Satakunta
Päivitetty 13.1.2012 17:25, julkaistu 13.1.2012 08:10

Suomen Kuvalehti: Tällaista kuntajakoa ministeriö salaa suunnittelee

Satakunnan Kansa, STTLähetä palautetta toimittajalle
Kuvakaappaus Suomen Kuvalehden nettisivuilta näyttää, millaiseksi Satakunnan kuntajakoa on valtiovarainministeriössä salaa kaavailtu.

Suomen Kuvalehti julkaisi valtiovarainministeriön salassa pidetyn kartan, joka on laadittu kuntauudistuksen pohjaksi.

Kartassa Porista muodostuisi suurkunta, johon yhtyisivät Luvia, Nakkila, Harjavalta, Ulvila, Pomarkku, Siikainen ja Merikarvia. Eurajoki puolestaan liittyisi Raumaan Pyhärannan kanssa. Eura, Säkylä ja Köyliö sekä mahdollisesti Kokemäki muodostaisivat oman kuntansa. Kokemäen toinen mahdollinen suunta olisi yhteinen kunta Huittisten ja Punkalaitumen kanssa.

Kartassa esitetty Pohjois-Satakunnan kuntajako poikkeaa suunnitellusta kuntaliitoksesta. Kartassa yhteen Kankaanpään ja Jämijärven kanssa liittyisivät Honkajoki ja Lavia, mahdollisesti myös Karvia. Parkanon suuntaan Pirkanmaalle kartan jaossa on merkitty ainoastaan Karvia.

Valtiovarainministeriö jättäisi kuntakartan perusteella Suomeen vain reilun viidesosan nykykunnista. Kartan mukaan Suomeen jäisi noin 70 kuntaa, kun nykyisin niitä on 336. Myös esimerkiksi Tampereen ja Turun kehyskunnat pakotettaisiin osaksi suurkuntaa. Pääkaupunkiseudulla Helsinki, Espoo, Kauniainen ja Vantaa liitettäisiin yhteen.

Kuntakartta piti alun perin julkistaa vuodenvaihteessa, mutta julkistusta lykättiin helmikuulle. Oppositiossa on syytetty, että lykkäyksellä varjellaan kokoomuksen Sauli Niinistön presidenttikampanjaa. Ankarasti vastustettua uudistusta on valmistellut kokoomuslainen hallinto- ja kuntaministeri Henna Virkkunen.

Suomen Kuvalehden mukaan koko uudistus kaatunee, sillä muut hallituspuolueet eivät hyväksy pakkoliitoksia ja Virkkusen menettelytapoja.

Suomen Kuvalehden artikkeli


AVAINSANAT: kuntauudistus

Kommentit (65)

Näytä: 10 20 30 40 50 kommenttia yhdellä sivulla, vanhimmat uusimmat ensin
(Tuntematon)16.1.2012 12:15

Noormarkku?

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)16.1.2012 10:30

Harmittaa nämä sensaatiohakuiset otsikot. Ministeriöissä tehdään joka päivä tuhansia suunnitelmia erilaisten asioiden ja tilanteiden eteen. Ne julkaistaan vasta kun suunnitelmat ovat jollain järkevällä tasolla. Ei se mitään salailua ole kuten otsikko väittää. Kuntauudistuksestakin on varmaan kymmeniä erilaisia suunnitelmia ja todennäköisesti kaikki "elävät".
Toivon asiallista otsikointia.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)15.1.2012 21:52

Sääli kaikkia Porin reuna-alueiksi joutuvia.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)15.1.2012 21:36

Harjavalta keski-Satakuntaan mieluummin kuin Porin reuna-alueeksi. Niiden kohtalo on jo monesti nähty...

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)15.1.2012 19:45

Kannatan suunnitelmaa. Onnistunut ratkaisu. Näin se menee luonnikkaasti ilman porkkanarahoja!

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)15.1.2012 19:38

Timo Soini muka vastustaa pakkoliitoksia. Ainakin puoluetoverinsa Anssi Joutsenlahti ajaa keinolla millä hyvänsä Kankaanpään ja Parkanon liitosta, vaikka sekä kankaapääläiset että parkanolaiset vastustavat sitä lähes yhtenä miehenä. Eikös tämä ole pahin esimerkki pakkoliitoksesta. Jonkinlaista yhteyttä pitäisi olla sanojen ja tekojen välillä.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)15.1.2012 19:34

Milläs Luvialta menet Raumalle päiväsaikaan, kun työpaikat on kaikilla Porissa?

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)15.1.2012 12:47

Jos liitoksisa tehdään, nämä on ainoita oikeita vaihtoehtoja, koska rajat on tehty työssäkäynti- ja asointisuuntien mukaan.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)14.1.2012 23:42

Miksi Luvialaisten kannattaisi lähteä persaukisten Porilaisten kanssa marjaan,kun suloinen rahanhaju sieraimiin tulee suoraan etelästä.

Ilmoita asiaton kommentti

(Tuntematon)14.1.2012 16:47

Tässä harjoituksessa kuntia on vain laitettu kuntie kaupunkien yhteen ajattelematta pääasiaa palvelujen turvaamista.

Esim. Pohjois-Satakunnassa palvelujen turvaaminen tarkoittaa Parkanon-Ikaalisten ja Kankaanpään sekä Jämijärven liitosta.

Tämä harjoitus on joko amatöörien väärennös tai lähtösketsi vuosien takaa. Niin se kuvalehdn työssäkäyntialuekin ole pelkkää tyhjyyttä täynnä.

Ilmoita asiaton kommentti

SIVU 1 2 3 4 5 6 7

Kirjoita kommentti

Ohjeet: Voit aloittaa keskustelun ja jättää kommentin kirjautumatta palveluun. Kirjoittajat vastaavat itse kommenteistaan. Keskustelu on ennakkomoderoidu eli kommentit luetaan ennen julkaisua.

Kommentti

Uutisia

Musiikki
MAINOS
Kotimaa
Lukijoiden kuvat

kevät lenkki 014

Lukijan kuvat

Lukijan kuva

Lukijan kuvia julkaistaan myös verkossa SK24.fi/mielipide.
Blogit
 
 
Videot

Tarvitset Flash Player 9:n ja Javascriptia tukevan selaimen.

Hae Flash Player tästä
Lataa Flash player

Pääkirjoitukset
Urheilu
Ulkomaat

Uutisia

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

www.autotalli.com www.etuovi.com www.mikko.fi www.mascus.fi www.vuokraovi.com www.monster.fi
Tämän alueen uusin tarjonta:
Satakunnan Kansa  Pohjoisranta 11 E  Vaihde 010 665132  Fax 010 6658330 | Käyttäjäehdot | Sopimusehdot