25.7.2010 15:46

Hole in one Jazzien paras paikka. Hyvä bilemusa ja mahtava meininki!

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)18.7.2010 11:40

Joka vuosi joillakin ihmisillä on jotakin nassutettavaa jazzeista. Jazzeilla on pitkät perinteet ja mielestäni on hyvä vaalia tätä perinnettä. Ehkä jazz ei ole ihan valtavirran musiikkia, mutta mielestäni joka vuosi on löytynyt muitakin hyviä artisteja ohjelmistosta. Jazzkatu kuuluu myös tähän perinteeseen, kadulla myydään pääsääntöisesti rihkamaa, ruokaa ja juotavaa, mutta mielestäni siellä on mukava poiketa ja samalla reissulla näkee myös ystäviä vuosien takaa. Kerran vuodessa kaupunki herää eloon, otetaan siis ihmiset tänne ilolla vastaan ja jatketaan sitä hapannaamaisuutta taas seuraavat 51 viikkoa.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)17.7.2010 19:21

negatiiviset ihmiset ovat kuin syöpä

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)17.7.2010 11:23

"Jazz-juhlat pitäisi saada hävitettyä Porista. Musiikin lajityyppinä jazz on potkittu perunakuoppaan jo vuosia sitten ja tämä rasvankäryinen jazz-katu rihkaman myyjineen ja olutkärpäsineen pilaa tunnelman lopullisesti."

onhan sinulle museot ympäri vuoden,
. Pidä sinä ikävää, anna muiden pitää hauskaa.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)17.7.2010 11:14

Jazz-juhlat pitäisi saada hävitettyä Porista. Musiikin lajityyppinä jazz on potkittu perunakuoppaan jo vuosia sitten ja tämä rasvankäryinen jazz-katu rihkaman myyjineen ja olutkärpäsineen pilaa tunnelman lopullisesti.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)17.7.2010 09:01

Pieni korjaus: vuosi sitten SK uutisoi, että "Jazzkadun rakentaminen alkaa perjantaina. Tänä vuonna SK uutisoi kuitenkin, että "Jazzkadun rakennustyöt alkavat perjantaina".

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)17.7.2010 08:58

Joka kesä nää samat jutut: Jazz-katua rakennetaan, Vilinää jazz-kadulla, Jazz-katu purettiin.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)17.7.2010 08:34

Hahahah, antaa Hole in Onen olla auki vaikka aamu kuuteen! Että joku jaksaakin nähdä vaivaa......

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)17.7.2010 03:54

Baarejen on ilmeisesti pakko ruveta rikkomaan sääntöjä tahallan. Tämän hetkinen politiikka suosii vain Jazzien päätelttaa Apolloa. Siellähän mitään rajoja ei ole. Hole In One löysi säänöille hienon kiertotien, baari sijaitsee raatihuoneen pihassa joten Jazzorganisaatiolla ei ole mitään sanomista musiikista tai aukioloajoista. Tänäänkin baarissa soi rokki täysillä ja baari oli auki ainakin kolmeen vaikka Jazz vaatii baarit kiinni kahdelta... Reilua?

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)17.7.2010 03:40

Jazzkadun suurin ongelma on telttojen tarjonta: esim rummut on kielletty vaikka jazz on RYTMImusiikkia. Samoin suomen kielinen rock/pop on pannassa. Ilmeisesti jazzorganisaatio haluaa näivettää perinteisen jazzkatu meiningin täysin ja suosia vain nuoria asiakkaita koska bassoa ja rumpuja saa tarjota levyltä.
T: Discoa levyltä mutta musiikkia vain akustisena

Ilmoita asiaton kommentti

Kirjoita kommentti

Ohjeet: Voit aloittaa keskustelun ja jättää kommentin kirjautumatta palveluun. Kirjoittajat vastaavat itse kommenteistaan. Keskustelu on ennakkomoderoidu eli kommentit luetaan ennen julkaisua.

Kommentti

 

Uutiset

www.autotalli.com www.etuovi.com www.mikko.fi www.mascus.fi www.vuokraovi.com www.monster.fi
Tämän alueen uusin tarjonta:
Satakunnan Kansa  Pohjoisranta 11 E  Vaihde 010 665132  Fax 010 6658330 | Käyttäjäehdot | Sopimusehdot