Satakunta
Päivitetty 15.2.2012 16:18, julkaistu 15.2.2012 11:57

Uusi Rauma: Susi jolkotteli satamassa ja jäähallin kupeessa

Kuva: Colourbox.com
Satakunnan KansaLähetä palautetta toimittajalle
Kaupunkilehti Uusi Rauman mukaan Rauman sataman lähistöllä tehtiin viikko sitten susihavaintoja. Kuvan susi ei liity tapaukseen.

Kolme paperirullia UPM:n Rauman tehtaalta satamaan kuljettanutta rekkakuskia näki reilu viikko sitten satamassa suurikokoisen suden. Havainnoista kertoo Uusi Rauma -lehti.

– Olin tehtaalla, kun kaveri huuteli radioon, että Rauman Akun kohdalla liikenneympyrässä on susi. Silloin vielä naureskelin, mutta heti perään tuli samanlainen viesti merikoulun alapuolelta ihan vanhan kärpäsbaarin kohdalta. Itse olin ajamassa juuri Hankkarin portista ulos, kun ilmeisesti sama susi oli jo minun edessäni, UPM:n tuoteautoa kuljettava Osmo Nurmi kertaa UR:lle.

Lounais-Suomen Riistanhoitoyhdistyksen toiminnanohjaaja Jari Toivonen kävi tarkastamassa eläimen jäljet heti aamulla töihin tultuaan. Toivonen on itsekin UPM:n palkkalistoilla.

– Selvät suden jäljet, kooltaan kahdeksan kertaa kymmenen senttiä, ei mitään epäselvyyttä, hän ilmoittaa.

Toivonen kertoo myöhemmin saaneensa ilmoituksen, jonka mukaan samoihin aikoihin oli nähty susi Teollisuuskadulla jäähallin kupeessa.

Uuden Rauman uutinen


AVAINSANAT: Susi, Uusi Rauma, Rauma, satama

Kommentit (30)

Näytä: 10 20 30 40 50 kommenttia yhdellä sivulla, vanhimmat uusimmat ensin
(Tuntematon)18.2.2012 10:54

Osasta susia on tullut haittaeläimiä, miksi?

Susien hyvin pitkän rauhoitusajan, vuodesta 1973 alkaen, seurausena osasta susia on tullut haittaeläimiä usein eri tavoin. Liikuminen taajamissa, pihoissa, koirien tappaminen ja syöminen pihoista jne.
Edellä mainittu kuulostaa uskomattomalta kun kuulee asiantuntijan määrityksen oikeasta suden käyttäytymisestä ja reagoinnista ihmisiin ja ihmisasutuksiin.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)17.2.2012 08:24

"Syövät kaikki lampaat ja koirat"

Ai kaikki vai? Jösses! Lampaat kun aidataan asianmukaisesti niin ei susi niitä syö (valtio tulee reilusti vastaan aitauskustannuksissa) ja koirat pitäs olla muutenkin aina ihmisen valvonnassa eikä vapaana valvomatta. Yhtäkään koiraa susi ei ole kunnolla aidatusta kotipihasta tai taluttimen päästä vienyt. Taluttimella EN tarkoita juoksulankaa ulkona vaan sitä remmiä jonka toisessa päässä pitäisi olla ihminen.
On se ny jukopliuta ko kaikki vilaukseltaki nähdyt sudet (joista 80% ei edes ole susia) pitäis tappaa...

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)16.2.2012 22:36

Se on ny sitte laitettava raumal koulut kii ja kaupunki evakuoitava

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)16.2.2012 22:08

Ket see ol, jos se kerra hallihi pakkas.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)16.2.2012 19:45

Ei se ainakaan telakan alueelle mene , sillä Ahola vaatii kulkuluvan , kypärän jne.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)16.2.2012 19:07

Suden jälkiä on asiantuntijankaan vaikea erottaa ison koiran jäljistä joten suattaapi olla että oli susi ja suattaapi olla ettei ollukkaan...

Mitä sitten jos sen jäljet olivat sillä alueella missä lapset ulkoilee? Ei ne jäljet vaarallisia ole. Susi (jos se se nyt oli) on ollut melko satavarmaan ohikulkumatkalla eikä sitä enää tuolla varmaan toiste tavata.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)16.2.2012 11:30

Jos se oliki Rauman Murre . . ?

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)16.2.2012 09:03

(Tuntematon)16.2.2012 00:39
"Sudet on ihan kilttejä hauvoja."

On kyllä lutunen pikku karvakorva. Voi kun saataisiin sille joku nallekarhu kaveriksi <3

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)16.2.2012 08:44

Sus siunakkoon.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)16.2.2012 00:39

Sudet on ihan kilttejä hauvoja. Mehiläisetkin vaarallisempia.

Ilmoita asiaton kommentti

SIVU 1 2 3

Kirjoita kommentti

Ohjeet: Voit aloittaa keskustelun ja jättää kommentin kirjautumatta palveluun. Kirjoittajat vastaavat itse kommenteistaan. Keskustelu on ennakkomoderoidu eli kommentit luetaan ennen julkaisua.

Kommentti

Uutisia

Musiikki
MAINOS
Kotimaa
Lukijoiden kuvat

IMG_2195

Lukijan kuvat

Lukijan kuva

Lukijan kuvia julkaistaan myös verkossa SK24.fi/mielipide.
Blogit
 
 
Videot

Tarvitset Flash Player 9:n ja Javascriptia tukevan selaimen.

Hae Flash Player tästä
Lataa Flash player

Pääkirjoitukset
Urheilu
Ulkomaat

Uutisia

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

www.autotalli.com www.etuovi.com www.mikko.fi www.mascus.fi www.vuokraovi.com www.monster.fi
Tämän alueen uusin tarjonta:
Satakunnan Kansa  Pohjoisranta 11 E  Vaihde 010 665132  Fax 010 6658330 | Käyttäjäehdot | Sopimusehdot