Satakunta
Päivitetty 21.2.2012 16:35, julkaistu 21.2.2012 16:23

Kuntakartta lopetti seurakuntien neuvottelut

Kankaanpään, Jämijärven ja Parkanon seurakunnat eivät neuvottele enää yhdistymisestä. Suunnitelmat yhteisestä tulevaisuudesta kariutuivat sen jälkeen, kun kunnallishallinnon rakennetyöryhmä julkaisi oman ehdotuksensa tulevasta kuntajaosta.

Kankaanpään kirkkoherran Keijo Rainerman mielestä kuntakarttaesitys ei sovellu seurakuntapuolelle.

– Kuntakartan mukaan Kankaanpäähän liittyisivät Honkajoki, Lavia, Jämijärvi sekä mahdollisesti Karvia ja Siikainen. Tällainen talouspohja ei olisi seurakuntapuolella kestävä.

Kaikesta huolimatta seurakuntien yhdistymissuunnitelmaa käsitellään ensi maanantaina Kankaanpään kirkkoneuvoston kokouksessa, jotta päättäjät voivat miettiä, miten jatketaan tästä eteenpäin.


AVAINSANAT: Seurakunnat, yhdistyminen, Kankaanpää, Jämijärvi, Parkano

Kommentit (5)

Näytä: 10 20 30 40 50 kommenttia yhdellä sivulla, vanhimmat uusimmat ensin
(Tuntematon)22.2.2012 15:53

"Kun mouhijärvi yhdistyi sastamalaan, loppui mouhijärveltä säännöllinen seurakuntaelämä ja tarjonta miltein loppui."

Vikahan on Mouhijärven kappelineuvoston seurakuntalaisissa, kun ovat antaneet hengellisen toimintansa passivoitua.
Uudessa Kankaanpään seurakunnassa olisi Kankaanpään alueseurakunnan lisäksi Honkajoen, Karvian ja Lavian, todennäköisesti Jämijärven ja ehkä myös Siikaisten kappeliseurakunnat.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)22.2.2012 09:52

Kun mouhijärvi yhdistyi sastamalaan, loppui mouhijärveltä säännöllinen seurakuntaelämä ja tarjonta miltein loppui. Muissakin liitoksissa taitane käydä samoin. Reunaalueilta häviää palvelut ja työntekijät ison kaupungin bunkkereihin.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)22.2.2012 09:51

Älkää ainakaan Porin seurakuntayhtymään pyrkikö. Täällä on jo ennestäänkin seitsemän seurakuntaa.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)22.2.2012 03:36

Oikein! Nyt onkin aihetta aloittaa neuvottelut Honkajoen, Kankaanpään, Karvian ja Lavian, ilmeisimmin myös Jämijärven ja mahdollisesti Siikaistenkin seurakuntien yhdistymisestä Kankaanpään seurakunnaksi, joka kuuluu Turun arkkihiippakuntaan.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)21.2.2012 17:08

Kirkko voi ihan hyvin tehdä yhteistyötä naapuriseurakuntien kanssa.

Ilmoita asiaton kommentti

Kirjoita kommentti

Ohjeet: Voit aloittaa keskustelun ja jättää kommentin kirjautumatta palveluun. Kirjoittajat vastaavat itse kommenteistaan. Keskustelu on ennakkomoderoidu eli kommentit luetaan ennen julkaisua.

Kommentti

Uutisia

Musiikki
MAINOS
Kotimaa
Lukijoiden kuvat

IMG_2195

Lukijan kuvat

Lukijan kuva

Lukijan kuvia julkaistaan myös verkossa SK24.fi/mielipide.
Blogit
 
 
Videot

Tarvitset Flash Player 9:n ja Javascriptia tukevan selaimen.

Hae Flash Player tästä
Lataa Flash player

Pääkirjoitukset
Urheilu
Ulkomaat

Uutisia

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

www.autotalli.com www.etuovi.com www.mikko.fi www.mascus.fi www.vuokraovi.com www.monster.fi
Tämän alueen uusin tarjonta:
Satakunnan Kansa  Pohjoisranta 11 E  Vaihde 010 665132  Fax 010 6658330 | Käyttäjäehdot | Sopimusehdot