Silminnäkijä kertoo: ”Nelivetomaasturit ohittivat muista välittämättä”
- Lahdentien pään liikennesuma perjantai-iltapäivällä.
Porilainen Eetu Nevaranta joutui keskelle pääkaupunkiseudun liikennekaaosta, josta hän yritti tuntikausien ajan pois – turhaan.
Pöllyävä pakkaslumi, liukas tienpinta ja Nevarannan mukaan myös joidenkin kuljettajien holtittomuus aiheuttivat kolarisuman, jollaista monessa eksoottisessakin liikennekiemurassa mukana ollut Nevaranta ei kertomansa mukaan ole ennen nähnyt.
– Tämä on aivan järjetöntä! Näkyvyyttä ei ole viittä metriä enempää, kun isot nelivetomaasturit pöllyttävät pakkaslunta ohittaessaan muuta liikennettä lumista kaistaa myöten, Nevaranta raportoi puhelimitse autostaan.
– Tällaista en ole ikinä nähnyt kuin kuvissa. Kolariautot muodostavat autobarrikadin. Ne ovat liiskaantuneet, kääntyneet ja vääntyneet. Edessä on romuautojen seinämä.
Näin kuvailee pääkaupunkiseudun yhtä kolarisumaa valokuvaaja Matti Matikainen.
Ketjukolari tapahtui kello 11 aikaan kehä kolmosella Tikkurilan ja Lahdenväylän välillä. Matikainen lähti kuvaamaan tapahtumaa heti tuoreeltaan kello 11.30.
– Pääsin perille puoli kolme iltapäivällä. Autoni jouduin jättämään Puistolaan. Olen kävellyt arviolta kolme kilometriä kävelyteitä ja metsiä päästäkseni lähelle kolaripaikkaa.
Näky oli hänen mukaansa musertava.
– Pääsin kiipeämään mäen harjalle. Autot olivat liiskaantuneet yhteen kasaan. Näin verisiä penkkejä ja musertuneita lastenistuimia, hän kuvaa järkyttyneenä.
Loukkaantuneet on saatu onneksi ajoissa hoitoon ja tietojen mukaan kuolonuhreilta on vältytty.
– Nyt täällä hinataan romuja pois. Liikenne takkuaa luonnollisesti vielä pitkään.
Uudellamaalla on tapahtunut ainakin kymmeniä kolareita. Kuolonuhreilta on tähän mennessä saatujen tietojen mukaan vältytty, mutta vakavia loukkaantumisia on tapahtunut. Lievästi loukkaantuneita on pelastuslaitoksen mukaan useita.
Töölön ja Jorvin sairaaloiden valmiutta on nostettu. Sää jatkuu iltaan saakka huonona. Poliisin mukaan omaa autoa tulisi käyttää vain välttämättömissä tilanteissa.
















olosuhteisiin sovitettu ajonopeus sekä se TURHA-VÄLI olisivat toimineet tässäkin tapauksessa parhaalla tavalla.
Ilmoita asiaton kommentti