Ulkomaat
Päivitetty 30.8.2010 19:41, julkaistu 30.8.2010 19:05

Chilen kaivosmiehet saivat puhua minuutin puhelimessa

Chilessä loukkuun jääneet kaivosmiehet pääsivät sunnuntaina ensimmäistä kertaa juttelemaan perheidensä kanssa. Jokaisella 33 miehellä oli minuutti aikaa puhua puhelimessa.

Psykologien mukaan on ratkaisevan tärkeää, että kaivosmiehet saavat kommunikoida omaistensa kanssa ilman välikäsiä. Miehet ovat olleet eristyksissä 700 metrin syvyydessä jo kolme ja puoli viikkoa. Edessä saattaa olla vielä jopa noin neljä kuukautta.

– Hänen äänensä kuuleminen oli palsamia sydämelleni, kuvaili Jessica Chille keskusteltuaan miehensä Dario Segovian kanssa.

Aiemmin he ovat voineet vaihtaa vain kirjeitä.

Myös äidit ja isät jonottivat vuoroaan radiopuhelimeen. Alicia Campos kertoi, että hänen poikansa Daniel Herrero sanoi olevansa kunnossa. Molemmat rauhoittelivat toisiaan.

– Murruin vasta kun sanoin hänelle, että hei vaan pikku poikani, me näemme vielä toisemme. Hänen äänensä oli entisensä. Ei hänellä hyvin mene, mutta ei niin huonostikaan.

Viranomaiset ilmoittivat aloittavansa maanantaina pelastuskuilun poraamisen. Töiden käynnistäminen kuitenkin viivästyi, koska porasta puuttui yksi osa. Kuilun arvioidaan valmistuvan 3–4 kuukauden kuluessa.

Insinöörit selvittävät edelleen myös muita, nopeampia keinoja miesten pelastamiseksi.


AVAINSANAT:

Kommentit (1)

Näytä: 10 20 30 40 50 kommenttia yhdellä sivulla, vanhimmat uusimmat ensin
(Tuntematon)30.8.2010 21:33

Mistä nyt on oikein kyse?

33 miestä loukussa ja jokainen sai puhua vain yhden minuutin?

Onko Hollywood jo ostanut yksinoikeuden tästä Chilen kaivosonnettomuudesta kertovasta filmistä?

Ilmoita asiaton kommentti

Kirjoita kommentti

Ohjeet: Voit aloittaa keskustelun ja jättää kommentin kirjautumatta palveluun. Kirjoittajat vastaavat itse kommenteistaan. Keskustelu on ennakkomoderoidu eli kommentit luetaan ennen julkaisua.

Kommentti

Uutisia

Satakunta
Kulttuuri
Blogit
 
 
MAINOS
SK Facebookissa
Videot

Tarvitset Flash Player 9:n ja Javascriptia tukevan selaimen.

Hae Flash Player tästä
Lataa Flash player

Pääkirjoitukset
Ruokaohjeet

Nokkosletut

Ruoka

Puutarhurin vihollinen on oikea terveyspommi

Polttavat nokkoset voivat olla puutarhurin mieliharmeja, mutta tuoretta ruokaa arvostava kokikokki ilahtuu niistä. Monikäyttöinen villiyrtti on ravinteikas ja maukas epeli.

Uutisia

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

www.autotalli.com www.etuovi.com www.mikko.fi www.mascus.fi www.vuokraovi.com www.monster.fi
Tämän alueen uusin tarjonta:
Satakunnan Kansa  Pohjoisranta 11 E  Vaihde 010 665132  Fax 010 6658330 | Käyttäjäehdot | Sopimusehdot