Yle: Hautala tapaa Vehviläisen ja Sailaksen asuntokohusta
- Finnairin toimitusjohtaja Mika Vehviläinen.
Valtion omistajaohjauksesta vastaava ministeri Heidi Hautala (vihr.) tapaa tänään asuntokauppakohun osapuolet. Ylen mukaan Hautala tapaa Finnairin toimitusjohtajan Mika Vehviläisen ja työeläkeyhtiö Ilmarisen toimitusjohtajan Harri Sailaksen.
Vehviläisen asuntokauppa nousi alkuviikosta julkisuuteen, kun kävi ilmi, että Vehviläinen oli myynyt asuntonsa Ilmariselle.
Finnair on Ilmarisen suurimpia asiakkaita, ja Ilmarinen Finnairin neljänneksi suurin omistaja.
Ilmarisen toimitusjohtaja Harri Sailas on Finnairin hallituksen puheenjohtaja.











Heidi Hautala, mistä lähtien räikeä koplaus on ollut hyvän hallintotavan mukainen? Kuka ja mikä sai mielenne näinkin pikaisesti muuttumaan. Hyvä-veli -verkosto jyllää eikä kukaan joudu vastuuseen. Tulevana eläkkeensaajana ihmettelen, miten Ilmarinen voi moisen kaupan tehdä, pitäisikö päättäjät vaihtaa? Onneksi en lennä Finnairilla enkä osallistu Vehvilaisen työsuhdeasunnon vuokranmaksuun.
Täti-ihminen
Ilmoita asiaton kommentti