Noormarkun jätevesipumppaamoja riivannut sähkövika on korjattu
- Noormarkunjokeen valuu jätevesiä, koska jätevedenpumppaamot eivät toimi.
Noormarkun jätevesipumppaamoihin on saatu sähköt ja pumput toimivat taas normaalisti.
Pyntösjärven ja Krakantien pumput eivät toimineet noin vuorokauteen, kun sähköt katkesivat tapaninpäivän myrskyssä. Sähkökatkoksen aikana Noormarkunjokeen ehti valua noin tuhat kuutiota jätevettä.
– Näissä jätevesipumppaamoissa ei ole varajärjestelmää, joten olemme täysin sähkönjakelun varassa. Puhtaan veden jakeluun sähkökatkokset eivät vaikuta. Harjakankaan tekopohjavesilaitoksella on aggregaatti, josta saadaan varavirtaa tällaisten katkosten aikana.
Halmisen mukaan Noormarkunjokeen valunut jätevesi on vain lyhytaikainen ympäristöongelma.
– Joessa ei uida eikä kalasteta tähän aikaan vuodesta. Kun vesi virtaa, päästövedet laimenevat vähitellen.
Myös Raumalla oli katkos
Raumalla sähköt olivat poikki kaupungin yhteiseltä jätevedenpuhdistamolta sunnuntaina aamuyöllä. Sähköt olivat poikki tovin myös Forchem Oy:n mäntyöljyjalostamolta.
Sähkökatko pysäytti myös Raumalla metsäteollisuuden ja kaupungin yhteisen jätevedenpuhdistamon tapaninpäivänä aamuyöllä.
Toimintakatkos kesti noin kolme tuntia, mutta biologiselle puhdistusprosessille se aiheuttanut merkittävää haittaa. Puhdistamon laitteiden toiminta saatiin palautettua normaaliksi sähkön varasyöttöyhteyksien kautta.
















Noormarkussa vieraillut amerikkalainen 69-vuotias manaaja sai tuntien ähellyksen jälkeen riivaajan ulos putkistosta.
Ilmoita asiaton kommentti